Novinky

V médiích

Ministerstvo financí a jeho lidé v médiích. Reakce ministerstva na nepřesnosti.

ilustrace
Kdo
Typ
téma
Období

Celkem 1082 stránek pro témata Ministr financí

Ilustrační obrázek - O přijetí eura teď nemůže být řeč

Vydáno

O přijetí eura teď nemůže být řeč

Eduard Janota ministr financí ČR: Za posledních deset let nebyl nikdy takový problém odhadnout příjmy státního rozpočtu jako nyní. A není jisté, že to, co je dnes odhadováno jako příjem, skutečně stát dostane. Tvrdí to Eduard Janota, jeden z nejzkušenějších úředníků ministerstva financí, který se na tvorbě státního rozpočtu podílí přes třicet let. Jako náměstek zodpovědný za rozpočet pracoval pod šesti ministry. Teď sedí sám v ministerském křesle. Má šanci prosadit svůj pohled odborníka proti politickým zájmům? Sám tvrdí, že nevelkou: „Rozpočet se nerodí ani na ministerstvu, ani ve vládě. Je to vždy nakonec výsledek politických dohod,“ říká ministr. Přesto se chce pokusit o změnu v hospodaření státu, jež podle něj míří do slepé uličky. 

Vydáno

Krize dolehne naplno na rozpočet až příští rok

„Nyní je ještě možné sestavit rozumný rozpočet. Pokud ale nepřehodnotíme mandatorní výdaje, bude velký problém sestavit rozpočet na rok 2011,“ říká ministr financí Eduard Janota.

* Různé země v poslední době přicházejí kvůli rozpočtovým deficitům o ratingy, například Španělsko, Řecko; hrozí to i velké Británii, či dokonce USA. Nezhorší se i náš rating?

Myslím, že v tuto chvíli nic takového nehrozí. Samozřejmě se také potýkáme s krizí. Odhadujeme pokles ekonomiky o 2,3 procenta, ČNB v poslední prognóze došla k číslu minus 2,4 procenta a na příští rok růst o 1,4, což mě uklidňuje, protože to vytváří prostor, aby se deficit našich veřejných financí letos i v příštím roce vešel pod pět procent. Nemáme problém se stabilitou bankovního sektoru a nemáme problém náš deficit financovat. Tak jako třeba Lotyši, kteří nedávno neprodali státní dluhopisy v hodnotě dvou miliard korun, protože o ně investoři neměli zájem. 

Vydáno

Ministr financí Janota: nemůžeme mít švédské výdaje a anglické daně

* Když by se hledal model sebevraha, považuji vás za vhodného kandidáta. Sestavovat návrh rozpočtu v době krize, kdy měsíc od měsíce se propadají příjmy, je třeba šetřit a současně je před dvěma volbami, kdy každá strana slibuje hory doly, vás jednoznačně nominuje. Co vám jako ministru financí dělá největší problém?
Za největší problém spíše považuji to, že obecně příliš vážně nebereme stav financí a že máme naprosto nevhodnou strukturu rozpočtu. Nebezpečná je i představa, že v době krize lze zvyšovat libovolně schodek rozpočtu. Proto říkám natvrdo – rozsah mandatorních výdajů, kam ale nepatří jen platy, ale všechny výdaje státu ze zákona, jako jsou různé sociální dávky a státní podpory, neodpovídá současným možnostem naší ekonomiky. Jsou nastaveny na 5–6procentním růstu ekonomiky, ne na propad. Teď to prostě nevychází. Vláda má dnes možnost ovlivňovat pouze 20 procent rozpočtových výdajů. Já mohu rozumně ušetřit pouze v této části, zbylé částky jsou mandatorní výdaje nebo výdaje jinak předem určené, o kterých se přímo nerozhoduje. 

Vydáno

Schodek rozpočtu do května - 71,4 miliardy

Státní rozpočet už se propadl do schodku 71,5 miliardy korun. A to jen od ledna do konce května. Schodky pro příští rok měla vláda projednat dnes, po několika hodinách jednání ale odložila, a to už potřetí. Shodla se ale na tom, že musí udržet letošní deficit pod 170 miliardami.

