Rozhovor s Mgr. Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí.
- Za prvé je zbytečně složitý celý zákon o dani z příjmu. Měl by být srozumitelný tak, aby ho pochopil cizinec, když přijede do České republiky žít. Dnes se v něm vyznají jen ti, co znají historii všech změn. Za druhé, od poplatníka se vyžaduje zbytečně mnoho věcí, často jen z historických důvodů. Příklad: přílohy k daňovému přiznání. Bez nich by bylo elektronické podání velmi jednoduché a přílohy by poplatník předkládal až v případě daňové kontroly. Také mi vadí různé vyměřovací základy pro odvody daní a pojistného. A potom - zrušil bych stanoviska ministerstva financí. Všechno se cpe do zákona, a co není v zákoně, k tomu se vydává stanovisko. Zákon má ale vykládat praxe a v případě sporu ať rozhoduje správní soud. A nemělo by to být tak, že po každém soudním rozhodnutí v neprospěch státu si hned upravíme zákon, jak se to dělá dneska.
Rozhovor s Ing. Stanislavem Špringlem, ředitelem odboru Legislativa daní z příjmů (MF-ÚFDŘ)
- Podnikatel by měl v každém případě vycházet ze smlouvy, která je uzavřena mezi těmi jednotlivými státy, to znamená, mezi Českou republikou a členským státem Evropské unie a vlastně tu zhodnotit ve vztahu k tomu příjmu, který obdržel. Největšími pochybeními podnikatele může být to, že on špatně vyhodnotí ten příjem, který tam byl v zahraničí zdaněn, že už ho nemusí zdaňovat na straně naší nebo naopak, pokud tam je osvobozen, tak se potom domáhá i osvobození na našem území, což také nemusí být pravda.
Rozhovor s Radkem Šnáblem, ředitelem odboru Mezinárodně právní a agenda převz. z ČKA
- Zaplatí Česko za prohrané arbitráže další desítky miliard, nebo začne stát ve sporech se zahraničními investory vítězit? To závisí na schopnostech mezinárodně právního odboru ministerstva financí, a především na jeho šéfovi Radku Šnáblovi. Šestatřicetiletý ekonom se přitom netají svými ambicemi ani sebevědomím. "Zlomíme dosavadní trend, začneme ve sporech vítězit, a odradíme tak i další potenciální žalobce," prohlašuje. Od loňského května, kdy do funkce nastoupil, už jeho tým prý začíná pracovat na mnohem vyšší obrátky, profesionálněji.
- "Jsem připraven postupovat velmi adresně jak vůči zodpovědným státním úředníkům, tak ale i vůči znalcům a právníkům, kteří při hájení klientských zájmů postupovali špatně. Včetně právních kanceláří, které se podílely na práci pro různé kauzy. Nebudeme však žádat advokátní komoru o nějaké etické potrestání - porušení vyjádříme finančně a budeme chtít náhradu případných škod."
Autor: Ing. Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
- Někteří lidé se domnívají, že čtyřicet let socialismu zanechalo naši zemi bez dluhů. Ano, statisticky bylo Československo nejméně zadluženou zemí socialistického bloku, nicméně statistka neumí zachytit všechny jevy. Jedním z nich jsou ekologické škody z této doby, které byly dodatečně vyčísleny na ohromných cca 200 mld. Kč!
Rozhovor s Ing. Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
(probíraná témata: Nervózní světová ekonomika; Jak se vyvíjela inflace; Jak dál s privatizací?)
- Tak doufám, podobné to pravděpodobně nebude, protože by to byla moc dobrá zpráva, nicméně očekávám, že by to mohlo býti o něco lepší. Těžko se bude prezentovat de facto větší, větší deficit veřejných rozpočtu, než bylo v předešlém roce. Pokud jsme nastartovali tento ozdravný proces ozdravování veřejných financí, tak by to snižování mohlo být kontinuální. Vycházíme samozřejmě z parametrů, které máme nastaveny konvergenčním programem, který na příští rok je stanoven na dvě celé šest procenta, nicméně očekávám, že politická diskuse přinese sympatičtější číslo.
Rozhovor s Ing. Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
- První náměstek ministra financí Ivan Fuksa mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o vysoké inflaci nebo o výběru daní.
Rozhovor s Ing. Janem Knížkem, vrchním ředitelem Ústředního finančního a daňového ředitelství MF
- Jednak změny, které se týkají daně dědické, kde doposud jsme měli osvobozeny dědění v takzvané první skupině poplatníků, a to bylo novelou rozšířeno i na skupinu druhou. Další zásadní změnou, která se v tom zákoně odehrála, byla změna na daní darovací, protože od daně darovací bylo osvobozeno bezúplatné nabytí majetku a to u poplatníků jak v první, tak zároveň ve druhé skupině.
Pracovitý, vyzná se v politickém dění, vnímá názory podnikatelů. Řeč je o Ivanu Fuksovi (44), který se možná právě díky těmto vlastnostem stal minulý týden předsedou dozorčí rady České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti. V tomto orgánu už nějakou dobu působí, zastupuje v něm Ministerstvo financí.