Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
-
Poslanecká sněmovna přijala pozměňovací návrhy k zákonu o státním rozpočtu, které obchází zákon a skrytě zvyšují deficit, a tím i veřejný dluh. Ti, kteří tyto návrhy podpořili, následně vyrukovali se „zaručenými“ recepty pro vládu, jak by mohla snížit deficit. Naposledy prohlásili zástupci strany lidové, že vláda ušetří zrušením velké zakázky na odstranění ekologických škod v příštím roce 7 miliard. To je však zcela mylná domněnka.
Rozhovor s Tomášem Zídkem, náměstkem ministra financí.
-
Loterie a hazardní hry, oblíbené téma českých politiků. Nejnovější návrh na regulaci sázkových her poslal pražský magistrát. Radnice chtějí samy rozhodovat o tom, jestli povolí na svém území takzvané videoterminály. Licence ale zatím uděluje ministerstvo financí. Změny se dají čekat nejdříve v polovině příštího roku. Vláda chce problém řešit úpravami návrhů, které už leží ve sněmovně. A s námi ve studiu je teď náměstek ministra financí Tomáš Zídek. Přeji vám hezký den.
Rozhovor na aktuální téma s Národním koordinátorem pro zavedení eura - doc. Ing. Oldřichem Dědkem, CSc
- Já pevně doufám, že bude, pokud vycházíme ze zájmu České republiky, které představují to, že jsme malá, velmi otevřená ekonomika obchodně velmi propojená na země eurozóny, Evropské unie, takže zavedení eura by určitě by pro nás bylo výhodné.
Rozhovor s Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí
-
* Příští rok se zvýší řada daní – DPH, spotřební daně a daň z nemovitostí. Před schválením balíčku bylo i od politiků často slyšet, že jde o krátkodobé opatření na záchranu rozpočtu a že se daně po roce vrátí zase na dnešní úroveň. Jak to je ve skutečnosti?
Byl to jen mediální šum. Samy od sebe se automaticky nevrátí, tedy ani DPH. Platný zákon s tím nepočítá. Pokud nová vláda nenavrhne, aby se změnily, tak zůstanou platné i do budoucnosti. Říkám, že to jsou daně s otevřeným koncem. Vývoj stavu veřejných rozpočtů ale spíš signalizuje, že se zvýší tlak na jejich další zvyšování. Za překročení schodku rozpočtu máme řízení u Evropské komise a ministerstvo musí připravit konvergenční program, který každý rok ošetří díru v rozpočtu ve výši 35 miliard korun, za tři roky tedy celkem 100 miliard korun. Co se z roční částky 35 miliard korun nepodaří ušetřit na výdajích, to se musí získat zvýšením daní, nejspíše DPH.
Rozhovor s Radkem Šnáblem, poradcem ministra financí pro oblast mezinárodních arbitráží
-
* Jak si stát vede v arbitrážích?
Jestli to je otázka na mě, tak já si dovolím říct, že stát si v tuto chvíli stojí poměrně dobře a to nejen v těch arbitrážích, které byly ukončeny v posledních 12 měsících, ale i v arbitrážích, které aktuálně probíhají, a to prostě proto, že jak jste správně podotkla v úvodu a předpokládám, že pan doktor Hrodek mě v tomto doplní, ty mezinárodní arbitráže z titulu dohod o ochraně investic jsou trošku specifickou disciplínou v tom, že pokaždé žaluje někdo jiný, ale žalovaný je pořád stejný. Takže samozřejmě tím, že se zlepší ta taktika a přístup státu k arbitrážnímu řízení, tak samozřejmě těmi jednotlivými řízeními se dokáže ta obrana velice zefektivnit, což je přesně to, co se stalo v těch posledních dvou letech.
Rozhovor s Klárou Hájkovou, náměstkyní ministra
-
Práce vás musí bavit a musíte jí věnovat vše, říká náměstkyně Klára Hájková. Štěstí podle ní nepadne na člověka náhodou. Na ministerstvo financí nastoupila hned po ukončení studia práv. Po dvou letech se stala vedoucí oddělení bankovnictví a o tři roky později, v 27 letech, usedla do křesla náměstkyně ministra financí v oblasti finančnictví. „Když tvrdě pracujete, jste ke svému okolí příjemní, jste chytří a umíte sami řešit úkoly, vaši nadřízení si toho všimnou. Samozřejmě, pokud je v týmu více takových lidí, záleží trochu i na štěstí,“ popisuje třicetiletá Klára Hájková svůj „recept“ na úspěch.
-
* Přímo z univerzity jste se ocitla na ministerstvu financí, plánovala jste si takovou kariéru?
Tehdy jsem neměla žádnou koncepci kariéry. Po škole jsem rozeslala životopisy a zájem o mě mělo jak ministerstvo, tak i soukromý sektor. Já se nakonec rozhodla pracovat ve státní správě.
Autor: Peter Chrenko, náměstek ministra financí
-
I když nejde o »mediálně chytlavé« téma, reforma účetnictví představuje součást nezbytné reformy veřejných financí. Pro správné řízení je třeba mít správné informace ve správný čas. Funguje to v soukromém sektoru a není důvod domnívat se, že by veřejný sektor měl zůstat stranou. Jeho součástí jsou i obce, tudíž reforma účetnictví přináší změnu také jejich finančního řízení.