* Pane ministře, co tedy plány na příští rok? Dnes jste se ještě nedohodli, ale dá se čekat, že byste například navrhli změnu zákona tak, aby se dalo šetřit na sociálních výdajích? V příštím roce?

Podívejte se, my stojíme před problémem a ten zní, udržet deficit na příští rok, deficit rozpočtu do 170 miliard, to za prvé, ale to je ta méně podstatná položka. Tou zásadnější je udržet deficit veřejných rozpočtů k HDP někde na úrovni pěti procent. Toto je základní. Rozpočet je součástí této souhrnné bilance. Náš problém dnes je, že jsme poměrně razantně snížili tam, kde to šlo, v rámci exekutivy běžné výdaje, investiční výdaje a výdaje na platy a dostali jsme se do situace, kdy pokud bychom chtěli více sanovat dopravní infrastrukturu, tak to už nejde na úkor těchto běžných výdajů, ale musíme sáhnout na celkovou strukturu a některé položky takzvaných mandatorních výdajů, a to i ze sociální oblasti, a to právě teďko bude předmětem doladění. Nicméně vláda dneska schválila, že si přeje deficit do úrovně 170 miliard a ten souhrnný ukazatel deficitu veřejných rozpočtů k HDP, jak jsem již zmínil, by se měl pohybovat někde na úrovni pěti procent. Je to daleko od tříprocentního kritéria Maastrichtu, ale pokud bychom nepřijali ta opatření, která by zmírnila ten deficit, tak se někde pohybujeme téměř okolo 7 procent, a to je pro mne, pro vládu, pro ministerstvo financí nepřijatelné. 

Vydáno

Šrotovné neprosazuji

Musím se zdvořile ohradit proti pondělnímu komentáři Jaroslava Plesla, kde se vyjadřuje k mému vystoupení v nedělních Otázkách Václava Moravce.

Abych jasně zopakoval svoje stanovisko - jsem jednoznačně proti šrotovnému, a to jako český daňový poplatník i jako ministr financí. Přínos šrotovného pro českou ekonomiku je diskutabilní. Je to dle mého názoru výlučná podpora jedinému odvětví na úkor všech ostatních, je to neefektivní výdaj, na který navíc momentálně nemáme v rozpočtu prostředky. Rozhodně ho nehodlám nijak aktivně prosazovat.

Co možná pana redaktora zmýlilo - základní věc, na které trvám, je, že budu ctít dohody. Jakkoli se mi mohou nelíbit. 

Vydáno

Peníze nedostanou a šetřit budou muset

* LN Vašim vládním kolegům se šetřit nechce. Ministr práce a sociálních věcí například včera řekl, že nedokáže ušetřit deset procent svého rozpočtu. A chce valorizovat důchody.
Ministry chápu. Ale v návrhu je uveden nulový nárůst mezd a minimální valorizace důchodů v zákonné výši. Nechci tvrdit něco dopředu, bude to předmětem diskusí. Ale je to můj návrh, za kterým stojím. 

Vydáno

Janota: Zakázka nám pomůže i proti krizi

Ministr financí Eduard Janota má na popud premiéra a ČSSD ekologický tendr „prověřit“. Ale zrušit jeho průběh už stejně nemůže.

* Co obnáší požadovaná prověrka zakázky?
Vláda se důkladně seznámí se soutěží a my budeme její průběh i nadále vysvětlovat a komentovat. Včetně všech kontrolních mechanismů, které tento tendr obsahuje. 

Vydáno

Rozhovor s ministrem financí Eduardem Janotou - v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu

Bude to vláda úspor, žádné rozhazování, důchodcům se přidá jen absolutní minimum, úředníci, učitelé a policisté příští rok možná nedostanou navíc ani korunu a dokonce musejí počítat s propouštěním. Opravdu nastane tento černý scénář? Budeme se ptát. Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu je nový ministr financí Eduard Janota. Zdravím vás do Poslanecké sněmovny, pane ministře. Dobrý den.