Předsednictví v Radě EU
Každých šest měsíců se jednotlivé členské země Evropské unie střídají v předsednictví v Radě Evropské unie (tzv. rotační princip). To s sebou přináší řadu povinností, kterých se země musí ujmout. Institut předsednictví se opírá o obecný princip nestrannosti. Právě ten má představovat záruku, že členská země bude vykonávat předsednictví ku prospěchu celé Unie. Naplnit tento cíl jí pomáhají další instituce EU, s nimiž spolupracuje.
Funkce předsednictví v Radě EU lze rozdělit do čtyř základních kategorií:
- administrace a řízení práce Rady (včetně všech jejích pracovních orgánů),
- vytyčení politických priorit,
- vyjednávání,
- reprezentace Rady.
Každá předsedající země na začátku svého funkčního období předloží Radě EU a Evropskému parlamentu program hlavních cílů, takzvaných priorit, kterých hodlá v průběhu svého předsednictví dosáhnout. Tyto cíle zpravidla vycházejí z aktuální situace a problémů, kterým EU v daném období čelí.
Od 1. července 2025 se Dánsko ujalo po třinácti letech předsednictví v Radě EU, a to v době rostoucí nejistoty na mezinárodním poli, která je provázena zvyšující se globální, strategickou a ekonomickou konkurencí a množícími se konflikty. Pod heslem „Evropa v měnícím se světě“ navazuje dánské předsednictví na priority předešlého polského předsednictví (bezpečná a konkurenceschopná Evropa) a rozšiřuje je o téma zelené Evropy.
Přiložený průvodce zahrnuje jak bližší informace k prioritám a programu stávajícího předsednického tria a dánského předsednictví, tak přehled vybraných jednání v druhé polovině roku 2025: