Novinky

V médiích

Ministerstvo financí a jeho lidé v médiích. Reakce ministerstva na nepřesnosti.

ilustrace
Kdo
Typ
téma
Období

Celkem 785 stránek pro témata Lidé MF

Ilustrační obrázek - Nový daňový řád

Vydáno

Nový daňový řád

Rozhovor s Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí

  • Daňový řád má tedy inovovat dnes platný zákon o správě daní a poplatků. V čem je podle vás tato současná norma nevyhovující nebo zastaralá?
    Ta norma se v podstatě přijala před patnácti lety, od té doby došlo k řadě novel a hlavně došlo k hodně soudním judikátům, které vlastně zpochybnily, zda norma se dá vykládat tak, jak byla vykládána do té, doteďka. Takže, z toho důvodu jsme se rozhodli představit novou, novou, modernější právní normu, která tyto nejistoty a nejasnosty, nejasnosti z daňového procesu odstraní. 
Ilustrační obrázek - Stíny nad krajskými rozpočty

Vydáno

Stíny nad krajskými rozpočty

Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí

  • Hospodaření krajů se za osm let existence vyznačuje dobrými výsledky, které může stát jen tiše závidět. Mohou pod vedením socialistů skončit s rekordními deficity, jako se dělo za jejich vlády na celostátní úrovni? Předvolební kampaň naznačila, že ano. 

Vydáno

Opozice tvrdí, že česká vláda podceňuje světovou finanční krizi

Rozhovor s Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí

  • * Jste pane náměstku, přesvědčen o tom, že je opravdu udržitelný ten rozpočet s deficitem zhruba třicet osm miliard a příjmy bilion sto padesát dva miliard korun?
    Podívejte se, v reálu situace možná, možná bude malinko, malinko jiná, ale z pohledu toho rozpočtu, jak je projednáván, tak to jiné číslo než třicet osm už vlastně být nemůže, poněvadž parlament v rámci prvního čtení stanovil základní mantinely příjmů, výdajů a salda rozpočtu, vztahů ještě k rozpočtům místních samospráv a krajů, čili to je, to je jedna věc, druhá věc je pochopitelně, že my jsme si vědomi, že zhruba jedna a půl procenta příjmů toho rozpočtu, který má dneska něco přes jeden bilion, jeden bilion korun, to znamená v podstatě částka kolem deseti, patnácti miliard, je nějakým způsobem velmi, velmi riziková a my proto budeme muset hledat určitá řešení a ta řešení budou spočívat v tom, že na jedné straně budeme muset se znovu podívat na to a nějakým způsobem krátit některé běžné administrativní prostě výdaje v rozpočtu, to zaprvé a za druhé, máme určitý polštář rezervních fondů prostě z minulých let, které je možné zapojit a tudíž prostě tento vliv částečně eliminovat, čili my o tom vážně přemýšlíme a tyto kroky prostě nás, nás neminou. 

Vydáno

Cílem ministerstva jsou prorůstové daňové změny

Autor: Peter Chrenko, náměstek ministra financí 

  • Ekonom Pavel Kohout mě ve svém článku Máme se bát krize? (LN 31.10.) nazval „fundamentalistickým náměstkem, který nesnižuje daň z převodu nemovitosti a dělá (v době ekonomické krize) přesný opak“. V jeho komentáři zaznívá kritika vlády, která jen přihlíží zpomalování ekonomického růstu. Především vítám skutečnost, že se autor, uznávaný ekonom, alespoň tímto způsobem nepřímo zapojil do debaty o komplexní reformě daňového systému. 

Vydáno

Oranžová za třicet stříbrných

Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí

  • Výsledky krajských a senátních voleb vyzněly zcela jednoznačně – jasné vítězství levice a porážka pravostředových stran. Zvítězila negativní a povrchní kampaň, která nepřináší vlastní řešení a zaměřuje se na destruktivní kritiku. Věcná argumentace byla převálcována oranžovým volebním náklaďákem, americkou agenturou a třicetikorunovým poplatkem ve zdravotnictví. 

Vydáno

Zaměstnanci ze zavřených skláren jsou ve svízelné situaci

Rozhovor s Radkem Šnáblem, ředitelem odboru Mezinárodně právní ministerstva financí

