Finanční krize, další etapa důchodové reformy a předsednictví v EU. To vše koordinuje Klára Hájková (29), náměstkyně ministra financí.
-
* LN Jaká je dnešní doba pro české úředníky? Není příliš divoká a nejistá kvůli finanční krizi, blízkému předsednictví a politickému střídání levice a pravice?
Je to těžké. Státní úředníci to nemají v souvislosti se střídáním managementu jednoduché v žádné době. Pokud není dlouhodobě stabilní vláda, tak se vám co čtyři roky střídá šéf. A v současné chvíli, kdy chystáme předsednictví a přišla do toho finanční krize, tak máme bezprecedentní počet úkolů. Je to složité, ale lidé, kteří tady pracují s cílem dobře zvládnout předsednictví, to čekali a jsou rádi, že mají spoustu práce. Není to tak, že by tady seděla skupina otrávených přepracovaných lidí. S předsednictvím se počítalo a lidé se připravovali, že to bude časově i věcně náročné. Finanční krize je záležitost, která nám přibyla, a je to pro nás práce navíc. Jsme ale jediný expertní tým na ministerstvu, který se tím zabývá, tak to rádi děláme.
Autor: Klára Hájková, náměstkyně ministra
Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
Rozhovor s Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí a Jaroslavem Pejšou, prvním místopředsedou Odborového svazu železničářů
-
Hrozba celorepublikové stávky dopraváků možná ještě do Vánoc, železnice, autobusů i městských dopravních podniků. Včera navečer stávkou pohrozily dopravní odbory. Důvod? Záměr ministra financí zdanit zaměstnanecké výhody, hlavně režijní jízdenky a stravenky. Předáci včera rozhodli, že pokud nebudou mít do šestnáctého prosince jistotu, že ke zdanění nedojde, stávku v dopravě v co možná nejbližším termínu skutečně vyhlásí a vyzvou k ní i zaměstnance jiných odvětví. Zdanění režijních jízdenek a také stravenek, ano, nebo ne? Argumenty pro i proti právě teď. Na řadě je Duel Radiofóra.
* Pane náměstku, ultimatum do šestnáctého prosince, jak včera zaznělo, jinak bude stávka, jaká je, prosím, vaše odpověď?
Ministerstvo financí v podstatě finalizuje ten návrh věcného záměru zákona, nového zákona, nejedná se o novelu, současně vlastně připravuje tu analýzu výjimek, kterou jsme dostali, vlastně zadání, od vlády a tuto chce předložit vládě na některém z těch příštích jednání v prosinci.
Rozhovor s Ivanem Fuksou, prvním náměstkem ministra financí
-
Vláda dnes definitivně schválila obří zakázku na odstranění starých ekologických škod. Dosud neodstraněné ekologické závazky státu se odhadují na sto patnáct miliard korun. Ministerstvo financí ale čeká, že veřejnou soutěží dosáhne nižší cenu. Právě nabídnutá částka rozhodne o tom, kdo státní zakázku získá. Ve vysílání Radiožurnálu teď zdravím náměstka ministra financí Ivana Fuksu, dobrý večer.
Rozhovor s Pavlem Maštálkou, ředitelem odboru cenové politiky, Miroslavem Resem, generálním ředitelem cestovní kanceláře Čedok a Ivanou Pickovou, ze Sdružení obrany spotřebitelů
-
Cestovní kanceláře zřejmě budou muset od příštího roku uvádět jedinou konečnou cenu zájezdů včetně všech povinných příplatků, s výjimkou cen leteckých společností. Povinnost zavádí novela zákona o cenách, kterou na svém dnešním zasedání schválila vláda. Novelu ještě musí schválit parlament a podepsat prezident. Je tahle změna nutná, co přesně změní? Hlavně o tom v Radiofóru právě teď. Vedle mě sedí Pavel Maštálka, ředitel odboru cenové politiky ministerstva financí. Dobrý den.
Rozhovor s Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí
-
* V loňském roce vláda rozhodla o zavedení účetnictví státu. Ač to v letošním létě poněkud zapadlo, byl učiněn první legislativní krok, neboť byla schválena novela zákona o účetnictví, kterou se tento významný a náročný proces odstartoval. Proč jste rozhodli zavést účetnictví státu?
Vytvoření účetnictví státu je součástí účetní reformy v oblasti veřejných financí. Stát je jeden obrovský systém a pro jeho fungování je důležité také správné řízení včetně finančního řízení. Na tomto řízení se přímo podílí velké množství institucí a osob. Pro správné řízení je nutné mít správné informace ve správný čas. V podnikatelské sféře zajišťuje tyto informace o ekonomické situaci podniku účetnictví. Tak proč by tomu mělo být v případě státu jinak?
Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
-
Čas od času se ve sdělovacích prostředcích objeví informace, že ministr financí někomu prominul či neprominul daň. Nejznámějším medializovaným případem byla loňská »kauza« exministr Sobotka - hoteliér Dvořák. Poctivému daňovému poplatníkovi nezbývá nic jiného než si zanadávat, že zrovna on není tím šťastným. Táže se, proč vlastně má mít ministr takovéto pravomoci, jako by pozůstalé z dob monarchie. A má naprostou pravdu. Navrhovaný nový daňový řád proto institut prominutí ministrem výrazně omezuje.