Novinky

V médiích

Ministerstvo financí a jeho lidé v médiích. Reakce ministerstva na nepřesnosti.

ilustrace
Kdo
Typ
téma
Období

Celkem 1082 stránek pro témata Ministr financí

Ilustrační obrázek - Kalousek: Čunkovi jsem nerozuměl

Vydáno

Kalousek: Čunkovi jsem nerozuměl

Šéf lidovců Jiří Čunek se pustil do nejriskantnějšího podniku ve své kariéře. Včera navrhl odvolat z vlády ministra financí Miroslava Kalouska - ministra, který má v poslaneckém klubu KDU-ČSL i u premiéra Mirka Topolánka mnohem větší podporu než on sám. Kalousek i proto bere Čunkův návrh na své odvolání z vlády naprosto klidně. »Pan předseda zřejmě dospěl k názoru, že nedosahuji jeho vlastní odborné erudice, na což má nepochybně právo. Prostou analýzou lze zjistit, že ministr financí prosazuje koalicí dohodnutý program,« říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny Kalousek.

* HN: Na ministerstvu financí teď vrcholí přípravy plánu, kterým by měla Česká republika bojovat proti ekonomické krizi. Jak se vám vlastně pracuje ve chvíli, kdy vám předseda strany řekne, že vás chce odvolat?

Nadcházející dny a hodiny jsem připraven pracovat stejně jako dosud. Důvodem, proč jsem včera médiím řekl, že se nechci vyjadřovat k personálním otázkám, je, že na to prostě nemám čas. Přes vánoční svátky a přes Silvestra jsme pracovali a i nadále budeme pracovat na reálné podobě státního rozpočtu. Slíbili jsme, že do konce ledna do sněmovny předložíme rozpočet včetně nových příjmů a výdajů. Máme tu práce nad hlavu a já jsem vždycky pracoval tak, aby můj úřad byl za mého působení kompetentní a aby hladce běžel i v případě mého úmrtí či odchodu. Mám nějakou ústavní odpovědnost a nějaký ústavní úkol a nemíním při jeho plnění ztrácet čas zástupnými argumenty, které slyším z médií a od našeho předsedy.

Ilustrační obrázek - Výjimečně dobré časy už skončily

Aktualizováno

Výjimečně dobré časy už skončily

Rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem o tom, jak nás zasáhne krize a jak se nám bude příští rok dařit.

  • * Státy, a to včetně toho českého, se tak nechovají. Žije se na dluh, mnozí ekonomové a politici dlouho nutili veřejnosti představu, že žít na dluh je vlastně dobré a zdravé.
  • Já ne. Státy by měly v době růstu hospodařit s vyrovnaným či v ideálním případě přebytkovým rozpočtem. Tím si zajistí možnost, aby v době recese a ekonomické krize mohly vyšší státní výdaje mírnit negativní dopady. Když se ale vlády zadlužují a chovají nezodpovědně i v době růstu, tak pak to mají v době krize mnohem komplikovanější. To říkám já. A také jsem politik.

Vydáno

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem - pro deník Právo

* Myslíte si, že české předsednictví EU zklidní vášně a posílí sebekontrolu všech českých ústavních činitelů napříč politickým spektrem.

To opravdu nevím, já bych si to pouze velmi přál. Jaká bude ale situace na politické i ekonomické scéně, neví však teď skutečně nikdo.

Vydáno

Termín přijetí eura musí být výhodný pro občany i firmy

* Vláda měla na úterním jednání zamítnout návrh ministerstva financí, aby se příští rok nestanovoval termín přijetí eura. Proč MF něco takového navrhlo?

Vláda nic takového zamítnout nemohla, protože ministerstvo nic takového nenavrhovalo. Ve vládě byl pouze projednáván společný analytický materiál MF a České národní banky, který ministr financí a guvernér ČNB každoročně předkládají vládě a který se zabývá reálnou konvergencí České republiky k eurozóně a plněním maastrichtských kritérií. Závěry materiálu obsahovaly doporučení, aby vláda v roce 2008 termín přijetí eura nestanovovala a aby v roce 2009 neusilovala o vstup do systému ERM II. Tak se také stalo a stane. Vláda termín přijetí eura na svém včerejším zasedání nestanovila a v roce 2009 o vstup do ERM II usilovat nebude. Jediné, co se během diskuse stalo, byl fakt, že přestože se tak vláda rozhodla postupovat, nepokládá za vhodné tuto skutečnost explicitně uvést v usnesení vlády. 

