Novinky

V médiích

Ministerstvo financí a jeho lidé v médiích. Reakce ministerstva na nepřesnosti.

ilustrace
Kdo
Typ
Období

Celkem 523 stránek pro témata Nepřesnosti

Ilustrační obrázek - Mezinárodní půjčka Lotyšsku

Vydáno

Mezinárodní půjčka Lotyšsku

Lidové noviny, 20.2.2009, Marek Loužek: Mezinárodní solidarita má své meze. Pomoci může někdo, kdo sám netrpí nouzí. Česká republika však nemá nazbyt. Argument ministra financí Kalouska, že vydáním dluhopisů se v sedmiletém horizontu nijak nezvýší český státní dluh, je lichý. Protože jde o bezúročnou půjčku, Lotyšsko nezaplatí žádné úroky. Český stát přijde ze zapůjčených 5,9 miliard korun o úroky, které například ve výši pět procent ročně za sedm let činí nezanedbatelných 2,4 miliardy korun. 

Ilustrační obrázek - Rychlejší vracení DPH

Vydáno

Rychlejší vracení DPH

Idnes.cz, 17.2.: Vracení DPH je v kompetenci jednotlivých krajských finančních ředitelství. U žádostí podaných elektronickou cestou by to místo 30 dní mohla být jen polovina. Podnikatelé tak uvidí své peníze dříve a budou je moci dále "točit" v ekonomice.

Vydáno

Lepší daně. První úlevu dostali živnostníci od Kalouska

Aktualne.cz, 18.2., Lepší daně. První úlevu dostali živnostníci od Kalouska. „Ministr financí Miroslav Kalousek už zavedl první – a nejdražší – ze záchranných kroků, které pro ekonomickou krizi připravila vláda. Rozhodl, že živnostníci a podnikatelé, kteří mají pět a méně zaměstnanců, nemusí platit zálohu na daň z příjmu už 15. března, kdy měly odejít první platby…Kalouskovo rozhodnutí je nejdražším krokem záchranného balíčku Topolánkovy vlády a letošní rozpočet tak přijde o předpokládaných 22 miliard korun příjmů.“ 

Vydáno

Dotace - hotel Vyhlídka

MF Dnes, 13.2.: Náchodský podnikatel a člen ČSSD Miloslav Mrština bude muset vrátit část dotace, kterou před několika roky dostal na přestavbu svého hotelu Vyhlídka.

V něm dlouho fungoval veřejný dům. Přeměně Vyhlídky do serióznější podoby pomohla finanční injekce 1,3 milionu korun, kterou Mrštinovi posvětil stranický kolega -tehdejší ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Na případ ve čtvrtek upozornila MF DNES.
Včera redakce získala informace, že u této dotace státní úředníci již našli několik pochybení. To znamená, že podnikatel Mrština, který se přátelí s kontroverzním sociálnědemokratickým senátorem Vladimírem Drymlem, bude muset vrátit státu asi půl milionu korun.
Prokázalo se, že Mrština nevyužil peníze tak, jak ve svém projektu sliboval. U hotelu za ně měl postavit bazén s vířivkou, masérské studio nebo minigolf.

Kam šly peníze na postižené? Proč se stát nerozhodl od podnikatele a šéfa náchodské organizace ČSSD vymáhat celých 1,3 milionu, však není jasné. Ministerstvo financí případ odmítlo komentovat. „Mohu uvést jedině to, že dotace byla zkontrolována příslušným finančním úřadem,“ řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. 

Vydáno

Odstraňování starých ekologických škod

Hospodářské noviny 11.2.: Kolik desítek miliard nakonec bude daňové poplatníky sanace stát, nechce dnes nikdo odhadnout. Kalouskův první náměstek Ivan Fuksa loni dokonce nejprve prohlásil, že suma může být třeba poloviční, než je maximální státní garance 114 miliard. Skutečné škody jsou prý výrazně nižší. Stejně nedávno hovořil například bývalý ministr životního prostředí František Benda, jenž v devadesátých letech na systém záruk a postupného odstraňování škod přistoupil. Fuksa však vzápětí otočil a prohlásil, že v některých případech jsou škody naopak vyšší, než je garance na jejich odstranění. 

Vydáno

Privatizace letiště

Různá média - leden 2009 na téma: Ministerstvo financí odložilo privatizaci Letiště Praha, a.s.

Vydáno

Finanční krize

Deník 4. 2., Deník Ivana Hofmana: Zdá se, že už vláda upouští od pštrosí strategie, kdy šlo o to, nešířit mezi obyvatelstvem paniku. Od pokusu s „ostrovem stability“ se přechází k fázi, kdy se potřeba řešení připustí a dojde na diskusi, co by se tak hodilo udělat. Pro velký zájem se debata protáhne na několik týdnů a vyústí v opatření, která budou stát spoustu peněz. Premiér už například zmiňuje 40 miliard na profinancování a stimulaci bank, kterým míní garantovat úvěry pro exportéry. Ve snaze zachovat pracovní místa bude vládní pomoc směřovat k zaměstnavatelům. Třeba na dotaci sociálního pojištění chce stát vyčlenit osmnáct miliard…Už nyní je ale aktuální promýšlet skutečný krizový scénář, plán C. Ten už by měl hledat odpověď nikoli na to, jak zachránit poskytovatele práce, ale jak nakrmit hladovějící…

Vydáno

Daňové příjmy krajů a obcí

Aktualne.cz, 4.2.: Kraje a obce zchudnou až o 17 miliard. Stát šetří…Ministerstvo snížilo odhad příjmů, které mezi samosprávy přerozdělí. Důvodem je skutečnost, že kvůli útlumu hospodářství vybere méně peněz na daních.

Vydáno

Hlasová indispozice ministra

LN, 29.1.: Jediné, co se dá z její činnosti (vlády) vydedukovat, je, že hroutící se ministr financí Miroslav Kalousek na tiskovce NERVu (Národní ekonomická rada vlády, pozn. red.) hroutícím hlasem oznamuje, že se hroutí veřejné finance a že v zásadě nemá představu, co s tím,“ prohlásil šéf kampaně (Jaroslav Tvrdík).

Vydáno

Situace ve sklářském průmyslu

Ekonom, 29. 1.: Přes původně odmítavý postoj se uvolil ministr financí Miroslav Kalousek, že sklárnám ze skupiny Bohemia Crystalex Trading pomůže, pokud přijdou s dobrým plánem restrukturalizace.»Jsme ochotni pomoci při provozním financování za předpokladu, že vlastníci, věřitelské banky a insolvenční správce budou ochotni neprodleně přistoupit k restrukturalizaci a prodeji majetku. Bez splnění této podmínky je i pouhá pomoc při zajištění provozního financování vyloučena, neboť by jen prodlužovala restrukturalizační agonii,« napsal Kalousek v tiskovém prohlášení.