Rozhovor s Ing. Tomášem Zídkem, náměstkem ministra financí.
- Absolutně vyjímají a ministr životního prostředí chtěl rozšířit trochu portfolio těchto vozidel. Zatím vlastně v tom zákoně jsou uvedena vozidla s hybridním pohonem a elektromobily, a to portfolio by mělo být ještě rozšířeno, takže ten, ta základní myšlenka zůstává stejná, zákon by se neměl měnit, jenom do příští porady vlády, by měl být rozšířený ten, ta skupina vozidel, které mají úplné, úplné vynulování daně.
Rozhovor s Ing. Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
- Vláda by mohla prodat dvoutřetinový podíl Letiště Praha strategickému investorovi ve výběrovém řízení spíše než umístit akcie společnosti na burzu, řekl první náměstek Ministerstva financí Ivan Fuksa.
Kritika opozice, že nový rozpočet nepodpoří ekonomický růst, je podle ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) nespravedlivá.
Autor: Jakub Haas, oddělení Komunikace MF.
- V rozhovoru s panem poslancem Sobotkou zaznělo několik výroků, které nemají oporu ani v ekonomické teorii, ani v empirii hospodářské politiky. První z nich se týká krátkodobého dopadu zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů.
Témata pořadu: Poslanci schválili rozpočet na příští rok, Reforma důchodů, Letošní státní rozpočet by měl skončit přebytkem, Měl by se Jiří Čunek vrátit do vlády?
Především osud pozměňovacího návrhu paní poslankyně Jakubkové vůči rozpočtu není příběhem politického zápasu uvnitř koalice ani mezi opozicí a koalici, ale výsledkem profesní neschopnosti podat pozměňovací návrh. Během druhého čtení, kdy se pozměňovací návrhy podávají, četla paní poslankyně dlouhé minuty pozměňovací návrhy, o kterých se pak ukázalo, že se netýkají státního rozpočtu, ale Státního fondu dopravní infrastruktury.
Když se začal tento případ medializovat, nechal jsem si ho prověřit. Nemohu hovořit o podrobnostech. Ale rozhodnutí bylo v souladu se zákonem o správě daní a poplatků. Nevybočovalo ani z vnitřních předpisů a regulí ministerstva financí.
Rozhovor s Ing. Milanem Šimáčkem, náměstkem ministra financí.
- Ano, i tím směrem jdou naše úvahy. Ale je problém v tom, že v tomto systému je už 3,8 milionu účastníků a 150 miliard korun. Takže jakékoliv změny musí být dobře promyšleny, protože tento systém tady bude fungovat mnohodalších let. Není možné ten systém zcela přestavět, ale změny chceme nastavit tak, aby účastníci svým svým připojištěním výrazně přispěli k navýšení svých budoucích důchodů.
Autor: Ing. Tomáš Zídek, náměstek ministra financí.
- S autorem článku se shoduji v názoru, že v České republice přibývá dovezených "ojetých" automobilů, které nesplňují ani podmínky původní normy Euro 1, natož norem pozdějších a přísnějších. Nesouhlasím však s tvrzením, že by s tímto neutěšeným stavem současná vláda "nic nedělala".
Rozhovor s Ing. Milanem Šimáčkem, náměstkem ministra financí.
- V současnosti nastává ve stavebním spoření určitá stabilizace. Již není žádný zlatý věk tohoto produktu, nevidíme velké meziroční nárůsty zájmu lidí. Čili já si myslím, že do dvou do tří let bych čekal, že ta podpora bude doopravdy zrušena a státní rozpočet tím pádem ušetří zhruba patnáct až dvacet miliard korun každý rok.
Rozhovor s Ing. Petrem Vrzáněm, ředitelem odboru Státního dozoru nad sázk. hrami a loteriemi
- Ministerstvo financí o tom neuvažuje. A pokud bych měl odpovědět na tu vaši otázku, tak samozřejmě dnešní zákon je koncipován tak, že významným postulátem toho zákona je ochrana mladistvých. To znamená, internetové sázení nejenom, že není zákonem upraveno, ale není ho podle stávající legislativy možné povolit právě proto, protože nezaručuje ochranu mládeže, to znamená účast mladistvých na hrách.
V pátečním vydání Práva se Bohuslav Sobotka rozhořčuje nad záměrem ministerstva financí provést nutná opatření v oblasti celní správy. Ignoruje fakt, že v ní existuje značná přezaměstnanost, a hrozí jejím kolapsem. Nic takového se však nestane, celní a daňová správa bude fungovat lépe a s nižšími náklady.
Autor: Jakub Haas, oddělení Komunikace MF.
- Úlohou opozice je samozřejmě kritizovat vládu: měla by to ale být aspoň kritika opodstatněná a konzistentní. Poslední dobou však nabývám dojmu, že ČSSD vlastně neví, co by vládě mohla ještě vytknout. A navíc si protiřečí.
Rozhovor s Ing. Danou Trezziovou, býv. náměstkyně ministra financí , daňový partner ve společnosti Procházka/Randl/Kubr Tax Consulting.
- S ohledem na obecný evropský přístup k harmonizaci přistoupila Komise k jednotnému používání mezinárodních auditorských standardů. Čeští auditoři sice od roku 2005 již tyto standardy povinně používají na základě rozhodnutí Rady Komory, nicméně tento požadavek bude nově vyplývat přímo ze zákona. Důležitým prvkem, který bude zákonem upraven, avšak nelze říci, do jaké míry bude v praxi využíván, je přeshraniční spolupráce mezi příslušnými orgány členských států a zároveň s orgány třetích zemí.
Rozhovor s Ing. Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
- První náměstek ministra financí Ivan Fuksa v rozhovoru pro Rádio Impuls mluvil o zdražování, které nás čeká od ledna 2008.
Autor: Ondřej Jakob - tiskový mluvčí MF
- Jediným smysluplným porovnáním, které používá ministerstvo financí a které lze nalézt na jeho webových stránkách pro každou obec, je totiž srovnání se stavem, pokud by novela zákona o rozpočtovém určení daní přijata nebyla. Toto srovnání se týká tzv. sdílených daní, nikoliv všech daňových příjmů. Dále si musíme uvědomit, že v systému hospodaření veřejných rozpočtů, založeném na přerozdělení zdrojů, bude vždy určitá skupina nespokojených, pokud přímo nebudou nespokojeni všichni.
Rozhovor s Ing. Pavlem Nevšímalem, vedoucím projektu Státní pokladny
- Z technického hlediska existují jenom tři produkty, na nichž to může být postavené. Navíc ti, od kterých bychom rádi nabídku viděli, se nepřihlásili. A my nemůžeme říct, že nám v rámci soutěžního dialogu nabídlo řešení deset firem, ale my si ani jedno nevybrali.
Rozhovor s Ing. Danou Trezziovou, náměstkyní ministra financí
- Tak, určitě v české daňové legislativě již řadu let existuje podpora dárcovství, tou základní možností je možnost snížení základu daně z příjmu o poskytnutý dar na specificky vyjmenované účely v zákoně o dani z příjmů. Fyzické osoby mohou odečíst dar ve výši až deset procent daňového základu a právnické osoby až ve výši pět procent svého daňového základu a od roku 2006 byl zvýšen limit, pokud ten dar poskytují veřejným výzkumným ústavům a veřejným vysokým školám, čili určitě ta podpora existuje.
