Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
-
Poslanecká sněmovna přijala pozměňovací návrhy k zákonu o státním rozpočtu, které obchází zákon a skrytě zvyšují deficit, a tím i veřejný dluh. Ti, kteří tyto návrhy podpořili, následně vyrukovali se „zaručenými“ recepty pro vládu, jak by mohla snížit deficit. Naposledy prohlásili zástupci strany lidové, že vláda ušetří zrušením velké zakázky na odstranění ekologických škod v příštím roce 7 miliard. To je však zcela mylná domněnka.
Rozhovor na aktuální téma s Národním koordinátorem pro zavedení eura - doc. Ing. Oldřichem Dědkem, CSc
- Já pevně doufám, že bude, pokud vycházíme ze zájmu České republiky, které představují to, že jsme malá, velmi otevřená ekonomika obchodně velmi propojená na země eurozóny, Evropské unie, takže zavedení eura by určitě by pro nás bylo výhodné.
Rozhovor s Tomášem Zídkem, náměstkem ministra financí.
-
Loterie a hazardní hry, oblíbené téma českých politiků. Nejnovější návrh na regulaci sázkových her poslal pražský magistrát. Radnice chtějí samy rozhodovat o tom, jestli povolí na svém území takzvané videoterminály. Licence ale zatím uděluje ministerstvo financí. Změny se dají čekat nejdříve v polovině příštího roku. Vláda chce problém řešit úpravami návrhů, které už leží ve sněmovně. A s námi ve studiu je teď náměstek ministra financí Tomáš Zídek. Přeji vám hezký den.
Reakce MF na tiskovou zprávu Burzy cenných papírů Praha z 20. 12. 2009, o které informovala některá média.
Miliarda korun na špínu bez soutěže - Datum: 15.12.2009, Autor: Hany Farghali, Jan Sůra, Zdroj: Mladá fronta DNES, Rubrika: Ekonomika, Strana: 01. Ministerstvo financí dává část zakázek bez soutěže, prý kvůli inspekci životního prostředí. Ta to odmítá. ....
Témata pořadu:
- Rozpočtové hrátky
- Jak dál se státním dluhem
-
Eduard Janota vypadal včera v 21 hodin po schválení státního rozpočtu hodně unaveně. Pokud ale bude pokračovat v křesle ministra financí i po pondělním jednání s premiérem Fischerem, chce nejdéle v dubnu předložit další návrh, jak by mohl stát snížit schodek rozpočtu minimálně o 40 miliard. „Rozhodně s tím ale nebudu spěchat, protože je jasné, že to nebude populární a nikdo to moc nebude chtít,“ říká v rozhovoru pro HN Janota.
-
Zklamání a marnost, tak popisoval své pocity ministr financí Eduard Janota těsně po středečním schválení rozpočtu. Ten bude mít kvůli změnám prosazeným ČSSD ve skutečnosti vyšší deficit, než vláda zamýšlela. Janota neví, zda bude ve funkci pokračovat, sejde se kvůli tomu v pondělí s premiérem Fischerem. „Úsilí, které jsem věnoval snaze ozdravit veřejné finance, se do značné míry minulo účinkem,“ říká.
-
* Nebyla ale zároveň ta vaše snaha o úsporný rozpočet, nebyla skutečně příliš striktní, třeba pokud jde o sociální služby, nebo třeba platy učitelů, protože to opravdu nejsou oblasti, kde by se hýřilo, proč zrovna zde by mělo být financování omezeno?
To určitě nebylo, já jsem určitě nechtěl cílit snížení výdajů rozpočtu na tyto složky, já jsem chtěl obecně snížit výdaje, ale nakonec se zjistilo, že prostě to není možné, čili stávající legislativa to neumožňuje, aby došlo k nějaké zásadní změně v rozpočtové politice, to je problém, čili pokud nebude tato legislativa změněna, tak poté, tak za této situace se nedá změnit a prostě já nechci být ten, který by prostě byl ministrem financí a za něhož by Česká republika zvyšovala deficity o 200 miliard každý rok, to je prostě pro mě problém, já v tom vidím určitou osobní odpovědnost, ale já prostě tady jednoznačně dám najevo, že buď má mandát možnost a parametry a mantinely k tomu, abych prostě přispěl k ozdravení veřejných financí, pak tu práci budu dělat, budu dělat toto všechno, pakliže to nebude pravda, tak to nechci dělat, a to je věci, to jsou věci, které chci sdělit panu premiérovi.
Rozhovor s Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí
-
* Příští rok se zvýší řada daní – DPH, spotřební daně a daň z nemovitostí. Před schválením balíčku bylo i od politiků často slyšet, že jde o krátkodobé opatření na záchranu rozpočtu a že se daně po roce vrátí zase na dnešní úroveň. Jak to je ve skutečnosti?
Byl to jen mediální šum. Samy od sebe se automaticky nevrátí, tedy ani DPH. Platný zákon s tím nepočítá. Pokud nová vláda nenavrhne, aby se změnily, tak zůstanou platné i do budoucnosti. Říkám, že to jsou daně s otevřeným koncem. Vývoj stavu veřejných rozpočtů ale spíš signalizuje, že se zvýší tlak na jejich další zvyšování. Za překročení schodku rozpočtu máme řízení u Evropské komise a ministerstvo musí připravit konvergenční program, který každý rok ošetří díru v rozpočtu ve výši 35 miliard korun, za tři roky tedy celkem 100 miliard korun. Co se z roční částky 35 miliard korun nepodaří ušetřit na výdajích, to se musí získat zvýšením daní, nejspíše DPH.
-
Ministr financí Eduard Janota chce při přípravě rozpočtu na rok 2011 prezentovat vlastní představu, jak řešit problém veřejných financí. „Zvedat sazbu daně z příjmu fyzických osob z 15 třeba na 20 procent znamená problém se skupinou lidí, kteří pobírají nejnižší příjmy. Takže se přikláním k nějaké formě rozumného progresivního zdanění.“ Za maximální sazbu pro osoby s nejvyššími příjmy považuje 30 procent. „Ale konstruovat to tak, že třeba nízké platy budou zdaňovány nižší sazbou než teď. S tím, že se musejí snížit nejrůznější podpory.“ Jakou šanci má pohled odborníka proti politickým zájmům, naznačí středeční finální hlasování o rozpočtu na příští rok. Rozhodne možná nejen o osudu veřejných financí.
Rozhovor s Radkem Šnáblem, poradcem ministra financí pro oblast mezinárodních arbitráží
-
* Jak si stát vede v arbitrážích?
Jestli to je otázka na mě, tak já si dovolím říct, že stát si v tuto chvíli stojí poměrně dobře a to nejen v těch arbitrážích, které byly ukončeny v posledních 12 měsících, ale i v arbitrážích, které aktuálně probíhají, a to prostě proto, že jak jste správně podotkla v úvodu a předpokládám, že pan doktor Hrodek mě v tomto doplní, ty mezinárodní arbitráže z titulu dohod o ochraně investic jsou trošku specifickou disciplínou v tom, že pokaždé žaluje někdo jiný, ale žalovaný je pořád stejný. Takže samozřejmě tím, že se zlepší ta taktika a přístup státu k arbitrážnímu řízení, tak samozřejmě těmi jednotlivými řízeními se dokáže ta obrana velice zefektivnit, což je přesně to, co se stalo v těch posledních dvou letech.
Témata pořadu:
- Rozpočet na příští rok
- Zadluženost České republiky
Autor: Peter Chrenko, náměstek ministra financí
-
I když nejde o »mediálně chytlavé« téma, reforma účetnictví představuje součást nezbytné reformy veřejných financí. Pro správné řízení je třeba mít správné informace ve správný čas. Funguje to v soukromém sektoru a není důvod domnívat se, že by veřejný sektor měl zůstat stranou. Jeho součástí jsou i obce, tudíž reforma účetnictví přináší změnu také jejich finančního řízení.
Rozhovor s Klárou Hájkovou, náměstkyní ministra
-
Práce vás musí bavit a musíte jí věnovat vše, říká náměstkyně Klára Hájková. Štěstí podle ní nepadne na člověka náhodou. Na ministerstvo financí nastoupila hned po ukončení studia práv. Po dvou letech se stala vedoucí oddělení bankovnictví a o tři roky později, v 27 letech, usedla do křesla náměstkyně ministra financí v oblasti finančnictví. „Když tvrdě pracujete, jste ke svému okolí příjemní, jste chytří a umíte sami řešit úkoly, vaši nadřízení si toho všimnou. Samozřejmě, pokud je v týmu více takových lidí, záleží trochu i na štěstí,“ popisuje třicetiletá Klára Hájková svůj „recept“ na úspěch.
-
* Přímo z univerzity jste se ocitla na ministerstvu financí, plánovala jste si takovou kariéru?
Tehdy jsem neměla žádnou koncepci kariéry. Po škole jsem rozeslala životopisy a zájem o mě mělo jak ministerstvo, tak i soukromý sektor. Já se nakonec rozhodla pracovat ve státní správě.
-
Státní rozpočet - Poslanci chtějí přesunout miliardy, schválen má být devátého prosince. Miliardové přesuny v rozpočtu zničí schválený úsporný balíček, varuje ministr financí Eduard Janota. Pokud je poslanci prosadí, zváží prý, zda má jeho práce na ministerstvu ještě smysl.
-
* Jak hodnotíte průběh jednání o státním rozpočtu ve sněmovně a návrhy, které během něj zazněly?
Politické strany dodržely slib a příliš nekomplikovaly jednání takzvanými medvědími návrhy. Požadavky, které byly vznášeny, je zjednodušeně možné rozdělit do tří skupin. První jsou sociální služby, druhou otázka platů, třetí podpora zemědělství. To ostatní bylo, řekl bych, zanedbatelné. Jako například asi tři miliony, které pro Radu pro rozhlasové a televizní vysílání požadoval poslanec Jandák. Návrhy se různily i z hlediska jejich krytí. Někteří poslanci uvažovali o zapojení peněz z mandatorních výdajů na důchody nebo nemocenské dávky, ale to de facto znamená problém, protože by pak na uvedené věci chyběly peníze a museli bychom žádat o navýšení rozpočtu. Jiní chtěli využít dluhovou službu, ale ta má rovněž mandatorní charakter. Nemůžeme si dovolit nezaplatit prostředky investorům, kteří drží naše dluhopisy.
Na vlastníky domů a bytů čeká vyšší daň z nemovitosti. Ústecký deník | 2.12.2009 | rubrika: Ekonomika | strana: 6 | autor: Zdeněk Koza. Severní Čechy - Máte nemovitost, tedy dům nebo byt, pak se připravte, že státu a městům odvedete v příštím roce více na daních. Od 1. ledna se totiž plošně zvýší daň z nemovitostí, která se někde zvedne i na čtyřnásobek roku 2008.
-
Ministr financí Eduard Janota prohlásil po dnešní jednání ve sněmovně, že je připravený zvážit své setrvání ve funkci. Nelíbí se mu totiž poslanecké návrhy na přesuny miliard ve státním rozpočtu na příští rok. Dolní komora parlamentu dnes poslala zákon do třetího čtení. Největší změny žádá sociální demokracie, která chce přesunout skoro 12 miliard, především na platy státních zaměstnanců a na sociální opatření. Místopředseda strany Bohuslav Sobotka chce vzít potřebné finance třeba z peněz určených na státní dluh nebo na stavbu dálnic. Prvním hostem Radiofóra je právě ministr financí Eduard Janota. Dobrý večer.
Rozhovor s Bohdanem Hejdukem, náměstkem ministra financí.
-
* Pane náměstku, varovně zdvižený prst od ekonomů, pokud dluh Česka poroste dál, ocitne se Česko na pokraji bankrotu, trápí tyto úvahy ministerstvo financí?
Samozřejmě my se vývojem státního dluhu velmi bedlivě zabýváme a předpokládáme, že i další vláda, která vzejde z voleb příští rok, se těmito záležitostmi bude zabývat tak, aby ten státní dluh nenarůstal podobným tempem jako v nedávné době nebo v letošním roce přesněji.
Rozhovor s Janou Jarešovou, ředitelkou odboru Metodika správy daní, MF
-
* Daňové přiznání. Kdo ho má rád? Schovávat si ho sice nemusíte, ale pozor, oni vědí, a vy si pamatujte, že se změnil den platby pro placení daní.
Za den platby nebude už považován den, kdy došlo k odepsání peněz z účtu poplatníka, ale nově to bude den připsání peněz na účet finančního úřadu nebo dalších správců daně.
-
Stát nemá přehled, co se děje ve firmách, které ovládá. Ministr financí Eduard Janota říká, že už tomu nechce nečinně přihlížet. Vláda podle něj dohlédne na odměny manažerů i velké zakázky.
Jan Vaca, MfD, 27.11.2009, str. 3. Před rokem začali všem krajům kromě Prahy vládnout sociálnědemokratičtí hejtmani. Slibovali revoluci ve zdravotnictví, dopravě či školství. Po roce je vidět zatím jediný měřitelný výsledek - loni kraje dlužily 3,1 miliardy, letos v říjnu 17,7 miliardy.
Rozhovor s Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí
-
Česko má druhý nejnáročnější daňový systém ze všech států Evropské unie. Třeba středně velké firmě zabere vyplňování formulářů na 600 hodin ročně. Hůř už je na tom jen Bulharsko. Ukázal to průzkum společnosti Price WaterhouseCoopers.
-
A jeden z respondentů předchozí reportáže je teď ve studiu Ekonomiky ČT 24 Peter Chrenko, náměstek ministra financí pro daně. Dobrý večer. Pane náměstku, jak vy sám čtete onen výzkum? Už zde byla řeč o tom, že doba, kterou si vyžádá zpracování daní je v Česku jedna nebo druhá z nejvyšších v Evropské unii. Před námi je akorát Bulharsko. Co si o tom průzkumu myslíte?
Rozhovor s Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí
- Zjednodušení při placení daní a odvodů se Česko podle náměstka ministra financí Petera Chrenka dočká nejdříve v roce 2012. Stát by konečně mohl sjednotit výpočty a zavést jeden účet pro všechny platby. Průměrná doba na zpracování agendy by se tak mohla u jedné firmy zkrátit z dnešních 613 hodin na méně než dvě stě.
-
Pomozte snížit státní dluh. 18.11.2009, Jiří Štický s přispěním Jana Sůry, Mladá fronta DNES:
Praha - Blíží se Vánoce, nezapomeňte na svůj stát. Přispějte na snížení státního dluhu! Číslo účtu rezervního fondu ministerstva financí, na který je možné zasílat finanční dary, je ... Do zprávy pro příjemce napište: dar na snížení státního dluhu ČR. To není vtip. Dar je jen nejméně známou cestou, jak rostoucí státní dluh snížit. Podle Jakuba Haase z tiskového oddělení ministerstva financí mají účet rezervního fondu, na který mohou dary přijímat, i ostatní úřady napojené na státní rozpočet. Neváhejte a posílejte.
-
TV Nova, 18.11.2009, 19:30, Televizní noviny. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka:
Pokud byste chtěli dát státu vánoční dárek, můžete přispět na snížení státního dluhu. Jak zjistila Mladá fronta DNES, ministerstvo financí pro tyto dary zřídilo speciální účet. Zní to jako vtip, ale opak je pravdou. Přispět se může jakoukoliv částkou.
-
* Co říkáte na to, že Sněmovna vládě doporučila zastavit zakázku na odstranění ekologických škod?
Vláda se tím bude zabývat. Můj názor je dlouhodobě stejný – zrušit probíhající tendr je velmi nebezpečné z pohledu možných arbitráží. Jsem si ale jist, že tato vláda nebude o ekozakázce vůbec jednat. Až 10. června budou uzavřeny nabídky a ministr financí má ještě 90 dní na podpis.
Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
-
* Pane ministře, váš náměstek Tomáš Zídek prý po konzultaci s vámi řekl, že snížit schodek rozpočtu pod 3 procenta HDP do roku 2013 bude obtížné. Obtížné, nebo nemožné?
Podívejte se, já bych předně chtěl říct, že jsem slyšel stanovisko, které, které vám teďko sdělil z Bruselu pan redaktor Houska, a je velmi přesné a naprosto se s ním ztotožňuji, to za prvé. Za druhé, o tom, že bude obtížné snižovat výdaje veřejných rozpočtů bez jakýchkoliv legislativních opatření ať už na straně příjmů, nebo na straně výdajů, kde by to mělo být zejména, to je naprosto, naprosto jasné a zřetelné a já jsem o tom informoval politiky, parlament při projednávání státního rozpočtu na příští rok v rámci prvního čtení, v rámci prvního čtení před zhruba 14 dny. Takže to je druhá informace. Čili jednoznačně platí to, že bez přijetí jakýchkoliv legislativních změn je to v podstatě velmi komplikované a naopak. Měli bychom se nad tím vážně zamyslet, myslím tím zejména politiky, protože expertům a, dá se říct, aparátu ministerstva financí je zcela, zcela jasné to, že prostě pasivní přístup v této věci by stěží dokázal naplnit tento, tento cíl.
Proklatě výhodné dluhopisy. Datum: 9.11.2009 Autor: PETRA PELANTOVÁ Zdroj: Euro Strana: 62. MINISTERSTVO FINANCÍ. Jak zahraniční investoři vydělávají na emisi českých bondů v cizí měně.
Malé pivovary ničí daň. Datum: 2.11.2009 Autor: (opr, čtk) Zdroj: Zemědělec + další média Rubrika: Publicistika Strana: 05. Český svaz malých nezávislých pivovarů požádal premiéra Jana Fischera, aby zvážil zrušení zvýšení spotřební daně o 50 haléřů z jednoho půllitru piva, se kterým počítá schválený úsporný balíček. Návrh je prý pro malé pivovary likvidační a může úplně zničit tradiční české pivovarnictví. Většina menších pivovarů totiž tvrdí, že nebude moci cenu piva zvýšit, protože mají dlouhodobé smlouvy s obchodními řetězci. Náklady na zvýšení spotřební daně proto ponesou samy a s tím se těžko vyrovnají. „Dovoluji si vás ještě jednou požádat o zvážení a zastavení tohoto opatření, které nebude přínosem, ale ztrátou pro státní rozpočet,“ uvedl prezident Českého svazu malých nezávislých pivovarů Jiří Fusek v dopise adresovaném Fischerovi.
…U hektolitru desetistupňového piva se podle Fuska spotřební daň zvýší ze 240 na 340 korun, tedy o 42 procent. Další zdražování piva přinese plošné zvýšení DPH o jedno procento. Například pivovar, který ročně vyrobí sto tisíc hektolitrů piva, bude muset státu za rok podle propočtů svazu zaplatit o 10 milionů korun více na daních.
Mladá fronta DNES, 6.11.2009, rubrika: Východní Morava, strana: 2, autor: Zdeněk Matyáš. Uherskohradišťsko - Prázdné obecní kasy, zpožděné výplaty zaměstnanců radnic, škrtání investic. Ekonomická krize dolehla také na drtivou většinu obcí. Například v Žitkové na Uherskobrodsku s necelými třemi stovkami obyvatel starostka Eva Hargašová každý den přemýšlí, jak přežít nejbližší měsíce. „Budí mě to ze spánku. Na krku máme čtyřleté splácení úvěru na nový vodovod. Při přípravě projektu nikdo netušil, že přijde krize. Na obci jsme si už škrtli výplatu za říjen a listopad,“ řekla starostka malé obce v Bílých Karpatech s ročním rozpočtem 1,8 milionu korun…. Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba počítá návrh rozpočtu na rok 2010 „s navýšením peněz na výkon státní správy v přenesené působnosti o dvě miliardy korun“. Některé obce tak mohou počítat s příjmy až o stovky procent vyššími.
Rozhovor s Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
-
* Pane náměstku, je v tuto chvíli možné podle zákona, jak říkal předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda přerušit toto výběrové řízení na firmu, která má likvidovat ekologické škody?
V tuto chvíli to nepřichází v úvahu, protože by skutečně státu hrozily žaloby a ve finále případně i arbitráže. Tuto zakázku lze, je třeba dotáhnout do konce, nicméně pokud tady zaznívají i takovéto argumenty, bohužel mě mrzí, že například pan poslanec Svoboda jako ministr na vládě hlasoval pro tento projekt dokonce dvakrát, nicméně pokud ta finální cena bude nezajímavá pro stát a vláda se k tomu bude vyjadřovat, protože se musí k tomu vyjádřit, tak vláda má plnou pravomoc tu nabídku odmítnout, aniž by státu vznikly jakékoliv škody. To znamená, toto usnesení, které dneska Poslanecká sněmovna udělala, tak tlačí vládu do vlastně nezákonných kroků.
Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
-
Poslanec Cyril Svoboda začal v poslední době kritizovat návrh na odstranění ekologických škod z dob socialismu. Příslovečnou holí, kterou chce psa bíti, má být posudek Ústavu státu a práva, kde působili nyní velmi mediálně známí členové vedení plzeňské právnické fakulty.
-
Panu poslanci lze vytknout čtyři zásadní nepravdy. Zaprvé, nijak nedokázal, že by měl být posudek vadný. Pokud má konkrétní důkazy o nějakém úplatku, což Cyril Svoboda naznačuje, nechť je neprodleně předloží. Zadruhé, profesor Kindl není autorem výše zmíněného posudku. Zatřetí, posudek Ústavu státu a práva nebyl podkladem pro rozhodnutí vlády o způsobu zadání ekozakázky. Tímto podkladem totiž byla zejména analýza renomované mezinárodní poradenské společnosti A.T.Kearney GmbH. A konečně začtvrté, projekt má charakter kvazi-koncese, nikoli koncese, jak tvrdí pan poslanec, což svědčí o jeho neznalosti problematiky.
Rozhovor s Tomášem Zídkem, náměstkem ministra financí.
-
Františkovy Lázně chtějí z ulic města vymýtit hazard. Radnice proto zakázala skoro všechny herní automaty a soustředila je na jediné místo, nová obecní vyhláška ale neřeší situaci úplně. Ve hře jsou totiž ještě takzvané loterijní videoterminály, které podléhají jiným pravidlům. O jejich existenci rozhoduje ministerstvo financí. Pozvání do diskuse Radiofóra přijali náměstek ministra financí Tomáš Zídek. Dobrý večer. A taky starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík. Dobrý večer.
-
Ministra financí Eduarda Janotu momentálně nejvíc trápí budoucí hospodaření Česka. „Evropská komise bude požadovat v roce 2011 minimálně půlprocentní snížení podílu deficitu na HDP a tříprocentní deficit v roce 2013. Opravdu nevím, jak kterýkoliv příští ministr financí takové úkoly naplní,“ říká.
-
* LN Jak dlouho jste již byli rozhodnuti, že ČSA neprodáte? Nabízená cena se dostala pod palbu kritiky téměř okamžitě...
Cena nebyla hlavním argumentem. Hlavním argumentem byly jiné věci jako splátkový prodej, podmínka, že stát vyrovná záporné vlastní jmění aerolinek, otázky různých výjimek. Hlavně jsme ale postrádali garanci, že až předáme 91 procent akcií, že investor skutečně veškeré splátky zaplatí. To bylo zásadní.
Kellner s Tykačem vydělají miliardy, státu zbyl zlomek. Datum: 23.10.2009, Autor: Zuzana Kubátová, Zdroj: Hospodářské noviny, Rubrika: Titulní strana Strana: 01.
Dva nejbohatší Češi, Petr Kellner a Pavel Tykač, jsou blízko velkému obchodu s akciemi ostravských hutí Arcelor Mittal. Firmy obou finančníků mohou na akciích vydělat miliardy – a ukazuje se, že český stát, který se transakcí také účastnil, o výdělek přišel. Zisk pramení z prodeje čtrnácti procent akcií ostravských hutí. O ně se stát nejdřív přel s firmami, za nimiž stál právě Tykač s Kellnerem. V arbitráži padl verdikt, že stát má za akcie dostat 850 milionů, což ministerstvo financí vedené tehdy Miroslavem Kalouskem hodnotilo jako velkou výhru. Nyní se ale dokončuje obchod, kdy akcie doputují až k majoritnímu vlastníkovi hutí Lakšmí Mittalovi. Z dokumentů, jež mají HN k dispozici, vyplývá, že indický magnát za ně dá přes 7 miliard.
-
Dobrý večer. Nejsledovanější privatizace poslední doby, privatizace Českých aerolinií, dospěla k rozuzlení. Vláda dnes rozhodla o neprivatizaci národního vlajkového leteckého dopravce. Jinými slovy ČSA zůstávají státu. Poslední zájemce o koupi aerolinií, konsorcium Travel Service a Unimex byl odmítnut. Téma číslo jedna pro dnešní komentované události je tak nasnadě. Letecká společnost ČSA tedy i nadále zůstává v majetku českého státu. V jeho rukou zůstává kontrola na 92 % akcií.
Rozhovor s Tomášem Uvírou, vrchním ředitelem skupiny Správa majetku
-
* Pane řediteli, vláda ČSA neprodá, ale po tom dnešku mně se zdá, že vlastně ani nemohla, protože ty podmínky jediného zájemce jako odmítnutí složit kauci 20 milionů korun, anebo požadavek zaplatit ve čtyřech splátkách do roku 2013 proti počátečnímu předání sta procent akcií, to přece jsou podmínky, které ho od začátku vyřazovaly z té privatizace de facto.
Ano, jednalo se o porušení podmínek výběrového řízení z formálních důvodů, samozřejmě pokud by vláda, pokud by vládu tato nabídka opravdu zaujala, pak by se muselo postupovat takovým způsobem, že by vláda musela dát mandát ministerstvu financí, aby s tímto zájemcem dále vyjednával a aby připravil smlouvu, s kterou by mohlo i ministerstvo financí souhlasit, což by zabralo minimálně další měsíc času na to, aby vznikl kvalitní materiál, který by byl předložen vládě, a ta by mohla poté po tom měsíci rozhodovat o tom, jestli...
MfD, autor: Jitka Vlková, rubruika Ekonomika, 21.10.2009. …Lidovci zase budou bojovat za kompenzaci matkám, kterým se má příští rok o pětinu snížit mateřská. Jde o 1,4 miliardy korun, další tři miliardy chce strana najít na vyšší dotace pro sociální služby. „Mohlo by se to zaplatit z peněz na likvidaci starých ekologických zátěží. Navrhneme, aby tato takzvaná megazakázka byla odložena,“ plánuje ekonomický expert KDU-ČSL Pavel Horák. Ohledně nesnižování mateřské strana přijde s novelou zákona o Janotově balíčku.
-
* Navrhl jste řadu úsporných opatření ve výdajích rozpočtu. Občané si nedokážou představit abstraktní daňové sazby, ale mají strach z konkrétního zdražení. Jak se projeví například zvýšení DPH v peněženkách občanů?
Strašení není na místě. Konkrétně – zvýšení DPH u potravin o jedno procento znamená, že nákup, který má hodnotu 500 korun, se zvýší o 4,50 Kč, a to za podmínky, že všichni výrobci promítnou vyšší DPH do ceny, což se nestane. Racionální rozpočet by neměl nikoho zruinovat.
Rozhovor s Tomášem Zídkem, náměstkem ministra financí.
-
Státní dozor nad sázením a loteriemi ministerstva financí kvůli personálním výměnám údajně nefunguje. Říkají to alespoň zástupci tohoto byznysu. V čele odboru na ministerstvu financí se navíc chystá změna, kterou už oznámil ministr financí Eduard Janota. Někteří provozovatelé sázek a loterií toho údajně využívají ve svůj prospěch. Po telefonu zdravíme Tomáše Zídka, náměstka ministra financí, dobrý den pane náměstku.
Autor: Jakub Haas, oddělení Komunikace MF, zástupce tiskového mluvčího.
-
V článku Emisní masakr od Petry Pelantové (EURO 40/2009) je několik věcných nepřesností, na které musíme upozornit. Rozhodně nesouhlasíme s hlavní tezí článku, že jarní emise eurobondů byla neúspěšná. Především nelze srovnávat trh dluhopisů letos v dubnu se situací v září. Ani nelze srovnávat český trh s takzvaným eurotrhem z hlediska likvidity a refinancování. Pelantová navíc předpokládá, že relativně malý český kapitálový trh má neomezenou absorpční schopnost.
Z tohoto mylného předpokladu vychází celý článek, a proto vyznívá poněkud zkresleně.
-
Piloti ČSA odmítají restrukturalizační plán šéfa dozorčí rady, který navrhuje snížení jejich platu na dva roky o čtyřicet procent. Oni sami jsou připraveni akceptovat pouze patnáctiprocentní snížení mezd a dalších osmnácti procent jsou ochotni se vzdát pouze výměnou za například zaměstnanecké akcie a další podmínky. Žádají taky odchod současného vedení aerolinek v čele s Radomírem Lašákem a záruky, že firma se nebude prodávat, ministři financí a dopravy ale nároky pilotů odmítají, podle nich jsou jejich návrhy nedostatečné a společnost oživit nedokážou. Šéf resortu financí Eduard Janota je hostem Radiofóra. Dobrý večer.
Petr Holub, Tři roky je Česku na dosah 786 miliard, nemá ani korunu, Aktualne.cz, 13.10. 2009
Metro, 15.10.2009, rubrika Finance, strana 13, autor (čtk): BRUSEL Česko má jedny z nejhorších veřejných financí v EU. Evropská komise jej včera přeřadila do skupiny nejvíce rizikových zemí. Skupiny jsou celkem tři, přičemž ČR se dosud nacházela v prostřední z nich. Vyšší rozpočtové deficity a hospodářská krize však Česko srazily až do poslední skupiny zemí, jejichž veřejné finance jsou jen stěží dlouhodobě udržitelné bez citelné reformy. Uvedl to včera ministr financí Eduard Janota.
Několik hodin dnes jednala dozorčí rada ČSA. Bez konkrétního výsledku. Recept na překonání současné krize se najít nepodařilo. Se svým plánem přišel prezident společnosti Radomír Lašák i předseda dozorčí rady Václav Novák. Šéf kontrolního orgánů aerolinek navrhuje, aby firma zeštíhlela ze současných 4.600 na 3.000 zaměstnanců. Platy pilotů by se navíc měly snížit o 45 %. Radomír Lašák navrhuje pokles mezd pouze o 30 % a odchod zhruba 900 pracovníků. Jaká varianta ozdravného plánu má větší šanci na úspěch?
Rozhovor s Dušanem Hradilem, odbor 27 Analýzy a rozvoj finančního trhu
-
Pracovní skupina při ministerstvu financí, která se zabývá finančním poradenstvím, má první výstupy. Doporučuje sjednotit pravidla. Doteď se totiž lišila. Zatímco třeba investiční zprostředkovatelé musí mít licenci České národní banky, finančním poradcům stačí živnostenský list.
Příjmy rozpočtu nejsou nadhodnoceny Zaregistroval jsem pochyby médií o výši odhadu daňových příjmů v návrhu státního rozpočtu na rok 2010. Chci proto veřejnost ujistit, že ministerstvo financí pracuje s velmi konzervativním odhadem. Počítá totiž s poklesem české ekonomiky o tři desetiny až půl procenta, ačkoli nové informace signalizují, že skutečná čísla by mohla být o trochu příjemnější. Nasvědčují tomu i odhady renomovaných mezinárodních institucí.
Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
-
Poslanecká sněmovna hlasy komunistů, socialistů a lidovců schválila minulý týden zákon, který zakazuje vládě privatizovat ruzyňské letiště. Obávám se, že poslance ovládla ideologie, jež jim znemožnila naslouchat věcným argumentům. Ty lze rozdělit do dvou základních skupin – formální a věcné.
Témata pořadu:
- Hospodaření státu, boj o rozpočet.
- Boj o rozpočet. Hospodaření státu.
- Budoucnost vládnutí. Ekonomika v krizi.
- Loterijní lobbying. Zdaňování hazardu.
- Privatizace aerolinek. Jak dále s ČSA?
Rozhovor s Janem Knížkem, vrchním ředitelem Ústředního finančního a daňového ředitelství, MF
-
Údaje o kontech českých občanů a firem u lichtenštejnské banky LGT už jsou nějakou dobu v Praze. Zatím ale není příliš jasné, jaké informace má vlastně Česká republika k dispozici. Původně se čekalo, že z Německa Česká republika dostane disk s daty asi čtyř a půl tisíc držitelů lichtenštejnských účtů, který unikl z největší tamní banky LGT, když ho před lety německá rozvědka koupila od bývalého zaměstnance téhle banky. U mnoha účtů existovalo podezření, že peníze nebyly řádně zdaněny. V Ranním interview teď tedy vítám Jana Knížka, vrchního ředitele České daňové správy. Dobrý den.
-
* HN: Teď už to můžete říci. Věřil jste, že se vám podaří váš balík snižující schodek z 230 na 163 miliard ve sněmovně prosadit?
Dneska můžu říct, že jsem nevěřil ani náhodou, že se to podaří. Pořád jsem měl obavu, že do toho politici, jak se říká, vrazí vidle. Bál jsem se, že tam najdou nějaké technicky legislativní kličky, které by to mohly celé pohřbít. Ještě před 14 dny jsem si vůbec nedovedl představit, že by to mohlo v této podobě projít.
Rozhovor s Tomášem Uvírou, vrchním ředitelem skupiny Správa majetku
-
Vláda nechce do zadlužených Českých aerolinií rovnou „lít peníze“ – ale s nepřímou pomocí může státní firma počítat.
„Zvažujeme všechny varianty, včetně spojení s Letištěm Praha, nebo kapitalizaci půjčky, kterou Českým aeroliniím poskytla státní společnost Osinek,“ připouští nyní vrchní ředitel ministerstva financí Tomáš Uvíra, jenž je i členem dozorčí rady aerolinek.
-
* HN: Ministr financí Eduard Janota finanční injekci do ČSA vždy odmítal, proč jste změnili názor?
Názor neměníme. Stále platí, že do ČSA nechceme dát žádnou takříkajíc „novou“ korunu, žádnou hotovost. Ale nepřímou pomoc nevylučujeme.
-
* Jak jste prožíval hlasování o balíčku?
Výsledek dnešního jednání byl proměpsychickou úlevou. Jsem rád, že to dobře dopadlo. Jsem rád, že senám podařilo odhadnout, co je průchodné a co už průchodné není. Z tohoto pohledu schválení legislativních změn považuji za velmi dobré a dá se říci, že až na maličkosti se vytvořil prostor, abychom mohli do úterka sestavit rozpočet s deficitem nižším než je 163 miliard korun.
-
Praha - „Byla to pro mě psychická úleva,“ řekl ministr financí Eduard Janota poté, co poslanci schválili pozměněný záchranný balíček s deficitem 163 miliard Kč.
-
* Jaké záležitosti chcete do konce ministrování ještě řešit?
Chtěl bych posunout projekt na zřízení jednoho inkasního místa (pro daně i pojištění; pozn. red.), dále věci v oblasti daní, čeká mě zpracování loterijního zákona, musím dořešit privatizaci ČSA a připravit se na situaci, že se nepodaří.
-
* Jaký je osud myšlenky zavést dluhopisy, které by si mohli kupovat přímo občané?
To bude první krok, který do vlády přinesu. Je potřeba mírně upravit rozpočtová pravidla a pozměnit zákon o dani z příjmu.
-
* Tak ještě 9 minut a bude 8 hodin. Poslanecká sněmovna pokračuje v projednávání takzvaného balíčku rozpočtových opatření. Včera se poslanci k rozhodnutí nedostali. Mnoho hodin o návrhu diskutovali a nejenom o návrhu. Schůzi přerušili po tom, co oficiálně navrhli k takzvanému balíčku své pozměňovací návrhy. V ranním interview ministr financí Eduard Janota. Dobrý den, pane ministře.
Dobrý den, já vás zdravím.
-
Eduard Janota - Není politik, takže nemusí dělat kompromisy. Není politik, takže může myslet jen na to, co je dobré pro tuto zemi. Ministr financí šetří hlava nehlava, ale rodinný rozpočet nechává na manželce.
-
Nikdo neví o tom, za co utrácejí politici naše peníze, víc než ministr Eduard Janota (57). Ministerstvo financí zná jako své boty, nad rozpočty, tenkrát spíš profinancováváním hmotných plánů, se tu mořil už za komunistů. A ještě ke všemu ho to prý baví. Obličeje si nepamatuje, ale čísla sype z rukávu a nikdo ho po těch letech neopije nějakým populistickým rohlíkem. Takže zatímco politici nám před volbami slibují pečené holuby do huby, pan Rozpočet, kterému do toho nemohou mluvit žádné stranické sekretariáty, popravdě říká, že jsme v kritické situaci. Koneckonců je to jeho poslední mise, ve státní správě chce skončit. „Ale určitě se nedočtete, že jsem v nějakých obrfunkcích.“ Působí poctivě. Netvrdí, že ve volných chvílích čte Kierkegaarda, ale přizná, že radši kouká na fotbal. „Jen mě, prosím vás, nefoťte na chodbě, já si tady v baráku tykám skoro se všema a lidi by si mysleli, že se Janota zbláznil.“
Rozhovor s Radkem Šnáblem, odborníkem na arbitráže, Ministerstvo financí
-
téma: Po stopách vyhraných, ale i prohraných televizních arbitráží.
-
A já teď ve studiu vítám dva muže, kteří mají s arbitrážemi dlouholeté zkušenosti, vítám Petra Štěpánka, člena Rady ČTU a bývalého místopředsedu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Dobrý den. A vítám také Radka Šnábla, odborníka, který se na ministerstvu financí zabývá arbitrážemi, dobrý den i vám.
Ještě 10 minut a bude osm hodin, posloucháte Radiožurnál. Politici dnes budou bojovat o státní rozpočet na příští rok, odpoledne se zástupci stran sněmovních sejdou s ministrem financí Eduardem Janotou kvůli balíčku úsporných opatření. Ministr Eduard Janota chce prosazovat vyváženost, pokud jde o škrty ve výdajích a zvyšování daní. Už teď je ale jasné, že dohoda bude velmi složitá. Ministr Eduard Janota v Ranním interview po telefonu, dobrý den, pane ministře.
Rozhovor s Tomášem Uvírou, vrchním ředitelem skupiny Správa majetku
-
* Do vysílání nyní zvu jednoho z těch, kteří v dozorčí radě ČSA zůstali i po dnešní obměně této instituce, vrchního ředitele ministerstva financí Tomáše Uvíru. Dobrý večer.
Dobrý večer.
-
* Pane řediteli, Lukáš Jelínek ve své poznámce poukazoval na, řekněme, nejasné odborné zázemí lidí, kteří někde zasedají v dozorčích radách firem se státní účastí, řekl byste, že po té dnešní obměně byla posílena erudovanost členů dozorčí rady ČSA?
Pokud se podívat do životopisů těchto nových lidí, tak se jedná o lidi s úplně jinými životními zkušenostmi, kteří se zabývají restrukturalizacemi, zabývají se věcmi, které jsou velmi, velmi náročné a samozřejmě tohle to ČSA dneska potřebuje.
Témata pořadu:
- Růst ekonomiky? Konec krize?
- Rostoucí nezaměstnanost. Zaměstnanost v ČR.
- Rozpočet 2010. Rozpočtová křižovatka.
- Výdaje státu
- Příjmy státu
- Změny v ČSA
-
* LN Váš plán je do týdne snížit deficit z 231 na 165 miliard. Kde vidíte prostor pro škrty?
Představili jsme určitý balíček, který znamená polovinu zdrojů získat zvýšením příjmů, polovinu snížením výdajů. To se zkomplikovalo přijetím zákona o šrotovném, protože to znesnadnilo některé připravované škrty, například snížení nemocenských dávek, přídavků na děti a v oblasti podpory v nezaměstnanosti.
- Ministr financí Eduard Janota mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o šrotovném i rozpočtu na rok 2010.
