Rozhovor s Tomášem Uvírou, vrchním ředitelem skupiny Správa majetku
- Probírané téma: Spory o superzakázku, ve hře 115 miliard
Rozhovor s Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
-
Eduard Janota, který připravoval rozpočty od vzniku Česka, se chystá na svou »poslední misi«: po dlouhém přemlouvání přijal křeslo ministra financí ve Fischerově vládě. Chce připravit svůj poslední rozpočet, seškrtaný o 60 miliard: »Krácení výdajů o 10 procent nemine žádnou kapitolu,« říká v rozhovoru pro HN. Krom jiného v něm pak mluví i o svém traumatu z členství v KSČ.
Rozhovor s Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
Do poslední chvíle doufal, že do funkce ministra financí v nové Fischerově vládě bude opět jmenován jeho nynější šéf Miroslav Kalousek. Z toho se odvíjelo i jeho odmítání k opakované nabídce, aby vedoucí post rezortu obsadil. „Stále jsem přesvědčený, že v současné hospodářské situaci a za probíhajícího předsednictví Česka v Radě EU, kde probíhají složitá vyjednávání, mělo být prioritou zachování kontinuity,“ říká Eduard Janota i poté, co funkci přijal. Problematiku rezortu chce s Kalouskem dál konzultovat.
-
* E15: Za první čtyři měsíce chybí ve státní pokladně 55,7 miliardy korun, a to je vyšší schodek, než předpokládá zákon o rozpočtu na celý letošní rok. K de se tedy letošní schodek zastaví, na 200 miliardách korun, jak znějí některé odhady?
Mluví se o různých číslech, až o 200 miliardách korun. Jsem ale přesvědčený, že to může být 150 miliard korun, pokud ovšem vláda dodrží několik podmínek. Například, nemůže v žádném případě akceptovat další nároky na státní rozpočet, další utrácení. Proto už ministr financí zmrazil žádosti jednotlivých rezortů o přidělení peněz, které loni nestihly z různých důvodů vyčerpat. A sáhli jsme i k dalším úpravám vnitřní struktury rozpočtu. V únoru jsme započetli do příjmů 31 miliard korun z rezervních fondů ministerstev. O měsíc později se snížily některé provozní výdaje ministerstev o pět procent. Takto získaných 6,7 miliardy korun šlo na podporu zaměstnanosti.
Rozhovor s Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
-
* Návrhům, abyste se stal ministrem financí, jste dlouho odolával, ještě v pondělí večer jste prosazoval svého dosavadního šéfa Miroslava Kalouska. Kdy došlo ke zlomu?
Logicky jsem si přál, a bylo by to nejlepší i pro tuto zemi, aby pokračoval jako ministr Kalousek. Protože vím, jak je důležitá kontinuita ve financích v době, kdy se začínají tvrdě projevovat dopady finanční krize na ekonomiku, a v období předsednictví EU a jednání s ministry financí Evropské unie. Odmítal jsem, dokud byla určitá šance, aby zůstal Kalousek. Když se ukázalo, že to je neprůchodné, tak jsem nechtěl situaci komplikovat. Po nočních konzultacích s Kalouskem, s premiérem v demisi Mirkem Topolánkem i s Janem Fischerem jsem na nabídku kývl.
Rozhovor s Ivanem Fuksou, náměstkem ministra financí
- Probírané téma: Ekonomiky v potížích. Kdy skončí krize?
Autor: Jana Jarešová, ředitelka odboru Metodika správy daní, MF - Ústřední finanční a daňové ředitelství
- Reakce Ústředního finančního a daňového ředitelství k nálezům Ústavního soudu o daňových kontrolách.
Rozhovor s Klárou Hájkovou, náměstkyní ministra
-
Vláda dnes schválila další nástroj pro boj s ekonomickou krizí. Novelu zákona o bankách. Jestli projde parlamentem a podepíše ji i prezident, mohl by stát v budoucnu převzít banku, která se ocitne ve vážných potížích. O podrobnostech zákona teď s náměstkyní ministra financí Klárou Hájkovou, dobrý večer.
Rozhovor s Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí