Novinky

V médiích

Ministerstvo financí a jeho lidé v médiích. Reakce ministerstva na nepřesnosti.

ilustrace
Kdo
Typ
Období

Celkem 777 stránek pro témata Lidé MF

Ilustrační obrázek - Ministerstvo financí předkládá vládě svůj návrh řešení starých ekologických závazků státu

Vydáno

Ministerstvo financí předkládá vládě svůj návrh řešení starých ekologických závazků státu

Rozhovor s Tomášem Uvírou, vrchním ředitelem skupiny Správa majetku MF ČR.

  • Ministerstvo financí předkládá vládě svůj návrh řešení starých ekologických závazků státu. Odstraňování ekologických škod, které vznikly v podnicích ještě před privatizací, tedy do roku 92, by se mělo radikálně změnit. Součástí návrhu je totiž výběrové řízení na dodavatele, který převezme plnou odpovědnost za odstranění škod, tedy na jediného dodavatele. Stát by měl vyčlenit pro tento účel kolem sta miliard korun. V našem vysílání je teď hostem vrchní ředitel skupiny Správy a majetku ministerstva financí Tomáš Uvíra. Přeji vám dobré dopoledne. 
Ilustrační obrázek - Spor mezi japonskou bankou Nomura a ČR

Vydáno

Spor mezi japonskou bankou Nomura a ČR

Rozhovor s Radkem Šnáblem, ředitelem mezinárodně právního odboru MF ČR a Pavlem Mertlíkem, hlavním ekonomem Raiffeisenbank.

  • Vleklý spor mezi japonskou bankou Nomura a českým státem je u konce. Londýnská arbitráž na základě prohraného sporu vyměřila Česku druhou nejvyšší pokutu v historii. Spory Nomury se státem o IPB připomene kolegyně Jitka Hanžlová. 

Vydáno

Kolik dostane Nomura?

Rozhovor s Radkem Šnáblem, ředitelem mezinárodně právního odboru MF ČR a s Janem Macháčkem, komentátorem Hospodářských novin.

  • Více než tři a půl miliardy korun, to je účet za prohraný spor českého státu s japonskou společností Nomura. Už dva roky bylo jasné, že Česko musí platit. Arbitři v Londýně museli ještě vyčíslit sumu. Údajně mohla být až dvojnásobná. 

Vydáno

Vláda schválila zakázku na likvidaci ekologických škod ČR

Rozhovor s Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí

  • Na odstranění starých ekologických zátěží stát vypíše jednu velkou zakázku. Návrh ministerstva financí schválila vláda na svém dnešním zasedání. Hodnota neodstraněných ekologických závazků státu se odhaduje přibližně na sto patnáct miliard korun. Jakým způsobem chce vláda dodavatele prací vybrat, o tom teď budeme mluvit s náměstkem ministra financí Ivanem Fuksou. Dobrý večer. 

Vydáno

Senát bude schvalovat nový zákon proti praní špinavých peněz

Rozhovor s Janem Málkem, náměstkem ministra financí

  • Senát má dnes schvalovat nový zákon proti praní špinavých peněz. Má pomoci v boji proti financování terorismu a organizovaného zločinu tím, že ztíží možnost legalizovat výnosy z trestné činnosti. Nově se počítá s tím, že se účastník obchodu bude identifikovat při každé transakci převyšující částku jednoho tisíce eur, tedy zhruba pětadvaceti tisíc korun. Ve spojení jsme teď s náměstkem ministra financí Janem Málkem, dobrý den. 

Vydáno

Jak je to s daněmi doopravdy

Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí

  • O uplynulém víkendu jsme se dočkali dvou zavádějících výroků na téma daňového zatížení od předních politiků, kteří jsou považováni za ekonomické experty svých politických stran. Na jejich nepřesnosti je potřeba zareagovat. 

Vydáno

Peníze: V Lucemburku o slovenském euru

Rozhovor s Tomášem Zídkem, náměstkem ministra financí

  • No, já si myslím, že se neočekává nějaká změna nebo nějak jiné rozhodnutí, než souhlas se vstupem Slovenska do eurozóny. Jediné, co zřejmě vůči Slovensku ministři přijmou, je, že upozorní Slovensko na, na vyšší inflační rizika a Slovensko bude muset inflaci nějakým způsobem řešit.

Vydáno

Stovky demonstrujících odborářů před úřadem vlády

Rozhovor s Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí

  • Tak já si myslím, že v tuto chvíli v žádném případě. Předešlé vlády zadlužily rozpočty neuvěřitelným způsobem v dobách, kdy ekonomika měla velmi sympatický růst. A v současné době růst mezd jak reálných, tak nominálních je poměrně zajímavý. Nicméně opatření, která vedla ke snižování deficitu, způsobila to, že v nepodnikatelské sféře, skutečně reálně došlo v prvním kvartálu pokles o tři celé šest procenta, nicméně je zapotřebí to porovnat v souvislosti s předešlými čtyřmi lety a v minulých letech konkrétně rok devadesát, 2004 ty pády reálných mezd nejenom podnikatelské sféry, ale podnikatelské sféry byly daleko větší, byly dokonce minus čtyři a půl procenta proti letošních minus tři celé šest procenta. 

Vydáno

Peter Chrenko - v pořadu ČT1: Otázky Václava Moravce II.

Rozhovor s Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí 

  • Ministerstvo financí v současné době nepovažuje snížení spotřební daně u pohonných hmot za systémové řešení, protože ceny pohonných hmot rostou z důvodu cen na mezinárodních burzách a taky vysokou poptávkou. Takže spotřební daně nejsou důvodem rostoucích cen pohonných hmot. 

Vydáno

Ministerstvo od spoření na stáří neodrazuje

Autor: Peter Chrenko, náměstek ministra financí

  • Jestli to prosadíte, pověsím obchodování na burze na hřebík! Případně: Chcete nás odradit od spoření na stáří! I takové připomínky dostává Ministerstvo financí k návrhu zrušení časového testu při osvobození zdanění zisků z cenných papírů a jeho nahrazení peněžním limitem. Jedná se však o zbytečné obavy.