Autor: Ing. Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
- První fáze daňové reformy se stala objektem ukvapeného hodnocení některých analytiků, opozičních politiků i zástupců odborů. Zvláště každoměsíční zveřejnění pokladního plnění státního rozpočtu přináší spoustu ukvapených komentářů. Není však možné za pouhé tři měsíce vynášet kategorické soudy bez relevantních dat.
Rozhovor s Mgr. Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí
- Chtěli bychom tenhle ten zásadní návrh vlastně celkového zjednodušení daňového systému předložit k veřejné diskusi právě z toho důvodu, abychom zjistili, jestli existuje společný konsensus, to znamená jak politiků, tak veřejnosti, že Česká republika takovou významnou změnu systému chce.
Rozhovor s Mgr. Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí
- Naším hlavním cílem je snížení administrativní zátěže, a to jak pro poplatníky, tak pro daňovou správu. A snížení administrativní zátěže chceme dosáhnout dvěmi způsoby, prvním je maximální zjednodušení daňové legislativy a ten druhý směr je vlastně maximální zjednodušení celkového systému správy a výběru daní a všech odvodů.
Rozhovor s Ing. Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí
- Tak já bych chtěl za prvé říct, že, že ta dohoda není nic nového. O ní se minimálně, minimálně týdny už diskutuje. A ta dohoda v podstatě by měla zajistit spolupráci ministerstva financí a centrální banky z toho pohledu, aby nedocházelo k dalším tlakům na, na posílení koruny.
Rozhovor s Ing. Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
- Náměstek ministra financí Ivan Fuksa hovořil o privatizaci, o tom, zda se komerční banky budou podílet na exportním financování a proč má stát zájem o údaje o tajných kontech v Lichtenštejnsku
Rozhovor s Mgr. Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí
- Já tomu věřím, je to moje velké přání a tomu vlastně odpovídá i naše nějaké strategické priority, kterými se chceme zabývat, to znamená, společně s daňovou správou se snažíme systém maximálně zjednodušit, začínáme se zjednodušením daňového zákona, když budeme mít jednoduchý daňový zákon, tak bude samozřejmě následovat i jednoduchý formulář daňového přiznání.
- Určitě, celkovým naším cílem je samozřejmě snižování administrativní zátěže, administrativní zátěž je dneska příliš vysoká nejenom pro, u poplatníků, ale rovněž u správců daně, to znamená, každé zjednodušení pro poplatníka znamená zjednodušení a zefektivnění práce pro správce daně. Tento trend samozřejmě chceme, chceme rozšířit, nejedná se pouze o daně z příjmu, ale chceme to samozřejmě rozšířit i na odvod pojištění sociálního a zdravotního, naším cílem je, aby poplatník mohl podávat jedno přiznání, na kterém si vlastně spočítá jak odvod daní, tak sociálního a zdravotního pojištění.
Rozhovor s Ing.Bc. Radimem Bláhou, ředitelem odboru Metodika a výkon daní z příjmů
- Dnes do půlnoci lze podat přiznání daně z příjmů za rok 2007. Na vše, co s tím souvisí, se Radima Bláhy on-line ptali čtenáři LN.
Rozhovor s Ing. Janem Knížkem, vrchním ředitelem Ústředního finančního a daňového ředitelství MF
- My zkontrolujeme v podstatě na správnost skoro každé daňové přiznání, to znamená, na tu formální správnost a zda na první pohled nevykazuje nějaké nedostatky. Druhou věcí je pak, řekněme, kontrola, která říká, zda to, co daňový subjekt přiznal a v tom přiznání nějakým způsobem verifikoval, je správně. A dá se říct, že těch kontrol ta daňová správa provádí asi kolem pěti šesti procent ročně těch daňových subjektů, ale říkám, daňová kontrola. Pak ještě existuje celá řada kontrolních mechanismů, jako jsou třeba vytýkací řízení o nadměrných odpočtů na DPH, kde to procento je mnohem a mnohem vyšší, kde se dá říct, že téměř každý nadměrný odpočet, o kterém daňová správa se domnívá, že ne, že je snad podezřelý, ale že svou výškou, strukturou se může vymykat běžným zvyklostem, tak je podroben daňové kontrole. Pardon, jenom jestli mohu k tomu, mi dovolte, dodat jednu věc. V principu není cílem daňové správy, snad ani nikde na světě, zkontrolovat všechny. Ta kontrola by měla mít vždycky preventivní charakter a měla by postihovat jaksi ty exemplární případy, které skutečně hrubým způsobem porušují zákon.