Novinky

V médiích

Ministerstvo financí a jeho lidé v médiích. Reakce ministerstva na nepřesnosti.

ilustrace
Kdo
Typ
téma
Období

Celkem 785 stránek pro témata Lidé MF

Ilustrační obrázek - Dobré výsledky a nová legislativa

Vydáno

Dobré výsledky a nová legislativa

Autor: Milan Šimáček, náměstek ministra financí.

  • Vývoj české ekonomiky v roce 2007 navázal svým pozitivním vývojem na rok předcházející. Zásadní událostí alespoň druhé poloviny loňského roku bylo dění na světových finančních trzích, které bylo zcela ovládáno důsledky krize amerického hypotečního trhu. Poprvé se hypoteční krize projevila na kapitálových trzích v polovině července, kdy zasáhla americké akciové trhy. O měsíc později se přelila do Evropy, kdy propad cen akcií byl sice citelný, ovšem pouze několikadenní. Nejcitelnější ztráty přišly až po novém roce. 
Ilustrační obrázek - Superpomník nestavíme

Vydáno

Superpomník nestavíme

Autor: Jakub Haas, oddělení Komunikace MF.

  • Musím reagovat na komentář pana Klimeše, který glosoval rozhovor s Miroslavem Kalouskem. Pan redaktor píše, že „sociální pojištění musí zůstat mimo výběr daní z příjmů“. Žádný argument však neuvádí. Sociální pojištění je daň z příjmu, jenom jí tak v současné době neříkáme. Ministerstvo financí proto nevidí důvod, proč mít dvě instituce na výběr dvou daní z příjmů, proč by měly být na daňovém přiznání zbytečné položky navíc atd. 

Vydáno

Jiří Król: Zkrachují pouze ti, kteří se nepřipraví

Rozhovor s Jiřím Królem, ředitelem odboru Analýzy a rozvoj finančního trhu 

  • Dle Evropské komise by měl MiFID radikálně změnit klidné a mnohdy ospalé rybníky některých doposud chráněných finančních trhů v oceán hemžící se agresivními dravci. V tomto smyslu mohou zkrachovat ti, kteří se na výraznější konkurenci dostatečně nepřipraví. Asi těžko můžeme říci, že by zde mohli zkrachovat obchodníci jen kvůli zvýšeným nákladům kvůli MiFID. Mnoho pravidel, například v oblasti pravidel jednání se zákazníky, tady už obdobně existovalo předtím. Navíc jsou české kapitálové trhy otevřené a konkurenční. Nemyslím si tedy, že by zde mohlo dojít k radikálnímu oslabení některých subjektů na trhu. 

Vydáno

Boříme mýty o reformě daní

Autor: Peter Chrenko, náměstek ministra financí

Ministerstvo financí na počátku dubna zveřejnilo teze k diskusi o reformě daňového systému, který by mohl začít platit od roku 2010. V souladu s naším přáním se v médiích rozpoutala diskuse, ve které však zaznělo několik nepřesností, na něž je potřeba reagovat. Předně se mylně uvádí, že sloučením daně z příjmů fyzických osob se sociálním pojištěním se systém přímých odvodů stane degresivní. Zde se zapomíná, že systém už nyní má degresivní charakter díky stropům na sociálním pojištění, pouze tomuto »pojištění« neříkáme »daň«, i když její definici v podstatě splňuje. My ale chceme diskutovat o systému jako o celku, nikoliv o nastavení parametrů (sazeb), které jsou věcí čistě politického konsenzu. 

Vydáno

Oldřich Dědek - v pořadu ČT1: Otázky Václava Moravce II.

Rozhovor s Doc.Ing.Oldřichem Dědkem, národním koordinátorem pro zavedení eura
(probírané téma: Euro - Slovensko ano, Česko ne)

  • Já vycházím z toho faktu, že vláda v dubnu schválila materiál, kde dala zelenou plnění určitých technických úkolů při přípravě na zavedení eura. To je pro mě zásadní směrnice, která mně v současnosti nekomplikuje nějak výrazně práce. Nicméně si myslím, že během několika příštích let už by to politické rozhodnutí mělo padnout, ať v tom smyslu, že skutečně si na euro počkáme ještě delší dobu, anebo se na něj začneme seriózně připravovat. 