-
* S jakým schodkem státního rozpočtu se bude hospodařit v příštím roce? To je samozřejmě otázka i pro vás, možná bude jasněji večer, kdy se sejde vláda. Jaká bude posloupnost, pane ministře, mezi tím, jaký návrh státního rozpočtu na příští rok vláda schválí, a tím, jaký ten takzvaný balíček úsporných opatření půjde do sněmovny?
Tak podívejte se, abych byl úplně přesný, tak posloupnost jednání určí dneska premiér, takže já co si myslím, tak budeme jednat o rozpočtu, který vychází z platné legislativy, to znamená řekněme o tom rozpočtu kolem těch 230 miliard, a tam si myslím, že by neměl být nějaký zásadní problém a tento materiál vláda schválí a pak předloží do sněmovny. Pokud se nepodaří i druhý krok, a to už je velmi velká neznámá z různých důvodů, ať už technických, organizačních, ale i časových, je to otázka vůle či nevůle, a ten druhý krok mám na mysli to, že jsme předložili spolu s ministryní zdravotnictví a s panem ministrem Šimerkou legislativní znění, paragrafové znění některých zákonů, které by umožnily v případě, že by prošly nejen vládou, ale že by byla zařazeny vůbec na jednání ještě tohoto parlamentu a že by tímto parlamentem v rámci zrychleného čtení, v rámci devadesátkového režimu takzvaného kdyby byly schváleny, tak by teoreticky ještě tady zbyla přede mnou možnost, abych do konce měsíce září rozpočet přepracoval a předložil ho v úrovni deficitu kolem těch 160 miliard, ale to je v dané chvíli velká neznámá.
Zuzana Luňáková, Sázení na síti zlákalo další tři firmy, Hospodářské noviny, 8.9.2009, str. 21: Ministerstvo financí udělilo tři nové licence. I na on-line ruletu… Ruleta na síti - Na internetu by však již brzy kromě sportovních kurzových sázek mohly být i hazardní hry jako poker či ruleta. Tu totiž nabízejí v „běžném“ podnikání noví držitelé licencí pro internet, společnosti El Rancho či Rio Games.
Autor: Peter Chrenko, náměstek ministra financí
-
Ministr financí a premiér předložili předsedům největších politických stran řadu opatření na snížení deficitu pro rok 2010 kromě jiného i ve formě mírného navýšení daní. To by znamenalo dodatečný příjem do státní kasy ve výši 35 miliard korun. V reálných číslech by se to u domácností projevilo například v tom, že cena nákupu potravin v hodnotě 500 korun by stoupla přibližně o deset korun a plná nádrž benzinu Natural 95 by byla dražší přibližně o šedesát korun.
-
Ministr financí EDUARD JANOTA musí v době ekonomické krize škrtat, aby alespoň zpomalil rostoucí zadlužení státu. V letech, kdy ekonomika rostla, se totiž promarnila doba vhodná pro nepopulární úspory. "Politické vlády neměly výraznější ochotu a vůli tyto věci řešit," říká.
-
Dobré pozdní odpoledne, vítejte u Interview ČT24. Pořádně zamotanou hlavu má česká politická scéna, neví, kdy budou volby, neví, jak a z čeho bude stát hospodařit v příštích letech a do toho všeho ještě vláda musí řešit běžné starosti, třeba hrozící protest pilotů Českých aerolinií, které jsou navíc v privatizačním procesu. A naším hostem v Interview ČT24 je dnes ministr financí Eduard Janota. Pane ministře, já vás zdravím. Dobrý den.
Rozhovor s Tomášem Uvírou, vrchním ředitelem skupiny Správa majetku
-
* Pane řediteli, jaký je ministerský scénář, pro příští dny a týdny, ono toho času tolik nezbývá, protože, jak jsme tady říkali, tak zájemce o privatizaci by se měl vyjádřit definitivně do konce září. Jak máte připraveny ty kroky do tohoto data a potom?
Co se týká privatizace, budeme očekávat koncem měsíce září nabídku. Poté, co nabídku obdržíme, bude zpracován v co nejkratší době materiál pro vládu, odhadujeme to do dvou, do tří týdnů, nejpozději by mohl být projednán na vládě. Samozřejmě součástí toho materiálu bude alternativa B, kdy by vláda řekla, že nechce privatizovat, co by to pro ČSA znamenalo, pro nás samozřejmě by bylo velmi příjemné, pokud by odbory přišly s nějakým řešením, které by v konečném finančním efektu bylo zajímavější, než je ta tvrdá restrukturalizace a myslím si, že by to vládě mohlo potom pomoci v rozhodování.
-
Odsunou-li se volby o pár měsíců, čeká současnou Sněmovnu zásadní rozhodnutí. A to o tom, zda se v rozpočtu pro příští rok objeví schodek ve výši 230 miliard, nebo dluh o sedmdesát miliard korun nižší. Úřednickou vládu tak čeká těžký úkol: bude se muset pokusit svůj úsporný balíček s návrhem vyšších daní a nižších sociálních dávek u poslanců prosadit. „Když nebude zbytí, jsem připraven obhajovat, co jsem předložil,“ říká ministr financí Eduard Janota.
-
* LN Vámi navrhovaná „úsporná“ verze rozpočtu s deficitem 160 miliard nemá politickou podporu. Budete tuto rozpočtovou verzi tlačit do sněmovny?
Tuto verzi odmítají oba lídři nejsilnějších stran, Topolánek i Paroubek. My tedy předložíme rozpočet s deficitem kolem 230 miliard a k tomu jako doplňující materiál doporučení, jak lze deficit snížit. O této části ale poslanci hlasovat určitě nebudou.
Rozhovor s Radkem Šnáblem, ředitelem odboru 46 - Mezinárodně právní a agenda převz. z ČKA
-
Radek Šnábl je bojovník. Podle exministra financí Miroslava Kalouska se „rval za Česko v arbitrážích jako dobrman“. Teď se Šnábl hájí sám, když na něj prasklo, že coby vysoký úředník ministerstva dostal v dubnu od soudu podmínku za starý daňový podvod. „Je to určitě šrám. Rozhodnutí soudu respektuji - ale jsem naprosto nevinný a podávám proti němu dovolání. A navíc, ušetřil jsem s mým týmem státu v arbitrážích miliardy,“ prohlašuje.
-
Dlouholetý státní úředník Eduard Janota má v křesle ministra financí výrazně víc práce a starostí než jeho političtí předchůdci. Připravuje nejen státní rozpočet s nejvyšším schodkem v historii, ale spolu s ním i úsporný balíček, který by měl dluhy snížit. V něm počítá se zvýšením DPH, sociálního pojištění pro lidi s vysokými příjmy, zmrazením platů státních zaměstnanců i snížením sociálních dávek. Jiří Paroubek i Mirek Topolánek včera záchranný balík pro státní pokladnu odmítli, a do voleb tak dali přinejmenším tichý souhlas s rozpočtem se schodkem 230 miliard korun. Janota ale dál sepisuje úsporné zákony do paragrafů. „Odmítnutí úspor může zhoršit rating země a prodražit státní dluhy,“ říká v rozhovoru pro HN.
Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
-
Čas od času vystoupí některý z politiků s nápady na regulaci bankovního sektoru. Zde musíme odlišit myšlenky s racionálním jádrem a myšlenky ryze populistické, sázející na obecně zažitou představu o „zlých a bohatých“ bankách. Druhý typ nápadů se logicky vynořuje před jakýmikoli volbami. Já bych však velmi rád navázal na racionální a odbornou diskusi, a to konkrétně v oblasti regulace bankovních poplatků.
Rozhovor s Ivanem Fuksou, 1. náměstkem ministra financí
-
1. téma - ČSA: České aerolinie mají problém.takto stručně se dá shrnout poslední vývoj. Poté, co se státní firma propadla do dvoumiliardové ztráty se začali bouřit její odboráři s piloty v čele. Začali požadovat hlavu prezidenta společnosti a vedení včera kontrovalo. Navrhlo, že pokud si zaměstnanci nechají razantně snížit platy, tak všichni manažeři z vedení rezignují. Pokud měl tento plán fungovat jako uklidňující, pak se pravděpodobně minul účinkem. Piloti ČSA dnes vyhlásili časově neomezenou stávkovou pohotovost. Začíná 20 minut Radiožurnálu, vítejte u jejich poslechu. Dnes bude hostem dalších Dvacet minut 1. náměstek ministra financí Ivan Fuksa. Dobrý den, pane náměstku.
-
2. téma - státní finance: Posloucháte Dvacet minut Radiožurnálu, 1.náměstek ministra financí Ivan Fuksa je mým dnešním hostem. Tak, takzvaný Janotův balíček, to znamená, nazvěme to například Návrh státního rozpočtu na rok 2010 z dílny ministra financí Eduarda Janoty, tímto vašeho přímého nadřízeného a nebo prostě ten ozdravný balíček, který by měl státní finance České republiky vytáhnout z toho zatím, dneska to tuším pan premiér Fischer nazval obludným schodkem 240 či většího čísla miliard korun. Dnes byl premiér Jan Fischer jak za Jiřím Paroubkem, předsedou ČSSD, tak z předsedou ODS Mirkem Topolánkem a nesetkal se s tím balíčkem s velkým úspěchem. Dalo se to očekávat?
-
* Kdy za nás bude rozpočet sestavovat Mezinárodní měnový fond?
Toho se snad nedožijeme. Doufám, že sestavovat rozpočty si budeme sami, ať už dobré nebo špatné. Po diskusi, kterou jsem do jisté míry vyprovokoval prohlášením o tom, že veřejné finance potřebují urychlené řešení a nápravu, si politici doufejme uvědomí, že experti a finančníci chápou situaci lépe. Politici se zatím bohužel tváří, že se nic neděje a že to nějak dopadne. Ale pro to, aby to dopadlo dobře, se nutně musí něco udělat.
-
* Co konkrétně?
Nemůžeme žít každoročně na dluh. Zatím jsme zvyklí žít na dluh v rozmezí padesáti až sto miliard korun. Najednou jsme se ale ocitli v situaci, že to za rok nebude sto, ale více než dvě stě miliard, a to je opravdu velký problém.
Rozhovor s Ivanem Fuksou, 1. náměstkem ministra financí
-
* Pane náměstku, proč se nicméně ten restrukturalizační plán pro ČSA chystá právě teď těsně před závěrem privatizačního procesu?
Tak on ten restrukturalizační program bude dnes poprvé představen jak dozorčí radě, tak i ministrům dopravy a ministru financí, nicméně je to reakce na vývoj na leteckém trhu, ale i v samotném ČSA a zároveň při průběhu privatizace, kdy v jednotlivých rozhovorů /nesrozumitelné/ i rozhovory s managementem zazníval silný požadavek od obou 2 zájemců o privatizaci ČSA, aby za každé situace a v jakémkoliv čase co nejdříve byl přijat restrukturalizační program.
-
České aerolinie se propadají do hluboké ztráty. Za první pololetí letošního roku činí propad bezmála dvě miliardy korun. Dnešní jednání dozorčí rady národního leteckého přepravce bylo i proto sledováno s velkou pozorností. Mělo mnohé napovědět o tom, co s firmou dále. V podstatě je jisté, že o práci přijde více než osm set lidí. Na dozorčí radu přišli zcela mimořádně i dva ministři - dopravy a financí. Eduarda Janoty, ministra financí, jsem se zeptal, zda jeho účast na dnešním jednání dokládá, že jsou na tom ČSA opravdu špatně.
-
Eduard Janota: Bohorovně jsme se chovali zejména před volbami v roce 2006. Teď musíme škrtat, škrtat a škrtat
-
Peněz se státu dostává v dobách hospodářské krize stále méně. Zvyšuje se schodek rozpočtu a na některé dávky se finance hledají stále hůře. Jak chce situaci řešit ministr financí Eduard Janota?
-
Žádost ministra dopravy Gustáva Slamečky o 41 miliard korun bude odmítnuta. Jeho kolega z financí Eduard Janota připouští navýšení rozpočtu jen o necelou třetinu této částky.
-
V minulých letech se rozestavělo příliš mnoho dálnic, proto je třeba rychle dokončit ty, kde se staví a nezačínat s novými.
-
Výdaje na státní investice rostou stejně rychle jako výdaje na zdravotnictví či na důchody a Janota v rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásil, že také v investicích je třeba najít rozumnou míru utrácení.
-
Ekonomičtí ministři schválili záchranný balíček pro rozpočet, který jim předložil ministr financí Eduard Janota.
-
Ten to dnes potvrdil v rozhovoru pro Aktuálně.cz, přičemž řekl, že jeho opatření vylepší bilanci rozpočtu o 70 miliard a budou platit jen v roce 2010.
-
"Porada ekonomických ministrů můj materiál neodmítla. Má se dopracovat a bude předmětem politických jednání pana premiéra. Pokud bude vůle tento návrh akceptovat, může ho sněmovna schválit jako balíček na jeden rok," vysvětlil ministr.
V soutěži o ČSA zbyl jediný zájemce, ale privatizace poběží dál. O tom, zda stát nakonec aerolinie prodá, by měla podle ministra financí Eduarda Janoty rozhodnout ještě současná „přechodná“ vláda. „Jakmile 30. září dostaneme cenovou nabídku, nejpozději do týdne připravíme premiéru Fischerovi návrh, zda ČSA doporučujeme prodat. Pak už rozhodne kabinet,“ říká ministr financí.
Když se v médiích objevily zprávy o mém návrhu na udržení schodku státního rozpočtu na příští rok v rozumných mezích, očekával jsme od politické reprezentace seriózní diskusi. A to i v předvolební atmosféře. Rozhodně není mým záměrem vyvolávat hysterii, jak naznačuje Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro deník Právo.
Nesouhlasím s tvrzením, že „Janotovy návrhy už nelze do voleb řešit“. Rozhodně si v této chvíli nesmíme dovolit další zbytečné otálení. Pokud nyní nic neučiníme, dostane se deficit veřejných rozpočtů na hrozivých 7 % HDP. Náklady dluhové služby by se během krátké doby vyšplhaly někam ke 100 mld. Kč ročně. V horším případě bychom pro ztrátu kredibility našich veřejných financí velmi obtížně sháněli zdroje na profinancování dluhu.
Vyjádření ministra financí Janoty - ke komentáři Ivana Hoffmana publikovaném na Denik.cz 18.8.2009.
Témata pořadu:
- Konec recese? Ekonomika v potížích
- Ekonomika v potížích
- Rostoucí nezaměstnanost
Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
-
V předvolebních debatách o daních se tak nějak přechází jeden důležitý fakt: totiž, že jejich výběr není zadarmo. Představují sice nějakou inkasovanou částku, ale krom toho jsou s nimi spojeny i náklady a výdaje. Čerstvě na to upozorňuje studie Vysoké školy ekonomické, která stojí v předvolebním čase za přečtení. Celková dodatečná částka, kterou různé odvody (včetně sociálního a zdravotního pojištění) vyvolávají, odhaduje studie na 40 miliard korun. Suma zahrnuje náklady na vedení různých evidencí, daňové poradenství a podobně. To jsou dodatečné náklady, které vznikají daňovým poplatníkům. Administrativní náklady spojené s výběrem daní má však i stát. Jen naše daňová správa přijde rozpočet na 7 miliard.
Eduard Janota je jedním z mála lidí, kteří detailně znají temné kouty státních financí. A uměl by je vymést. Dokud sloužil státu pod politickým vedením, dělat to nemohl. Jako ministr financí úřednické vlády je přece jen v trochu jiném postavení. Vymést kouty sice opět nemůže, ale může je věrně popsat a navrhnout, jak s nimi zatočit. A to také hodlá udělat.
Rozhovor s Bohdanem Hejdukem, náměstkem ministra financí.
-
Schodek státního rozpočtu v červenci překročil 76 miliard korun. Původně se pro celý letošní rok plánoval deficit zhruba v poloviční výši. A ještě jedno číslo pro srovnání. Loni v sedmém měsíci stát naopak hospodařil s přebytkem, a to 9 miliard. Jak informovalo ministerstvo financí, na letošním výsledku se projevily především nižší výměr daní a naopak rostoucí sociální dávky.
Zdroj: E15 Rubrika: Události - rozhovor s vedoucím projektu Janem Ziklem, ředitelem odboru Financování územních rozpočtů a programové financování (MF)
-
E15: Co je podstatou dodatku, který jste vyjednal?
Nejzásadnější změnou je fázový náběh projektu. Původně měl trvat něco přes rok, nyní se rozdělí na funkční celky a budeme ho uskutečňovat ve třech letech. Tedy v roce příštím a těch dvou následujících.
ČT 24, 4.8.2009, 21:10, pořad: Ekonomika
ČT 24, 4.8.2009, 08:25, pořad: Studio 6 II - rozhovor s Janem Knížkem, vrchním ředitelem České daňové správy
-
Podnikatelé už nemusejí mít sídlo firmy přímo v místě, kde provozují svoji činnost a také mohou firmu snadněji stěhovat. Občanský zákoník zmírnil dosavadní povinnosti týkající se sídla společnosti. Toho využívají například podnikatelé, kteří se stěhují za lepší adresou do větších měst.
Rozhovor s Janem Ziklem, ředitelem projektu digitální státní pokladna.
-
Projekt za 2,5 miliardy korun, který má propojit kolem 700 organizací a 6 tisíc úředníků, by se měl naplno rozeběhnout od ledna 2012.
ČT 24, 3.8.2009, 21:10 , pořad: Ekonomika - Rozhovor s Bohdanem Hejdukem, náměstkem ministra financí
ČT 24 , 3.8.2009, 8:25: pořad: Studio 6 II - Rozhovor s Jiřím Beranem, vedoucím oddělení Bankovnictví a úvěry (MF)
- Klienti bank se na podzim mohou těšit na některé výhody, tak například na měsíční výpis z účtu zdarma. Bankám tuto povinnost určí nový zákon o platebním styku, který vychází z evropské směrnice a který postupně zavádějí všechny evropské státy. A já už ve studiu vítám svého hosta, kterým je Jiří Beran, vedoucí oddělení Bankovnictví a úvěry ministerstva financí.
Žižka Jan, Český vývoz do Íránu raketově roste, E15, str. 1 a 9, 31.7.2009. „Celkový obchodní obrat se sedmdesátimilionovým Íránem je pořád relativně malý – podle Jukla za prvních pět měsíců činil export zhruba miliardu korun. S největšími obchodními partnery má Česko výměnu o dva řády větší. Řada firem nyní vidí překážky spíše na české straně a stěžuje si na nedostatečnou podporu exportu ze strany české vlády. Česká republika dosud s Íránem neuzavřela dohodu o zamezení dvojího zdanění a zádrhel je údajně na pražském ministerstvu financí.“
Havligerová Jana, Vláda zaváhala, a firmy na to doplatí, E15, 31. 7. 2009, s. 4
1) Zatímco podle nynějšího režimu je u služeb poskytovaných přes hranice států místem plnění DPH sídlo poskytovatele, napříště to bude místo příjemce služby. „Prakticky to znamená, že firmy budou muset úplně přestavět své účetní software,“ vysvětluje Martin Diviš z PricewaterhouseCoopers. A to u velkých firem může trvat až půl roku.
2) Firmy ovšem s tímto manévrem vyčkávají, a to kvůli liknavosti vlády. Kabinet totiž novelu zákona o dani z přidané hodnoty poslal dolní komoře parlamentu teprve na začátku července, a tak není vůbec jisté, kdy a jaká Poslanecká sněmovna novelu projedná. Teoreticky se může stát i to, že nebude do konce roku vůbec schválena. Přitom se jedná o povinné převedení evropské směrnice do českého práva, což je fakt známý od loňského listopadu.
3) Změn bude ovšem více. Nově se například zavádí povinnost vykazovat služby poskytnuté do jiných členských států v souhrnném hlášení. A to bude muset být podáno v elektronické podobě opatřené zaručeným elektronickým podpisem. Takže třeba zahraniční společnosti neregistrované v České republice by si měly co nejdříve opatřit zaručený elektronický podpis, který musí být v souladu s evropskou legislativou pro elektronické podpisy.
