Novinky

V médiích

Ministerstvo financí a jeho lidé v médiích. Reakce ministerstva na nepřesnosti.

ilustrace
Kdo
Typ
téma
Období

Celkem 525 stránek pro témata Nepřesnosti

Ilustrační obrázek - Nové úrazové pojištění bude dlouhodobě výhodnější i pro stát

Vydáno

Nové úrazové pojištění bude dlouhodobě výhodnější i pro stát

"Zlatý důl pro pojišťovny"
Týden | Datum: 1.10.2012 | Rubrika: Aktuálně | Strana: 12 | Autor: Pavel Cechl

Nová podoba úrazového pojištění zaměstnanců zatne na dlouhé roky sekeru do státního rozpočtu. Pojišťovnám naopak přinese ročně zhruba pět miliard korun.

Vydáno

Ministr financí nebyl na dovolené

"Inkognito"
Lidové noviny | Datum: 19.9.2012 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 01 | Autor: Martin Zvěřina

"Hlavní roli experta obsadil zcela přirozeně Leoš Heger. Svou seriózní starostlivost politicky prodává dobře a nehystericky. I Miroslav Kalousek, po návratu z dovolené, naskočil šikovně do role bojovníka s jedovou kalamitou. A neváhá rozvíjet ani nápady, co všechno by se dalo dělat v budoucnosti."

Vydáno

Boj proti podvodům v oblasti DPH

"Kalousek zahajuje likvidaci neplatičů DPH"
Ekonom | Datum: 6.9.2012 | Rubrika: Byznys & Politika | Strana: 23 | Autor: Josef Pravec

V Česku jsou desetitisíce firem neplatících DPH. Stát je chce ekonomicky zničit.

Ministerstvo financí vyhlašuje vyhlazovací válku firmám, které neplatí DPH. Ministr Miroslav Kalousek varuje, že tentokrát se nejedná o žádnou nápravu nepoctivých, ale rovnou o jejich ekonomickou likvidaci. Hlavní „zbraní“ na straně státu má být veřejně dostupná černá listina neplatičů. Pokud by někdo obchodoval se společností uvedenou na tomto seznamu, riskuje, že za ni bude muset uhradit nedoplatky. „S tak označeným obchodním partnerem už nikdo nebude chtít nic mít, a tím dojde k jeho odstranění ze systému,“ říká ministr. Černá listina by se jmény hříšníků měla začít plnit od ledna příštího roku. Zapotřebí je k tomu už jediné. Aby poslanci a senátoři během příštích týdnů zvedli ruce pro novelu zákona o DPH, jež institut „nespolehlivého plátce“ zavede. Toto opatření naváže na už rok platný systém ručení, kdy za nespolehlivého plátce přebírá placení daně jeho obchodní partner. Někteří podnikatelé se ale obávají šikany. „Jsem absolutně proti. Ať jde o listinu, nebo o loni zavedený systém záruk. Stát přece má ohromné pravomoci a přitom u daní přenáší to, co má dělat sám, na jiné,“ řekl týdeníku Ekonom podnikatel Michal Bláha, majitel společnosti Doporucim.cz. Navrhované zpřísnění by podle něho možná mohlo platit pro obchodování s pohonnými hmotami, kde dochází k největším únikům, v žádném případě ale ne plošně.

Vydáno

Odvody hazardu obcím

"Peníze z hazardu"
ČT 1 | Datum: 7.9.2012 | 19:00 | Pořad: Události

Jolana VOLDÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
S penězi z hazardu a loterií hospodaří samotné obce. Dělí je mezi sportovce, charitu, anebo kulturu. Ministerstvo financí jim celkem pošle 5 až 6 miliard korun.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
--------------------
Jenže některé obce se začínají ozývat, že dostaly méně peněz, než měly přislíbeno. A právě na obce pak tlačí sportovní kluby, kterým úplně vypadly příjmy od Sazky, no a spoléhají se teď pouze na svoje starosty.

Bohuslav JEDINÁK, manažer klubu, FK Blansko
--------------------
Pokud to Ministerstvo financí té obci ty peníze slíbí a potom je nepošle na ty projekty, tak to opravdu není fér.

Vydáno

Za chyby v ROP SZ jsou odpovědné krajské orgány

"Severozápad má z dotací vracet 2,5 miliardy korun"
Právo | Datum: 23.8.2012 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 05 | Autor: Rudolf Voleman

Podle ministerstva financí by měly dotace vracet kraje, které jsou zřizovatelem ROP Severozápad. „Jenže ministerstvo financí nechalo v minulých čtyřech letech z ROP proplatit zhruba 11 miliard korun na projekty, z nichž polovinu již certifikovalo jako bezchybné,“ oponoval Pánik, podle kterého odpovědnost nese právě Kalouskův resort, který ROP v minulosti kontroloval, ale žádná pochybení nenašel.

Vydáno

Reakce na nepřesnosti týkající se změny zdanění úrokových výnosů z dluhopisů

V dnešních Hospodářských novinách se objevily poněkud zavádějící a nepřesné informace týkající se zdanění úrokových výnosů z dluhopisů.

Jmenovitá hodnota spořicích státních dluhopisů ve výši 1 Kč byla stanovena z důvodu jednoduchého způsobu reinvestování výnosu u reinvestičního a dnes také proti-inflačního spořicího státního dluhopisu. Při jmenovité hodnotě 1 Kč se každá koruna úrokového výnosu, kterou vlastník dluhopisu obdrží, pravidelně automaticky reinvestuje formou připsání dalších dluhopisů, a dochází tak ke zvyšování počtu kusů dluhopisů v přesně stanovených půlročních či ročních intervalech. V případě stanovení vyšší jmenovité hodnoty než 1 Kč by reinvestování výnosů ze spořicích státních dluhopisů nebylo možné anebo by muselo docházet k zaokrouhlování, které by mohlo výrazně znevýhodňovat některé vlastníky. Za účelem zajištění jednoduchého způsobu reinvestice úrokového výnosu a zachování stejných podmínek pro všechny vlastníky byla stanovena jmenovitá hodnota na 1 Kč. Nejednalo se tedy o žádný „Kalouskův trik“, ale nutný krok, aby nebyli diskriminováni někteří vlastníci spořicích dluhopisů.