Vládou navrhovaná reforma veřejných financí by měla být jednou z největších změn u nás od roku 1989. Na daňových změnách by měli údajně nejvíc vydělat lidé s nejvyššími příjmy. Debata u nás se soustředí zejména na to, jestli je takový krok populární nebo ne. Velmi málo se však diskutuje o tom, jestli také je nebo není správný. Jakoby většině lidí už předem bylo jasné, že na bohaté je automaticky zapotřebí tvrdé ruky, skoro jako na potenciální zločince. Jen někteří komentátoři mají odvahu upozornit na fakt, že bohatí lidé se už dnes postarají o celou třetinu výnosu z daně z příjmu fyzických osob a každý z nich přitom kromě své rodiny živí z daní a pojistného i několik dalších lidí. Jiní analytici upozorňují varovně také na skutečnost, že na chystané reformě nejméně vydělá střední třída populace, kterou by si však podle mnoha ekonomických expertů měla hýčkat politická pravice i levice. Střední třída totiž do státní pokladny odvádí reálně nejvíc prostředků.
Filozofii reforem vláda podle ministra financí Miroslava Kalouska schválila jednomyslně, není na ní co měnit. »Když se nám nepodaří reformu prosadit, je na místě, aby vláda podala demisi a snažila se co nejdříve o předčasné volby,« říká Kalousek.
Kdybych stát řídil jako firmu, nejprve bych seškrtal výdaje, a teprve pak snižoval daně, říká ministr financí Miroslav Kalousek.
Vláda České republiky představila svůj balík reformních návrhů v daňové a sociální oblasti. Tak, jak se očekávalo, přináší kromě jiného patnáctiprocentní daň z příjmu pro fyzické osoby, zvyšuje sníženou sazbu DPH z pěti na devět procent a ořezává výdaje v sociální oblasti, ruší některé jednorázové dávky, u jiných ruší automatickou indexaci a snižuje jejich valorizaci. To vše s cílem ozdravit veřejné finance, posílit adresnost sociálního systému a snížit míru zasahování státu do ekonomiky. Jeden z autorů reformního balíku, ministr financí a člen KDU-ČSL Miroslav Kalousek je hostem dnešních Dvaceti minut.
Všichni koaliční politici by teď měli reformu podporovat, protože je to kompromis, tvrdí ministr financí Miroslav Kalousek.
To, co předkládá koaliční vláda, není soutěž projektů jednotlivých politických stran. Je to koaliční kompromis. Každá politická strana může vůči němu mít výhrady z hlediska svého politického programu. Ten, kdo hájí ryze program ODS, je na tom stejně jako ten, který by hájil ryzí program KDU-ČSL či zelených. Každý z nás by mohl vznášet legitimní kritické připomínky. My ale nepředkládáme program té či oné politické strany, ale předkládáme koaliční kompromis, který se má stát východiskem ze složité situace veřejných rozpočtů. To je povinnost a závazek této vlády.
Po týdnech spekulací je jasno. Vláda představila detailní plán reformy veřejných financí. Zásadní změny se čekají u daní nebo sociálních dávek.
Předpokládáme, že nebudou daňová pásma a míra solidarity mezi lidmi s vyšším a nižším příjmem bude zajištěna poměrně vysokými slevami na dani – na osobu, na dítě, na vyživovanou osobu.
Každý člověk, nejen ti s tak vysokým příjmem, zaplatí méně na dani z příjmu fyzických osob. Mohu říci, že každá fyzická i právnická osoba bude platit menší daň z příjmu. Náš návrh předpokládá zmírnění rozdílů mezi zdaněním bohatších a chudších. Ale i po tom, co by reforma proběhla, dál bude platit, že lidé s vyššími příjmy budou nejvíce přispívat do rozpočtu.