Novinky

V médiích

Ministerstvo financí a jeho lidé v médiích. Reakce ministerstva na nepřesnosti.

ilustrace
Kdo
Typ
téma
Období

Celkem 1081 stránek pro témata Ministr financí

Ilustrační obrázek - Rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem o jeho odchodu z politiky, jeho příteli Šťávovi a o státním rozpočtu

Vydáno

Rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem o jeho odchodu z politiky, jeho příteli Šťávovi a o státním rozpočtu

*  Když jsme si domlouvali rozhovor, řekl jste: Doufám, že to stihneme dřív, než skončím... Tak to jsme stihli, ale řekněte: To už máte v kalendáři červeně zaškrtnuté datum, po němž už nebudete mít žádné politické schůzky?

Tak to je pěkně nečestné a nesportovní, že mi ten bonmot připomínáte i v rozhovoru! Ale samozřejmě – za stávající politické situace se každý ministr pohybuje v mantinelech, kdy zaprvé musí pracovat jako kdyby tady měl sedět ještě dlouho, minimálně do konce volebního období. A současně počítat s tím, že zítra skončí. To je logické v tomto rozpoložení sil v Poslanecké sněmovně. Je celá řada rizik, že tato vláda nemusí vydržet. 

Ilustrační obrázek - Příprava rozpočtu na příští rok

Vydáno

Příprava rozpočtu na příští rok

*Nejdůležitějším zákonem roku je tradičně státní rozpočet. Poslechněme si hned na začátku, jak své dílo státní rozpočet uvedl na tiskové konferenci ministr financí Miroslav Kalousek.

Dnes je tedy definitivní návrh zákona o státním rozpočtu, který vláda projednávala. Jsme první vláda, která dodržuje zákon o rozpočtových pravidlech /nesrozumitelné/ se staly součástí právního řádu, nikdy nebyly dodržovány. Topolánkova vláda je první vládou /nesrozumitelné/ již druhým rokem důsledně dodržuje. Předpokládané příjmy v tomto dnešním návrhu byly bilion sto třináct celých tři miliardy korun. Výdaje navrhované jeden bilion sto padesát jedna celých čtyři miliardy korun. A deficit třicet osm celých jedna miliarda korun. Samozřejmě prostor k úpravám v jednotlivých kapitolách je minimální, já bych nesmírně ocenil přístup všech resortních kolegů, pro které je to samozřejmě tíživá situace, že si všichni uvědomujeme, že cesta k naplňování rozpočtových požadavků není ve zvyšování deficitu, ale jedině výměnou politických priorit, to znamená, chceme-li pokrýt nějaký výdaj, jedině za tu cenu, že vezmeme z nějakého jiného předpokládaného výdaje, ne že si půjčíme více peněz nebo budeme předstírat nějaké fiktivní příjmy.

Vydáno

Státní finance máme pod kontrolou. Zatím

* Říkáte, že státní rozpočet je pod kontrolou. Jsou ale v tom případě ještě nutné reformy? Vždyť letos znovu rostou výdaje rozpočtu o dost pomaleji než jeho příjmy.

Pokud říkám, že máme státní finance pod kontrolou, tak mluvím jen o několika příštích letech. Do roku 2011 máme rozpočet skutečně pod kontrolou. Z dlouhodobého hlediska se ale bez provedení zásadních reforem penzí a zdravotnictví v žádném případě neobejdeme. Pokud mají být úspěšné a máme udržet vyrovnanou bilanci veřejných rozpočtů, tak musí mít společnou jednu velmi nepopulární věc: více spoluúčasti. Proto je bude velmi obtížné prosadit. 

Vydáno

Kalousek: Nepráskám jako Tlustý

* Co říkáte na reportáž, ze které vyplývá, že vám Vlastimil Tlustý přinesl seznam patnácti projektů, které má ministr financí podpořit?

Já si nejsem jist, že těch věcí bylo patnáct, osobně se domnívám, že jich bylo ještě více. To byl asi jeden z důvodů, proč byl z mého pohledu vyhozen náměstek Eduard Janota (odvolán Tlustým – pozn. red.), protože jako slušný člověk takové věci dělat nechtěl a nemohl. Logicky tak nebyly vyslyšeny dotace, které nemohou mít prioritu veřejného zájmu. Tečka. Víc vám těžko mohu říct. 

Vydáno

Poplatky jsou nefér, nic ale nezmůžeme

* Co říkáte tomu, že české banky vybírají skoro nejvyšší poplatky v Evropě?

