Novinky

V médiích

Ministerstvo financí a jeho lidé v médiích. Reakce ministerstva na nepřesnosti.

ilustrace
Kdo
Typ
téma
Období

Celkem 525 stránek pro témata Nepřesnosti

Ilustrační obrázek - Ivan Fuksa: Cenu za ČSA neodhadujeme

Vydáno

Ivan Fuksa: Cenu za ČSA neodhadujeme

E15, 22, května 2009, ČSA se cení na osm miliard korun, Igor Záruba: Náměstek ministra financí Ivan Fuksa, který má na starosti hospodaření s majetkem státu, se nicméně drží více při zemi. „Očekávám cenu v rozmezí od dvou do pěti miliard,“ uvedl na dotaz E15.

Vydáno

Sazba daně z příjmů fyzických osob

MFDnes, 13.5., str.1, Josef Kopecký, Nové volební trumfy ČSSD: Strana (ČSSD) chce zrušit zásadu, že všichni zaměstnanci odvádějí státu na daních stejně velké procento ze své mzdy. Chce se vrátit k několika daňovým pásmům. 

Vydáno

Spory o závazky FNM

HN, 12.5., str.4, Marek Pokorný - Stát odmítá zaplatit za dluhy, za které se zaručil. Stát platí zbytečně miliony korun. A to jen proto, že se nyní brání splnit to, co počátkem devadesátých let slíbil. Prostřednictvím dnes již neexistujícího Fondu národního majetku se totiž stát zaručil za všechny závazky bývalých státních podniků, které byly zprivatizovány do srpna 1993. Řada z nich přitom zkrachovala, aniž dluhy splatila. Když má ale nyní stát jako ručitel platit, tak se tomu snaží vyhnout. A na soudu více než patnáct let poté leží stovka sobě navzájem velmi podobných žalob. Výsledek je jediný: stát kromě prohrané sumy musí zaplatit i úroky - a ty za uvedenou dobu dvojnásobně přesáhly původní dlužnou částku… Argument vlády je ten, že se stát zavázal pouze za základní dluh, ale ne za úroky. Jenže v předchozích případech Vrchní a posléze i Nejvyšší soud řekly, že Turkovič má nárok na zaplacení celé sumy. 

Vydáno

Zajištění eurobondů

11.5., Euro, str.15, Nezajištěná emise ohrozila korunu i rozpočet, Petra Pelantová. …Jde o závazek, že devizové příjmy státního rozpočtu je třeba vždy zajišťovat. Dohodu nyní ministerstvo porušilo. Zdroj týdeníku EURO potvrdil, že dnes už bývalý ministr financí Miroslav Kalousek minulý týden ve vládě přiznal, že emise opravdu nebyla plně zajištěná. Přesto přišlo z ministerstva financí následující vyjádření: „Mohu sdělit, že transakce byla plně zajištěna,“ vzkázal Jakub Haas z tiskového oddělení. Důvodem hazardního chování je podle informací týdeníku EURO to, že zajištění je příliš nákladné a ministerstvo chtělo ušetřit. Eurobondy obvykle MF zajišťuje na trhu pomocí finančních derivátů, takzvaných swapů.

Vydáno

Dvojí zdanění

MF Dnes, 24.4., Pracujete v cizině? Doplatíte daně: Eva Navrkalová z Českých Velenic jezdí několik let za prací do Rakouska, kde také platí daně. Teď však zjistila, že musí nově zaplatit daně i v Česku… Čeští politici chtěli dvojí zdanění zavést i s Německem, u západního souseda ale narazili. „Ke změně nedošlo, protože vůle ze strany Německa je minimální,“ vysvětluje Haas.

Vydáno

Valorizace důchodů

Aha!, 23.4., str.3, Důchody se příští rok nezvýší, nebude k tomu důvod. Důchodci přijdou příští rok zkrátka, penze se jim zvyšovat nebudou. Počítá s tím návrh státního rozpočtu na rok 2010. Informaci serveru Aktuálně.cz nepopřelo ani ministerstvo financí. „Důvodem je, že ekonomika zpomaluje natolik, že se nenaplní podmínky, kdy je vláda povinna důchody zvýšit,“ zdůvodnil Jakub Haas z ministerstva financí. Mluvčí ministra práce a sociálních věcí v demisi Petra Nečase (ODS) Jiří Sezemský nicméně informaci popřel s tím, že Nečas slíbil za svého nástupce, že v srpnu by měly být zvýšeny důchody, i kdyby valorizace nebyla ze zákona nutná! V současnosti je průměrný starobní důchod v Česku 9985 korun. 

Vydáno

Státní pokladna

Tyden.cz, 15.4.2009, Martina Macková,: Kalouskovi vtipní úředníci. Vše podstatné začernili. tyden.cz: Proč Kalouskovi úředníci na ministerstvu financí vybrali právě firmu IBM, která vybuduje Státní pokladnu, není možné zkontrolovat. 

Vydáno

Nepřesnosti týkající se vrchního ředitele Tomáše Uvíry

Hospodářské noviny, 15.4.2009, Strany tlačí Fischerovi protřelé šíbry,  Marie Valášková: Tomáš Uvíra na ministerstvo financí nastoupil v době, kdy úřad řídil Vlastimil Tlustý a měl mimo jiné na starosti privatizaci Letiště Praha. O velký obchod se zajímala finanční skupina J&T a právě k té má Uvíra velmi blízko. Kromě toho, že seděl ve firmě Equity Holding s majiteli společnosti J&T Josefem Tkáčem a Ivanem Jakabovičem, tak také kamarádí s jedním z klíčových manažerů finanční skupiny J&T Dušanem Palcrem.