Rozhovor s doc. Ing. Oldřichem Dědkem CSc., národním koordinátorem zavedení eura
- Nikdo z občanů, kteří pojedou do ciziny, nebude muset před cestou trávit čas přemýšlením kde a kolik si vyměnit českých korun. Navíc budou v zahraničí moci jednoduše - pouhým pohledem - posoudit ceny. Přínos eura ale pocítí především podnikatelé, kteří mají obchodní styky se zahraničím. Tyto firmy již nebudou muset vést dvojí účetnictví, pojišťovat se proti změnám kurzu a spravovat bankovní účty zvlášť v českých korunách a zvlášť v eurech. Dále se přínos eura projeví nepřímo v posílení důvěryhodnosti ekonomiky. Mezi negativa bych zařadil ztrátu pravomoci státu vykonávat samostatnou měnovou politiku.
Rozhovor s Ing. Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
- Ten dlouhodobější cíl, ten vyplývá z toho, že Evropská komise sama v novém, v nových podmínkách paktu stability a růstu změnila, řekněme, zpřísnila podmínky pro hodnocení veřejných financí jednotlivých členských zemí. A podle tohoto vlastně pro naši republiku byl stanoven určitý další cílový ukazatel, a to je, že v roce 2012 bychom neměli mít strukturální deficit vyšší než jedno procento. Čili jsou tady určité postupné cíle - krátkodobý pro příští rok, střednědobý, řekněme, pro rok 2010 a nějaký cíl na delší období pro rok 2012.
Rozhovor s Ing. Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
- Efekt reformy není ohrožen, my si stojíme za číselnými údaji, které jsme předložili do vlády a sněmovny v rámci reformního balíku v té první části a stejně si takto stojíme i za čísly navrženého rozpočtu pro rok 2008 respektive výhledu na roky 2008 až 2010. A vychází nám že, že, že je reálné, naprosto reálné splnit ona kritéria konvergenčního programu pro roky 2008 až 2009, to znamená, docílit investic rozpočtu ve mnou zmiňovaných výšin pod tři procenta.
Autor: Milan Šimáček, náměstek ministra financí a Miroslav Kollár, poradce člena bankovní rady ČNB.
- Čeští investoři zůstanou uchráněni. Realitní krize, vyvolaná problémy méně bonitních klientů (subprime market) se splácením stále dražších hypoték, se jich příliš nedotkne. Většina z nich totiž investuje konzervativně a stojí tak stranou problémů, k nimž přispělo hlavně zdražování úvěrů v USA a sekuritizace amerických subprime hypoték.
Autor: Ing. Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
- Jiří Hanák se v článku Howgh! jasně vyslovil proti privatizaci budějovického Budvaru. Jeho názor respektuji, ale měli bychom se více zamyslet nad věcnou stránkou této problematiky. Argumentace by se neměla omezovat na ironické zesměšňování pravdivého výroku ministra financí, který prohlásil, že občané si nezřizují stát proto, aby vařil pivo. V tržních ekonomikách vedle sebe funguje sektor soukromý a veřejný. Sektor soukromý poskytuje soukromé statky -rohlíky, boty, auta či pivo, sektor veřejný zase veřejné - např. obranu, vnitřní bezpečnost, tvorbu a vynucování práva.
Rozhovor s Ing. Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
- Náměstek ministra financí Eduard Janota v rozhovoru pro Rádio Impuls mluvil o státním rozpočtu na rok 2008 nebo o možném růstu inflace.
Rozhovor s Ing. Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
- Já si myslím, že ten rozpočet je věrohodný, je transparentní a co víc, oproti předchozím létům, tento rozpočet ani nenaplňuje stanovené možné limity výdajů rozpočtů. My bychom mohli teoreticky výdaje rozpočtu mít pro příští rok vyšší o téměř patnáct miliard a v roce 9 o pětatřicet miliard. Čili pan ministr Kalousek je první ministr v posledních letech, kterému se podařilo zúžit nejen, řekněme, kritéria konvergenčního programu, ale který také dodržel limity výdajů rozpočtů, které mu schválila Poslanecká sněmovna na podzim minulého roku. Takže v tomto je výrazný rozdíl. Pochopitelně tento rozpočet zahrnuje pozitiva, která jsou obsažená v reformě veřejných financí, a to pozitiva, pozitivní změny jak na straně příjmů, změna struktury daní, snížení daňového zatížení, tak i na straně výdajů, kde došlo k prvním úsporám, a já zdůrazňuji, k prvním úsporám zejména v oblasti mandatorních, sociálních výdajů.
Rozhovor s Ing. Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
- Tak vykresluje vládní plány privatizační náměstek Fuksa. Nového majitele se možná dočká i ČEZ.