Rozhovor s Ing. Pavlem Nevšímalem, vedoucím projektu Státní pokladny
- Ministerstvo nemůže poskytnout v současné době ukončení soutěžního dialogu a výzvu účastníkům soutěžního dialogu z toho důvodu, že se v těchto materiálech objevují obchodní tajemství a know-how.
Rozhovor s Ing. Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí, předsedou Komise pro rozvoj Brdska
- Zhruba se dá odhadnout částka podle úspěšnosti projektu, zhruba miliarda korun z národních a evropských dotačních titulů, zhruba dvě stě padesát milionů vklad z rozpočtu ministerstva financí pro potřeby kofinancování obcí, takže hovoříme v této chvíli, než materiál schválí včetně rozpočtu vláda, tak o částce jeden a čtvrt miliardy.
Rozhovor s Ing. Milanem Šimáčkem, náměstkem ministra financí.
- Aby se uměly zorientovat ve stále spletitějším světě financí. Proto by se požadavky na znalosti o finančních produktech měly promítnout do osnov základních i středních škol. Každý z nás je nucen v dospělosti nakládat se svými finančním prostředky, investovat je a zajišťovat se na stáří. Po desítkách let, kdy tady žádné finanční vzdělávání nebylo, je nutné, aby měl každý z nás aspoň minimální znalosti o fungování finančního trhu.
Rozhovor s Ing. Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
- Půjdu, ale já jsem se bavil mimo jiné i s panem ministrem na to téma, že já většinu těch starostů velmi dlouho znám, protože jsme byli jako kolegové starostové, dokonce jsem některým starostům i předsedal ve Sdružení obcí, takže máme spolu dobré vztahy a zatím jsme nikdy do nich nemíchali politiku a já doufám, že ani míchat politiku nebudeme.
Rozhovor s Ing. Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
- O miliardě korun pro obce v regionu bude rozhodovat vládní komise pro rozvoj Brdska. Kabinet tuto komisi zřídil na začátku října a poprvé se schází právě dnes. Téma pro Otázku dne, ve které budeme mluvit s předsedou této komise, náměstkem ministra financí Ivanem Fuksou. Dobrý den, pane náměstku.
Rozhovor s Ing. Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
- Privatizace státních firem, zdražování poštovních služeb nebo dohled na rozvoj »radarového« Brdska - agenda prvního náměstka ministra financí Ivana Fuksy se pořád rozrůstá. Bývalý starosta Příbrami se ocitl na jednom z nejžhavějších postů ve státní správě. »Učím se mluvit na veřejnosti obezřetně. Kdybychom třeba naznačili, že nějaká část státního podniku určeného k privatizaci není v dobré kondici, hned to může mít vliv na cenu,« upozorňuje předem. Nicméně právě privatizace ruzyňského letiště nebo Českých aerolinií patří k jeho prioritám.
Autor: Ing. Tomáš Zídek, náměstek ministra financí.
- V pátečním komentáři Jak plní vláda zelené sliby se Petr Uhl zamýšlí nad pozicí Strany zelených ve vládě. Vyjadřuje názor, že se odchyluje od svého volebního programu a že se „pozapomíná s ODS“. Rád bych v tomto článku přesvědčil čtenáře o opaku alespoň v oblasti, ke které jsem kompetentní se vyjadřovat, v oblasti hospodářské politiky.
Rozhovor s Ing. Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
- Budeme preferovat to, aby výjimky, které budou podporovat vědu, budou podporovat výzkum, budou podporovat rodiny s dětmi, ale zároveň i odpovědnost lidí k bydlení a ke stáří, tak by zůstaly zachovány a mezi to jednoznačně patří hypotéky.
Rozhovor s Ing. Tomášem Zídkem, náměstkem ministra financí
- Tak já myslím, že z tohohle toho pohledu to nemáme příliš obtížné, protože se podařilo schválit ten reformní balíček opatření a pro příští rok to vypadá, že pokud bude rozpočet přijat tak, jak je naplánován, tak deficit bude pod třemi procenty.
Rozhovor s Ing. Danou Trezziovou, náměstkyní ministra financí.
- Věřím, že se mi alespoň trochu podařilo daňovou a celní správu přesvědčit o nutnosti takzvaného klientského přístupu k poplatníkům. Ruku v ruce s tím jde rozvoj moderních služeb zákazníkům, například implementace daňového portálu, který umožňuje novou kvalitativní úroveň komunikace mezi daňovou správou a poplatníkem. Velmi dobrý pocit mám z přípravy projektu modernizace daňové správy, jehož základní myšlenky byly využity v právě dokončovaném projektu sloučení daňové a celní správy a vytvoření nové efektivní organizace. Co se mi naopak nepodařilo úplně, bylo prosazení řízení daňové a celní správy obdobně jako podnikatelského subjektu, přestože implementace indikátoru výkonnosti daňové správy a jejich sledování a vyhodnocování je prvním krokem kupředu. V oblasti legislativy jsem ráda, že se povedlo schválit daňovou reformu, která představuje nejrozsáhlejší zásah do českého daňového systému po roce 1993. Věřím, že bude v příštích měsících schválen daňový řád jako nová procesní norma v daňovém řízení. Do legislativního procesu byla dána rozsáhlá novela zákona o DPH a začalo se s přípravami na novém zákonu o daních z příjmu.
Rozhovor s Ing. Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
- Tak já jsem se setkal se starosty před jednáním a po jednání vlády ve Spáleném Poříčí, vedl jsem i rozhovory na toto, přípravné rozhovory před tím, než spustíme tuto komisi, se starostou Spáleného Poříčí i se starostou Rožmitálu, spoustu starostů znám osobně za své čtrnáctileté působení v komunální politice a každý starosta je bojovník o finanční prostředky do regionu. Pokud hovoříme o tom, jak jsem říkal v úvodu, že tam má vyrůst základna, tak odpor starostů a obcí a lidí je zcela přirozený. Je stejný, jako když se v kdejaké části i na Příbramsku například diskutovalo o tom, že by tam mělo vzniknout úložiště radioaktivního odpadu, nikdo si to nepřeje. Sníží vám to cenu nemovitostí, bude se o tom v regionu hovořit ne příliš pozitivně, proto na druhou stranu je tomu regionu nějakým způsobem zapotřebí pomoci.
Rozhovor s Ing. Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
- Další témata: Bez reforem nebude euro!?, Americký radar v Brdech.
Vzpomínám si, pane Kramere, že když jsme spolu mluvili asi před půlrokem, tak jsem vám řekl, že jsem mile překvapen tím, že v této koalici je dodržována zásada, že silnější slabšího neválcuje a slabší silnějšího nevydírá, že se vždy hledá dohoda. Ale že jsem také na základě svých zkušeností vyjádřil jistou pochybnost, jak dlouho to vydrží. Tak musím to zaklepat: zatím to stále platí.