ČT 1 , 29.7.2009 , 05:59 Studio 6 - Rozhovor s Radkem Šnáblem , ředitelem mezinárodního odboru ministerstva financí
-
Česká republika bude čelit další arbitráži. Do dvou až tří týdnů ji zažaluje německá developerská skupina ECE a to asi o 50 milionů eur. Společnost měla v plánu postavit obchodní centrum v Liberci. Kvůli průtahům ve stavebním řízení ale stavbu zastavila. Stát už pro arbitráž hledá právníky. A já už vítám ve studiu Radka Šnábla , ředitele mezinárodního odboru ministerstva financí, hezké ráno.
Česku hrozí deficit 209 miliard korun a také vyšší daň z přidané hodnoty. Ministr Janota to řekl v rozhovoru pro Rádio Impuls.
Zhoršující se ekonomické prognózy tlačí na státní rozpočet. České hospodářství by se podle posledních odhadů mělo letos propadnout o více než 4 procenta – deficit státního rozpočtu tak možná překročí 200 miliardovou hranici. Kvůli upraveným ekonomickým výhledům připravuje ministr financí Eduard Janota nové varianty státního rozpočtu pro příští rok. 80 procent výdajů je ale podle premiéra Fischera určeno zákonem. Existuje vůbec k hledání úspor nějaký manévrovací prostor? Jak velké nebezpečí vysoký schodek znamená? A proč vláda i v nepříznivé finanční situaci slibuje protikrizovou půjčku Lotyšsku? Otázky pro ministra financí Eduarda Janotu a komentátora Respektu Jana Macháčka.
Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
-
Dosud trvajícím módním trendem v některých západoevropských denících se stala kritika českého předsednictví EU. Češi si ale v čele unie nevedli špatně. Souhlasím s kritikou, že svrhnout vládu během předsednictví je výrazem politické nevyzrálosti. O tom již byla popsána spousta papíru. Méně už ale o agendě ministerstva financí, která v době předsednictví za probíhající krize nabyla prvořadého významu. Čechům se podařilo dosáhnout toho, že Evropu neovládl protekcionismus.
Urban Jiří, Kde jsou účty? Voda je vzala, Ekonom, 23. 7. 2009, s. 50
„Když se záznamy po střetu s divokou vodu ztratí, zničí nebo poškodí tak, že dojde ke změně jejich obsahu, je třeba provést „opatření k obnovení průkaznosti účetnictví“, tedy jeho zpětnou rekonstrukci. V případě, kdy je zcela vytopena část budovy, kde byl umístěn účetní archiv, může být naplnění litery zákona zcela nemožné. Když nemáte doklady zálohovány a dojde k jejich zničení, ocitáte se v pozici podnikatele, který nevede účetnictví. A může vám být finančním úřadem uložena pokuta až do výše šesti procent hodnoty vašich aktiv“.
Perknerová Kateřina, Dát dům charitě, copak jsem padlý na hlavu? (rozhovor s Cyrilem Svobodou), Deník (různé regionální mutace), 20. 7. 2009:
*Otázka: Pod vaším vedením se lidovci začali velmi ostře vyjadřovat k různým tématům. Rozhodli jste se například tvrdě zakročit proti hazardu, hlavně internetovému sázení, čímž se dost lišíte od vašeho odrodilce Miroslava Kalouska. Jak vážně to myslíte?
**Cyril Svoboda: Lišíme se velmi a myslíme to vážně. Podle pravidel EU a našeho práva je internetové sázení služba, a když se povolí, tak se může povolit všem, nebo nikomu. Exministr financí Kalousek to povolil jen několika vybraným společnostem. Jsem si jistý, že ti neúspěšní podají žalobu, vyhrají a stát zaplatí náhradu škody.
*Otázka: Miroslav Kalousek ale vždy tvrdil, že není jiné cesty než povolit, neboť EU nedovoluje rozlišovat na zahraniční a domácí poskytovatele. A ti cizí u nás už léta sázky přes internet nabízejí.
**Cyril Svoboda: To je lež jako věž. Judikatura Evropského soudního dvora říká, že je čistě vnitřní věcí každé země, zda zakáže či nikoli. Dá se tedy zakázat všem. Stejně jako šíření dětské pornografie.
Rozhovor s Dušanem Hradilem, vedoucím oddělením ochrany spotřebitele (MF)
-
O strategii finančního vzdělávání v ČR hovoříme s Ing. Dušanem Hradilem, vedoucím oddělením ochrany spotřebitele na MF ČR a předsedou Pracovní skupiny pro finanční vzdělávání. Nabídky produktů finančních institucí neustále rostou, úměrně nabídce také stoupají nároky kladené na spotřebitele. Aby se správně rozhodl, zda produkt koupí, nebo ne, neobejde se bez odpovídající finanční gramotnosti.
Rozhovor s Radkem Šnáblem, ředitelem odboru 46 - Mezinárodně právní a agenda převz. z ČKA
-
Česká republika je v letošním roce stoprocentně úspěšná v mezinárodních arbitrážích. Za poslední rok stát odvrátil hrozbu zaplacení asi 44 miliard korun. Posledním úspěchem byla vyhraná arbitráž s lucemburskou společností European Media Ventures ve věci televize TV3. Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku devadesátých let. Smlouvy byly většinou pro Českou republiku nevýhodné. Loni v létě proto stát začal tyto dvoustranné dohody se zeměmi Evropské unie vypovídat. Za úspěšným posledním rokem podle ministerstva stojí agresivní postup v arbitrážích vedených proti České republice a také soustředění problematiky arbitráží pod jeden odbor, konkrétně do gesce ředitele mezinárodněprávního odboru ministerstva financí Radka Šnábla a s ním jsme teď ve spojení, přeji vám dobrý den.
Leschtina Jiří, Modlitbami proti hazardu, Hospodářské noviny, Názory, 8.7.2009, s.8. Ministerstvo se brání, že když nějaká společnost splní podmínky loterijního zákona, musí terminály povolit. To ovšem není vůbec jisté. V zákoně stojí, že povolení může být vydáno jen tehdy, když nedojde k porušení právních předpisů a narušení veřejného pořádku. Ale právním předpisem je i městská vyhláška, zakazující herny právě v zájmu veřejného pořádku!
Témata pořadu:
- Následky povodní
- Pomoc při povodních
Moderátor (Václav Moravec):
" Pět až šest miliard korun, to jsou zatím poslední odhady škod, které napáchaly bleskové povodně. Například Jesenicko zasáhla velká voda v pátek večer. Oblast 18 obcí vyčísluje škody na zhruba miliardu. Začněme onou výší škod, 5-6 miliard korun, to je ten první odhad. Jak významně se ještě podle Ministerstva financí může lišit, pane náměstku?"
Ministr financí Eduard Janota odpovídá na otázky, které se týkají nejen státního rozpočtu.
Rozhovor s Tomášem Zídkem, náměstkem ministra financí.
-
Herny v mnoha českých městech přibývají, ale radnice s tím nemůžou nic dělat. Licence k provozování nových výherních terminálů totiž vydává ministerstvo financí. S rostoucí kriminalitou, kterou na sebe herny vážou, se ale musejí vypořádat právě obce. I proto vytáhly do boje proti hazardu a resort financí se teď snaží situaci změnit. Právě dnes jednali úředníci ministerstva o novém zákonu, který má počet výherních terminálů omezit. Jestli vás toto téma zajímá, můžete nám poslat své otázky. Odpovídat budou starosta Litvínova Daniel Volák a Zdeněk Barták ze Sdružení zábavního průmyslu. Oba pány vítám ve studiu Radiofóra, dobrý večer. No a na telefonu je náměstek ministra financí Tomáš Zídek, dobrý večer.
Holuša Jiří, Obnoví progresivní zdanění, E15, 18. 6. 2009, s. 2. Sociální demokracie chce po případném úspěchu v podzimních volbách do sněmovny zavést osmatřicetiprocentní daň z příjmu pro hrubé příjmy nad 1,2 milionu korun ročně. Oznámil to místopředseda ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka s tím, že strana chce obnovit progresivní zdanění příjmů. Nyní je daň z příjmu pro všechny 15 procent ze superhrubé mzdy, což odpovídá 23 procentům reálného zdanění.
Eduard Janota ministr financí ČR: Za posledních deset let nebyl nikdy takový problém odhadnout příjmy státního rozpočtu jako nyní. A není jisté, že to, co je dnes odhadováno jako příjem, skutečně stát dostane. Tvrdí to Eduard Janota, jeden z nejzkušenějších úředníků ministerstva financí, který se na tvorbě státního rozpočtu podílí přes třicet let. Jako náměstek zodpovědný za rozpočet pracoval pod šesti ministry. Teď sedí sám v ministerském křesle. Má šanci prosadit svůj pohled odborníka proti politickým zájmům? Sám tvrdí, že nevelkou: „Rozpočet se nerodí ani na ministerstvu, ani ve vládě. Je to vždy nakonec výsledek politických dohod,“ říká ministr. Přesto se chce pokusit o změnu v hospodaření státu, jež podle něj míří do slepé uličky.
Autor: Klára Hájková, náměstkyně ministra
-
Poslední zasedání evropských ministrů financí v rámci českého předsednictví přineslo jeden důležitý průlom v dohledu nad finančními trhy. Podařilo se totiž nalézt politickou dohodu o budoucím uspořádání dohledu a novém systému tvorby evropského práva. Vzniknout mají rovnou dva typy institucí, které zastřeší práci národních dohlížitelů.
Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
-
Do předvolebního klání vstoupila sociální demokracie a po zvolení nového vedení také lidovci s tématem vyššího přímého zdanění vysokopříjmových skupin. Určitě se jedná o lákadlo pro spoustu lidí. Vyššími daněmi má být postiženo jen několik procent nejbohatších, což se velké části zbytku populace bude líbit. Aby ne, pokud vám veřejnou službu zaplatí někdo jiný, proč byste něco takového nepodporovali? Porážka socialistů v evropských volbách ještě neznamená, že s tímto tématem nemohou uspět v celostátní „odvetě“.
Kdo si zaslouží vysoký příjem?
„Nyní je ještě možné sestavit rozumný rozpočet. Pokud ale nepřehodnotíme mandatorní výdaje, bude velký problém sestavit rozpočet na rok 2011,“ říká ministr financí Eduard Janota.
* Různé země v poslední době přicházejí kvůli rozpočtovým deficitům o ratingy, například Španělsko, Řecko; hrozí to i velké Británii, či dokonce USA. Nezhorší se i náš rating?
Myslím, že v tuto chvíli nic takového nehrozí. Samozřejmě se také potýkáme s krizí. Odhadujeme pokles ekonomiky o 2,3 procenta, ČNB v poslední prognóze došla k číslu minus 2,4 procenta a na příští rok růst o 1,4, což mě uklidňuje, protože to vytváří prostor, aby se deficit našich veřejných financí letos i v příštím roce vešel pod pět procent. Nemáme problém se stabilitou bankovního sektoru a nemáme problém náš deficit financovat. Tak jako třeba Lotyši, kteří nedávno neprodali státní dluhopisy v hodnotě dvou miliard korun, protože o ně investoři neměli zájem.
Charvát Hugo, Stejskal Jan; (Ne)splněné vládní sliby, EkoList, 8. 6. 2009, s. 4: O ekologické daňové reformě se mluvilo jako o hlavním ekonomickém nástroji, který pomůže snížit výrobu energií ze „špinavých“ zdrojů a naopak podpoří výrobu i spotřebu „čistých“ zdrojů. Na oplátku se měla snížit cena práce tak, aby byla zachována neutralita reformy. Vláda počítala s tím, že peníze vybrané ze zdanění uhlí, elektřiny a zemního plynu budou využity ke snížení povinných plateb sociálního pojištění zaměstnavatelů. V první polovině roku 2008 měla vláda odhadnout roční výnosy a o jejich výši snížit odvody, a to s účinností od 1. ledna 2009. Všechno ale dopadlo jinak. Jak letos Ekolistu řekl Karel Korba z ministerstva financí, na nových daních se vybralo méně, než se čekalo, celkem zhruba 2,5 miliardy korun, zatímco podle původních předpokladů mělo jít o částku přesahující 4 miliardy. Podle Korby tak ministerstvo práce a sociálních věcí od změny zákona o sociálním pojištění upustilo - mimo jiné právě kvůli zanedbatelné výši inkasa nových daní.
* Když by se hledal model sebevraha, považuji vás za vhodného kandidáta. Sestavovat návrh rozpočtu v době krize, kdy měsíc od měsíce se propadají příjmy, je třeba šetřit a současně je před dvěma volbami, kdy každá strana slibuje hory doly, vás jednoznačně nominuje. Co vám jako ministru financí dělá největší problém?
Za největší problém spíše považuji to, že obecně příliš vážně nebereme stav financí a že máme naprosto nevhodnou strukturu rozpočtu. Nebezpečná je i představa, že v době krize lze zvyšovat libovolně schodek rozpočtu. Proto říkám natvrdo – rozsah mandatorních výdajů, kam ale nepatří jen platy, ale všechny výdaje státu ze zákona, jako jsou různé sociální dávky a státní podpory, neodpovídá současným možnostem naší ekonomiky. Jsou nastaveny na 5–6procentním růstu ekonomiky, ne na propad. Teď to prostě nevychází. Vláda má dnes možnost ovlivňovat pouze 20 procent rozpočtových výdajů. Já mohu rozumně ušetřit pouze v této části, zbylé částky jsou mandatorní výdaje nebo výdaje jinak předem určené, o kterých se přímo nerozhoduje.
HN, 4.6., str.16, Miroslava Jirsová. „Na základě dostupných čísel odhadujeme oproti očekávání z loňského dubna jen na daních za letošní rok výpadek 120 miliard korun. Deficit ve státním rozpočtu ve výši 150 miliard je tedy naprosto reálný,“ řekl HN ministr Janota. Za prvních pět měsíců roku se vybralo o 20 miliard korun méně než vloni, což je pokles o deset procent. V dalším období ale může dojít k ještě většímu výpadku.…Jedinou oblastí, která se možná na rozpočtu podepíše kladně, je daň z nemovitosti. Obce totiž většinou stanovily vyšší sazby daně.
Marie Valášková, Extremisté sahají po penězích státu, Hospodářské noviny, 2.6.2009, str. 3: Ve volbách do Evropského parlamentu, kam kandidují, totiž stačí získat jedno procento hlasů a strana dostane 30 korun za každý získaný hlas. V posledních volbách takto získala třeba strana Pravý blok 825 tisíc korun. V parlamentních volbách je k tomu nutné získat nejméně tři procenta.
Státní rozpočet už se propadl do schodku 71,5 miliardy korun. A to jen od ledna do konce května. Schodky pro příští rok měla vláda projednat dnes, po několika hodinách jednání ale odložila, a to už potřetí. Shodla se ale na tom, že musí udržet letošní deficit pod 170 miliardami.
* Pane ministře, co tedy plány na příští rok? Dnes jste se ještě nedohodli, ale dá se čekat, že byste například navrhli změnu zákona tak, aby se dalo šetřit na sociálních výdajích? V příštím roce?
Podívejte se, my stojíme před problémem a ten zní, udržet deficit na příští rok, deficit rozpočtu do 170 miliard, to za prvé, ale to je ta méně podstatná položka. Tou zásadnější je udržet deficit veřejných rozpočtů k HDP někde na úrovni pěti procent. Toto je základní. Rozpočet je součástí této souhrnné bilance. Náš problém dnes je, že jsme poměrně razantně snížili tam, kde to šlo, v rámci exekutivy běžné výdaje, investiční výdaje a výdaje na platy a dostali jsme se do situace, kdy pokud bychom chtěli více sanovat dopravní infrastrukturu, tak to už nejde na úkor těchto běžných výdajů, ale musíme sáhnout na celkovou strukturu a některé položky takzvaných mandatorních výdajů, a to i ze sociální oblasti, a to právě teďko bude předmětem doladění. Nicméně vláda dneska schválila, že si přeje deficit do úrovně 170 miliard a ten souhrnný ukazatel deficitu veřejných rozpočtů k HDP, jak jsem již zmínil, by se měl pohybovat někde na úrovni pěti procent. Je to daleko od tříprocentního kritéria Maastrichtu, ale pokud bychom nepřijali ta opatření, která by zmírnila ten deficit, tak se někde pohybujeme téměř okolo 7 procent, a to je pro mne, pro vládu, pro ministerstvo financí nepřijatelné.
Rozhovor s Klárou Hájkovou, náměstkyní ministra
-
Blíží se parlamentní volby a politické strany hledají politické body, kde se dá. Jedním z posledních populárních nápadů je zakročení proti lichvě regulací úroků u půjček. Ministerstvo financí se však k iniciativám křesťanských a sociálních demokratů staví skepticky. „Já osobně si nedovedu představit, že by se jakoukoli regulací úroků mohlo něco změnit,“ říká náměstkyně ministra financí Klára Hájková. Její hlavní prioritou je vytvořit nový zákon, jenž by upravil chování prodejců finančních produktů.
* E15: Vláda dala zamítavé stanovisko k návrhům na omezení lichvy prostřednictvím regulace úroků. Zabýváte se tím, jak omezit lichvu, či to necháváte jen na poslancích?
Ještě za minulého ministra financí Miroslava Kalouska byla založena pracovní skupina. Poptávka přišla zejména ze strany odborů, protože zejména v regionech, kde je velká nezaměstnanost, nyní bují aktivity zprostředkovatelů půjček. Ministr Kalousek byl vyzván, ať v pracovní skupině připraví zákon proti lichvě, a my jsme tedy dostali úkol, ať vytvoříme skupinu a začneme se zamýšlet nad tím, co by se dalo dělat. Za nás mohu říci, že jsme do toho šli spíše s negativním očekáváním. Já osobně si nedovedu představit, že by se jakoukoli regulací úroků mohlo něco změnit. Takže jsme spíše čekali, jestli přizvané strany přijdou s nějakým návrhem. Vedle toho je aktivní KDU-ČSL, která podala svůj vlastní návrh, a sociální demokraté. Ale ti si dokáží představit pouze klasickou regulaci výše úrokové sazby. S jednotlivými politickými stranami my nespolupracujeme. Pokud by nám tato vláda dala za úkol, ať připravíme regulaci lichvy, tak ji budeme muset připravit, ale zatím to zadání není.
Musím se zdvořile ohradit proti pondělnímu komentáři Jaroslava Plesla, kde se vyjadřuje k mému vystoupení v nedělních Otázkách Václava Moravce.
Abych jasně zopakoval svoje stanovisko - jsem jednoznačně proti šrotovnému, a to jako český daňový poplatník i jako ministr financí. Přínos šrotovného pro českou ekonomiku je diskutabilní. Je to dle mého názoru výlučná podpora jedinému odvětví na úkor všech ostatních, je to neefektivní výdaj, na který navíc momentálně nemáme v rozpočtu prostředky. Rozhodně ho nehodlám nijak aktivně prosazovat.
Co možná pana redaktora zmýlilo - základní věc, na které trvám, je, že budu ctít dohody. Jakkoli se mi mohou nelíbit.
Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
-
(Ad ČSA se cení na osm miliard korun, E15, 22. 5., str. 6). Chápu zájem médií o probíhající proces privatizace Českých aerolinií. Rozumím také tomu, že se novináři snaží z politiků i ze zástupců zainteresovaných rezortů získat pokud možno konkrétní odhady potenciálního privatizačního výnosu. Není však možné si konkrétní sumu vymyslet a vložit ji mé osobě doslova do úst, jak se stalo vašemu deníku v článku ČSA se cení na osm miliard korun ze dne 22. 5. 2009. V článku se píše v reakci na odhad prezidenta aerolinií Radomíra Lašáka: „Náměstek ministra financí Ivan Fuksa, který má na starosti hospodaření s majetkem státu, se nicméně drží více při zemi.“ Následuje má údajná citace: „Očekávám cenu v rozmezí od dvou do pěti miliard.“ Rád bych na tomto místě jednoznačně popřel, že bych něco takového řekl na dotaz redaktora E15 či jakéhokoli jiného média.
Témata pořadu:
- Program nové vlády
- Ekonomika v potížích
- Ekonomika v potížích - 2. část
- Zadlužení státu
- Chystané privatizace
E15, 22, května 2009, ČSA se cení na osm miliard korun, Igor Záruba: Náměstek ministra financí Ivan Fuksa, který má na starosti hospodaření s majetkem státu, se nicméně drží více při zemi. „Očekávám cenu v rozmezí od dvou do pěti miliard,“ uvedl na dotaz E15.