  • * Teď jsme právě slyšeli pana Kubince, který hovořil mimo jiné o tom, že jedním z těch argumentů odborářů je, že ve sklárnách ve Světlé a v Poděbradech má stát majetkový podíl, odboráři vlastně mluví o tom, že jde o polostátní podnik, proč stát nechce nějak výrazněji pomoct firmě, kterou zčásti vlastní?
    Já samozřejmě především musím říct, že chápeme, že situace těch řadových zaměstnanců, kteří se dostávají do finanční tísně, samozřejmě, že není dobrá a potenciální řešení, byť ho zatím nevidíme, se určitě diskutují, ale pokud jde o ten vlastní problém, já musím to, co říkal můj předchůdce, předřečník naprosto odmítnout. My vlastníme nepřímý výnos, respektive my jsme benefičním vlastníkem těch podílů, my je nespravujeme a já musím říct, protože se to neustále opakuje, jak se stát stal tímto vlastníkem. Sklárny Crystalex byly ve špatné situaci již v době, kdy je financovala tehdejší IPB a jednalo se o takzvané klasifikované úvěry vyvedené do kajmanských struktur, kde všichni víme, se parkovaly ty nejhorší úvěry, nejhorší aktiva IPB. Po přechodu IPB na ČSOB, respektive jejích aktiv, ani ČSOB tato aktiva nechtěla a převedla je na stát v podobě takzvaného benefičního vlastnictví a není pravda, že se na tom stát, byť je benefičním vlastníkem, nepodílel. Zapomíná se, že stát navyšoval o stovky milionů korun kapitál těchto firem, ale prostě takto řízený podnik, takto poskládaný podnik nefunguje. 

Vydáno

DPH v EU

Rozhovor s Ladislavem Pitnerem, vedoucím oddělení Legislativa DPH

  • *A je tu poslední reportáž dnešního POKRu. Ceny jednotlivých výrobků nebo služeb se mohou v různých zemích lišit. A proto stojí za to zamyslet se nad tím, ve které zemi Evropské unie budete třeba automobil kupovat. Pak ale nastává další problém - daň.

    Je nutné se soustředit na to, aby plátce daně, podnikatel správně posoudil, jestli to zboží podléhá v tuzemsku dani, nebo ne. Například když pořídí zboží, které zůstane mimo území České republiky, tak i když on je plátcem daně, takové zboží v České republice nezdaňuje. Obvykle se přiznává daň k datu vystavení daňového dokladu od osoby registrované v jiném členském státě a tady se dělají velmi často chyby z hlediska toho okamžiku zdanění. 

Vydáno

Beseda o novém herním zákonu

Rozhovor s Ondřejem Vltavským, ředitelem odboru Státní dozor nad sázk. hrami a loteriemi

  • *Prostor pro Ondřeje Vltavského z ministerstva financí. Vy samozřejmě také máte právo vyjádřit se k tomu, zda ministerstvo financí ze své pozice vnímá gamblerství a s ním spjaté výherní automaty, videoterminály, možnost sázek přes Internet a tak dále, za závažný problém. A ten další dotaz bude směřovat právě na ty videoterminály. Ale pojďme tedy na odpověď na první dotaz.
    My to taky vnímáme jako problém, proto dodržujeme a snažíme se dodržovat, aby mládež nemohla hrát, takže všude se dává zákaz vstupu mladším osmnácti let, což se teda celkem dost kontroluje, ale osobně si myslím, že mnohem třeba větší nebezpečí jsou lidi, blázni, který jezděj po dálnicích, který tam jezděj rychlostí sto šedesát, sto osmdesát kilometrů, to je mnohem větší nebezpečí než tady nějaký ty hráči, který omezujou, dejme tomu, který můžou akorát ovlivnit sebe a nebo svoji rodinu. 

Vydáno

Nová pravidla pro penzijní připojištění

Rozhovor s Klárou Hájkovou, náměstkyní ministra financí

  • * Jaké důvody vedou ministerstvo financí k tomu, že navrhuje změnit pravidla pro penzijní připojištění?
    Tak já bych především uvedla, že se nepočítá s novelou stávajícího zákona o penzijním připojištění, ale vlastně s úplně novým zákonem o penzijním spoření, který prakticky má provést úkol, který byl ministerstvu zadán usnesením vlády, a to byl úkol oddělit majetek účastníků penzijních fondů a samotných, samotných účastníků penzijního připojištění a samotných fondů. Takže, vlastně s tím novým zákonem by mělo dojít vlastně k zefektivnění fungování celého třetího, tedy dobrovolného pilíře penzijního spoření. 

Vydáno

Nové daně zvládne i zelinář

Rozhovor s Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí

  • * V čem spočívají největší změny navrhované v novém zákoně o daních z příjmů?
    Naším cílem je připravit novou normu, která bude pro uživatele jednodušší a srozumitelnější. Nechceme upravovat detaily, ale připravit univerzální normu, která bude platit dlouhodobě. Chceme to využít i k tomu, abychom snížili počet daní. Počítáme se zrušením trojdaně, tedy daně darovací, dědické a daně z převodu nemovitostí. Chceme, aby se jednotlivé předměty zdanění dostaly do oblasti daně z příjmů. Navrhujete zrušení 42 z celkem 118 daňových výjimek či úlev.