Na některých internetových serverech byla zveřejněna nepravdivá informace, že „ministr financí České republiky Miroslav Kalousek včera zopakoval, že vláda prodá 7 % podíl v ČEZu do konce roku“.
Ostře se proti této lži ohrazuji a mohu pouze spekulovat o tom, proč taková dezinformace vznikla.
Jediným parametrem, který ministerstvo financí sleduje, je férová cena a maximální výnos pro stát. Termín ukončení transakce není a nikdy nebyl stanoven. Kvalita má přednost před kvantitou.
Miroslav Kalousek
Rozhovor s doc. Ing. Oldřichem Dědkem CSc., národním koordinátorem zavedení eura
- Tak je zapotřebí dokončit, pokračovat a dokončit reformu veřejných financí. Ta stávající opatření jsou skutečně stabilizační, výhledově je potřeba počítat s tím, že deficit veřejných rozpočtů by měl tendovat někde k hodnotě jednoho procenta HDP, což skutečně není jednoduchý úkol, ten vyžaduje reformní opatření. Dále vláda by chtěla i zlepšit pružnost trhu práce, zlepšit podnikatelské prostředí, takže, a to vše vyžaduje přijmout zákony, vyžaduje to přijmout potřebná opatření, co si vyžádá čas, takže skutečně práce zde nějaká je.
Vláda schválila návrh státního rozpočtu - Miroslav Kalousek, ministr financí: "Tak v uvozovkách na něm samozřejmě prodělávají všichni, kdo na něj přispívají, to jest daňoví poplatníci. Je to první krok, na kterém, pevně věřím, vydělá budoucnost, protože je to první krok ke stabilizaci veřejných rozpočtů, ke snižování toho deficitu, který se obludně rozevíral, byť částka sedmdesát jedna miliard je stále velmi vysoký deficit. Je to mnohem méně než v roce loňském, účetní deficit byl devadesát jedna celých tři, ale skutečný sto dvacet dva, takže, takže je to o padesát miliard nižší deficit než v roce loňském. A budeme pokračovat v tom snižování v dalších dvou letech, což nám umožnil schválený balík reformních zákonů, ale současně musím říct, že ten balík sám o sobě stačí, abychom udrželi deficit do roku 2010 pod třemi procenty k dlouhodobé stabilizaci nestačí. K té musíme provést zásadní reformy v penzijním systému i ve zdravotním systému, o tom budou stejně vášnivé diskuse jako o rozpočtu i o reformě, ale pokud je neuděláme, proděláme všichni."
Rozhovor s doc. Ing. Oldřichem Dědkem CSc., národním koordinátorem zavedení eura
- Nikdo z občanů, kteří pojedou do ciziny, nebude muset před cestou trávit čas přemýšlením kde a kolik si vyměnit českých korun. Navíc budou v zahraničí moci jednoduše - pouhým pohledem - posoudit ceny. Přínos eura ale pocítí především podnikatelé, kteří mají obchodní styky se zahraničím. Tyto firmy již nebudou muset vést dvojí účetnictví, pojišťovat se proti změnám kurzu a spravovat bankovní účty zvlášť v českých korunách a zvlášť v eurech. Dále se přínos eura projeví nepřímo v posílení důvěryhodnosti ekonomiky. Mezi negativa bych zařadil ztrátu pravomoci státu vykonávat samostatnou měnovou politiku.
Rozhovor s Ing. Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
- Ten dlouhodobější cíl, ten vyplývá z toho, že Evropská komise sama v novém, v nových podmínkách paktu stability a růstu změnila, řekněme, zpřísnila podmínky pro hodnocení veřejných financí jednotlivých členských zemí. A podle tohoto vlastně pro naši republiku byl stanoven určitý další cílový ukazatel, a to je, že v roce 2012 bychom neměli mít strukturální deficit vyšší než jedno procento. Čili jsou tady určité postupné cíle - krátkodobý pro příští rok, střednědobý, řekněme, pro rok 2010 a nějaký cíl na delší období pro rok 2012.
Rozhovor s Ing. Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
- Efekt reformy není ohrožen, my si stojíme za číselnými údaji, které jsme předložili do vlády a sněmovny v rámci reformního balíku v té první části a stejně si takto stojíme i za čísly navrženého rozpočtu pro rok 2008 respektive výhledu na roky 2008 až 2010. A vychází nám že, že, že je reálné, naprosto reálné splnit ona kritéria konvergenčního programu pro roky 2008 až 2009, to znamená, docílit investic rozpočtu ve mnou zmiňovaných výšin pod tři procenta.
Autor: Milan Šimáček, náměstek ministra financí a Miroslav Kollár, poradce člena bankovní rady ČNB.
- Čeští investoři zůstanou uchráněni. Realitní krize, vyvolaná problémy méně bonitních klientů (subprime market) se splácením stále dražších hypoték, se jich příliš nedotkne. Většina z nich totiž investuje konzervativně a stojí tak stranou problémů, k nimž přispělo hlavně zdražování úvěrů v USA a sekuritizace amerických subprime hypoték.
Autor: Ing. Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
- Jiří Hanák se v článku Howgh! jasně vyslovil proti privatizaci budějovického Budvaru. Jeho názor respektuji, ale měli bychom se více zamyslet nad věcnou stránkou této problematiky. Argumentace by se neměla omezovat na ironické zesměšňování pravdivého výroku ministra financí, který prohlásil, že občané si nezřizují stát proto, aby vařil pivo. V tržních ekonomikách vedle sebe funguje sektor soukromý a veřejný. Sektor soukromý poskytuje soukromé statky -rohlíky, boty, auta či pivo, sektor veřejný zase veřejné - např. obranu, vnitřní bezpečnost, tvorbu a vynucování práva.
Rozhovor s Ing. Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
- Náměstek ministra financí Eduard Janota v rozhovoru pro Rádio Impuls mluvil o státním rozpočtu na rok 2008 nebo o možném růstu inflace.
Rozhovor s Ing. Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
- Já si myslím, že ten rozpočet je věrohodný, je transparentní a co víc, oproti předchozím létům, tento rozpočet ani nenaplňuje stanovené možné limity výdajů rozpočtů. My bychom mohli teoreticky výdaje rozpočtu mít pro příští rok vyšší o téměř patnáct miliard a v roce 9 o pětatřicet miliard. Čili pan ministr Kalousek je první ministr v posledních letech, kterému se podařilo zúžit nejen, řekněme, kritéria konvergenčního programu, ale který také dodržel limity výdajů rozpočtů, které mu schválila Poslanecká sněmovna na podzim minulého roku. Takže v tomto je výrazný rozdíl. Pochopitelně tento rozpočet zahrnuje pozitiva, která jsou obsažená v reformě veřejných financí, a to pozitiva, pozitivní změny jak na straně příjmů, změna struktury daní, snížení daňového zatížení, tak i na straně výdajů, kde došlo k prvním úsporám, a já zdůrazňuji, k prvním úsporám zejména v oblasti mandatorních, sociálních výdajů.