Rozhovor s Ivanem Fuksou, náměstkem ministra financí
-
Předběžné výsledky hospodaření Českých aerolinií za loňský rok hovoří o nárůstu zisku o 390 milionů korun - na půl miliardy. Pozitivně se ve výsledcích projevil především prodej majetku. ČSA budou letos zřejmě prodány. Buď společnosti Air France-KLM, anebo konsorciu Unimex a Travel Service. A se mnou ve studiu už jsou pánové Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí. Hezké ráno.
Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
-
Všichni, kdo chtějí demonstrovat svoje kritické, nezávislé myšlení, upozorňují na údajná pochybení a rizika tendru na odstranění ekologických zátěží. V komentáři Jiřího Leschtiny se objevují až básnické obraty, jako „nakažená krysa“ či „aféra století“. Podstatná fakta však unikají. Lze souhlasit, že pokud se veřejnosti nedostane věrohodné odpovědi na otázky, je dobré být ve střehu. Jenomže k dialogu jsou vždycky potřeba dva. Ministerstvo již více než rok pořádá konference, poskytuje materiály, vysvětluje a vše zveřejňuje na webu. Přesto denně čteme omyly, polopravdy a nesmysly.
* LN Vašim vládním kolegům se šetřit nechce. Ministr práce a sociálních věcí například včera řekl, že nedokáže ušetřit deset procent svého rozpočtu. A chce valorizovat důchody.
Ministry chápu. Ale v návrhu je uveden nulový nárůst mezd a minimální valorizace důchodů v zákonné výši. Nechci tvrdit něco dopředu, bude to předmětem diskusí. Ale je to můj návrh, za kterým stojím.
Datum: 19.5.2009 Autor: Jiří Leschtina Zdroj: Hospodářské noviny Rubrika: Názory Strana: 10
Ministr financí Eduard Janota má na popud premiéra a ČSSD ekologický tendr „prověřit“. Ale zrušit jeho průběh už stejně nemůže.
* Co obnáší požadovaná prověrka zakázky?
Vláda se důkladně seznámí se soutěží a my budeme její průběh i nadále vysvětlovat a komentovat. Včetně všech kontrolních mechanismů, které tento tendr obsahuje.
Rozhovor s Ivanem Fuksou, náměstkem ministra financí
-
Co by mohla stihnout nová vláda a čemu by přitom měla dát přednost? Priority kabinetu Jana Fischera a její časový rozvrh jsou jedním z bodů jeho dnešní schůze, k nejdiskutovanějším úkolům vlády patří část rekordního tenderu snů na likvidaci starých ekologických škod v průmyslových areálech. Ministerstvo financí nedávno nechalo ve hře tři ze šesti uchazečů, ovšem podle některých hlasů by bylo lepší, aby se o dalším osudu soutěže rozhodovalo až po předčasných volbách. Mimo jiné kvůli pochybnostem ohledně hodnoty tenderu. Podle některých názorů je běžně uváděná částka sto patnáct miliard korun silně nadsazená. Prý až o sedmdesát pět miliard. O co se opírají tyto odhady?
Rozhovor s Tomášem Uvírou, vrchním ředitelem skupiny Správa majetku
- Probírané téma: Spory o superzakázku, ve hře 115 miliard
MFDnes, 13.5., str.1, Josef Kopecký, Nové volební trumfy ČSSD: Strana (ČSSD) chce zrušit zásadu, že všichni zaměstnanci odvádějí státu na daních stejně velké procento ze své mzdy. Chce se vrátit k několika daňovým pásmům.
Bude to vláda úspor, žádné rozhazování, důchodcům se přidá jen absolutní minimum, úředníci, učitelé a policisté příští rok možná nedostanou navíc ani korunu a dokonce musejí počítat s propouštěním. Opravdu nastane tento černý scénář? Budeme se ptát. Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu je nový ministr financí Eduard Janota. Zdravím vás do Poslanecké sněmovny, pane ministře. Dobrý den.
HN, 12.5., str.4, Marek Pokorný - Stát odmítá zaplatit za dluhy, za které se zaručil. Stát platí zbytečně miliony korun. A to jen proto, že se nyní brání splnit to, co počátkem devadesátých let slíbil. Prostřednictvím dnes již neexistujícího Fondu národního majetku se totiž stát zaručil za všechny závazky bývalých státních podniků, které byly zprivatizovány do srpna 1993. Řada z nich přitom zkrachovala, aniž dluhy splatila. Když má ale nyní stát jako ručitel platit, tak se tomu snaží vyhnout. A na soudu více než patnáct let poté leží stovka sobě navzájem velmi podobných žalob. Výsledek je jediný: stát kromě prohrané sumy musí zaplatit i úroky - a ty za uvedenou dobu dvojnásobně přesáhly původní dlužnou částku… Argument vlády je ten, že se stát zavázal pouze za základní dluh, ale ne za úroky. Jenže v předchozích případech Vrchní a posléze i Nejvyšší soud řekly, že Turkovič má nárok na zaplacení celé sumy.
Asi tak za půl hodiny oficiálně předá bývalý ministr financí Miroslav Kalousek tenhle resort svému nástupci Eduardu Janotovi. Novou úřednickou vládu jmenoval prezident v pátek, většina ministrů se svých úřadů ujme dnes. Eduard Janota resort, který půl roku, plus minus povede, dobře zná. Jako náměstek ministra financí s přestávkou pracuje na ministerstvu financí od roku 1999. Eduard Janota je hostem Ranního interview po telefonu. Dobrý den.
11.5., Euro, str.15, Nezajištěná emise ohrozila korunu i rozpočet, Petra Pelantová. …Jde o závazek, že devizové příjmy státního rozpočtu je třeba vždy zajišťovat. Dohodu nyní ministerstvo porušilo. Zdroj týdeníku EURO potvrdil, že dnes už bývalý ministr financí Miroslav Kalousek minulý týden ve vládě přiznal, že emise opravdu nebyla plně zajištěná. Přesto přišlo z ministerstva financí následující vyjádření: „Mohu sdělit, že transakce byla plně zajištěna,“ vzkázal Jakub Haas z tiskového oddělení. Důvodem hazardního chování je podle informací týdeníku EURO to, že zajištění je příliš nákladné a ministerstvo chtělo ušetřit. Eurobondy obvykle MF zajišťuje na trhu pomocí finančních derivátů, takzvaných swapů.
E15, 11. května 2009, Premiér Fischer: Ekologický tendr prověříme, Jana Havligerová.
Rozhovory/články Eduarda Janoty - ve funkci náměstka ministra financí od ledna 2009 do 7. května 2009.
* Jak si máme vysvětlit fakt, že pár hodin před ukončením vašeho fungování na ministerstvu se podařilo uzavřít tak významnou dohodu týkající se zkrachovalé IPB, na čemž si vylámalo zuby několik vašich předchůdců?
Jednání netrvalo týden, ale celé dva roky, po které se na řešení výhodném pro Českou republiku a státní rozpočet pracovalo. Já jsem už nevěřil, že se smlouva podaří finálně dotáhnout do doby, kdy budu ve funkci. Takže se mohlo stát, že by smlouva, výsledek dvouletého snažení, představovala něco jako dárek pro nového ministra Eduarda Janotu.
»Dokončení kauzy s Nomurou je náš obrovský úspěch. Co jsem ve funkci ministra financí, neprohráli jsme žádnou arbitráž,« chválí se Miroslav Kalousek před odchodem z postu strážce státní kasy.
* HN: Prostý daňový poplatník možná nepochopí, že když loni muselo Česko za prohranou arbitráž zaplatit Nomuře 3,65 miliardy korun, je to výhra.
Nomura je prohrou tehdejšího ministra Bohuslava Sobotky. Teď už Česko není v arbitrážích dojnou krávou díky našemu receptu: Máme výborný tým a jsme »lakomí« – právě proto šetříme daňovým poplatníkům peníze.
Rozhovor s Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
-
Eduard Janota, který připravoval rozpočty od vzniku Česka, se chystá na svou »poslední misi«: po dlouhém přemlouvání přijal křeslo ministra financí ve Fischerově vládě. Chce připravit svůj poslední rozpočet, seškrtaný o 60 miliard: »Krácení výdajů o 10 procent nemine žádnou kapitolu,« říká v rozhovoru pro HN. Krom jiného v něm pak mluví i o svém traumatu z členství v KSČ.
Rozhovor s Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
Do poslední chvíle doufal, že do funkce ministra financí v nové Fischerově vládě bude opět jmenován jeho nynější šéf Miroslav Kalousek. Z toho se odvíjelo i jeho odmítání k opakované nabídce, aby vedoucí post rezortu obsadil. „Stále jsem přesvědčený, že v současné hospodářské situaci a za probíhajícího předsednictví Česka v Radě EU, kde probíhají složitá vyjednávání, mělo být prioritou zachování kontinuity,“ říká Eduard Janota i poté, co funkci přijal. Problematiku rezortu chce s Kalouskem dál konzultovat.
-
* E15: Za první čtyři měsíce chybí ve státní pokladně 55,7 miliardy korun, a to je vyšší schodek, než předpokládá zákon o rozpočtu na celý letošní rok. K de se tedy letošní schodek zastaví, na 200 miliardách korun, jak znějí některé odhady?
Mluví se o různých číslech, až o 200 miliardách korun. Jsem ale přesvědčený, že to může být 150 miliard korun, pokud ovšem vláda dodrží několik podmínek. Například, nemůže v žádném případě akceptovat další nároky na státní rozpočet, další utrácení. Proto už ministr financí zmrazil žádosti jednotlivých rezortů o přidělení peněz, které loni nestihly z různých důvodů vyčerpat. A sáhli jsme i k dalším úpravám vnitřní struktury rozpočtu. V únoru jsme započetli do příjmů 31 miliard korun z rezervních fondů ministerstev. O měsíc později se snížily některé provozní výdaje ministerstev o pět procent. Takto získaných 6,7 miliardy korun šlo na podporu zaměstnanosti.
* LN Nepřipadáte si jak v blázinci, když jste byl poněkolikáté nominován do vlády a poté byla vaše účast ČSSD odmítnuta?
Má pozice byla stále stejná: pokud mne někdo požádá o pomoc, jsem připraven ji poskytnout už jen proto, abych nevypadal jako zbabělec nebo alibista. Ale rozhodně to nebylo tak, že bych o něco usiloval nebo se vnucoval. Ta situace patří k jistému koloritu té absurdní situace. Jen se opět ukázalo, že mimořádně nezodpovědná část politické scény, která odvolala vládu uprostřed krize a předsednictví EU, nejen neumí nic konstruktivně domluvit, ale umí jen vetovat.
* Překvapil vás Topolánek, když oznámil, že vás navrhuje na ministra financí?
Nepřekvapil, protože několik hodin předtím jsem dostal otázku, zda jsem ochoten ve své funkci setrvat. Já jsem řekl, že pokud to bude ku prospěchu politické dohodě, k zachování politické kontinuity a k udržení rozumné bilance veřejných rozpočtů, jsem připraven pokračovat. Nechtěl jsem být alibista ani zbabělec.
* Nakonec vás vetovali soc. dem. a ministrem je váš náměstek Janota.
To, že jsem byl vetován Jiřím Paroubkem, s těmi argumenty, které použil, je pro mě neuvěřitelný politický kompliment. (Paroubek řekl, že soc. dem. nemohou umožnit Kalouskovi jako symbolu bývalé vlády, aby překlenovací vládu de facto řídil – pozn. red.) Za druhé jsem rád, že se nakonec uvolil to místo přijmout Eduard Janota. Jde o nesmírně zkušeného odborníka, jednoho z mých nejbližších spolupracovníků, bez kterého bych si konsolidaci veřejných rozpočtů neuměl představit. Bude-li si přát, budu připraven poskytnout mu veškerou pomoc a podporu.
Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek podepsal dohody ohledně sporných pohledávek týkajících se zkrachovalé IPB. Zažehnány tak byly žaloby, ve kterých hrozilo Česku, že zaplatí až 120 miliard korun. Proto také ministr rozhodl odtajnit dohodu o narovnání mezi Českou republikou a Nomurou, která souvisela s kauzou IPB. A šéf resortu financí v demisi Miroslav Kalousek z KDU-ČSL je nyní hostem Stalo se dnes. Dobrý večer.
Rozhovor s Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
-
* Návrhům, abyste se stal ministrem financí, jste dlouho odolával, ještě v pondělí večer jste prosazoval svého dosavadního šéfa Miroslava Kalouska. Kdy došlo ke zlomu?
Logicky jsem si přál, a bylo by to nejlepší i pro tuto zemi, aby pokračoval jako ministr Kalousek. Protože vím, jak je důležitá kontinuita ve financích v době, kdy se začínají tvrdě projevovat dopady finanční krize na ekonomiku, a v období předsednictví EU a jednání s ministry financí Evropské unie. Odmítal jsem, dokud byla určitá šance, aby zůstal Kalousek. Když se ukázalo, že to je neprůchodné, tak jsem nechtěl situaci komplikovat. Po nočních konzultacích s Kalouskem, s premiérem v demisi Mirkem Topolánkem i s Janem Fischerem jsem na nabídku kývl.
Rozhovor s Ivanem Fuksou, náměstkem ministra financí
- Probírané téma: Ekonomiky v potížích. Kdy skončí krize?
MF Dnes, 24.4., Pracujete v cizině? Doplatíte daně: Eva Navrkalová z Českých Velenic jezdí několik let za prací do Rakouska, kde také platí daně. Teď však zjistila, že musí nově zaplatit daně i v Česku… Čeští politici chtěli dvojí zdanění zavést i s Německem, u západního souseda ale narazili. „Ke změně nedošlo, protože vůle ze strany Německa je minimální,“ vysvětluje Haas.
Rozhovor s Klárou Hájkovou, náměstkyní ministra
-
Vláda dnes schválila další nástroj pro boj s ekonomickou krizí. Novelu zákona o bankách. Jestli projde parlamentem a podepíše ji i prezident, mohl by stát v budoucnu převzít banku, která se ocitne ve vážných potížích. O podrobnostech zákona teď s náměstkyní ministra financí Klárou Hájkovou, dobrý večer.
Autor: Jana Jarešová, ředitelka odboru Metodika správy daní, MF - Ústřední finanční a daňové ředitelství
- Reakce Ústředního finančního a daňového ředitelství k nálezům Ústavního soudu o daňových kontrolách.
Rozhovor s Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
Rozhovor s Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
-
* Pane Fukso, jak těžké bylo vybrat 3 uchazeče, kteří se dostali do 2. kola?
No, tak to rozhodování bylo poměrně jednoduché, protože zadávací podmínky v 1. kole byly jen a jen technické parametry a ten, kdo je splnil, tak je splnil a postoupil do dalšího kola. Ten kdo neprokázal patřičné technické zázemí a dostatečné personální a finanční garance a vybavení, tak prostě nepostoupil. Takže to bylo jen a jen technické rozhodování.
Aha!, 23.4., str.3, Důchody se příští rok nezvýší, nebude k tomu důvod. Důchodci přijdou příští rok zkrátka, penze se jim zvyšovat nebudou. Počítá s tím návrh státního rozpočtu na rok 2010. Informaci serveru Aktuálně.cz nepopřelo ani ministerstvo financí. „Důvodem je, že ekonomika zpomaluje natolik, že se nenaplní podmínky, kdy je vláda povinna důchody zvýšit,“ zdůvodnil Jakub Haas z ministerstva financí. Mluvčí ministra práce a sociálních věcí v demisi Petra Nečase (ODS) Jiří Sezemský nicméně informaci popřel s tím, že Nečas slíbil za svého nástupce, že v srpnu by měly být zvýšeny důchody, i kdyby valorizace nebyla ze zákona nutná! V současnosti je průměrný starobní důchod v Česku 9985 korun.
Autor: Jakub Haas, oddělení Komunikace MF, zástupce tiskového mluvčího.
-
V poslední době se ministr financí Miroslav Kalousek dostává do palby protichůdné kritiky. Někteří jej obviňují z přílišného liberalismu a oslabování pozic státu, naopak jiní, jako novinář Pavel Máša ve svém Úhlu pohledu (Kalouskova neústavní šikana, LN 14. 4.), z arogantního zneužívání moci a státní šikany. Jeho článek se týká nedávného rozsudku senátu Ústavního soudu, který v podstatě zakázal namátkové kontroly daňové správy.
Autor: Pavel Nevšímal, ředitel projektu IISSP.
Rozhovor s Klárou Hájkovou, náměstkyní ministra
-
* Stát bude moci převzít banku, která by se ocitla ve vážných potížích. Počítá s tím novela zákona o bankách, kterou na dnešním jednání vlády předložilo ministerstvo financí. Mými hosty jsou Klára Hájková, náměstkyně ministra financí. Dobrý den.
Témata pořadu:
- Krize politiky?
- Vznik vlády úředníků
- Problémy státní kasy
- Šrotovným proti krizi? Šrotovné 100x jinak?
- Ekonomika v útlumu, protikrizová opatření
- Lisabon v Senátu, ratifikace Lisabonu
* Národ se začíná dělit na fanatické zastánce a fanatické odpůrce šrotovného. Nebylo by lepší neobviňovat se, ale prostě ho přijmout jako jednu, byť kontroverzní a dočasnou metodu, která pomůže zvládnout dopady krize?
Už se stalo obojí. Já jsem se skřípěním zubů kývl na kompromis, kdy Sněmovna schválí právní rámec jeho zavedení a nechá možnost jeho zavedení včetně termínu na rozhodnutí příští vládě. Osobně se ale stále domnívám, že je to ekonomický zločin.
-
* Co je asociální, když lidi dostanou příspěvek na auto, udrží se výroba, nebudou se propouštět?
Položte si otázku – kdo je adresát šrotovného? Ti nejchudší? Ale ne, ti na žádné auto nemají. Zato přispějí na nové auto jiným. Zámožní také nejsou adresáti, protože jejich auta jsou nová. Typickými adresáty je chudší skupina občanů, jejichž finanční rezervy jsou v lepším případě v desetitisících. Ta je teď státem vybízena, aby si vzala šrotovací prémii. Proběhnou rodinné diskuse, kde vzít a kde si půjčit peníze, které by doplnily šrotovací prémii na nové auto. Pokud se ale ekonomická situace těchto lidí zhorší, což nelze v krizi vyloučit, přijdou nejen o nové auto, které jim zabaví exekutor. Budou současně bez úspor, budou zadlužení a jejich životní situace se stane neudržitelnou. Šrotovným stát tuto skupinu obyvatel motivuje, aby se zbavila všech svých finančních rezerv a zadlužila se ve prospěch automobilového průmyslu. Až tito lidé přijdou na buben, bude to automobilové lobby jedno. Bude už mít své zisky. To je ještě více nemravné než nabídka spotřebitelských úvěrů na vánoční dárky. To je asociální. Nejsem socialista, který podporuje velké korporace. Jsem křesťanský demokrat, který má sociální cítění, a proto je mi šrotovné odporné.
Ekonom, 16.4.2009, Nejenom popeláři, Alice Olbrichová. Jde o sanaci ekologických zátěží ve firmách privatizovaných v 90. letech. Za likvidaci odpadů v průmyslových areálech se tehdy zaručil stát. Nevypořádané závazky odhadlo ministerstvo financí na 114 miliard korun.; Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob uvedl, že stát vítězi uhradí 114 miliard, i kdyby práce stály více.
Tyden.cz, 15.4.2009, Martina Macková,: Kalouskovi vtipní úředníci. Vše podstatné začernili. tyden.cz: Proč Kalouskovi úředníci na ministerstvu financí vybrali právě firmu IBM, která vybuduje Státní pokladnu, není možné zkontrolovat.
