Novinky

V médiích

Ministerstvo financí a jeho lidé v médiích. Reakce ministerstva na nepřesnosti.

ilustrace
Kdo
Typ
téma
Období

Celkem 1082 stránek pro témata Ministr financí

Ilustrační obrázek - Stát ČSOB na ruku nepůjde

Vydáno

Stát ČSOB na ruku nepůjde

O smír se stát pokouší od září loňského roku. Neúspěšně. Přesto pro nás bylo překvapením, že ČSOB podala žalobu o 1,6 miliardy korun, protože osobně jsem byl stále přesvědčen, že dohoda je možná. A říkám, cesta k ní je stále otevřená. Nicméně, taková jednání mají zcela jiný rozměr, když se vedou v době, kdy běží arbitrážní řízení. Představa ČSOB, že stát bance zaplatí všechno, o co si řekne, je prostě nesmyslná. 

Vydáno

Musíme zastavit a otočit ten trend

Základní důvody jsou dva a oba dlouhodobé. Jedním z nich je strach riskovat. Za to nese odpovědnost celá politická reprezentace. Proto se dlouhodobě odkládají reformy, které souvisejí se stárnutím populace: zdravotní reforma, reforma důchodového systému. Druhým důvodem je fakt, že Česká republika namísto toho, aby udělala, co slíbila EU, totiž že případné vyšší příjmy použije ke snížení deficitu, větší příjmy projedla, a navíc překračovala výdajové limity – jen v roce 2006 o 41 miliard korun.

Vydáno

Rozpočtový schodek České republiky

Ministři financí Evropské unie říkají české vládě: "Unizóno, snižte rozpočtový schodek." 

  • Miroslav Kalousek: "Hodnocení pokládám za absolutně objektivní, včetně jeho kritických částí, které kritizují Českou republika za to, že nevyužila léta dobrého hospodářského růstu k tomu, aby konsolidovala své veřejné rozpočty. Kritizuje zato, že odkládá nezbytné reformy v penzijním systému, v systému veřejného zdravotního pojištění a že příjmy, které nám plynuly z vyššího, než předpokládaného hospodářského růstu nebyly používány ke snižování deficitu, ale byly zapojovány do veřejných výdajů. To bylo ono mnou často zmiňované každoroční překračování závazných výdajových limitů, ke kterým jsme se sami, sami zavazovali."

Vydáno

Kritika Bruselu směřuje k českým veřejným financím

Na hlavu České republiky se snesla další kritika z Bruselu za špatné hospodaření s veřejnými penězi. Na pravidelném zasedání ministrů financí ale zazněla i pochvala za chystanou reformu.

  • Miroslav Kalousek: "Těch důvodů, proč jsou veřejné finance v tom stavu, v kterým jsou, je několik. Samozřejmě ten předvolební balíček je jeden významný, ten druhý je rozpočtová politika let 2002 až 2006, kdy Česká republika každoročně porušovala své závazky z hlediska výdajových limitů. Ty překračovala a vyšší příjmy nepoužívala ke snižování deficitu, ale naopak je zapojovala vůči těm vyšším výdajům, které překračovala."

Vydáno

Také bych snížil daně, ale...

Vláda stanovila limity příjmů, výdajů, deficitu a limity pro jednotlivé kapitoly. Do konce července jednotliví ministři dají návrh vnitřních struktur kapitol. Vše musí být hotovo do 30. září. Tím ale jen popisuji harmonogram toho procesu. Ale ten harmonogram musí být dodržen. Otázkou jen je, jestli bude vláda ochotna předložit rozpočet s deficitem do tří procent HDP, jak jsme se zavázali. Ano, vzhledem k tomu, že teprve v půlce srpna se bude hlasovat o pozměňovacích návrzích, tak existuje jisté riziko, že to možné nebude. Ale já jsem optimista. 

Vydáno

Česku hrozí politické potácení

Ministr financí Miroslav Kalousek nyní počítá, co by pro státní rozpočet na příští rok znamenaly nové daňové návrhy ODS. Ta přišla s požadavkem na razantnější snížení daní, než schválila vláda. A Kalousek varuje: Sestavit rozpočet se schodkem pod tři procenta HDP je za těchto podmínek problém.

Vydáno

Prioritou nejsou daně, ale stabilizace rozpočtu

Reforma veřejných rozpočtů se musí udělat. Jak se promítá do preferencí KDU-ČSL skutečnost, že je to strana, která se hlásí k reformě, nedovedu posoudit. Dokážu posoudit jediné - pokud se reformy neudělají, tak na to v budoucnu doplatí nejslabší a nejchudší.

Vydáno

Kdo chce dotace, nesmí mít tajnosti

" Myslím, že vláda bude souhlasit, vždyť jde o účinnou metodu boje proti korupci a za zprůhlednění rozdělování veřejných financí. Aparáty jednotlivých institucí mohou ale tvrdit, že to nejde, a úředníci ministerstev při zaslechnutí, že budou předkládány dokonce zápisy z porad o dotacích, zblednou nevolí. Veřejná kontrola by se měla vztahovat nejen na poskytovatele dotací, ale i na příjemce. Ten totiž často v žádostí udává velmi těžce ověřitelné údaje."

Vydáno

Ministr Kalousek: věda a výzkum jsou priorita

Absolutní prioritou vlády je podle ministra financí Miroslava Kalouska věda a výzkum. Tyto obory mají podle včerejšího rozhodnutí vlády až do roku 2010 zaručený stálý přísun peněz. Vládní výdaje na vědu a výzkum meziročně porostou o osm procent.