Autor: Ing. Dana Trezziová, náměstkyně ministra financí
- O dani z přidané hodnoty u bytové výstavby byla už napsána řada článků, stále však přetrvávají některé mýty o velkém zdražení nemovitostí z důvodu jejího zvýšení. Poslanecká sněmovna projednala v rámci návrhu zákona o stabilizaci veřejných financí novelu zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. Pokud bude návrh v celém legislativním procesu odsouhlasen, znamenalo by to, že sníženou sazbu DPH bude možné uplatnit na stavby pro sociální bydlení. Obsahem tohoto článku je, čeho se návrh týká a co může veřejnost s účinností od 1. ledna 2008 očekávat.
Rozhovor s doc. Ing. Oldřichem Dědkem CSc., národním koordinátorem zavedení eura
- Dobře, ta diskuse z pozice ministra financí byla vedena tím způsobem, ano, euro je přínosem pro Českou republiku, jsme si vědomi závažných bariér, které brání zavedení eura v České republice, zejména je to nekonsolidovaný vztah veřejných financí, ale tu koncovku, kterou ministr financí chtěl vládě prodat, bylo, že vláda by měla maximalizovat svoje úsilí tak, aby tato úzká místa byla překonána a Česká republika mohla v roce 2012 společnou měnu zavést.
Rozhovor s Ing. Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
- Tak vykresluje vládní plány privatizační náměstek Fuksa. Nového majitele se možná dočká i ČEZ.
Autor: Mgr. Milena Hrdinková, odbor Legislativa daní z příjmů
- Evropská unie připravuje pravidla pro společný konsolidovaný základ korporátní daně. Podle názoru mnoha odborníků by společný konsolidovaný základ daně z příjmů právnických osob měl být definován v závislosti na mezinárodních účetních standardech (IAS/IFRS), neboť jen tak přinese evropským společnostem zamýšlené zjednodušení. Co ale přesně navázání předpisů stanovujících pravidla pro výpočet základu daně v členských státech EU na IAS/IFRS může znamenat a jak jej co nejúčinněji realizovat?
Autor: Ing. Dana Trezziová, náměstkyně ministra financí
- Projekt OECD. Berní správy zemí OECD znepokojuje rychlé šíření agresivního daňového plánování. Do záměrné minimalizace daňové povinnosti poplatníků jsou prokazatelně zapojeni daňoví prostředníci. Projekt Tax Intermediaries Project proto chce identifikovat strategii pro posilování vztahů mezi daňovými prostředníky a finančními orgány.
Pan Tošovský není kandidátem České republiky a ve své kandidatuře nemá podporu vlády České republiky.
Rozhovor s Miroslavem Kalouskem o reformě veřených financí, o schvalování státního rozpočtu pro rok 2008, a dále o nominaci Tošovského na post šéfa Mezinárodního měnového fondu.
Zvítězil rozum. Je neospravedlnitelné, aby stát, jehož ekonomika šlape, zvyšoval deficit veřejných rozpočtů. Vláda může sestavit rozpočty na příští tři roky tak, že se udrží deficit na úrovni pod tři procenta. Před námi ale stojí složitější úkol: provést zásadní reformu penzí, zdravotního a sociálního pojištění.
- Schválení reformy je klíčové. Díky ní mohu postavit státní rozpočet, který přes napjatou situaci bude dávat hlavu a patu, bude sledovat priority vlády a současně udržíme schodek veřejných financí do tří procent HDP.
Rozhovor s Ing. Danou Trezziovou, náměstkyní ministra financí.
- Tak, samozřejmě už okamžitě se rozjíždí školení, doteď už je víceméně jasná, jak reforma bude vypadat, je důležité si uvědomit, že to není jenom daňová správa, ale i celní správa, protože energetické daně, zdanění plynu, elektřiny a pevných paliv budou spravovat celní orgány, takže všichni se na to samozřejmě připravují. Jenom k té administrativě já bych ještě podotkla, že třeba tím, že vlastně společné zdanění manželů již při jedné sazbě daně ztrácí smysl, tak ubude i počtu vlastně poplatníků, kteří byli povinni v minulosti, když chtěli využít této výhody, tak museli podávat daňová přiznání, a to už teďka odpadne, čili i to je obrovský krok dopředu.
Mně se jeví velmi rozumná, protože zajišťuje podporu tomu reformnímu balíku a umožní sestavit racionální rozpočet na rok 2008. Takže já tu dohodu samozřejmě vítám. Vítězství zdravého rozumu, k tomu bych se snad také přihlásil, ovšem s tím, že ten pozměňující návrh dvanáct a půl procenta se slevami na dani byl návrh, který vznikl právě pod tlakem pana poslance Tlustého. To znamená, vyrobit problém a pak ho řešit, označovat ho za vítězství zdravého rozumu je celkem zajímavá technologie. Ale já ji respektuji, pokud je na konci podpora reformního balíku, tak to prostě akceptuji jako politickou realitu.
Rozhovor s Ing. Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
- Tak zásadní rizika neočekáváme, samozřejmě, pokud by nějakým způsobem zasáhla vyšší moc, která by měla vliv na nějaké specifické chování populace, případně korporací, tak samozřejmě ano. A taková…Vyšší moc by mohla samozřejmě ovlivnit zaměstnanost, ta by mohla ovlivnit produktivitu českých firem, ta vyšší moc by mohla ovlivnit další příliv zahraničního kapitálu do České republiky a nebo naopak právě i odchod zahraničního kapitálu z České republiky.
Když se teď podíváme na věci, které právě souvisejí s diskusí o přijímání jednotné evropské měny v České republice. Ona diskuse má dostat nový impuls. Topolánkova vláda má v dohledné době projednávat novou verzi strategie přijetí společné měny, klíčová otázka zní. Má kabinet teď stanovit cílové datum pro přijetí společné měny, či nikoliv. V úvahu přitom připadá rok 2012 jako technicky nejbližší možný. Připomeňme si, že jeden termín si už Česká republika v souvislosti s přijímáním jednotné evropské měny stanovila. Byl to rok 2010. Kvůli stavu veřejných financí ale není schopna tento termín splnit. Centrální banka jako spoluautor zmíněné strategie a jakýsi ekonomický poradce kabinetu doporučila datum zatím neurčovat.
Do pozměňovacího návrhu jsem do puntíku opsal variantu, kterou mi předložila expertní skupina ODS. Propočty měli k dispozici od 13. července, odmítá ministr financí Miroslav Kalousek Tlustého námitky, že daňovou část na poslední chvíli přepsal.
Upřímně řečeno trochu ano. Do pozměňovacího návrhu, který prošel druhým čtením a na kterém se shodla celá koalice, jsme přesně do slova, písmene a posledního čísla opsali variantu daňových změn, kterou prosazovala expertní skupina ODS. Přijetím této varianty podmiňovala podporu reformy od všech 81 poslanců ODS. Občanští demokraté znají variantu, kterou prosadili jako podmínku podpory celého koaličního projektu včetně všech jejích dopadů od 13. července. Měli tedy dosti času si to rozmyslet. Pokud někdo znovu uvažuje o dalších změnách, je zřejmé, že půjde asi o něco jiného než o daňové změny, ale o tom já nebudu spekulovat.