Vydáno

Kalousek: Topolánkovi rád říkám šéfe

* Tento týden při hlasování ve Sněmovně jste, pane ministře, nezvedl ruku pro převod 2,7 miliardy na zvýšení platů veřejných zaměstnanců. Přitom jste věděl, že tento návrh projde a vy naštvete kolem 300 tisíc lidí. To byla frajeřina, nebo co vás k tomu vedlo?

Rozumím ministrovi práce a sociálních věcí, který toto zvýšení navrhl. Vidí inflaci, která se pohybovala kolem sedmi procent, a snaží se zaměstnancům veřejné sféry platy alespoň dorovnat. To akceptuji. Jako ministr financí (KDUČSL) jsem hlasoval nikoli proti zvýšení platů, ale proti snížení investic do státní infrastruktury, odkud se peníze na mzdy převedly. Výstavba komunikací totiž zajistí pracovní místa, zaměstnává spoustu lidí a slouží nejen tento měsíc, ale dlouhou dobu a využívají je všichni. Navíc v příštím roce může nastat deflace (pokles cen), což je pro ekonomiku špatný scénář. Vidím podnikatele, jak budou zmrazovat mzdy, aby udrželi zaměstnanost. Proto mi nepřipadá nejlepší navyšovat platy úředníkům na úkor investic do infrastruktury, která by zajistila přírůstový stimul. A navíc v době dopadů krize na českou ekonomiku. 

Vydáno

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem na téma - Rozpočet na rok 2009

* Jak budete reagovat na dopady finanční krize, díky níž určitě klesnou příjmy státního rozpočtu?

Nikdo na celém světě neví, jaký bude skutečný odhad vývoje ekonomiky v příštím roce. Já nejsem přítelem pesimistických scénářů, nemyslím si, že nám hrozí katastrofální scénář, ale musíme být připraveni na všechny varianty. A my na ně připraveni jsme. Budeme reagovat odpovídajícím způsobem. A protože rozpočet schvaluje Poslanecká sněmovna, budeme v tom hrát s poslanci naprosto otevřenou hru. 

Vydáno

Projednávání rozpočtu na příští rok

Sněmovna v závěrečném třetím čtení projednává rozpočet na příští rok.

  • * Pane ministře, očekáváte, že rozpočet, návrh rozpočtu projde?
    Pevně doufám, schválení rozpočtu znamená stabilitu, neschválení rozpočtu znamená nestabilitu a nestabilita v době přicházející hospodářské krize by samozřejmě zhoršila situaci v České republice. Takže pevně doufám, že většina Poslanecké sněmovny dá přednost té stabilitě.

Vydáno

Miroslav Kalousek: Nikdo neví, co bude příští rok

* E15: Sestavoval jste někdy rozpočet ve složitější situaci? Mám na mysli jak vnitropolitickou situaci, tak finanční krizi…

Ne, nikdy. Nemyslím si, že v historii státu byla komplikovanější situace pro sestavení státního rozpočtu a pro odhad skutečného vývoje ekonomiky v příštím roce. Sestavujeme ho v naprosto mimořádných turbulencích, kdy se každý měsíc mění indikátory. Nejpoctivější je říci, že nevím, jaký bude skutečný vývoj v příštím roce. Neví to vůbec nikdo. 

Vydáno

I levice by měla chtít větší míru solidarity

* LN Na mimořádné schůzi sněmovny se v úterý mělo jednat o novele o dani z příjmu, aby se od roku 2009 nezvýšily daně pro nízkopříjmové skupiny (Kalousek navrhuje nechat sazbu daně na 15 procentech a snížit sociální pojištění o jeden a půl procentního bodu – pozn. red.). K projednání bodu ale vůbec nedošlo. Můžete to ještě do konce roku stihnout?

Ve středu bude jiná mimořádná schůze týkající se druhého čtení rozpočtu. Ta skončí někdy po obědě a pak se bude pokračovat v úterní mimořádné schůzi, která byla přerušena. Ve středu, ve čtvrtek i příští týden. Na daň z příjmu zcela určitě dojde s tím, že třetí čtení by bylo příští týden. Pokud sněmovna nějakou podobu schválí, tak při vstřícném postoji je ještě pořád možné to do konce roku schválit. 

Vydáno

Opatrně s plány Bruselu

* Ve středu zveřejnila Evropská komise „záchranný plán“ pro evropské ekonomiky. Jaké příležitosti poskytuje pro českou ekonomiku?

Hlavní přínos spatřuji v možnostech získání prostředků ze sociálního fondu k podpoře zaměstnanosti a také urychlení čerpání peněz ze strukturálních fondů unie.