Rozhovor s Ivanem Fuksou, 1. náměstkem ministra financí
-
1. téma - ČSA: České aerolinie mají problém.takto stručně se dá shrnout poslední vývoj. Poté, co se státní firma propadla do dvoumiliardové ztráty se začali bouřit její odboráři s piloty v čele. Začali požadovat hlavu prezidenta společnosti a vedení včera kontrovalo. Navrhlo, že pokud si zaměstnanci nechají razantně snížit platy, tak všichni manažeři z vedení rezignují. Pokud měl tento plán fungovat jako uklidňující, pak se pravděpodobně minul účinkem. Piloti ČSA dnes vyhlásili časově neomezenou stávkovou pohotovost. Začíná 20 minut Radiožurnálu, vítejte u jejich poslechu. Dnes bude hostem dalších Dvacet minut 1. náměstek ministra financí Ivan Fuksa. Dobrý den, pane náměstku.
-
2. téma - státní finance: Posloucháte Dvacet minut Radiožurnálu, 1.náměstek ministra financí Ivan Fuksa je mým dnešním hostem. Tak, takzvaný Janotův balíček, to znamená, nazvěme to například Návrh státního rozpočtu na rok 2010 z dílny ministra financí Eduarda Janoty, tímto vašeho přímého nadřízeného a nebo prostě ten ozdravný balíček, který by měl státní finance České republiky vytáhnout z toho zatím, dneska to tuším pan premiér Fischer nazval obludným schodkem 240 či většího čísla miliard korun. Dnes byl premiér Jan Fischer jak za Jiřím Paroubkem, předsedou ČSSD, tak z předsedou ODS Mirkem Topolánkem a nesetkal se s tím balíčkem s velkým úspěchem. Dalo se to očekávat?
Rozhovor s Ivanem Fuksou, 1. náměstkem ministra financí
-
* Pane náměstku, proč se nicméně ten restrukturalizační plán pro ČSA chystá právě teď těsně před závěrem privatizačního procesu?
Tak on ten restrukturalizační program bude dnes poprvé představen jak dozorčí radě, tak i ministrům dopravy a ministru financí, nicméně je to reakce na vývoj na leteckém trhu, ale i v samotném ČSA a zároveň při průběhu privatizace, kdy v jednotlivých rozhovorů /nesrozumitelné/ i rozhovory s managementem zazníval silný požadavek od obou 2 zájemců o privatizaci ČSA, aby za každé situace a v jakémkoliv čase co nejdříve byl přijat restrukturalizační program.
Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
-
V předvolebních debatách o daních se tak nějak přechází jeden důležitý fakt: totiž, že jejich výběr není zadarmo. Představují sice nějakou inkasovanou částku, ale krom toho jsou s nimi spojeny i náklady a výdaje. Čerstvě na to upozorňuje studie Vysoké školy ekonomické, která stojí v předvolebním čase za přečtení. Celková dodatečná částka, kterou různé odvody (včetně sociálního a zdravotního pojištění) vyvolávají, odhaduje studie na 40 miliard korun. Suma zahrnuje náklady na vedení různých evidencí, daňové poradenství a podobně. To jsou dodatečné náklady, které vznikají daňovým poplatníkům. Administrativní náklady spojené s výběrem daní má však i stát. Jen naše daňová správa přijde rozpočet na 7 miliard.
Zdroj: E15 Rubrika: Události - rozhovor s vedoucím projektu Janem Ziklem, ředitelem odboru Financování územních rozpočtů a programové financování (MF)
-
E15: Co je podstatou dodatku, který jste vyjednal?
Nejzásadnější změnou je fázový náběh projektu. Původně měl trvat něco přes rok, nyní se rozdělí na funkční celky a budeme ho uskutečňovat ve třech letech. Tedy v roce příštím a těch dvou následujících.
Rozhovor s Janem Ziklem, ředitelem projektu digitální státní pokladna.
-
Projekt za 2,5 miliardy korun, který má propojit kolem 700 organizací a 6 tisíc úředníků, by se měl naplno rozeběhnout od ledna 2012.
ČT 24, 4.8.2009, 08:25, pořad: Studio 6 II - rozhovor s Janem Knížkem, vrchním ředitelem České daňové správy
-
Podnikatelé už nemusejí mít sídlo firmy přímo v místě, kde provozují svoji činnost a také mohou firmu snadněji stěhovat. Občanský zákoník zmírnil dosavadní povinnosti týkající se sídla společnosti. Toho využívají například podnikatelé, kteří se stěhují za lepší adresou do větších měst.
Rozhovor s Bohdanem Hejdukem, náměstkem ministra financí.
-
Schodek státního rozpočtu v červenci překročil 76 miliard korun. Původně se pro celý letošní rok plánoval deficit zhruba v poloviční výši. A ještě jedno číslo pro srovnání. Loni v sedmém měsíci stát naopak hospodařil s přebytkem, a to 9 miliard. Jak informovalo ministerstvo financí, na letošním výsledku se projevily především nižší výměr daní a naopak rostoucí sociální dávky.
ČT 24, 4.8.2009, 21:10, pořad: Ekonomika