„Balík“ nám umožní sestavit smysluplný rozpočet pro rok 2008. Do budoucna jsou ale nutné další hluboké reformy, říká lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek.
Původní reformní vládní návrh z 90 procent vznikl jako odraz reality, který představoval nevyhnutelná stabilizační opatření, zbylá část byl koaliční kompromis. Pozměňovací návrh z dílny Tlustého má opačnou podobu. Deset procent představuje odraz racionální reality – např. zdanění holdingových společností. Zbytek je koaliční kompromis, poctivá politická dohoda, kterou si vláda snažila zajistit podporu většiny ve Sněmovně pro svůj návrh.
Rozhovor s Ing. Milanem Šimáčkem, náměstkem ministra financí.
- Směnárna je povinna uveřejnit kurzovní lístek spolu s ceníkem těch poskytovaných služeb. To znamená, že rozhodně bych uvedl, že klient musí být informován o ceně, to je podstatná náležitost té smlouvy.
Vítejte, hezký dobrý den. ... hlavními hosty dnešních Otázek jsou ministr financí za KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Dále pak dva stínoví ministři financí, první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Finanční expert KSČM a také místopředseda strany Jiří Dolejš.
Ministr financí je ale »mírným optimistou: »Přestože diskuse často vypadá absurdně, mám dojem, že u koaličních poslanců včetně těch, kdo na začátku projevovali výrazné výhrady – vítězí realita. Riziko, že to celé neprojde, ale není nulové,« říká Kalousek v rozhovoru pro HN.
Autor: Ing. Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
- Starostové malých obcí včera pohrozili stížností k Evropskému soudu pro lidská práva kvůli „daňové diskriminaci“. Reagují tak na zamítnutí své stížnosti Ústavním soudem ČR z důvodu formálních nedostatků. Jejich argumentace však trpí celou řadou omylů a vystupování je zbytečně konfrontační.
Autor: Ing. Dana Trezziová, náměstkyně ministra financí
- Daně je třeba snižovat a zjednodušovat, říká náměstkyně ministra financí Dana Trezziová.
Autor: Ing.Ivan Fuksa - první náměstek ministra financí
- Ministerstvo financí hodlá zareagovat na nečestné praktiky některých prodejců služeb a uložit jim povinnost uvádět v konečné ceně všechny možné příplatky, daně a další myslitelné přirážky.
Rozhovor s L.Filípkovou, vedoucí odd. Finanč. perspekt. a souhrn. rozp. vztahy k EU
- Čerpání začne až napřesrok, vrchol přijde v roce 2010, předpovídá Lenka Filípková z Ministerstva financí.
Rozhovor s R.Šnáblem, ředitelem odboru Mezinárodně právní a agenda ČKA ministerstva finací
- »Investiční a Poštovní banka měla při svém pádu bez diskuse zápornou hodnotu. Jak je možné, že šlo o zhruba poloviční zápornou hodnotu, než kolik činila státní pomoc čerpaná ČSOB?« diví se Radek Šnábl, architekt smíru s Nomurou a také žaloby státu na ČSOB.
Plánovaná výměna českého velvyslance v EU Jana Kohouta není, jak se ukazuje, úplně hladká. Tento krok, ohlášený zatím neoficiálně členy vlády za ODS, označil v rozhovoru pro Právo za unáhlený lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek.
Nebudu-li schopen předložit státní rozpočet s deficitem do tří procent, pak rezignuji. Pokud ale neprojde ten balík, tak rozpočet s deficitem do tří procent by byl pouze technickým dokumentem, protože by nemohl v rozpočtových prioritách vyjádřit politické priority vlády.
Autor: Ing.Ivan Fuksa - první náměstek ministra financí
- Bývalý člen vlády ČSSD Jiří Havel nešetřil ve svém článku Proč nás Brusel nechválí (Právo 13. července) kritikou na adresu ministra financí Miroslava Kalouska a připravovaných stabilizačních kroků v oblasti veřejných financí. Některé jemu nepříjemné skutečnosti však „pozapomněl“ připomenout, proto uveďme věci na správnou míru.
O smír se stát pokouší od září loňského roku. Neúspěšně. Přesto pro nás bylo překvapením, že ČSOB podala žalobu o 1,6 miliardy korun, protože osobně jsem byl stále přesvědčen, že dohoda je možná. A říkám, cesta k ní je stále otevřená. Nicméně, taková jednání mají zcela jiný rozměr, když se vedou v době, kdy běží arbitrážní řízení. Představa ČSOB, že stát bance zaplatí všechno, o co si řekne, je prostě nesmyslná.
Rozhovor s R.Šnáblem, ředitelem odboru Mezinárodně právní a agenda ČKA ministerstva finací
- Já vážně věřím, že budeme úspěšní. Konstrukce žalobní odpovědi (vůči žalobě ČSOB na stát, pozn. red.) se zakládá na faktech a věcných argumentech. Není to žádný marketing a mrhání času. Myslím, že máme argumenty, že stojí za to bojovat.
Základní důvody jsou dva a oba dlouhodobé. Jedním z nich je strach riskovat. Za to nese odpovědnost celá politická reprezentace. Proto se dlouhodobě odkládají reformy, které souvisejí se stárnutím populace: zdravotní reforma, reforma důchodového systému. Druhým důvodem je fakt, že Česká republika namísto toho, aby udělala, co slíbila EU, totiž že případné vyšší příjmy použije ke snížení deficitu, větší příjmy projedla, a navíc překračovala výdajové limity – jen v roce 2006 o 41 miliard korun.
Autor: Ing. Dana Trezziová, náměstkyně ministra financí
- Závěry studie KPMG jsou zjednodušené a často nepodložené.
Na hlavu České republiky se snesla další kritika z Bruselu za špatné hospodaření s veřejnými penězi. Na pravidelném zasedání ministrů financí ale zazněla i pochvala za chystanou reformu.
- Miroslav Kalousek: "Těch důvodů, proč jsou veřejné finance v tom stavu, v kterým jsou, je několik. Samozřejmě ten předvolební balíček je jeden významný, ten druhý je rozpočtová politika let 2002 až 2006, kdy Česká republika každoročně porušovala své závazky z hlediska výdajových limitů. Ty překračovala a vyšší příjmy nepoužívala ke snižování deficitu, ale naopak je zapojovala vůči těm vyšším výdajům, které překračovala."
Ministři financí Evropské unie říkají české vládě: "Unizóno, snižte rozpočtový schodek."
- Miroslav Kalousek: "Hodnocení pokládám za absolutně objektivní, včetně jeho kritických částí, které kritizují Českou republika za to, že nevyužila léta dobrého hospodářského růstu k tomu, aby konsolidovala své veřejné rozpočty. Kritizuje zato, že odkládá nezbytné reformy v penzijním systému, v systému veřejného zdravotního pojištění a že příjmy, které nám plynuly z vyššího, než předpokládaného hospodářského růstu nebyly používány ke snižování deficitu, ale byly zapojovány do veřejných výdajů. To bylo ono mnou často zmiňované každoroční překračování závazných výdajových limitů, ke kterým jsme se sami, sami zavazovali."
