Musím se ohradit vůči tomu, že výběr daní v České republice je jedním z nejdražších v Evropě. To jsem připraven kdykoliv rozporovat. Výběr 100 korun nás stojí 1,3 korun, a to jen na přímých odvodech. Pokud se k tomu připočte i výběr nepřímých daní, pak se dostaneme hluboko pod jednu korunu. Mohl bych vám říct třeba 48,3 miliard korun a kdo nevěří, ať tam běží. Žádné konkrétní číslo, kolik se na této změně ušetří, vám ale neřeknu. Zjednodušením výběru daní se ušetří práce tisíců lidí, tedy mzdové a provozní náklady. Na straně podnikatelů se bude jednat zejména o úsporu časovou.
Mrzelo by mě, kdyby se v souvislosti s návrhem daňové reformy rozpoutala jen debata o sazbách. To, co jsme tento čtvrtek předložili, není primárně o sazbách, ale o zásadní změně celého daňového systému, která se dotkne každého. Jde o první ucelený pokus o zásadní reformu daní od roku 1993. Cílem našeho mnohaměsíčního úsilí je celý systém zjednodušit, zrychlit a stabilizovat. Náš koncept nyní předkládáme k veřejné diskusi, od níž se budou odvíjet případné úpravy a další postup. Všechny politické kluby, politické strany, účastníci tripartity a prostřednictvím internetu ale i každý občan této země dostanou od nás návrh na jednoduchý a stabilní daňový systém včetně variant, jak ho dosáhnout. Zajímá mě názor každého občana. Ale znovu podtrhuji – nepředkládáme k veřejné diskusi otázku daňových sazeb, ale chceme otevřeně diskutovat o změně celého systému.
Ministr financí Miroslav Kalousek rozešle v příštích dnech dopisy 510 rodinám, kterým komunisté zabavili v 50. letech majetek, a navíc jim vyměřili nesmyslné daně. Rodiny „kulaků“ je tehdy nesplatily a ministerstvo peníze stále vymáhá. Kalousek říká, že je připraven jim dluh odpustit. „Přál bych si, aby o prominutí požádaly. Jsem připraven to promptně řešit. Toto je přesně ta situace, kdy je možné udělit výjimku,“ říká Kalousek.
Budu trvat na tom, aby vláda před snížením daní také závazně schválila škrty ve výdajích státního rozpočtu, říká v rozhovoru pro HN ministr financí Miroslav Kalousek.
Arcelor Mittal uzavřel v roce 2002 privatizační smlouvu s Českou republikou, na základě které Česká republika se zavázala převést, bude-li možné, čtrnáctiprocentní balík akcií dříve Nové huti, nyní Arcelor Mittal Ostrava. A samozřejmě byl tam ten dovětek, bude-li možné, protože o stejný balík v tu dobu vedla právní spor s firmou Petrcíle, které se zavázala tento balík akcií převést privatizační smlouvu z roku 96. Arbitrážní spor s firmou Petrcíle i tento arbitrážní spor se vedl o jeden a ten samý balík akcií, proto také obě dvě firmy požadovaly stejnou částku pět celých sedmdesát devět miliard. Takže, reálně České republice hrozilo, že bude moci zaplatit jedenáct ..., bude muset zaplatit jedenáct celých šest miliard v případě, že by neuspěla v těchto dvou sporech. My jsme samozřejmě rádi, že jsme v obou dvou sporech vyhráli a nebudeme muset platit ani korunu.
Abychom udrželi úroveň veřejných služeb, podpor a úlev, musíme na to mít. Veřejné rozpočty nejsou v dobré kondici. Menšího než očekávaného deficitu jsme loni dosáhli především díky příznivému hospodářskému růstu. Ten však nemůže trvat věčně. Pokud teď začneme drobit a rozmělňovat i to málo, co jsme zatím dokázali prosadit, jak prosadíme mnohem důležitější změny v rozpočtových systémech?
Rád bych zareagoval na komentář Petra Kamberského, který mě tvrdě kritizuje za ochotu jednat o společné metodice při výpočtu základu daně z příjmů právnických osob v Evropské unii (Nechme daně doma, HN 21. února). Redakční komentář uvádí, že ministr Kalousek najednou obrací, "přemýšlí účetnicky" a chce sjednotit daňový základ pro podniky v celé EU. Nic takového není pravda. Znovu si dovoluji zopakovat, co jsem skutečně řekl: "Pokládal bych za užitečné, kdyby celá EU měla jednu metodiku, abychom se stejným způsobem daně dopočítali." Dodal jsem důrazně: "V žádném případě ale nesouhlasím s návrhem konsolidovaného základu."
Ministr financí Miroslav Kalousek dementuje prohlášení náměstka ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera ohledně prodeje akcií ČEZu, které zveřejnila agentura Thomson Financial.
Jedná se nepochybně o nedorozumění, neboť prodejem akcií ČEZu je pověřeno Ministerstvo financí a náměstek ministra průmyslu a obchodu nemá v tomto procesu sebemenší pravomoci.
Prohlašuji, že žádné rozhodnutí o pozastavení prodeje akcií ČEZu nebylo učiněno a nemám ani v úmyslu takové rozhodnutí učinit. Rovněž je dosud platnou skutečností, že vláda uložila ministru financí prodat 7% akcií ČEZu a toto rozhodnutí nebylo změněno.
Miroslav Kalousek
ministr financí