Tento materiál je stručný souhrn Zprávy o vývoji finančního trhu v roce 2005. Zpráva shrnuje nejdůležitější události roku 2005 a nástin budoucích trendů v jednotlivých segmentech finančního trhu.
Zpracoval: Tým Analýz finančního trhu MF
Celkový stav české ekonomiky se ve srovnání s minulým rokem zlepšil. V 1. pololetí se zrychlilo tempo růstu HDP při snižování vnějších i vnitřních nerovnováh. Motorem růstu byl především export a investice. Příspěvek salda zahraničního obchodu byl výrazně kladný. Vzrostla hrubá tvorba fixního kapitálu a spotřeba domácností. Zároveň poklesla inflace i míra nezaměstnanosti.
- Zpráva shrnuje nejdůležitější události roku 2005 a nástin budoucích trendů v jednotlivých segmentech finančního trhu. Celkově lze hodnotit stav i vývoj finančního trhu v roce 2005 pozitivně, jako rozvíjející se a stabilizovaný. Byl podmíněn nejen příznivým vývojem domácího hospodářství, ale i pokračující konjunkturou světové ekonomiky.
- Zpracoval: Tým Analýz finančního trhu MF.
- Ve Zprávě o vývoji finančního trhu v roce 2005 (dále jen „Zpráva“) byly na základě připomínek veřejnosti, za které tým analýz finančního trhu děkuje, provedeny následující opravy:
- 29.6.2005, str. 8, (kapitola 4. Struktura úspor domácností)
- Druhý odstavec byl opraven následovně:
- České domácnosti na konci roku 2005 disponovaly úsporami ve výši 1 807,22 mld. Kč (původně 1 859 mld. Kč). Přes dílčí změny ve struktuře úspor domácností přetrvává výrazná převaha úspor v bankovních depozitech. Podíl termínovaných vkladů na celkových úsporách zaznamenal meziroční pokles o cca 3 % (původně 4 %) v důsledku nízkých úrokových sazeb. Přesto celkové vklady (termínované, netermínované a vklady v cizí měně) představují stále podíl cca 52 % (původně 55 %) z hlediska celkových úspor. Největšího podílu cca 29 % (původně 40 %) na celkovém meziročním nárůstu zaznamenaly netermínované vklady (původně podílové fondy), naopak pokles zaznamenaly vklady v cizí měně.
- Aktualizováno dne: 12. června 2006.