Vláda stanovila limity příjmů, výdajů, deficitu a limity pro jednotlivé kapitoly. Do konce července jednotliví ministři dají návrh vnitřních struktur kapitol. Vše musí být hotovo do 30. září. Tím ale jen popisuji harmonogram toho procesu. Ale ten harmonogram musí být dodržen. Otázkou jen je, jestli bude vláda ochotna předložit rozpočet s deficitem do tří procent HDP, jak jsme se zavázali. Ano, vzhledem k tomu, že teprve v půlce srpna se bude hlasovat o pozměňovacích návrzích, tak existuje jisté riziko, že to možné nebude. Ale já jsem optimista.
Rozhovor s Ing. Milanem Šimáčkem, náměstkem ministra financí.
- Potřeba finančního vzdělávání se stává důležitou součástí ochrany spotřebitele při jeho orientaci na finančním trhu. Tuto skutečnost potvrzují také zkušenosti ze zahraničí nebo třeba aktivity OECD a EU. Neustále se rozšiřuje nabídka produktů a služeb, pro občany se stávají snáze dostupnějšími třeba i v souvislosti s rozvojem informačních technologií a nákup některých z nich přitom může dlouhodobě ovlivnit hospodaření jedince nebo celé domácnosti. Rovněž je třeba, aby se občané orientovali v základních zákonitostech fungování trhu, a dokázali se správně rozhodovat v závislosti na své situaci.
Ministr financí Miroslav Kalousek nyní počítá, co by pro státní rozpočet na příští rok znamenaly nové daňové návrhy ODS. Ta přišla s požadavkem na razantnější snížení daní, než schválila vláda. A Kalousek varuje: Sestavit rozpočet se schodkem pod tři procenta HDP je za těchto podmínek problém.
Reforma veřejných rozpočtů se musí udělat. Jak se promítá do preferencí KDU-ČSL skutečnost, že je to strana, která se hlásí k reformě, nedovedu posoudit. Dokážu posoudit jediné - pokud se reformy neudělají, tak na to v budoucnu doplatí nejslabší a nejchudší.
" Myslím, že vláda bude souhlasit, vždyť jde o účinnou metodu boje proti korupci a za zprůhlednění rozdělování veřejných financí. Aparáty jednotlivých institucí mohou ale tvrdit, že to nejde, a úředníci ministerstev při zaslechnutí, že budou předkládány dokonce zápisy z porad o dotacích, zblednou nevolí. Veřejná kontrola by se měla vztahovat nejen na poskytovatele dotací, ale i na příjemce. Ten totiž často v žádostí udává velmi těžce ověřitelné údaje."
Absolutní prioritou vlády je podle ministra financí Miroslava Kalouska věda a výzkum. Tyto obory mají podle včerejšího rozhodnutí vlády až do roku 2010 zaručený stálý přísun peněz. Vládní výdaje na vědu a výzkum meziročně porostou o osm procent.
Evropská komise kritizovala Česko za stav veřejných financí. V minulosti jsme se totiž zavázali, že letos schodek rozpočtu nepřekročí 3,3 % HDP. Podle odhadů se však bude pohybovat až kolem čtyř procent. Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Joaquína Almunia dokonce nad vývojem českých veřejných financí vyjádřil politování. Za současný vývoj českého rozpočtu může podle něj především nárůst sociálních výdajů, které politici schválili ještě před loňskými volbami. Vládní strany se hned od vzniku kabinetu snaží reformou financí zkrotit prudký růst zadlužení. Většina veřejnosti je však proti reformám. Premiér Mirek Topolánek považuje za svou největší chybu, že veřejnost dostatečně nevyděsil tím, co republiku čeká bez chystaných reforem sociálního, daňového a zdravotnického systému.
S veškerým důrazem se ohrazuji proti nepravdivým informacím, které dnes ve věci prodeje akcií společnosti ČEZ přináší Hospodářské noviny. Není pravda, že Ministerstvo financí změnilo plán prodeje. Nikdy nebylo uvažováno o „tajném prostředníkovi“ ani nikdy nebylo našim motivem mít pokud možno jednoho kupce.
Ministerstvo financí plní usnesení vlády s jedinou strategií – férový a transparentní prodej akcií na kapitálovém trhu s cílem maximálního výnosu z tohoto prodeje.
Jakkoliv pokládám Hospodářské noviny za seriózní a kompetentní deník, musím s politováním konstatovat, že v případě prodeje akcií společnosti ČEZ Hospodářské noviny opakovaně dezinformují veřejnost.
Miroslav Kalousek
Ministr financí
Ta kritika je očekávaná a musím říct, že objektivní a pravdivá. Česká republika promarnila několik dobrých let k tomu, aby konsolidovala své veřejné finance. Já bych jenom řekl, že maastrichtské kritérium jsme v zásadě nesplňovali už v roce 2006, protože to kritérium není statické, to hovoří o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí a přestože v roce 2006 byl schodek vykázán ve výši 2,95 %, tak dlouhodobě, o dlouhodobě udržitelné bilanci nemohla být řeč. Tam bylo několik kostlivců ve skříni, které samozřejmě extendovali do rozpočtu 2007. Dlouhodobě Česká republika porušovala svoje vlastní závazky, porušovala výdajové limity, které si sama stanovila a nedodržovala pravidlo, že vyšší příjmy z dobrého hospodářského růstu měly být používány ke snižování deficitu. Naopak používali jsme je proti zvýšeným výdajům. Znovu opakuji, není žádný objektivní argument, kterým bychom se mohli hájit. Jediný důvod byla politická nezodpovědnost. Ta kritika míří do těch pasáží, na které se zaměřuje i reforma veřejných rozpočtů, který bude projednávat sněmovna v příštím týdnu, a to tedy zejména objem mandatorních výdajů a vláda připravuje i ty výzvy budoucnosti, to znamená stárnutí populace, reformu penzijního systému a veřejného zdravotního pojištění.
Autor: Ing. Dana Trezziová, náměstkyně ministra financí.
- Počátkem příštího roku musí ČR začít zdaňovat elektřinu, zemní plyn a pevná paliva. Ukládají jí to Směrnice Rady 2004/74/ES. Hlavním cílem ekologické daňové reformy je stimulovat ekonomické subjekty k chování, které povede ke snížení poškození životního prostředí a jeho dopadů na zdraví obyvatelstva. Předmětem zdanění proto budou statky a služby, jejichž výroba nebo spotřeba vede k prokazatelnému negativnímu dopadu na životní prostředí a lidské zdraví.
Rozhodnutí vlády prodat až 7 procent ze svého dvoutřetinového podílu v energetické společnosti ČEZ vyvolalo řadu spekulací a spikleneckých teorií. Zhodnoťme, jaké jsou reálné informace a zda se stát prostřednictvím ministerstva financí chová opravdu nestandardně, jak tvrdí některá média.
Stát chce zlepšit výběr daní od podniků. Pomoci by mu k tomu měly komfortnější podmínky, které pro plátce daní vytvoří. Oznámil to ministr financí Miroslav Kalousek po schůzce se zástupci podnikatelů.
