Rozhovor s Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
-
* Pane Fukso, jak těžké bylo vybrat 3 uchazeče, kteří se dostali do 2. kola?
No, tak to rozhodování bylo poměrně jednoduché, protože zadávací podmínky v 1. kole byly jen a jen technické parametry a ten, kdo je splnil, tak je splnil a postoupil do dalšího kola. Ten kdo neprokázal patřičné technické zázemí a dostatečné personální a finanční garance a vybavení, tak prostě nepostoupil. Takže to bylo jen a jen technické rozhodování.
Autor: Pavel Nevšímal, ředitel projektu IISSP.
Autor: Jakub Haas, oddělení Komunikace MF, zástupce tiskového mluvčího.
-
V poslední době se ministr financí Miroslav Kalousek dostává do palby protichůdné kritiky. Někteří jej obviňují z přílišného liberalismu a oslabování pozic státu, naopak jiní, jako novinář Pavel Máša ve svém Úhlu pohledu (Kalouskova neústavní šikana, LN 14. 4.), z arogantního zneužívání moci a státní šikany. Jeho článek se týká nedávného rozsudku senátu Ústavního soudu, který v podstatě zakázal namátkové kontroly daňové správy.
Rozhovor s Klárou Hájkovou, náměstkyní ministra
-
* Stát bude moci převzít banku, která by se ocitla ve vážných potížích. Počítá s tím novela zákona o bankách, kterou na dnešním jednání vlády předložilo ministerstvo financí. Mými hosty jsou Klára Hájková, náměstkyně ministra financí. Dobrý den.
Autor: Ondřej Jakob, tiskový mluvčí Ministerstva financí
- Pan redaktor Leschtina paradoxně považuje za příznak chaosu státu skutečnost, že se úředníci daňové správy snaží konat svou povinnost. Vrchního ředitele daňové správy Knížka označuje za »nadčlověka« a ministra financí Kalouska za »právního nihilistu«. Komentář se týká rozsudku Ústavního soudu zakazujícího namátkovou daňovou kontrolu (Berní nadlidé, HN, 8. dubna).
Rozhovor s Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí
-
* Je reálné prosadit omezení systému fungování daňových rájů?
Daňové ráje budou existovat i nadále. Jejich atraktivita ale začne klesat z hlediska investorů, kteří se tam schovávají. Tyto země jsou nebezpečné ne z toho důvodu, že mají nízké daňové sazby. Škodlivé jsou v tom, že odmítají vydat informace, pokud má jiná daňová správa podezření z krácení daně. Neposkytnou data pod záminkou ochrany bankovního tajemství. Stávají se systémem hluchých a netransparentních míst, kde ostatní daňové správy jsou bezbranné. To poskytuje útočiště k ukládání velkého množství aktiv, jež se nezdaňují. Mohou se zde snadno hromadit aktiva pocházející z trestné činnosti nebo z korupce.
Rozhovor s Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
-
Dnes v poledne byl uzavřen příjem přihlášek do tendru na prodej firmy, která je vnímána jako rodinné stříbro - ČSA, tedy Českých aerolinií. Po otevření obálek se ukázalo, že přihlášku podaly čtyři společnosti a konsorcia, a ty by teď měly mít možnost zkoumat finanční a majetkové poměry v ČSA a vůbec celkovou kondici tohoto státního leteckého dopravce. A za ideálních podmínek by na začátku podzimu mohl být znám kupec. Vítejte u Dvaceti minut Radiožurnálu, přeji vám dobré pozdní odpoledne. Pozvání do studia dnes přijal první náměstek ministra financí Ivan Fuksa, který má na starosti privatizace státních podílů. Dobrý den, vítejte v Rozhlase.
Rozhovor s Klárou Hájkovou, náměstkyní ministra
-
* Na evropské půdě se teď mluví o tom, že je potřeba zpřísnit regulaci a dohled nad finančními trhy. Jak se na to díváte, skutečně je ta situace současná nevyhovující?
Ano, tak krize odhalila samozřejmě mnoho nedostatků, jenom v regulaci finančního trhu jako takového a možná i v dohledu a Evropská unie a vlastně i celý svět na úrovni G 20 se zavázaly, že vyvinou maximální úsilí k tomu, aby byly tyto nedostatky odstraněny, to znamená, my jako ministerstvo financí a zároveň jako předsednictví tuto iniciativu velmi podporujeme.