Hospodářské noviny, 15.4.2009, Strany tlačí Fischerovi protřelé šíbry, Marie Valášková: Tomáš Uvíra na ministerstvo financí nastoupil v době, kdy úřad řídil Vlastimil Tlustý a měl mimo jiné na starosti privatizaci Letiště Praha. O velký obchod se zajímala finanční skupina J&T a právě k té má Uvíra velmi blízko. Kromě toho, že seděl ve firmě Equity Holding s majiteli společnosti J&T Josefem Tkáčem a Ivanem Jakabovičem, tak také kamarádí s jedním z klíčových manažerů finanční skupiny J&T Dušanem Palcrem.
* HN: Dostal jste nabídku stát se ministrem financí ve vládě Jana Fischera?
Jediný autentický výrok politika, který jsem zaznamenal, bylo vyjádření pana prezidenta, kterého si velmi vážím jako projevu důvěry. Nicméně vládu sestavuje Jan Fischer po konzultaci s politickými stranami. Já jsem člen vlády Mirka Topolánka a pokládám za strašnou škodu pro Českou republiku, že ta vláda padla. Abych o angažmá v nové vládě vážně přemýšlel, tak by si to musel přát nejenom Jan Fischer, ale také Mirek Topolánek.
* Jste odpůrcem šrotovného. Jak to, že nyní pro ně zvednete ve sněmovně ruku?
Parlament nezavede šrotovné, ale vytvoří pro ně právní rámec. Bude jenom na vládě, jestli ten program nastartuje, nebo ne. Právní rámec podpořím, ale jenom proto, že díky tomuto kompromisu neprojdou rizikovější návrhy ČSSD na snížení daně z přidané hodnoty z devíti na šest procent či zavedení 13. důchodu.
Ministr financí Miroslav Kalousek vysvětluje, co vedlo k výběru »letního« premiéra Jana Fischera: »Společný zájem lídrů je v tom, aby v nové vládě nebyl nikdo, kdo by je jen trochu zastínil ve volební kampani.«. V rozhovoru pro HN také hodnotí »své« čtyři premiéry.
Autor: Ondřej Jakob, tiskový mluvčí Ministerstva financí
- Pan redaktor Leschtina paradoxně považuje za příznak chaosu státu skutečnost, že se úředníci daňové správy snaží konat svou povinnost. Vrchního ředitele daňové správy Knížka označuje za »nadčlověka« a ministra financí Kalouska za »právního nihilistu«. Komentář se týká rozsudku Ústavního soudu zakazujícího namátkovou daňovou kontrolu (Berní nadlidé, HN, 8. dubna).
* LN Jak si máme vysvětlit usnesení poslaneckého klubu, že máte dál jednat o vládě, kterou celostátní konference KDU-ČSL odmítla? Hodláte tedy dohodu čtyř stran podporovat bez ohledu na konferenci a Jiřího Čunka?
To usnesení říká, že potřebujeme jednat. A co mě se týče, já jsem připraven podpořit přechodnou vládu premiéra Fischera do předčasných voleb. My nejsme v politické krizi, proboha, my jsme v krizi ekonomické a politická nestabilita tomu nepřispívá. Jakýkoliv den, kdy neexistuje jasná politická dohoda, co bude dál, je strašně drahý. To je jeden důvod. Druhým důvodem je, že nejsem schopen pochopit, že se čtyři předsedové dohodnou, něco podepíší, něco společně vyhlásí na tiskové konferenci, a pak jeden předseda přijde ze stranického grémia a říká: já jsem něco podepsal a myslím si, že je to špatně, takže bych byl rád, kdybyste to neschvalovali. To je tak nevěrohodné, že se na tom nechci podílet.
Ministr financí Miroslav Kalousek zodpověděl vaše dotazy týkající se závěrů Neformálního zasedání ministrů pro hospodářské a finanční záležitosti v online evropském chatu v úterý 7.4. ve 14:00. Po skončení chatu se objevily nejzajímavější dotazy i odpovědi z obou jazykových verzí chatu v Aktualitách na webu - http://www.eu2009.cz/.
Chat proběhl ve dvou jazycích – v češtině mohou dotazy pokládat domácí, v angličtině pak zahraniční čtenáři. České a anglické dotazy se zobrazují pouze v příslušné jazykové verzi chatu. Pokud si tedy chcete přečíst všechny dotazy, které ministr zodpověděl, otevřete si obě jazykové verze.
Summit G20 přinesl především domluvu na transformaci mezinárodního měnového fondu a dohodu o nová regulační pravidla. »Summit splnil očekávání, podpořil především otevřenou ekonomiku a tržní hospodářství,« řekl českým novinářům ministr financí Miroslav Kalousek.
TV NOVA, 31.3., Televizní noviny. Vladimír KEBLŮŠEK, redaktor: Vláda tlačí hlavně na slevu na sociální pojištění, zrychlení odpisů anebo odpouštění záloh na daně z příjmu pro malé podnikatele. ČSSD chce zase zavést šrotovné, milionářskou daň anebo třeba prodloužení vyplácení podpory v nezaměstnanosti. I dohoda o řešení finanční krize prý otevřela dveře k jednání o nové vládě. Jedinou jistotou jsou zatím předčasné volby.
Hospodářské noviny, 1.4.2009, Jak koupit výhodně auto pro firmu, Vladimír Kaláb. HN: Možnost odpočtu daně z přidané hodnoty ale platí jen pro nové automobily, ne pro ojeté vozy z bazarů.
* Je zákon, který brání privatizaci Letiště Praha skutečně nutný? Nestačila by politická dohoda?
Tak zaprvé tak, jak jste to řekla, že sociální demokracie uspěla, by to mohlo vypadat, že ten zákon byl schválen. Ten zákon byl zatím jenom postoupen do dalšího čtení, takže nic takového schváleno nebylo. Zadruhé, pokládám za opravdu nešťastné, kdyby se mělo o privatizacích rozhodovat zákonem. Privatizace je rozhodnutí moci výkonné a nikdy za vlád sociální demokracie ani za vlád koalic ODS neomezovala sněmovna tyhle finanční rozhodnutí vlád zákonem, ať už se privatizovalo cokoliv. Zatřetí, ten proces privatizace letiště je samozřejmě natolik složitý, že rozhodnutí o tom, zda se prodá a komu, nemůže padnou dřív než v polovině příštího roku. To znamená, že to rozhodnutí v každém případě bude dělat příští vláda, který vzejde z příštích voleb. Já pokládám za mimořádně nefér být dopředu sněmovna, zakazovala zákonem a privatizovat či neprivatizovat letiště.
HN,31.3., Stop prodeji? Hrozí arbitráže, Petr Weikert: Letiště může skončit v rukou Credit Suisse, JPMorgan, Merrill Lynch, Morgan Stanley nebo společnosti Rothschild. Tyto firmy prošly do druhého kola výběrového řízení.
* LN Na čem jste se na večerní schůzce dohodli?
Zpráva číslo jedna je, že je zřetelná vůle nějakou dohodu udělat. Zpráva číslo dvě je, že si to vyžádá nějaký alespoň minimální čas a konzultace ve stranických grémiích a klubech. To znamená, že všichni, co jsme se té schůzky zúčastnili, pokládáme za účelné, aby ten úterní balíček ČSSD prošel do druhého čtení a stejně tak v pátek ten balíček ODS. A to i přesto, že s drtivou většinou toho, co je obsahem balíčku ČSSD, nemůžeme souhlasit.
»Vyslovení nedůvěry vládě není důvod pro zastavení privatizací. Pokud bychom to udělali u rozjetého tendru na prodej ČSA nebo také u velké zakázky na odstranění ekologických škod, riskovali bychom tím i arbitráže zahraničních investorů proti Česku,« tvrdí ministr financí »v demisi« Miroslav Kalousek.
Rozhovor s Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí
-
* Je reálné prosadit omezení systému fungování daňových rájů?
Daňové ráje budou existovat i nadále. Jejich atraktivita ale začne klesat z hlediska investorů, kteří se tam schovávají. Tyto země jsou nebezpečné ne z toho důvodu, že mají nízké daňové sazby. Škodlivé jsou v tom, že odmítají vydat informace, pokud má jiná daňová správa podezření z krácení daně. Neposkytnou data pod záminkou ochrany bankovního tajemství. Stávají se systémem hluchých a netransparentních míst, kde ostatní daňové správy jsou bezbranné. To poskytuje útočiště k ukládání velkého množství aktiv, jež se nezdaňují. Mohou se zde snadno hromadit aktiva pocházející z trestné činnosti nebo z korupce.
Ministr financí říká, že chce držet vládní dluhy na uzdě až do poslední chvíle.
* Které úkoly ministerstva se nyní budete snažit prioritně dokončit?
Na mé práci se nemění vůbec nic, priority ministra financí a ministerstva zůstávají. Zásadní prioritou je zavádění opatření z národního protikrizového plánu vlády.
Jen čtyři uchazeči se přihlásili do tendru, v němž stát nabízí k prodeji přes 90 procent společnosti České aerolinie. »Přál bych si samozřejmě víc zájemců. Ale žádná tragédie to není – nakonec jich mohlo být i méně,« říká ministr financí Miroslav Kalousek.
Vyvedení špatných aktiv ze světových bank může být podle Miroslava Kalouska tím nejdůležitějším opatřením, jež je nutné udělat k překonání krize na mezibankovním trhu a k obnovení důvěry mezi bankami a reálnou ekonomikou. V Česku však není žádný důvod pro vytváření nové konsolidační agentury, říká ministr financí. České banky jsou zdravé, někdy však podléhají bohorovnému klidu, protože si myslí, že mají monopol na likviditu domácností. Kalousek chce proto nabídnout alternativu.
* Loni na podzim jste byl oceněn jako nejlepší ministr financí z rozvíjejících se evropských ekonomik. Jak nejlepší ministr financí v době krize zajistil své osobní úspory? Nakoupil jste zlato, zbavil se rizikových akcií...?
Zlato ani umělecké předměty nenakupuji a nejsem tak strašně bohatý, abych měl část rodinného jmění v akciích. Změny jsem neměl zapotřebí. Úspory mám na běžných nebo termínovaných účtech, a to v takové výši, že jsou spolehlivě pojištěny. A ani na vteřinu jsem nepřestal důvěřovat ve stabilitu českých bank.
Rozhovor s Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
-
Dnes v poledne byl uzavřen příjem přihlášek do tendru na prodej firmy, která je vnímána jako rodinné stříbro - ČSA, tedy Českých aerolinií. Po otevření obálek se ukázalo, že přihlášku podaly čtyři společnosti a konsorcia, a ty by teď měly mít možnost zkoumat finanční a majetkové poměry v ČSA a vůbec celkovou kondici tohoto státního leteckého dopravce. A za ideálních podmínek by na začátku podzimu mohl být znám kupec. Vítejte u Dvaceti minut Radiožurnálu, přeji vám dobré pozdní odpoledne. Pozvání do studia dnes přijal první náměstek ministra financí Ivan Fuksa, který má na starosti privatizace státních podílů. Dobrý den, vítejte v Rozhlase.
Rozhovor s Klárou Hájkovou, náměstkyní ministra
-
* Na evropské půdě se teď mluví o tom, že je potřeba zpřísnit regulaci a dohled nad finančními trhy. Jak se na to díváte, skutečně je ta situace současná nevyhovující?
Ano, tak krize odhalila samozřejmě mnoho nedostatků, jenom v regulaci finančního trhu jako takového a možná i v dohledu a Evropská unie a vlastně i celý svět na úrovni G 20 se zavázaly, že vyvinou maximální úsilí k tomu, aby byly tyto nedostatky odstraněny, to znamená, my jako ministerstvo financí a zároveň jako předsednictví tuto iniciativu velmi podporujeme.
Rozhovor s Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
-
I když ve světě řádí finanční krize a počet akvizic se prudce propadá, vláda je rozhodnuta do konce volebního období prodat letiště i ČSA. »Když všechno půjde dobře, stihneme to ještě letos,« říká náměstek ministra financí Ivan Fuksa, který má privatizace státních podílů ve firmách na starosti.
»Já těch svých pár set tisíc, které mám v bance, do těch dluhopisů dám. Už proto, abych demonstroval důvěru k těmto cenným papírům.«
Miroslav Kalousek, ministr financí, o tom, že stát si chce kvůli krizi půjčit peníze od občanů formou dluhopisů. (MF Dnes, 16. 3. 2009)
Jen aby si stát půjčené peníze časem jen neodmazal z čtyřsettisícové částky, jíž už každého z nás nedobrovolně zadlužil.
Autor: Peter Chrenko, náměstek ministra financí
-
Daňové ráje a odlišnosti v regulaci finančních center odmítajících transparentost a výměnu informací nejenom napomáhají, ale přímo podporují daňové úniky a vyhýbání se daňové povinnosti. Tento fakt negativně ovlivňuje daňovou suverenitu zemí, neboť snižuje jejich daňové výnosy.
-
Boj proti daňovým únikům je jednou z priorit nejenom českého předsednictví, ale také globálního protikrizového plánu zemí G20. Lídři největších ekonomik se shodují na tom, že je potřebné pracovat na architektuře nových ekonomických a finančních poměrů, ve kterých se nepočítá s existencí třináctých komnat, v nichž není zabezpečena dostatečná daňová transparentnot, dohled a regulace.
Rozhovor s Janem Knížkem, vrchním ředitelem Ústředního finančního a daňového ředitelství, MF
-
Ministerstvo financí požádalo daňovou správu o maximální vstřícnost vůči firmám, které se dostaly z důvodu neplacení závazků svých odběratelů do potíží. A to proto, že v době hospodářského útlumu roste počet těchto společností. Na telefonu nás poslouchá Jan Knížek z ministerstva financí, z vrchního ředitelství pro daňovou správu. Dobrý den.
Rozhovor s Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
- Vláda dnes bude jednat o návrhu zákona, který má zakázat privatizaci ruzyňského letiště. Zákon pochází z dílny poslanců opoziční sociální demokracie. Počátkem června přitom vláda schválila prodej pražského letiště jako celku, a to jedinému strategickému partnerovi. Soutěž zatím nebyla vypsána, její podmínky bude vláda projednávat zřejmě v září. Stát přes současný útlum v letectví očekává výnos kolem 100 miliard korun. Ve studiu vítám Ivana Fuksu, náměstka ministra financí. Dobrý den.
Rozhovor s Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
Rozhovor s Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
-
* Ministr financí mluvil v televizi o tom, že stát plánuje vydávání dluhopisů, řekněme, pro běžné občany, bude to vadit komerčním bankám nebo ne?
Tak myslím si, že do jisté míry v dané chvíli půjde trošku i o boj o primární vklady, takže mohu odhadnout, že komerční banky z toho nebudou příliš nadšeny, to za prvé. Na druhé straně musím říct, že tento nástroj je funkční ve všech vyspělých zemích, čili není to nic neobvyklého, nic nového, jen u nás to prostě nebylo v té výši, jakou bychom si přáli. Pro vaši informaci. Naši občané už dnes prostřednictvím brokerů, prostřednictvím bank drží státní dluhopisy, a to v řádu asi deseti, deseti miliard, to je asi jedno procento z celkového našeho dluhu, čili ...
Nejen stát zřejmě bude muset sáhnout do kapsy, aby mírnil dopady ekonomické krize. Ministerstvo financí a ministerstvo zdravotnictví přišly s tím, že přispět mají i lidé s nejvyššími příjmy v zemi, to znamená s 97 tisíci měsíčně a více. Navrhují, aby se opět zrušily teprve nedávno zavedené stropy pro placení zdravotního a sociálního pojištění z těchto nejvyšších platů. Manažeři firem a podnikatelé by tak ročně přišli o desítky až stovky tisíc korun. „Myslím, že na přechodnou dobu dvou let by tato skupina lidí takové opatření v rámci solidarity s ostatními přijala,“ říká v rozhovoru pro MF DNES ministr financí Miroslav Kalousek.
Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
-
Kolem tendru na odstranění ekologických škod z dob socialismu se v médiích vyrojilo množství nepřesností, na které musím poukázat. Některé obsahuje i článek Tanec miliard kolem obří zakázky (HN 9. března). Píše se tu, že »Ministerstvo financí zdůrazňovalo, že je třeba škody odstranit do roku 2015. Jenže teď se ukazuje, že žádný ‚konečný termín‘ v roce 2015 neexistuje.«
-
Není to pravda. Časový argument nejenže platí, ale je pro ministerstvo financí klíčový. MF již od počátku opakovaně uvádí, že Česku sankce reálně hrozí. V případě, kdy nebudeme schopni dodržet termíny stanovené Českou inspekcí životního prostředí pro konkrétní lokality nebo nedojde k odstranění ekologických zátěží ve velmi krátké době, hrozí arbitrážní žaloby ze strany podniků – majitelů znečištěných lokalit. Rok 2015 jsme vždy uváděli jako náš cíl pro odstranění škod.
Témata pořadu:
- Důvěryhodnost justice
- Změny DPH
- Ekonomika v potížích
- Nezaměstnanost roste
- Hrozba deflace?
- Vnitrostranická situace v KDU-ČSL
- Spory o privatizaci ČSA a Letiště Praha
* Budete prvním českým ministrem financí, který bude řídit jednání představitelů nejvyspělejších zemí světa – londýnský summit G 20. S čím tam jako ministr financí ČR jedete?
Této role si velmi cením. Je ale dána pozicí Česka jako předsedající země Evropské unie. Budu tam prezentovat evropské postoje k problematice globálního dohledu nad finančními trhy a budoucí pozice MMF.
Rozhovor s Radimem Bláhou, ředitelem odboru Metodika a výkon daní z příjmů
-
Lichtenštejnsko se chce zbavit pověsti daňového ráje, který kvůli bankovnímu tajemství odmítá spolupracovat se světem. Chystá se proto uvolnit přísná pravidla týkající se právě bankovního tajemství. Vláda ve Vaduzu teď nabízí ostatním státům dohody o spolupráci při daňových podvodech a daňových únicích. Hostem Studia 6 je Radim Bláha z ministerstva financí, dobrý den.
Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
- Mediální vody rozbouřil výrok náměstka ministra financí Petera Chrenka o zrušení tzv. superhrubé mzdy, který zazněl na konci Otázek Václava Moravce. Musím se zastat svého kolegy, který již nestihl z důvodu konce pořadu tuto složitou problematiku rozvést. To mohl učinit až druhý den v tiskovém prohlášení, potom co si média poněkud nepřesně vyložila jeho výrok. Naposledy i pan redaktor Čechlovský v článku Džin je z lahve venku.
* Za českého předsednictví se v úterý v Bruselu zrodila po několikaletém marném jednání důležitá dohoda o DPH. Právě vy jste vedl jednání ministrů financí a váš osobní přínos k dohodě je účastníky jednání oceňován. Proč se k dohodě dospělo právě nyní?
Až dosud měla jednání o tom, aby členské státy Unie mohly některé služby s vysokým podílem lidské práce zařadit do snížené sazby DPH, širší záběr. Já jsem po konzultaci s komisařem a řadou kolegů řekl: Navrhněme poměrně úzký seznam služeb s vysokou přidanou hodnotou lidské práce, kde je relativně vysoký dopad na zaměstnanost. Prioritou jsou totiž služby, které mohou zaměstnat spoustu lidí a nižší sazba DPH může v dnešní krizi snížit tlak na propouštění. Doporučil jsem také, abychom vybírali jen služby, kde to nezpůsobí neférovou přeshraniční soutěž. Jako třeba u oprav bot. Nepředpokládám totiž, že si je například pojedete opravit do Vídně jen proto, že tam třeba bude nižší DPH. Koncepce všem vyhovovala, a proto jsme se rychle dohodli.
Respekt.cz, 11.3., Audit Jana Macháčka: A důležitým argumentem se brzy stane to, že zrychleného vstupu do eurozóny se bude dožadovat nejen Polsko a Maďarsko, ale také například Dánsko a Švédsko, tedy státy, které mají nepochybně vysoce solidní renomé (narozdíl od Maďarska).
Lidové noviny, 11.03.2009, Autor: et , Rubrika: Více peněz, Strana: 05 : Budete podávat daňové přiznání a nechcete čekat frontu na finančním úřadě? - Vyplňte přiznání po internetu.