Každá změna, která je navrhována, vždycky vyvolává obavy v jakémkoli oboru každá změna. A je samozřejmě legitimní politikou opozice, aby strašila. Tady to slovo říkám zcela úmyslně, aby strašila, že ty změny dopadnou na občany negativně. Není to pravda. Negativně by na nás na všechny dopadla současná politika, která nás zadlužuje každý rok více než sto miliardami korun. Důsledky takové politiky by byly dramatické, ať si to každý představí sám na své rodině. Kdyby každý měsíc, každý den, každý rok utrácel víc, než jsou jeho příjmy, jak by nakonec dopadl. Nakonec by dopadl tak, že by přišel i o střechu nad hlavou. A stát, který takto hospodaří se svými prostředky, by vystavil své občany naprosto dramatické situaci. My prostě musíme skončit se zadlužováním.....
Až ve sněmovně narazí Topolánkův reformní batoh a padne vláda, nebude to podle ministra financí kvůli rozporům v koalici, ale výhradně uvnitř ODS. »Zažívají to samé, jako ČSSD za Špidly. Tlustý není proti reformě, ale proti Topolánkovi,« říká v rozhovoru pro HN Miroslav Kalousek.
Velmi tvrdá vyjednávání má před sebou vládní koalice. Musí totiž přesvědčit všechny své poslance, aby zvedli ruku pro daňové, sociální a zdravotnické reformy. Zda se jí to podaří, o tom s hostem Profilu Dobrého rána Miroslavem Kalouskem ... .
Třetího dubna jste slavnostně představili reformu veřejných financí pro následující tři roky. Uplynuly tři týdny, pokud to dobře počítám, a kromě několika rozhovorů v rozhlase, v novinách a v televizích se nezdá, pane ministře, že by vláda spustila masivní přesvědčovací kampaň, aby občany pro reformu získala. Proč?
Ministr financí Miroslav Kalousek má o růstu platů státních úředníků jasno.
Chystaná daňová reforma podle ministra financí Miroslava Kalouska obce a města nepoškodí. Ztráta měst a obcí v souvislosti s reformou může za příští tři roky dosáhnout až devíti miliard Kč, schodek ale bude vláda kompenzovat novým přerozdělením daní pro obce z 20,59 procenta na 21 procent, řekl dnes Kalousek na kongresu starostů a primátorů v Brně.
Kalousek chce nejdřív projednat celou reformu veřejných financí. Právě přerozdělováním daní chce obcím reformu kompenzovat. Podle ministerstva financí se má snížit rozdíl koeficientů v jednotlivých kategoriích a jejich počet ze 14 na čtyři. "Systém by se mohl podobat současnému systému daní fyzických osob. Nebude docházet k velkým skokům a bude to méně diskriminační a výhodnější pro malé obce," uvedl ministr. Oba modely navrhují zvýšení rozpočtového určení obcí z 20,59 procenta na 21 procent.
Rozhovor s Ing. Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí, a s Mgr. Bohuslavem Sobotkou, místopředsedou ČSSD.
- Eduard Janota: »Chtěl bych říct, že dopady, dopady reformy pro obce a kraje v roce 2008, pokud bude schválena tak, jak byla zatím projednána vládou, tak jsou příznivé, jsou pozitivní. Obce by na této reformě vydělaly více než 1,7 miliardy korun a kraje 0,8 miliardy korun. Připouštím, že pro léta 9 a 10 vznikají určité propady, které zcela určitě budeme řešit novelou zákona o rozpočtovém určení daní. Dokonce, dokonce ministerstvo je připraveno neprodleně poté, co vláda schválí paragrafované znění návrhu všech zákonů, které souvisí s úpravou daní, s úpravou sociálních výdajů i úpravou výdajů v oblasti zdravotnictví, tak neprodleně předloží návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní ještě do sněmovny letos, letos v červenci a po schválení této novely dopady na obce nebudou zcela určitě negativní.«
Rozhovor s Danou Trezziovou, náměstkyní ministra financí, a Martinem Jelínkem, daňovým poradcem z Agentury daňových rad.
Rozhovor s Ing. Janem Gregorem, ředitelem odboru Národního fondu.
- Pokud odhalí audit chyby v systému čerpání, nebude Česko moci žádat o platby na proplácení projektů, říká Jan Gregor, ředitel odboru Národního fondu.
Kdo si díky ní nejvíce polepší? „Nízkopříjmové rodiny s manželkou, která nepracuje, a více dětmi a také zaměstnanci s vysokými příjmy,“ uvedl v rozhovoru pro Blesk ministr financí Miroslav Kalousek.
Vládou navrhovaná reforma veřejných financí by měla být jednou z největších změn u nás od roku 1989. Na daňových změnách by měli údajně nejvíc vydělat lidé s nejvyššími příjmy. Debata u nás se soustředí zejména na to, jestli je takový krok populární nebo ne. Velmi málo se však diskutuje o tom, jestli také je nebo není správný. Jakoby většině lidí už předem bylo jasné, že na bohaté je automaticky zapotřebí tvrdé ruky, skoro jako na potenciální zločince. Jen někteří komentátoři mají odvahu upozornit na fakt, že bohatí lidé se už dnes postarají o celou třetinu výnosu z daně z příjmu fyzických osob a každý z nich přitom kromě své rodiny živí z daní a pojistného i několik dalších lidí. Jiní analytici upozorňují varovně také na skutečnost, že na chystané reformě nejméně vydělá střední třída populace, kterou by si však podle mnoha ekonomických expertů měla hýčkat politická pravice i levice. Střední třída totiž do státní pokladny odvádí reálně nejvíc prostředků.
Filozofii reforem vláda podle ministra financí Miroslava Kalouska schválila jednomyslně, není na ní co měnit. »Když se nám nepodaří reformu prosadit, je na místě, aby vláda podala demisi a snažila se co nejdříve o předčasné volby,« říká Kalousek.
Kdybych stát řídil jako firmu, nejprve bych seškrtal výdaje, a teprve pak snižoval daně, říká ministr financí Miroslav Kalousek.
Vláda České republiky představila svůj balík reformních návrhů v daňové a sociální oblasti. Tak, jak se očekávalo, přináší kromě jiného patnáctiprocentní daň z příjmu pro fyzické osoby, zvyšuje sníženou sazbu DPH z pěti na devět procent a ořezává výdaje v sociální oblasti, ruší některé jednorázové dávky, u jiných ruší automatickou indexaci a snižuje jejich valorizaci. To vše s cílem ozdravit veřejné finance, posílit adresnost sociálního systému a snížit míru zasahování státu do ekonomiky. Jeden z autorů reformního balíku, ministr financí a člen KDU-ČSL Miroslav Kalousek je hostem dnešních Dvaceti minut.
Všichni koaliční politici by teď měli reformu podporovat, protože je to kompromis, tvrdí ministr financí Miroslav Kalousek.