Vydáno

Ivan Fuksa: Vláda prověří uchazeče o ČSA kvůli bezpečnosti

Rozhovor s Ing. Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí

  • O privatizaci Českých aerolinií i Letiště Praha se zajímá řada investorů, a to z Evropy, Asie i Ruska. Náměstek ministra financí Ivan Fuksa, který má privatizace na starosti, tvrdí, že bezpečnostní riziko vláda zohledňuje. V případě Letiště Praha pak jsou ve hře i zájmy okolních letišť, která by mohla pražského konkurenta koupit a schválně potopit. 

Vydáno

Daňový systém transparentnější

Autor: Ing. Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí

  • Ministerstvo financí předložilo k veřejné diskusi teze k reformě daňového systému, ve kterých navrhuje sloučení daně z příjmů fyzických osob a odvodů na sociální pojištění. Ze strany oponentů okamžitě zazněl nesmyslný „argument“, že se systém stane netransparentní, protože prý poplatník ztratí vazbu mezi tím, co odvádí, a tím, co z veřejných zdrojů dostane. Poplatník nyní většinou netuší, že stojí zaměstnavatele o 35 procent více, než představuje jeho hrubá mzda. Skutečnost, že v zákoně je napsáno něco ve smyslu „hradí zaměstnavatel“, neznamená, že nejde o zdanění práce a že nedopadá ve skutečnosti na zaměstnance. Ministerstvo tak pouze chce nazývat skutečnost pravým jménem a poplatník pak bude skutečně vědět, kolik odvádí do veřejných rozpočtů. 

Vydáno

Rozhovor s Radkem Šnáblem - ředitelem odboru Mezinárodně právního a agendy převzaté z České konsolidační agentury

Rozhovor s Radkem Šnáblem, ředitelem odboru Mezinárodně právní a agenda převz. z ČKA

  • Tak kolik zaplatíme v budoucnosti je, doufám, otázka na maximálně jednotky miliard, protože samozřejmě ta hlavní částka už byla dávno zaplacena, protože náklady na sanaci IPB, které dosáhly řádově sto padesáti miliard korun, již byly zaplaceny. A v tuhle chvíli už zbývají skutečně tak, jak jste říkal, ty poslední dva kroky, první, dokončit narovnání se společností Nomura. Druhý krok, dokončit vypořádání celé záležitosti s Československou obchodní bankou. Ta první věc, kde hrozí nominálně žaloba na šedesát osm a půl miliardy korun, tak Česká republika na základě dohody o narovnání může technicky zaplatit díky tomu vzorci, který je v dohodě o narovnání, nejvýše sedm miliard korun, spory s ČSOB se týkají řádově jednotek miliard, takže desítky už to nebudou, abych použil vaší otázku. Nicméně, kolik bude výsledek sporu s Nomurou ve finále a zda tam bude kompenzace a v jaké výši se rozhodne nejpozději do 15. června, kdy arbitři podle podmínek sjednaných dohodou o narovnání rozhodnou o konečné výši ... 

Vydáno

ČSA mají zůstat částečně české, říká náměstek

Rozhovor s Ing. Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí

  • Kdo vlastně bude moci koupit České aerolinie? Podle náměstka ministra financí Ivana Fuksy, který má privatizaci všech firem na starosti, by kromě evropských leteckých gigantů měly ke slovu přijít i české firmy. 

Vydáno

Když snižovat daně, tak všem a stejně

Rozhovor s Mgr. Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí

  • Ministerstvo financí přišlo před pár týdny s návrhem zásadní daňové reformy. Hlavním heslem je jednoduchost a transparentnost. První změny bychom mohli pocítit už za dva roky. „Ale že je hotovo, budeme moci říci tak v roce 2015,“ říká spoluautor reformy Peter Chrenko.