* Jak si máme vysvětlit fakt, že pár hodin před ukončením vašeho fungování na ministerstvu se podařilo uzavřít tak významnou dohodu týkající se zkrachovalé IPB, na čemž si vylámalo zuby několik vašich předchůdců?
Jednání netrvalo týden, ale celé dva roky, po které se na řešení výhodném pro Českou republiku a státní rozpočet pracovalo. Já jsem už nevěřil, že se smlouva podaří finálně dotáhnout do doby, kdy budu ve funkci. Takže se mohlo stát, že by smlouva, výsledek dvouletého snažení, představovala něco jako dárek pro nového ministra Eduarda Janotu.
Rozhovory/články Eduarda Janoty - ve funkci náměstka ministra financí od ledna 2009 do 7. května 2009.
* Překvapil vás Topolánek, když oznámil, že vás navrhuje na ministra financí?
Nepřekvapil, protože několik hodin předtím jsem dostal otázku, zda jsem ochoten ve své funkci setrvat. Já jsem řekl, že pokud to bude ku prospěchu politické dohodě, k zachování politické kontinuity a k udržení rozumné bilance veřejných rozpočtů, jsem připraven pokračovat. Nechtěl jsem být alibista ani zbabělec.
* Nakonec vás vetovali soc. dem. a ministrem je váš náměstek Janota.
To, že jsem byl vetován Jiřím Paroubkem, s těmi argumenty, které použil, je pro mě neuvěřitelný politický kompliment. (Paroubek řekl, že soc. dem. nemohou umožnit Kalouskovi jako symbolu bývalé vlády, aby překlenovací vládu de facto řídil – pozn. red.) Za druhé jsem rád, že se nakonec uvolil to místo přijmout Eduard Janota. Jde o nesmírně zkušeného odborníka, jednoho z mých nejbližších spolupracovníků, bez kterého bych si konsolidaci veřejných rozpočtů neuměl představit. Bude-li si přát, budu připraven poskytnout mu veškerou pomoc a podporu.
* LN Nepřipadáte si jak v blázinci, když jste byl poněkolikáté nominován do vlády a poté byla vaše účast ČSSD odmítnuta?
Má pozice byla stále stejná: pokud mne někdo požádá o pomoc, jsem připraven ji poskytnout už jen proto, abych nevypadal jako zbabělec nebo alibista. Ale rozhodně to nebylo tak, že bych o něco usiloval nebo se vnucoval. Ta situace patří k jistému koloritu té absurdní situace. Jen se opět ukázalo, že mimořádně nezodpovědná část politické scény, která odvolala vládu uprostřed krize a předsednictví EU, nejen neumí nic konstruktivně domluvit, ale umí jen vetovat.
Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek podepsal dohody ohledně sporných pohledávek týkajících se zkrachovalé IPB. Zažehnány tak byly žaloby, ve kterých hrozilo Česku, že zaplatí až 120 miliard korun. Proto také ministr rozhodl odtajnit dohodu o narovnání mezi Českou republikou a Nomurou, která souvisela s kauzou IPB. A šéf resortu financí v demisi Miroslav Kalousek z KDU-ČSL je nyní hostem Stalo se dnes. Dobrý večer.
* Národ se začíná dělit na fanatické zastánce a fanatické odpůrce šrotovného. Nebylo by lepší neobviňovat se, ale prostě ho přijmout jako jednu, byť kontroverzní a dočasnou metodu, která pomůže zvládnout dopady krize?
Už se stalo obojí. Já jsem se skřípěním zubů kývl na kompromis, kdy Sněmovna schválí právní rámec jeho zavedení a nechá možnost jeho zavedení včetně termínu na rozhodnutí příští vládě. Osobně se ale stále domnívám, že je to ekonomický zločin.
-
* Co je asociální, když lidi dostanou příspěvek na auto, udrží se výroba, nebudou se propouštět?
Položte si otázku – kdo je adresát šrotovného? Ti nejchudší? Ale ne, ti na žádné auto nemají. Zato přispějí na nové auto jiným. Zámožní také nejsou adresáti, protože jejich auta jsou nová. Typickými adresáty je chudší skupina občanů, jejichž finanční rezervy jsou v lepším případě v desetitisících. Ta je teď státem vybízena, aby si vzala šrotovací prémii. Proběhnou rodinné diskuse, kde vzít a kde si půjčit peníze, které by doplnily šrotovací prémii na nové auto. Pokud se ale ekonomická situace těchto lidí zhorší, což nelze v krizi vyloučit, přijdou nejen o nové auto, které jim zabaví exekutor. Budou současně bez úspor, budou zadlužení a jejich životní situace se stane neudržitelnou. Šrotovným stát tuto skupinu obyvatel motivuje, aby se zbavila všech svých finančních rezerv a zadlužila se ve prospěch automobilového průmyslu. Až tito lidé přijdou na buben, bude to automobilové lobby jedno. Bude už mít své zisky. To je ještě více nemravné než nabídka spotřebitelských úvěrů na vánoční dárky. To je asociální. Nejsem socialista, který podporuje velké korporace. Jsem křesťanský demokrat, který má sociální cítění, a proto je mi šrotovné odporné.
* HN: Dostal jste nabídku stát se ministrem financí ve vládě Jana Fischera?
Jediný autentický výrok politika, který jsem zaznamenal, bylo vyjádření pana prezidenta, kterého si velmi vážím jako projevu důvěry. Nicméně vládu sestavuje Jan Fischer po konzultaci s politickými stranami. Já jsem člen vlády Mirka Topolánka a pokládám za strašnou škodu pro Českou republiku, že ta vláda padla. Abych o angažmá v nové vládě vážně přemýšlel, tak by si to musel přát nejenom Jan Fischer, ale také Mirek Topolánek.