Vsoučasné době mají nejen podnikatelé možnost vyplnit daňové přiznání elektronicky. První, co k tomu budete potřebovat, je takzvaný „kvalifikovaný certifikát“ neboli nástroj pro ověření elektronického podpisu, který odpovídá platným zákonům. S jeho pomocí můžete přes počítačovou síť dokázat, že vy jste právě vy a že se za vás nevydává jiná osoba.
Certifikát můžete získat třemi způsoby - u České pošty (www.postsignum.cz) <http://www.postsignum.cz)>, eIdentity (www.eidentity.cz) <http://www.eidentity.cz)> nebo První certifikační autority (www.ica.cz) <http://www.ica.cz)>. Zájemce musí navštívit internetové stránky některé z těchto akreditovaných společností a tam vyplnit žádost - nejlépe na stejném počítači, na kterém bude elektronický podpis využívat. ...
* Ministři zemí Evropské unie se dnes dohodli na přeřazení některých služeb do nižší sazby daně z přidané hodnoty. Jednání vedl český ministr financí Miroslav Kalousek. Řekl, že sám České republice navrhne snížení DPH u služeb s vysokou přidanou hodnotou práce. U telefonu v této chvíli zdravím ministra financí Miroslava Kalouska. Dobrý večer.
Dobrý večer.
* Vám se dnes v Bruselu podařilo dosáhnout shody, o kterou se Unie neúspěšně pokoušela několik let. Jak se vám to podařilo?
Tak asi je poctivé říct, že také díky tomu, že se o to Unie pokoušela několik let. To znamená, celá řada diskusí už byla prodělána, celá řada slepých cest byla vyzkoušena. Takže po těch slepých cestách já už jsem se nemusel pouštět. Já si samozřejmě hrozně vážím toho, že se mi té dohody podařilo, podařilo dosáhnout, ale také se to mohlo podařit komukoli jinému. Prostě jsem předsedal v tu správnou chvíli.
Rozhovor s Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí
-
Superhrubá mzda by se měla změnit na hrubou a firmám zjednodušit administrativa. V rozhovoru pro MF DNES to uvedl náměstek ministra financí Peter Chrenko. Chystané změny zákona o dani z příjmu mají v první řadě zjednodušit výpočet základu daně.
-
Ministerstvo se včera ohradilo k informaci, že připravuje návrh zákona, který ruší institut superhrubé mzdy. Peter Chrenko popírá, že by mělo dojít ke změně, která by způsobila snížení nebo zvýšení daňových odvodů do státního rozpočtu.
Týden, 2.3.2009, K závěrům NKÚ, Martina Macková. Poslanci se ministerských úředníků vyptávali, proč kontrolorům nepředložili všechny požadované doklady. Především pak k dvousetmilionovým pohledávkám, které má Česko u Číny a Kambodže. „Měli jsme veliký problém získat od úředníků ministerstva dokumenty. U těchto dvou pohledávek se to vůbec nepodařilo,“ uvedla kontrolorka NKÚ Eliška Kadaňová…
Předvolaný ministerský úředník připustil, že kontrolorům opravdu vše nevydali. „Každopádně při inventuře na konci roku jsme doklady našli. Máme je,“ reagoval vedoucí oddělení Správy finančního majetku státu Vladimír Zahrádka. Jenže pak řekl větu, která členy kontrolního výboru ohromila: „U některých pohledávek velice starého data se nám nepodařilo najít veškeré doklady. Někde jsme nenašli prakticky nic,“ prozradil poslancům…
Přiznání ministerstva proběhlo zcela bez povšimnutí médií. TÝDEN požádal úřad, aby přesně vypočítal, u kolika pohledávek dokumenty chybějí. „Nemůžeme na to jednoznačně odpovědět,“ přiznal mluvčí resortu Jakub Haas. „V případě některých tuzemských pohledávek z období Československé federativní republiky lze potvrdit, že doklady mohou být považovány za ne zcela dostačující,“ zní diplomatická odpověď ministerstva, které nabídlo jen dvě konkrétní čísla. Bez jakýchkoli dokladů je pohledávka vůči dvěma dlužníkům v hodnotě 2,4 milionu korun.
Soupis chyb, které kontroloři v ministerských dokumentech objevili, je ovšem ještě delší. „Zjistili jsme, že u poloviny případů návratných výpomocí nepodepsal rozhodnutí ministr, ale pouze vedoucí odboru,“ upřesnil prezident NKÚ František Dohnal. „Jednotlivé dotace nadto nebyly zaznamenávány do centrální evidence dotací, i když to ukládá zákon.“ …
Rozhovor s Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
Týden, 5.3.2009, Vláda šampaňského a utopenců, M. Korecký: Ministři financí a práce se dohodli, že se na dva roky zruší stropy na zdravotní a sociální pojištění. Zastropování těchto plateb bylo přitom jedním z nejvíce průlomových a chvályhodných počinů Topolánkovy vlády v rámci reformy veřejných financí. Šlo tu o princip: člověk vysoce nadprůměrným platem nemá platit na pojistném desetitisíce měsíčně, když za to pak dostane stejné nebo víceméně srovnatelné služby a důchody jako jiný s platem průměrným. Časy jsou zlé, stropy padnou, ať bohatí klopí - zavelela teď pravicová vláda.
Autor: Eduard Janota, náměstek ministra financí
LN, 28.2., O. Malý – „Vláda zdraží popelnice. Kalousek navrhuje zdražit odpad na 1250 korun ročně, Bursíkův návrh je o 250 korun nižší.“
Rozhovor s Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
-
Do soutěže o koupi Českých aerolinií vstoupil podle všeho další významný hráč. Podle médií by českého národního leteckého přepravce ráda získala francouzsko-nizozemská firma Air France-KLM. Ministerstvo financí vyhlásilo tendr na nového majitele ČSA na počátku února, přihlášky sbírá do 23. března. Podle některých kritiků je ale velkou otázkou, zda by se ČSA měly vůbec prodávat v této době, kdy třeba banky jen nerady půjčují peníze a konečný zisk z prodeje by mohl být nižší než si česká vláda slibuje. Do vysílání zvu náměstka ministra financí Ivana Fuksu. Dobrý den.
Rozhovor s Janem Knížkem, vrchním ředitelem Ústředního finančního a daňového ředitelství, MF
- Vrchní ředitel daňové správy Jan Knížek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o kontrolování podnikatelů finančnímu úřady.
Haló noviny, 26.2., V. Věrtelář: „…rozhodnutí Poslanecké sněmovny z minulého týdne o vydání dluhopisů v objemu 200 milionů eur (asi 6 miliard korun) na pomoc krizí postiženému Lotyšsku. Ministr Kalousek v této souvislosti prohlašoval, že ČR tím nezvýší svůj dluh. Jaký zázrak se o to zaslouží? Proč tato individuální pomoc? Proč takovou pomoc neorganizuje EU?“
* Evropská komise dnes stanovila pravidla pro nakládání s takzvanými toxickými aktivy, takže to znamená, že státy je teď mohou začít nakupovat?
Evropská komise stanovila určité principy a v podstatě povolení, že ty státy, které se rozhodnout řešit problémy svého bankovního sektoru také nakupováním toxických aktiv, tak mohou. To, co je k tomu strašně důležité, je samozřejmě, aby postupovaly společnou metodikou. Některé státy ten nástroj použijí, některé nikoliv, ale důležité je, aby všichni oceňovali ta aktiva stejnou metodikou právě proto, aby nedošlo k nerovné hospodářské soutěži tím, že by byla různá porovnatelná forma státní podpory.
Vláda minulý týden představila protikrizový balíček, který má oživit českou ekonomiku. Zároveň se zdá, že deficit státního rozpočtu by mohl být proti tomu schválenému výrazně vyšší. Ministra financí se on-line ptali čtenáři LN.
* Před několika měsíci jste říkal, že se ČR krizi vyhne – mýlil jste se. Dnes tvrdíte, že krize ČR zasáhne, ale nijak výrazně. Máme této vaší prognóze věřit, nebo jde jen o pokus uklidnit obyvatelstvo?
Tvrdil jsem a tvrdím, že finanční krizí Česká republika zasažena nebude. To samo o sobě je pravda. Jenom tři země OECD nemusely intervenovat ve prospěch svých finančních ústavů: ČR, SR, Mexiko. Finanční krize přerostla v krizi hospodářskou a jako exportně orientovaná ekonomika jsme zasaženi poklesem vnější poptávky. Nikdy jsem netvrdil, že něco takového nás potkat nemůže.
-
Dnes odpovídá: Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva financí. Dotaz: U svého zaměstnavatele jsem podepsal žádost o roční zúčtování daně. Zapomněl jsem však, že si mohu nechat odečíst úroky z úvěru ze stavebního spoření. Mohu potvrzení o zaplacených úrocích doložit ještě později, aby mohly být z daní odečteny? Nebo co mám udělat, abych odečet ještě mohl uplatnit?
Vláda minulý týden představila protikrizový balíček, který má oživit českou ekonomiku. Zároveň se zdá, že deficit státního rozpočtu by mohl být proti tomu schválenému výrazně vyšší. Jak vnímá celou situaci ministr financí? Ptali jste se Miroslava Kalouska.
* LN Nejčastěji skloňovaným slovem po berlínském summitu je „regulace“. Není podle vás posilování regulace nebezpečné?
Musíme se vyvarovat populismu ve finanční regulaci. Pokud bychom se pod tlakem veřejnosti dopustili nějakých revolučních činů v regulaci jenom proto, že to hezky vypadá, a zničili přitom například určité finanční produkty, mohli bychom napáchat více škody než užitku.
Rozhovor s Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
-
* EURO: Co je pro správce státního dluhu hlavní prioritou?
JANOTA: Absolutní prioritou je dostát závazkům vůči investorům. Důvěra a její udržení jsou to hlavní. Pro mě má splátka úroků a jistiny dluhu stejnou váhu jako výdaje na důchody, to je naprosto ve stejné rovině, což si možná málokdo uvědomuje. Možná že to teď přeženu, ale neuhradit důchody s denní přesností by nebylo pro stát takovým problémem, jako kdyby nezaplatil závazky vůči investorům do našich emisí.
Květy, 22.1. : Naděje na to, že se v novoborských sklárnách Crystalex, které oznámily krach, opět rozjede výroba, existuje. Ministerstvo financí totiž změnilo odmítavý postoj a sám Miroslav Kalousek připustil, že si umí představit pomoc pro sklárny, potažmo pro stovky lidí, kteří zůstali bez práce. Podmínka je, aby majitelé sklářské skupiny BCT i Crystalexu předložili realistický plán uvedení konkurenceschopné výroby znovu do chodu.
Autor: Ondřej Jakob, vedouc oddělení Komunikace a tiskový mluvčí
-
Půjčka Lotyšsku je operací, na které český rozpočet nevydělá, ale ani neprodělá ani korunu. Lotyšsko České republice samozřejmě uhradí veškeré úroky, které za vydané dluhopisy zaplatí. Za sedm let nám bude splacena jistina včetně nákladů, které budeme mít s vydáním dluhopisů a s dluhovou službou. Z pohledu těchto sedmi let je tato operace neutrální a nezvyšuje státní dluh ani o korunu.
Lidové noviny, 20.2.2009, Marek Loužek: Mezinárodní solidarita má své meze. Pomoci může někdo, kdo sám netrpí nouzí. Česká republika však nemá nazbyt. Argument ministra financí Kalouska, že vydáním dluhopisů se v sedmiletém horizontu nijak nezvýší český státní dluh, je lichý. Protože jde o bezúročnou půjčku, Lotyšsko nezaplatí žádné úroky. Český stát přijde ze zapůjčených 5,9 miliard korun o úroky, které například ve výši pět procent ročně za sedm let činí nezanedbatelných 2,4 miliardy korun.
Idnes.cz, 17.2.: Vracení DPH je v kompetenci jednotlivých krajských finančních ředitelství. U žádostí podaných elektronickou cestou by to místo 30 dní mohla být jen polovina. Podnikatelé tak uvidí své peníze dříve a budou je moci dále "točit" v ekonomice.
Aktualne.cz, 18.2., Lepší daně. První úlevu dostali živnostníci od Kalouska. „Ministr financí Miroslav Kalousek už zavedl první – a nejdražší – ze záchranných kroků, které pro ekonomickou krizi připravila vláda. Rozhodl, že živnostníci a podnikatelé, kteří mají pět a méně zaměstnanců, nemusí platit zálohu na daň z příjmu už 15. března, kdy měly odejít první platby…Kalouskovo rozhodnutí je nejdražším krokem záchranného balíčku Topolánkovy vlády a letošní rozpočet tak přijde o předpokládaných 22 miliard korun příjmů.“
Rozhovor s Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
-
Česká republika pomůže Lotyšsku, které zasáhla ekonomická krize nejhůř ze všech členů Evropské unie. Celkem Unie pošle do této baltské republiky více než tři miliardy eur. Česká republika se připojí dvěma sty miliony eur, to je asi pět a půl miliardy korun. Půjde o bezúročnou půjčku na sedm let ve formě státních dluhopisů. Plán ale musí schválit sněmovna, má o něm začít jednat už za necelé dvě hodiny na mimořádné schůzi. Ve vysílání Radiožurnálu teď vítám náměstka ministra financí Eduarda Janotu. Dobré poledne.
* Jaké jsou priority Národního protikrizového plánu?
Zásadní prioritou je promyšlenými fiskálními impulzy podpořit zaměstnanost. Přesněji, snížit tlak na propouštění, a na druhé straně neustále vážit množství prostředků, které na to můžeme dát vzhledem k tomu, že ty peníze nemáme a musíme si je půjčit. Odmítám se účastnit evropských závodů v zadlužování. Na jedné straně jsou sice zjevná rizika poklesu hospodářského růstu a zaměstnanosti, na druhou stranu jsou tu obrovská makroekonomická rizika, která plynou z nákladů na dluh. Spočívají jednak v nákladech na dluhovou službu a z rizika refinancování státního dluhu samotného.
* LN Podle informací LN chystá ODS prosazovat na poslední chvíli opatření, které v původním balíčku NERVu není, a to daňové vratky za rok 2007 nejen osobám samostatně výdělečně činným, ale i zaměstnavatelům, kteří zaměstnávají méně než 20 lidí. Jaká bude vaše reakce na tento návrh?
To slyším poprvé a doufám, že nikoho normálně uvažujícího to nenapadne. Proti tomu by totiž byl i populistický návrh vyplácet 13. důchody systémovým opatřením.
* LN Proč jste proti daňovým úlevám OSVČ a malým zaměstnavatelům?
Vratku daní za rok 2007 navrhoval ministr průmyslu a obchodu Říman. Ale já jsem zásadně proti tomuto bodu. Nevidím jediný důvod, proč zvýhodňovat jen určitou skupinu daňových poplatníků na úkor ostatních. Znevýhodněni by byli například ti, kteří měli v roce 2007 dobrý nápad a investovali, tudíž uplatnili daňový odpočet, a nyní by nedostali zpátky nic.
MF Dnes, 13.2.: Náchodský podnikatel a člen ČSSD Miloslav Mrština bude muset vrátit část dotace, kterou před několika roky dostal na přestavbu svého hotelu Vyhlídka.
V něm dlouho fungoval veřejný dům. Přeměně Vyhlídky do serióznější podoby pomohla finanční injekce 1,3 milionu korun, kterou Mrštinovi posvětil stranický kolega -tehdejší ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Na případ ve čtvrtek upozornila MF DNES.
Včera redakce získala informace, že u této dotace státní úředníci již našli několik pochybení. To znamená, že podnikatel Mrština, který se přátelí s kontroverzním sociálnědemokratickým senátorem Vladimírem Drymlem, bude muset vrátit státu asi půl milionu korun.
Prokázalo se, že Mrština nevyužil peníze tak, jak ve svém projektu sliboval. U hotelu za ně měl postavit bazén s vířivkou, masérské studio nebo minigolf.
Kam šly peníze na postižené? Proč se stát nerozhodl od podnikatele a šéfa náchodské organizace ČSSD vymáhat celých 1,3 milionu, však není jasné. Ministerstvo financí případ odmítlo komentovat. „Mohu uvést jedině to, že dotace byla zkontrolována příslušným finančním úřadem,“ řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.
Hospodářské noviny 11.2.: Kolik desítek miliard nakonec bude daňové poplatníky sanace stát, nechce dnes nikdo odhadnout. Kalouskův první náměstek Ivan Fuksa loni dokonce nejprve prohlásil, že suma může být třeba poloviční, než je maximální státní garance 114 miliard. Skutečné škody jsou prý výrazně nižší. Stejně nedávno hovořil například bývalý ministr životního prostředí František Benda, jenž v devadesátých letech na systém záruk a postupného odstraňování škod přistoupil. Fuksa však vzápětí otočil a prohlásil, že v některých případech jsou škody naopak vyšší, než je garance na jejich odstranění.
Rozhovor s Tomášem Uvírou, vrchním ředitelem skupiny Správa majetku
-
* Pane Uvíro, proč ministerstvo financí tento tendr vypsalo?
Ministerstvo financí tento tendr vypsalo proto, aby bylo schopno v co nejkratší době vyřešit tyto ekologické zátěže, které vznikly ještě z období socialismu a myslíme si, že je potřeba za tu dlouhou dobu tuto záležitost opravdu co nejrychleji vyřešit.
Rozhovor s Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí
-
* Jak pokračuje daňová reforma?
Tak, jak bylo původně v plánu. To, že byl stažen věcný záměr zákona, neznamená, že by se reforma zastavila. Nejdále je procesní úprava - daňový řád. Ten schválila vláda a čeká se, kdy jej začne projednávat sněmovna. Co se týká nového zákona o daních z příjmů, do května máme předložit jeho paragrafované znění. Cílem institucionální reformy je vytvořit jedno inkasní místo pro výběr daní a odvodů.
-
* Jaké další změny čekají daň z příjmu fyzických osob?
Návrh ministerstva financí nabízí celou řadu zjednodušení systému. Chtěli bychom zrušit stávající spoustu výjimek a osvobození od daně a nahradit je univerzálnějším nástrojem.
* Mezi recepty na snížení dopadů krize na českou ekonomiku se objevil návrh na roční daňové prázdniny pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), lidově živnostníky. Co tomu jako ministr financí říkáte?
Pokládám to za mimořádně populistický a nepřijatelný návrh. Především proto, že zásadně porušuje princip rovného přístupu k daňovým poplatníkům, na kterém je založena politika této vlády. O takový přístup se opírá i moje snaha odstranit všechny parciální zaměstnanecké benefity a nahradit je jedním spravedlivým zaměstnaneckým paušálem. V okamžiku, kdy jednu úzkou skupinu daňových poplatníků osvobodím od daní, kterým říkám, že jim tím pomáhám, tak současně musím říci všem ostatním daňovým poplatníkům, že je trestám. Neumím si proto představit, že bych podpořil návrh, který trestá všechny daňové poplatníky s výjimkou OSVČ. Malý podnikatel, který si založil s. r. o., zaměstnává a živí pět lidí, kteří mají stejný plat jako on, musí odvádět daně, zatímco lobbista, který byl živ z provizí, bude od daně osvobozen, je příkladem absurdních dopadů tohoto nápadu. Je to prostě nepřijatelný návrh. Tím se nechci dotknout tisíců poctivých OSVČ.
* Není už na čase slevit z vaší pozice bojovníka proti rozpočtovým schodkům?
Každý máme svoji odpovědnost. A varuji, abychom pro jedno riziko nezapomínali na druhé. Ano, máme tu hrozbu poklesu HDP a zvýšení nezaměstnanosti. Ale už jsme na tom byli i hůř. Navíc jde o věci, které jsou překonatelné v poměrně krátkém čase. Budeme-li chtít čelit krizi za cenu masivních státních intervencí, musíme si půjčit. A jen na splátky úroků z dluhu platíme už teď 50 miliard korun ročně. To je kapitola ministerstva zemědělství včetně plateb z EU.
Rozhovor s Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí (a s Janem Burešem, hlavním ekonomem Poštovní spořitelny)
-
* Pane Fukso, Jan Bureš před chvílí vyslovil názor, že nyní není nejvhodnější čas na privatizaci čehokoliv. Proč myslíte, že právě teď je správný čas na privatizaci ČSA?