To, co předkládá koaliční vláda, není soutěž projektů jednotlivých politických stran. Je to koaliční kompromis. Každá politická strana může vůči němu mít výhrady z hlediska svého politického programu. Ten, kdo hájí ryze program ODS, je na tom stejně jako ten, který by hájil ryzí program KDU-ČSL či zelených. Každý z nás by mohl vznášet legitimní kritické připomínky. My ale nepředkládáme program té či oné politické strany, ale předkládáme koaliční kompromis, který se má stát východiskem ze složité situace veřejných rozpočtů. To je povinnost a závazek této vlády.
Po týdnech spekulací je jasno. Vláda představila detailní plán reformy veřejných financí. Zásadní změny se čekají u daní nebo sociálních dávek.
Předpokládáme, že nebudou daňová pásma a míra solidarity mezi lidmi s vyšším a nižším příjmem bude zajištěna poměrně vysokými slevami na dani – na osobu, na dítě, na vyživovanou osobu.
Každý člověk, nejen ti s tak vysokým příjmem, zaplatí méně na dani z příjmu fyzických osob. Mohu říci, že každá fyzická i právnická osoba bude platit menší daň z příjmu. Náš návrh předpokládá zmírnění rozdílů mezi zdaněním bohatších a chudších. Ale i po tom, co by reforma proběhla, dál bude platit, že lidé s vyššími příjmy budou nejvíce přispívat do rozpočtu.
"My chceme daňovou reformu dělat proto, aby chudí bohatli. Chceme méně "trestat" pracovitost, píli a úspěch. Pokud bude u pracovitých lidí chybět motivace, v konečném důsledku to nejvíc postihne ty, kteří nemohou být ekonomicky aktivní a potřebují pomoc a solidaritu. Naopak ti, kteří ekonomicky aktivní být mohou, ale nechtějí, prostě - zjednodušeně řečeno - musejí mít smůlu. A já vidím budoucnost KDU-ČSL velmi růžově právě tehdy, pokud se rozhodne oslovovat všechny pracovité lidi a nebude se podbízet těm, kterým se pracovat nechce a kteří jenom natahují ruku."
Takže, věta první: Já všechny novináře prosím o trpělivost, my chceme ten scénář zveřejnit celý, protože vytrhávat cokoli z toho kontextu nedává smysl. Prosím, mějte strpení ještě ty tři týdny. Věta druhá: Všechny strany vládní koalice se shodly na tom, že současnou progresi daně z příjmů fyzických osob je třeba snížit, protože ta nynější křivka je demotivační; nemotivuje lidi k pracovitosti, k tomu, aby si zvyšovali své vzdělání a kvalifikaci, de facto je trestá za úspěch. Věta třetí: Ani při té jedné sazbě ale ta progrese zcela nezmizí, ta solidarita vysokopříjmových s nízkopříjmových tam bude zachována, zejména u rodin s dětmi.
Rozhovor s Ing. Danou Trezziovou, náměstkyní ministra financí.
- Návrh, vzhledem ke svému významu pro správu daní a valnou většinu příjmů veřejných rozpočtů, nebyl připraven jen úředníky ministerstva financí. Opakovaně byl dopracováván jak za aktivní účasti daňových poradců a zástupců územních finančních orgánů, tak podle připomínek komisí Legislativní rady vlády či odborníků z vysokých škol.
Autor: Ing. Dana Trezziová, náměstkyně ministra financí.
- Daně. Česká daňová správa se zapojila do projektu OECD k boji proti tzv. agresivnímu daňovému plánování. Jde o databázi agresivních daňových praktik vytvořenou jednou z pracovních skupin Výboru OECD pro fiskální záležitosti.
Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) odpovídá na otázky o zavedení emisní daně z CO 2.
Nejprve škrty a teprve potom daňové reformy. To je strategie ministra financí Miroslava Kalouska. Je si vědom, že snížení přímých daní může mít nějaké rozpočtové dopady, ale v současné době je klíčové zvládnout deficit veřejných financí. „Když se nepodaří v tomto volebním období snížit daně, bude to velká škoda. Když však nezměníme trend ve vývoji mandatorních výdajů, bude to katastrofa,“ říká ministr financí. Bližší údaje však nechce zveřejnit ani o daních, ani o úsporných opatřeních. Podle něj je klíčové, aby se na nich nejprve shodla vládní koalice a jednohlasně je potom prosazovala. Připouští však, že návrhy zásadních změn jsou na stole. A jsou již hodně rozpracovány.
Chceme méně trestat úspěch říká bývalý předseda KDU-ČSL a současný ministr financí Miroslav Kalousek o motivech plánované daňové reformy. Kolik mám variant daňové reformy? Je to dvouciferné číslo, říká ministr financí Miroslav Kalousek.
Ministr financí Miroslav Kalousek chce připravit do března nový plán na přijetí eura s konkrétním datem vstupu do eurozóny. Ministr to uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas.
Hostem středečního Studia Česko (ČRo) byl ministr financí Miroslav Kalousek. Jak se pod jeho vedením promění resort financí? Jak chce pokračovat ve vyjednávání s ČSOB o přistoupení ke smíru s Nomurou? Kdy by Česká republika měla přijmout jednotnou evropskou měnu? Nejen na tyto otázky odpověděl Miroslav Kalousek.
Miroslav Kalousek odpovídá na otázky diskusního pořadu televize Prima na téma: Reformy nové koaliční vlády, Změny v daňovém systému, Zůstane snížená sazba DPH?, Sociální dávky.
Ministr financí Miroslav Kalousek odpovídá na otázky deníku Právo. Pane ministře, dostal jste na starost státní kasu, prozradíte, kdo vládne pokladně u vás doma? Má výplata odchází na rodinný účet a běžné provozní výdaje vyřizuje moje žena. To je naprosto transparentní. Na ministerstvu mě také nezajímají výdaje v řádu tisíců a desetitisíců korun, ale v řádu miliard a desetimiliard.
Nový ministr financí Miroslav Kalousek spoléhá na to, že zájem na snížení podílu mandatorních výdajů přesahuje hranice koalice.
Autor: Ing. Milan Šimáček, náměstek ministra financí.
- Pro řádné fungování trhu je velmi důležité vytvořit atraktivní podnikatelské prostředí (mít stabilní právní řád, kvalitně fungující soudní systém včetně obchodních rejstříků, konkurenceschopné daňové zatížení a finanční a makroekonomickou stabilitu). Z hlediska regulace finančního trhu je náš právní řád příliš rigidní a neumožňuje rychle reagovat na inovace v oblasti finančních služeb při zachovaní vysokého standardu ochrany investorů.
Jsem pyšný, že jsem to byl právě já, kdo překazil opoziční smlouvu, říká Miroslav Kalousek.
Miroslav Kalousek odpovídá na otázky diskusního pořadu České televize na téma: Druhá žádost o důvěru, Výměna Vlčka za Vlčka (volba předsedy sněmovny), Kalouskův daňový recept (daňová reforma), Rozpočtové škrty.
Rozhovor s Ing. Milanem Šimáčkem, náměstkem ministra financí.
- Našemu kapitálovému trhu velmi prospěl vstup do Evropské unie. Zahraniční investoři jej přijali za důvěryhodný pro příliv investic, a tak se ceny akcií v posledních letech pronikavě zvýšily.