Novinky

V médiích

Ministerstvo financí a jeho lidé v médiích. Reakce ministerstva na nepřesnosti.

ilustrace
Kdo
Typ
téma
Období

Celkem 793 stránek pro témata Lidé MF

Ilustrační obrázek - Nepleťte si garance s výší škod

Vydáno

Nepleťte si garance s výší škod

Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí

  • Dovoluji si upozornit na základní nepřesnost v článku "Nad státní zakázkou století visí desetimiliardové otazníky" (HN 10. července). Zaznívá zde kritika návrhu ministerstva financí na vyřešení vleklého odstraňování ekologických škod z dob socialismu jedinou velkou zakázkou. Kritika je postavena na argumentu, že "není ani zhruba jasné, kolik by měl stát vítězi tendru zaplatit". 

Vydáno

Politici se o daních moc bavit nechtějí

Rozhovor s Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí

  • * Kdo se tedy hlavně zúčastnil veřejné diskuse k reformě daní?
    Asi polovina relevantních příspěvků přišla od občanů, velkou část zaslali zmínění daňoví poradci a dále zájmové skupiny jako ČMKOS nebo Komora auditorů. Minimální zájem jsme zaznamenali z akademické sféry. 

Vydáno

Diskuse o herním zákonu v druhé fázi

Rozhovor s Tomášem Zídkem, náměstkem ministra financí

  • Zájemci mají posledních pár týdnů na to, aby se vyjádřili k novému hernímu zákonu. Diskuse odborné i široké veřejnosti vyvrcholí na konci prázdnin. Ostře sledovaná norma, na kterou se čeká už roky, vyvolává mezi zúčastněními stranami rozpory, přesto všichni doufají, že zákon spatří světlo světa co nevidět. Ve studiu už je se mnou Tomáš Zídek, náměstek ministra financí. Hezký den. 

Vydáno

Spor České republiky a Mittalu skončil smírem

Rozhovor s Radkem Šnáblem, ředitelem odboru Mezinárodně právní ministerstva financí

  • *Pane řediteli, předpokládám, že jste spokojen s tím, jak ten spor dopadl?
    Tak určitě, já si myslím, že to je v danou chvíli maximum toho, co se mohlo podařit dosáhnout. 

Vydáno

Úspěšnější arbitráže?

Rozhovor s Radkem Šnáblem, ředitelem odboru Mezinárodně právní ministerstva financí

  • * Pane řediteli, v rámci smíru se tedy Česká republika zavázala prodat Mittalu třináct set šedesát akcií, které dosud patřily státu. Jde o jedenáctiprocentní podíl státu. Česká vláda s tím bude souhlasit?
    Tak já si myslím, že to je milion tři sta tisíc akcií, ne třináct set akcií. Já předpokládám, že vláda skutečně to memorandum včera podepsané panem ministrem schválí. A já se domnívám, že jelikož jsme byli stranou žalovanou a hrozilo nám dvacet šest miliard včetně úroků dneska už přes třicet miliard korun, tak v podstatě jenom, jenom částečný neúspěch v té arbitráži by znamenal obrovské riziko. A podle mě by bylo zcela nesmyslné v této chvíli nevyužít rozumné nabídky ke smíru. 

Vydáno

Evropská komise chce zrušit sníženou sazbu DPH

Rozhovor s Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí

  • * Co Česká republika na takový návrh říká? Nám by se přece jen asi rozšiřování výjimek líbilo.
    Česká republika je při hodnocení toho návrhu zdrženlivá, počkáme skutečně na legislativní návrh Evropské komise. A ten legislativní návrh se očekává, takže Česká republika má mandát, jakým způsobem vyjednávat. Obecně jsme proti rozšiřování snížených sazeb, jsme za zachování toho stávajícího systému. Jednoznačně ale chceme snížené sazby využívat v těch citlivých komoditách jako potraviny, léky i otázka samozřejmě podpora rodiny s dětmi a do toho patří samozřejmě i plenky. 

Vydáno

Obce mají právo ovlivnit své příjmy

Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí

  • V pátečním vydání Práva se pan redaktor Čechlovský pozastavuje nad novým systémem stanovení daně z nemovitosti. Vadí mu, že obcím byla dána mnohem větší pravomoc upravit pomocí speciálních koeficientů výnos této daně. V jiném svém článku tento systém dokonce nazývá „chaosem“. Jako dlouholetý starosta okresního města se obávám, že tyto výroky jsou útokem na samotnou podstatu zastupitelské demokracie a na delegace veřejné správy na místní samosprávu. 

Vydáno

Nový daňový zákon zaměstnance nepoškodí

Autor: Peter Chrenko, náměstek ministra financí

  • Ministerstvo financí v současné době analyzuje připomínky občanů, které stále docházejí v rámci veřejné diskuse o reformě daňového systému. V připomínkách, které nám občané zasílají, se objevuje hodně zajímavých podnětů, ale také neopodstatněné obavy: reforma by prý poškodila zaměstnance, protože by na ně přenesla placení sociálního pojištění, které nyní platí zaměstnavatel. Ministerstvo financí totiž mimo jiné navrhuje, aby se odvody zaměstnanců počítaly ze současné tzv. superhrubé mzdy, která zahrnuje i část pojistného ze zákona placeného zaměstnavatelem. V novém zákoně by se tedy nepsalo, že jednu část platí zaměstnanec a druhou část zaměstnavatel. Někteří se mylně domnívají, že zaměstnavatel jednoduše přestane platit část „svého“ pojistného a přenese ji na zaměstnance, čímž mu prý sníží jeho čistou mzdu. 

Vydáno

Návrh státního rozpočtu na příští rok

Rozhovor s Eduardem Janotou, náměstkem ministra financí

  • *Pane náměstku, jak jsme slyšeli, podle ministra Kalouska jde o ambiciózní návrh. Ale nebylo by skutečně ambiciózní chtít vyrovnaný rozpočet?
    To by bylo velmi, velmi ambiciózní. Já bych vás chtěl trošku poopravit, protože ten deficit osmi miliard, to je ano, správné číslo, ale to procento deficitu k HDP se týká celých veřejných rozpočtů v metodice ESA95, tudíž nejen státního rozpočtu, ale i státních fondů rozpočtu ostatních fondů, místních rozpočtů a podobně. Čili to, co ta hlavní zpráva je, že my jsme se velmi výrazně zlepšili z pohledu deficitu veřejných financí a zcela tímto plníme požadované maastrichtské kritéria, takže toto je jenom k tomu upřesnění. A co se týče těch resortů, pochopitelně já jsem velmi rád, že vláda stanovila jasné limity pro jednotlivé resorty a bude na nich, jak své výdaje konkrétně podle svých priorit narozpočtuji. Ale nesmím překročit onen limit, který každý měsíc dneska ve vládě dostal.