Tak ty názory se naprosto rozcházejí, jsou názory, které tento termín podporují, jiné ne. Je krizová turbulentní doba, kdy v tuhle chvíli nikdo nedokáže skutečně popsat, co je správně a co ne, protože se v této situaci nacházíme zcela výjimečně za posledních sto let. My jsme to tak vyhodnotili a v tuto chvíli tento názor prosazujeme. Myslíme si, že náš názor je správný.
Různá média - leden 2009 na téma: Ministerstvo financí odložilo privatizaci Letiště Praha, a.s.
* HN: Na čem jste se včera s Národní ekonomickou radou vlády shodl?
Shodli jsme se na několika prioritách, o kterých jsme přesvědčeni, že zmírní dopady krize na občany. Proto navrhujeme kroky, které umožní udržet vyšší zaměstnanost. Včera jsme se definitivně shodli zejména na slevě na sociálním pojištění a na časově omezeném zrychlení odpisů, které jsou vlastně investiční pobídkou.
Aktualne.cz, 4.2.: Kraje a obce zchudnou až o 17 miliard. Stát šetří…Ministerstvo snížilo odhad příjmů, které mezi samosprávy přerozdělí. Důvodem je skutečnost, že kvůli útlumu hospodářství vybere méně peněz na daních.
Deník 4. 2., Deník Ivana Hofmana: Zdá se, že už vláda upouští od pštrosí strategie, kdy šlo o to, nešířit mezi obyvatelstvem paniku. Od pokusu s „ostrovem stability“ se přechází k fázi, kdy se potřeba řešení připustí a dojde na diskusi, co by se tak hodilo udělat. Pro velký zájem se debata protáhne na několik týdnů a vyústí v opatření, která budou stát spoustu peněz. Premiér už například zmiňuje 40 miliard na profinancování a stimulaci bank, kterým míní garantovat úvěry pro exportéry. Ve snaze zachovat pracovní místa bude vládní pomoc směřovat k zaměstnavatelům. Třeba na dotaci sociálního pojištění chce stát vyčlenit osmnáct miliard…Už nyní je ale aktuální promýšlet skutečný krizový scénář, plán C. Ten už by měl hledat odpověď nikoli na to, jak zachránit poskytovatele práce, ale jak nakrmit hladovějící…
Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
- Kromě výroků urážejících novináře a odkazujících na nejmenované diktátory jsme se ze strany ČSSD dočkali i nového stylu politiky. Nemám pro něj jiné pojmenování než „vydírání“.
Ministerstvo financí v pátek oficiálně snížilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 1,4 procenta. Podle ministra financí Miroslava Kalouska však může být ještě hůř. »Doufám, že růst bude kladná nula,« tvrdí. Podle něj to ale díky vysokému růstu v minulých letech »není průšvih«. Kalousek dlouhodobě opakuje, že odmítá stát ještě víc zadlužovat a uvolňovat na řešení krize miliardové částky. »Dokud budu ministrem financí já, nepřipustím, aby dluh výrazně narostl,« tvrdí. Rozhovor s Miroslavem Kalouskem
Rozhovor s Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
- Probírané téma: Ekonomika v potížích
* Ústavní soud zakázal daňovým úředníkům provádět namátkové kontroly, tzv. přepadovky. Napříště už musí kontrolor mít v ruce pádný důkaz, proč na kontrolu nečekaně nastupuje. Jak toto rozhodnutí hodnotíte jako správce daní, ministr financí?
Při vší úctě k Ústavnímu soudu mne nález připadá velmi absurdní, při důsledné realizaci tohoto usnesení se staneme světovou raritou. Z Česka pomáhá vytvářet daňový ráj. Když to přeženu, možná by pomalu vyšlo nastejno, kdyby se finanční úřady zavřely, na jejich dveře by se dala pokladnička s nápisem sem přispějte na daně dle vlastního uvážení. Ale teď vážně, rozhodnutí mně připadá, jako by bylo rozhodnuto bez ohledu na znalost daňové praxe a reality.
* Nicméně nález Ústavního soudu platí a je tedy závazný.
Budeme se snažit nálezu Ústavního soudu vyhovět, naší prioritou je však současně dodržet to, co nám uložil zákon, totiž hájit daňové zájmy státu a vybrat daně. Rozhodnutí budeme respektovat, ale ne vždy se to možná podaří, nikoli naší vinou.
LN, 29.1.: Jediné, co se dá z její činnosti (vlády) vydedukovat, je, že hroutící se ministr financí Miroslav Kalousek na tiskovce NERVu (Národní ekonomická rada vlády, pozn. red.) hroutícím hlasem oznamuje, že se hroutí veřejné finance a že v zásadě nemá představu, co s tím,“ prohlásil šéf kampaně (Jaroslav Tvrdík).
Ekonom, 29. 1.: Přes původně odmítavý postoj se uvolil ministr financí Miroslav Kalousek, že sklárnám ze skupiny Bohemia Crystalex Trading pomůže, pokud přijdou s dobrým plánem restrukturalizace.»Jsme ochotni pomoci při provozním financování za předpokladu, že vlastníci, věřitelské banky a insolvenční správce budou ochotni neprodleně přistoupit k restrukturalizaci a prodeji majetku. Bez splnění této podmínky je i pouhá pomoc při zajištění provozního financování vyloučena, neboť by jen prodlužovala restrukturalizační agonii,« napsal Kalousek v tiskovém prohlášení.
Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
-
Stínový ministr školství Jiří Havel kritizoval ve svém komentáři (ČSSD má lék na krizi, vláda nikoli; HN 22. ledna) vládu za nečinnost a chválil se, že prý ČSSD má »lék na krizi«. Ve stejném tónu vystupuje Jiří Paroubek na každodenních tiskových konferencích.
Vtipné je, že právě vlády ČSSD svou politikou investičních pobídek deformovaly strukturu českého průmyslu. A způsobily tak, že je naše ekonomika značně závislá na odvětvích velmi citlivých na cyklické výkyvy.
Montovny s malou přidanou hodnotou a méně kvalifikovanou prací se navíc postěhují na východ velmi snadno. To ale Havlovi nebrání, aby se bál, že současná vláda odkáže té následující »chaos«. Tak dodejme, co je dodat potřeba: byly to vlády jeho strany, které aktuálnímu kabinetu odkázaly zárodek nynějšího útlumu.
Pojďme spolu do knihovny, pane Petře Fischere! Ve sloupku »99 slov« (HN; 27. 1. 2009) mi Petr Fischer připomíná zářijovou diskusi v HN o výši schodku, o kterém jsem i přes pokles odhadu HDP tvrdil, že nemusí být vyšší. Vítězoslavně konstatuje, že tenkrát měly HN pravdu a posílá mě do knihovny. Mimořádně ohleduplné - jsem zvyklý i na to, že jsem posílán úplně jinam... Pojďme tedy do knihovny oba, pane Fischere, abychom si připomněli, co bylo tehdy předmětem diskuse.
* HN: Budete teď kontrolovat účty firem a občanů stejně, nebo po rozhodnutí Ústavního soudu namátkové kontroly zrušíte?
Budeme se snažit ze všech sil udržet současný systém kontrol ve prospěch poctivých daňových poplatníků a v neprospěch daňových delikventů, kterým tolik šel na ruku Ústavní soud. Jsme tu od toho, abychom vybrali všechny nároky českého státu, které vyplývají ze zákonných daňových povinností. Navzdory všem daňovým podvodníkům a Ústavnímu soudu.
* HN: Jak vlastně rozhodnutí Ústavního soudu, který zakázal daňovým úředníkům dělat namátkové kontroly firem, jako ministr vnímáte?
Jako člen vlády v rámci ústavního systému nemohu říct nic jiného, než že nález soudu respektuji. Jako občan České republiky jsem ale rozhořčen na nejvyšší míru. Ten nález je proti společnosti, proti lidem, proti státu i proti veřejným službám, které jsou zajišťované z daní. Nález soudu pomáhá pouze daňovým delikventům.
Podporu exportu považuji za důležitější než podporu domácí poptávky, říká Miroslav Kalousek, ministr financí.
* LN Překvapil vás některý z návrhů, které včera na radě zazněly?
Nebylo tam žádné překvapení.
* LN Jak moc může rada pomoci při zmírnění následků krize?
V radě je velký odborný potenciál. Je zde možnost v klidu diskutovat o efektivitě jednotlivých nástrojů s lidmi, kteří nejsou politicky nebo ideologicky svázáni.
ČSSD volí komunikaci, ze které je mi smutno. Pravděpodobně si bere příklad z přísloví: „Lepší drzé čelo, než poplužní dvůr.“ Nemám čas na ideologické přestřelky a argumentuji pouze čísly: V posledním roce vlády ČSSD (2006), tedy v roce rekordního hospodářského růstu (6,8%), byl skutečný deficit téměř 100 mld. Kč (97,6 mld. Kč). Ani nejpesimističtější návrh rozpočtu vlády Mirka Topolánka nepočítá s tak vysokým deficitem, a to ani v době globální krize. Kde bere ČSSD odvahu dezinterpretovat skutečná čísla?
Ing. Miroslav Kalousek,
ministr financí ČR
MF Dnes, 26.1.: Podle posledních dostupných údajů měli takto ministři nasysleno (v tzv. rezervních fondech) ke konci roku na 90 miliard korun. Z toho zhruba šedesát miliard je určeno na nejrůznější projekty Evropské unie, které úřady nestihly z nejrůznějších důvodů vyčerpat. Ty by neměly být ani letos teoreticky utraceny na nic jiného. Zhruba třicet miliard by mělo být „volných“. Zřejmě o ty bude chtít Kalousek hrozící vysoký schodek snížit. Pokud se mu to povede, tak se Česko vejde ještě do limitů Evropské unie stanovených jako maximální schodek v rozsahu tří procent hrubého domácího produktu. To odpovídá o něco více než sto miliardám, ale ty zahrnují kromě hospodaření vlády i fondy dopravy, bydlení či zdravotních pojišťoven a obcí.
Témata pořadu:
- Revize státního rozpočtu
- Jak zachránit průmysl?
Vzhledem k tomu, že mezi železničáři kolují různé zvěsti o tom, co je obsahem věcného záměru zákona o dani z příjmu ve vztahu k rušení některých zaměstnaneckých benefitů, požádali jsme o vysvětlení ministra financí Vlády ČR Miroslava Kalouska.
* Některé odborové organizace daly již před několika měsíci najevo, že nebudou souhlasit se zrušením daňového zvýhodnění některých zaměstnaneckých benefitů, především stravenek a režijních jízdenek, které je obsaženo ve věcném záměru nového zákona o dani z příjmu. Můžete objasnit, jaký je skutečný obsah nového zákona o dani z příjmu z tohoto pohledu? Jaké nejvýznamnější benefity, zejména ty, které se dotknou i železničářů, budou zrušeny?
Ke zrušení jsou navržena ta daňová zvýhodnění, která nesplňují technické kritérium systémovosti a zároveň by jejich zrušení nevedlo k daňové nezpravovatelnosti. K ponechání jsou navrženy ty výjimky, které splňují pět následujících politických kritérií: podpora rodin s dětmi, vědy a výzkumu, altruismu (charity), spoření za účelem zajištění se na stáří a za účelem pořízení si vlastního bydlení.
Rozhovor s Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
Letošní rok bude pro české vývozce náročný. S prvním náměstkem ministra financí Ivanem Fuksou jsme hovořili o krocích, kterými chce vláda podpořit export a jak se hodlá vypořádat s očekávanými nižšími příjmy rozpočtu.
K opatřením, jež mají zastavit hrozivý růst rozpočtových schodků v zemích EU, vyzval včera v Bruselu na schůzce s resortními kolegy český ministr financí Miroslav Kalousek. Ohlasem byl prý sám příjemně překvapen.
* HN: Jak ostatní ministři na vaši výzvu reagují?
Z odezvy mám pozitivní pocit, až mne překvapila. Pokládal jsem za povinnost českého předsednictví dát návrh na materiál, v němž by se všichni přihlásili k principům férové hospodářské soutěže a hlavně k co nejrychlejší konsolidaci financí po všech těch impulzech na podporu ekonomického růstu. Ale vůbec jsem si nebyl jistý výsledkem. Jsem rád, že jsme se s ostatními ministry shodli, že je to potřeba. Že se všichni cítíme zavázáni tenhle problém řešit.
Představení priorit českého předsednictví v hospodářských a měnových záležitostech v Evropském parlamentu Miroslavem Kalouskem, ministrem financí. Plány českého předsednictví ve třech hlavních oblastech v kompetenci Rady ECOFIN: hospodářská politika, finanční stabilita a finanční služby, zdanění.
* Pane ministře, vy máte plán jak pomoci českým podnikatelům a ten se týká DPH u osobních automobilů. Chcete s ním v nejbližší době jít do sněmovny. Co si od toho slibujete? Jak by to mohlo pomoci?
No, já zatím trvám na tom, že všechny nástroje pomoci mají být systémové a toto je systémový nástroj, protože doposud každý plátce DPH, pokud nakupuje nějaké zboží, má právo na odpočet DPH z tohoto zboží s výjimkou automobilů, pokud nejsou opatřena mřížkou nebo pokud nejsou definována jako nákladní automobily. Tato výjimka sama o sobě je nesystémový nástroj. Pokud tuto výjimku odstraníme, tím pádem zjednodušíme daňový systém i správu této daně, no tak současně také podpoříme podnikatele i automobilový průmysl, protože bez ohledu na velikost auta, na obsah zavazadlového prostoru a bez ohledu na to, zda v autě je, či není mřížka, každý podnikatel, ať už si koupí fabii nebo obrovského off roada, bude mít právo uplatnit odpočet DPH.
Rozhovor s Janem Málkem, náměstkem ministra financí
-
* Ministerstvo pro místní rozvoj vypovědělo smlouvu firmě, která spravovala monitorovací systém. Hrozí, že Česko nedostane evropské peníze?
Situace je poměrně vážná. V momentě, kdy my jako auditorský orgán napíšeme do Bruselu, že Česko monitorovací systém nemá, že právně neexistuje, přestaneme dostávat peníze. Musíme dokázat, že systém máme. Ministerstvo pro místní rozvoj musí najít řešení během hodin a dní.
Rozhovor s Tomášem Zídkem, náměstkem ministra financí a Markem Hermanem, výkonným ředitelem APKURS
-
* Češi už týden můžou legálně sázet po Internetu. A to díky licencím, které ministerstvo financí udělilo pěti největší českým sázkovým kancelářím. Dosud totiž Češi nelegálně využívali zahraniční weby a podle odhadů prosázeli zhruba čtyři miliardy korun. Ve studiu už vítám Marka Hermanna, výkonného ředitele Asociace provozovatelů kurzových sázek, dobré ráno. A po telefonu bysme měli slyšet taky Tomáše Zídka, náměstka ministra financí. Také vám dobré ráno.
Rozhovor s Oldřichem Dědkem, národním koordinátorem pro zavedení eura a s Leopoldem Surgou, náměstkem ředitele, ČNB
-
* A s námi ve studiu Oldřich Dědek, národní koordinátor pro zavádění eura v Česku, dobrý den. Tak my jsme slyšeli, že to je všechno o politickém rozhodnutí. Máte nějaké nové informace snad z politických kruhů, jestli se chystá nějaký konkrétní termín už teď někdy oznámit, naši politikové, kdy euro přijmeme.
Tak já nemám nějaké další dodatečné informace, vycházím z toho, že pan premiér oznámil, že vláda by měla na konci tohoto roku termín zavedení eura vyhlásit.
* Dnes se schází celostátní výbor a celostátní konference KDU-ČSL. U telefonu je teď ministr financí Miroslav Kalousek. Dobrý den, pane ministře.
Dobré ráno vám i všem posluchačům.
* Jak hodnotíte návrh předsednictva lidovců odvolat vás z funkce?
Nepřekvapilo mě to. Hlavní výtka zazněla z úst místopředsedy Juránka, který řekl, že jsem vynikající ministr financí pro ČR, ale špatný pro KDU-ČSL. Protože v devítičlenném předsednictvu má takovouto optiku pět funkcionářů, navrhlo předsednictvo v poměru 5:4 mé odvolání. Dodávám, že taková politická optika se mi hnusí a zásadně ji odmítám. Složil jsem ústavní slib, který beru vážně. Jsem přesvědčen, že každá politická strana je povinna mít takový program a personální obsazení, které je nejlepší pro Českou republiku. Juránkovskou politiku, která říká, že je úplně jedno, co to bude znamenat pro zemi, hlavně když bude mít prospěch partaj, já odmítám. Pokud má vedení mé strany jiný názor, ať mě odvolá.
Šéf lidovců Jiří Čunek se pustil do nejriskantnějšího podniku ve své kariéře. Včera navrhl odvolat z vlády ministra financí Miroslava Kalouska - ministra, který má v poslaneckém klubu KDU-ČSL i u premiéra Mirka Topolánka mnohem větší podporu než on sám. Kalousek i proto bere Čunkův návrh na své odvolání z vlády naprosto klidně. »Pan předseda zřejmě dospěl k názoru, že nedosahuji jeho vlastní odborné erudice, na což má nepochybně právo. Prostou analýzou lze zjistit, že ministr financí prosazuje koalicí dohodnutý program,« říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny Kalousek.
* HN: Na ministerstvu financí teď vrcholí přípravy plánu, kterým by měla Česká republika bojovat proti ekonomické krizi. Jak se vám vlastně pracuje ve chvíli, kdy vám předseda strany řekne, že vás chce odvolat?
Nadcházející dny a hodiny jsem připraven pracovat stejně jako dosud. Důvodem, proč jsem včera médiím řekl, že se nechci vyjadřovat k personálním otázkám, je, že na to prostě nemám čas. Přes vánoční svátky a přes Silvestra jsme pracovali a i nadále budeme pracovat na reálné podobě státního rozpočtu. Slíbili jsme, že do konce ledna do sněmovny předložíme rozpočet včetně nových příjmů a výdajů. Máme tu práce nad hlavu a já jsem vždycky pracoval tak, aby můj úřad byl za mého působení kompetentní a aby hladce běžel i v případě mého úmrtí či odchodu. Mám nějakou ústavní odpovědnost a nějaký ústavní úkol a nemíním při jeho plnění ztrácet čas zástupnými argumenty, které slyším z médií a od našeho předsedy.
Za personální hrátky označuje ministr financí Miroslav Kalousek plány předsedy lidovců na jeho odvolání.
* LN Co říkáte na to, že Jiří Čunek požádal v neděli premiéra o vaše odvolání? Vysvětlil vám to?
Dozvěděl jsem se to z médií. V okamžiku, kdy jsem seděl s panem předsedou Čunkem v jedné místnosti. To mě zarazilo, ale pravděpodobně to je nějaká nová politická kultura. Teprve pak mi pan předseda potvrdil, že skutečně mé odvolání požaduje. Já to beru na vědomí. A předsedovy důvody? Víte, ono se mu dá někdy velmi těžko rozumět. Já jsem to příliš nepochopil. Ale pokud bude mít mandát příslušných orgánů, je to jeho právo.
Rozhovor s Oldřichem Dědkem, národním koordinátorem pro zavedení eura a s redaktorkou Olgou Bakovou, zpravodajkou České televize ze Slovenska
-
* Zvládli Slováci podle vás přechod na euro dobře?
Tak, za těch prvních několik hodin a dní se zdá, že ano, ale samozřejmě pro serióznější hodnocení si počkejme tak dva, tři měsíce.
Rozhovor s Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
-
Český stát hospodařil v právě ukončeném roce 2008 vůbec nejlépe za uplynulých jedenáct let. Tak o tom alespoň vypovídá údaj, který dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Vyplývá z něho, že schodek loňského státního rozpočtu je nejnižší od roku 1997, místo původně předpokládaných asi sedmdesáti miliard je to o padesát miliard méně, přesně devatenáct celých čtyři desetiny miliardy korun. Náměstka ministra financí Eduarda Janoty jsem se zeptal, zda se ušetřilo především díky vyšším příjmům nebo nižším výdajům.