Rozhovor s Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
-
Do soutěže o koupi Českých aerolinií vstoupil podle všeho další významný hráč. Podle médií by českého národního leteckého přepravce ráda získala francouzsko-nizozemská firma Air France-KLM. Ministerstvo financí vyhlásilo tendr na nového majitele ČSA na počátku února, přihlášky sbírá do 23. března. Podle některých kritiků je ale velkou otázkou, zda by se ČSA měly vůbec prodávat v této době, kdy třeba banky jen nerady půjčují peníze a konečný zisk z prodeje by mohl být nižší než si česká vláda slibuje. Do vysílání zvu náměstka ministra financí Ivana Fuksu. Dobrý den.
Rozhovor s Janem Knížkem, vrchním ředitelem Ústředního finančního a daňového ředitelství, MF
- Vrchní ředitel daňové správy Jan Knížek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o kontrolování podnikatelů finančnímu úřady.
Rozhovor s Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
-
* EURO: Co je pro správce státního dluhu hlavní prioritou?
JANOTA: Absolutní prioritou je dostát závazkům vůči investorům. Důvěra a její udržení jsou to hlavní. Pro mě má splátka úroků a jistiny dluhu stejnou váhu jako výdaje na důchody, to je naprosto ve stejné rovině, což si možná málokdo uvědomuje. Možná že to teď přeženu, ale neuhradit důchody s denní přesností by nebylo pro stát takovým problémem, jako kdyby nezaplatil závazky vůči investorům do našich emisí.
Autor: Ondřej Jakob, vedouc oddělení Komunikace a tiskový mluvčí
-
Půjčka Lotyšsku je operací, na které český rozpočet nevydělá, ale ani neprodělá ani korunu. Lotyšsko České republice samozřejmě uhradí veškeré úroky, které za vydané dluhopisy zaplatí. Za sedm let nám bude splacena jistina včetně nákladů, které budeme mít s vydáním dluhopisů a s dluhovou službou. Z pohledu těchto sedmi let je tato operace neutrální a nezvyšuje státní dluh ani o korunu.
Rozhovor s Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
-
Česká republika pomůže Lotyšsku, které zasáhla ekonomická krize nejhůř ze všech členů Evropské unie. Celkem Unie pošle do této baltské republiky více než tři miliardy eur. Česká republika se připojí dvěma sty miliony eur, to je asi pět a půl miliardy korun. Půjde o bezúročnou půjčku na sedm let ve formě státních dluhopisů. Plán ale musí schválit sněmovna, má o něm začít jednat už za necelé dvě hodiny na mimořádné schůzi. Ve vysílání Radiožurnálu teď vítám náměstka ministra financí Eduarda Janotu. Dobré poledne.
Rozhovor s Tomášem Uvírou, vrchním ředitelem skupiny Správa majetku
-
* Pane Uvíro, proč ministerstvo financí tento tendr vypsalo?
Ministerstvo financí tento tendr vypsalo proto, aby bylo schopno v co nejkratší době vyřešit tyto ekologické zátěže, které vznikly ještě z období socialismu a myslíme si, že je potřeba za tu dlouhou dobu tuto záležitost opravdu co nejrychleji vyřešit.
Rozhovor s Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí
-
* Jak pokračuje daňová reforma?
Tak, jak bylo původně v plánu. To, že byl stažen věcný záměr zákona, neznamená, že by se reforma zastavila. Nejdále je procesní úprava - daňový řád. Ten schválila vláda a čeká se, kdy jej začne projednávat sněmovna. Co se týká nového zákona o daních z příjmů, do května máme předložit jeho paragrafované znění. Cílem institucionální reformy je vytvořit jedno inkasní místo pro výběr daní a odvodů.
-
* Jaké další změny čekají daň z příjmu fyzických osob?
Návrh ministerstva financí nabízí celou řadu zjednodušení systému. Chtěli bychom zrušit stávající spoustu výjimek a osvobození od daně a nahradit je univerzálnějším nástrojem.