Já nezpochybňuji to, že poplatky bank u nás jsou neúměrně vysoké. Obchodní politika v oblasti drobného bankovnictví není vůči klientům úplně férová. Ale věřím, že to může vyřešit jen konkurenční prostředí.

Vydáno

Kroll? Jsou to tajtrlíci

Miroslav Kalousek: Kdybych já byl Karel Schwarzenberg, Krollu bych za tu mizernou práci nedal ani korunu, říká ministr financí Miroslav Kalousek k auditu financí šéfa lidovců a vicepremiéra Jiřího Čunka. 

Vydáno

Je absurdní, aby technik Čunek lobboval na obraně

* Proč vás informace z auditu firmy Kroll, že Jiří Čunek měl na začátku devadesátých let lobbovat na ministerstvu obrany pro vsetínskou zbrojovku, kde jste byl náměstkem, tak rozhněvala, že chcete proti Krollu a exšéfovi zbrojovky Karlu Dančákovi vyvinout právní kroky?

Protože je to lež. Já jsem měl program L-159 i kanón Plamen na starosti a je absurdní, aby pan Čunek, bezpečnostní technik Zbrojovky Vsetín, řadový člen celostátní konference KDU-ČSL, jakkoli s kýmkoli mohl na ministerstvu obrany jednat o tomto projektu a jakkoli to ovlivnit. Se mnou nejednal a jsem si jist, že nejednal s žádným mým podřízeným. V té zprávě je přitom napsáno, že o této zakázce na ministerstvu jednal. Je to lež, kterou nemíním jen tak nechat ležet ve vzduchu. Nevím, zda byl pan Dančák obelhán či lhal, nebo zda firma účelově fabuluje. To je mi jedno, ale jsem připraven využít všech právních instrumentů, aby tuto lež odvolali. 

Vydáno

Občané nemají stát proto, aby vařil pivo a vlastnil letiště, říká Miroslav Kalousek

* Tohle dost lidí rozčílí, ostatně vy máte dosti dobrou schopnost budit vášně. Teď jste například zažaloval největší banku v republice. To dosud žádný ministr financí v historii neudělal.

Tak pozor, já ne, ČSOB zažalovala stát o pohledávky s tzv. právní vadou za IPB ve výši 1,7 miliardy, na které ale podle nás nemá právo. Požadavek, aby vrátila desítky miliard veřejné podpory, kterou získala neoprávněně, je v rámci tzv. protipodání. My jsme tedy nezažalovali ČSOB, naopak z Aurory vystřelila jako první ČSOB. Tak jsme řekli – dobrá, chcete-li se soudit, my zase požadujeme zpátky veřejnou podporu, kterou tato banka při převzetí IPB dostala. A není pochyb, že ČSOB dostala větší než nezbytně nutnou veřejnou podporu. Rozhodnutí mezinárodního tribunálu v kauze s Nomurou je toho potvrzením. Akceptuji argument ČSOB, že arbitráž s Nomurou na ni nemá žádný právní dopad, protože nebyla stranou sporu. Nicméně mezinárodní arbitrážní tribunál jasně řekl, že hodnota stoprocentně očištěné IPB nebyla nula, jak vždy tvrdila ČSOB a pan ministr Mertlík, ale 34,2 miliardy korun. ČSOB dostala z peněz daňových poplatníků o 34,2 miliardy více, než měla.

Vydáno

Ze Zlaté koruny se stala prestižní soutěž finančních produktů

Ministr financí Miroslav Kalousek odpovídá na otázky, které se týkají nejen Zlaté koruny.

* Jste v pořadí už čtvrtý ministr financí ČR, který nad Zlatou korunou převzal záštitu. Jaký význam má tato soutěž z vašeho pohledu? Může být Zlatá koruna užitečná pro ekonomickou politiku státu?

Ze Zlaté koruny se postupně stala velmi prestižní soutěž finančních produktů, která má velký význam jak pro spotřebitele, tak i pro samotné finanční ústavy. Pro spotřebitele může představovat důležité vodítko při výběru toho pravého finančního produktu, u kterého bude mít jistotu, že dostane skutečně kvalitní služby. Pro finanční ústavy znamená Zlatá koruna možnost prezentovat své produkty a samozřejmě i motivaci zlepšovat své služby. Já jako ministr financí mám eminentní zájem na co nejlepším fungování finančního trhu, k čemuž Zlatá koruna bezesporu přispívá.