Rozhovor s Milanem Šimáčkem, náměstkem ministra financí
-
* Co ministerstvo financí, jako jeden z garantů finančního vzdělávání, od realizace tohoto projektu očekává?
Potřeba finančního vzdělávání se v posledních letech stává důležitou součástí ochrany spotřebitele při jeho orientaci na finančním trhu. Tuto skutečnost mj. potvrzují také zkušenosti kolegů ze zahraničí nebo třeba aktivity OECD a EU. Důvody jsou zřejmé. Na trhu se neustále rozšiřuje nabídka produktů a služeb, pro občany se stávají snáze dostupnějšími třeba i v souvislosti s rozvojem informačních technologií a nákup některých z nich přitom může dlouhodobě ovlivnit hospodaření jedince nebo celé domácnosti. V neposlední řadě je rovněž potřeba, aby se občané orientovali v základních zákonitostech fungování finančního trhu a dokázali se tak správně rozhodovat v závislosti na své životní situaci.
Rozhovor s Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí, s Luděkem Tesařem, organizátorem petice za změnu financování obcí, s Janou Jurečákovou, senátorkou /SNK/, s Janem Pijáčkem, předsedou Sdružení místních samospráv České republiky, starostou Vlčnova, s Martinem Havlem, starostou Prosetína, s Františkem Hubáčkem, starostou Pilníkova a se Zdeněkem Mühlem , starostou Vítězné
-
Starostové několika set měst a obcí z celé republiky předali poslancům, senátorům a vládě petici. Protestují tak proti systému přidělování dotací a žádají nápravu novým zákonem o rozpočtovém určení daní. Pokud během měsíce neuvidí ze strany politiků žádný posun, jsou připraveni v protestech přitvrdit.
Rozhovor s Radkem Šnáblem, ředitelem odboru Mezinárodně právní ministerstva financí
-
Arbitráž mezi Českým státem a Nomurou je tedy u konce. Stát vyplatí japonské investiční společnosti necelé tři miliardy a sedm set milionů korun. Rozhodlo se o tom po zhruba osmi letech sporu mezinárodním arbitrážním řízením v Londýně. Odškodnění se počítalo podle algoritmu dohodnutého oběma stranami v roce 2006. Za tehdejšího ministra financí Vlastimila Tlustého se Česko i Nomura dohodly na smíru. Připomeňme, že stát v roce 2000 uvalil na IPB, kterou Nomura tehdy vlastnila, nucenou správu a pak jí prodal ČSOB. Nomura tvrdí, že nevýhodně. V arbitráži šlo původně o čtyřicet miliard korun. O další podrobnosti teď požádám ředitele Mezinárodně právního odboru ministerstva financí Radka Šnábla. Přeji dobré ráno.
Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
Rozhovor s Tomášem Uvírou, vrchním ředitelem skupiny Správa majetku MF ČR.
-
Ministerstvo financí předkládá vládě svůj návrh řešení starých ekologických závazků státu. Odstraňování ekologických škod, které vznikly v podnicích ještě před privatizací, tedy do roku 92, by se mělo radikálně změnit. Součástí návrhu je totiž výběrové řízení na dodavatele, který převezme plnou odpovědnost za odstranění škod, tedy na jediného dodavatele. Stát by měl vyčlenit pro tento účel kolem sta miliard korun. V našem vysílání je teď hostem vrchní ředitel skupiny Správy a majetku ministerstva financí Tomáš Uvíra. Přeji vám dobré dopoledne.
Rozhovor s Radkem Šnáblem, ředitelem mezinárodně právního odboru MF ČR a Pavlem Mertlíkem, hlavním ekonomem Raiffeisenbank.
Rozhovor s Radkem Šnáblem, ředitelem mezinárodně právního odboru MF ČR a s Janem Macháčkem, komentátorem Hospodářských novin.
-
Více než tři a půl miliardy korun, to je účet za prohraný spor českého státu s japonskou společností Nomura. Už dva roky bylo jasné, že Česko musí platit. Arbitři v Londýně museli ještě vyčíslit sumu. Údajně mohla být až dvojnásobná.
Rozhovor s Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
-
Na odstranění starých ekologických zátěží stát vypíše jednu velkou zakázku. Návrh ministerstva financí schválila vláda na svém dnešním zasedání. Hodnota neodstraněných ekologických závazků státu se odhaduje přibližně na sto patnáct miliard korun. Jakým způsobem chce vláda dodavatele prací vybrat, o tom teď budeme mluvit s náměstkem ministra financí Ivanem Fuksou. Dobrý večer.