Novinky

2021

Informace o zasedáních Rady ECOFIN v roce 2021.

ilustrace

Vydáno

Ecofin: Ministři financí schválili revizi směrnice o DPH

Na pravidelném zasedání Rady Ecofin v Bruselu se ministři financí zemí Evropské unie dohodli na revizi směrnice upravující daň z přidané hodnoty. Členské státy tak budou moci uplatňovat sníženou sazbu daně na širší okruh komodit, například na základní potraviny a léky.

Vydáno

Zasedání Rady ECOFIN v úterý 7. prosince 2021

V úterý 7. prosince 2021 se uskuteční poslední zasedání ministrů financí zemí Evropské unie pod vedením slovinského předsednictví. Na jednání, které proběhne prezenčně v Bruselu, bude Českou republiku zastupovat místopředsedkyně vlády a ministryně financí, paní Alena Schillerová. Hlavními body jednání budou snížené sazby daně z přidané hodnoty a zahájení nového cyklu koordinace hospodářských politik, tzv. evropského semestru.

Vydáno

Zasedání Rady ECOFIN dne 9. listopadu 2021

V úterý 9. listopadu se uskuteční zasedání ministrů financí Evropské unie. Českou republiku bude zastupovat náměstek ministryně financí, pan Stanislav Kouba. Stěžejními body jednání budou ceny energií a obnovení debaty o revizi fiskálních pravidel v kontextu hospodářské obnovy po pandemii. Komise rovněž představí nová pravidla pro bankovní dohled (tzv. Basel III).

Vydáno

Videokonference Rady ECOFIN dne 28. října 2021

Ve čtvrtek 28. října proběhne mimořádné zasedání ministrů financí zemí Evropské unie. Na jednání, které proběhne prostřednictvím videokonference, bude Českou republiku zastupovat místopředsedkyně vlády a ministryně financí, paní Alena Schillerová. Jediným diskusním bodem bude schválení národních plánů obnovy pro Estonsko, Finsko a Rumunsko.

Vydáno

Zasedání Rady ECOFIN dne 5. října 2021

V úterý 5. října proběhne v Lucemburku pravidelné zasedání ministrů financí zemí Evropské unie. Českou delegaci povede náměstkyně ministryně financí pro mezinárodní vztahy a finanční trhy, paní Lenka Dupáková. Hlavním bodem poměrně rozsáhlé agendy bude diskuse o změnách regulace pojišťoven.

Vydáno

Neformální zasedání ECOFIN 10. – 11. září 2021

Ve dnech 10. – 11. září se uskuteční neformální setkání ministrů financí zemí Evropské unie a guvernérů evropských centrálních bank. Tzv. neformální ECOFIN pořádá Slovinsko, země předsedající v tomto pololetí Radě EU. Českou delegaci povede náměstkyně ministryně financí paní Lenka Dupáková.

Vydáno

Ecofin: Ministři financí schválili český plán obnovy za 180 miliard korun

Na dnešním videokonferenčním jednání Rady Ecofin ministři financí projednali český a irský Národní plán obnovy. Česká republika tak po formálním schválení bude moci začít čerpat prostředky na investiční projekty. Z mimořádného krizového fondu EU bychom měli v letech 2021-2026 získat až 7,1 miliardy EUR, tedy zhruba 180 miliard korun.

Vydáno

Jednání Rady ECOFIN 13. července 2021 v Bruselu

V úterý 13. července se bude konat prezenční jednání ministrů financí ve formátu Rady ECOFIN. Českou delegaci povede místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová.

Vydáno

Ecofin: Ministři financí jednali o úpravách systému DPH a plánech obnovy

Na jednání Rady Ecofin v Lucemburku diskutovali ministři financí členských zemí Evropské unie včetně ministryně financí Aleny Schillerové o rovném zacházení mezi členskými státy v daňových otázkách a o hospodářské obnově evropských ekonomik prostřednictvím národních plánů obnovy. Jednalo se o poslední zasedání v rámci portugalského předsednictví, v Radě EU ho vystřídá Slovinsko.

Vydáno

Jednání Rady ECOFIN 18. června 2021 v Lucemburku

V pátek 18. června se uskuteční zasedání Rady EU ve formátu ministrů financí. Vedoucí delegace České republiky bude místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová. Stěžejními body jednání budou daňové otázky týkající se DPH a podpora hospodářského oživení v Evropě.

Vydáno

Neformální setkání ministrů financí zemí EU a guvernérů centrálních bank 21. – 22. května 2021 v Lisabonu

Ve dnech 21. – 22. května pořádá portugalské předsednictví Rady EU v Lisabonu neformální setkání ministrů financí a hospodářství zemí Evropské unie, za účasti guvernérů evropských centrálních bank. Vedoucí delegace ČR bude místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová. Za Českou národní banku se zúčastní viceguvernér Marek Mora.

Vydáno

Neformální videokonference ministrů financí zemí EU 16. dubna 2021

V pátek 16. dubna proběhne videokonferenční zasedání ministrů financí a hospodářství zemí Evropské unie, které nahradí standardní prezenční jednání jak Rady ECOFIN, tak i Euroskupiny. Za Českou republiku povede jednání místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová.

Vydáno

Ecofin: Společné zdanění internetových gigantů je zpátky ve hře

Na dnešní neformální videokonferenci Ecofin jednala Alena Schillerová se svými evropskými protějšky především o zdanění digitální ekonomiky. Tématem diskuze byla i aktuální hospodářská a finanční situace v EU a Národní plány pro obnovu a oživení členských států.

Vydáno

Neformální videokonference ministrů financí zemí EU dne 16. března 2021

V úterý 16. března se uskuteční videokonferenční zasedání ministrů financí a hospodářství zemí Evropské unie, které nahradí plánované prezenční jednání Rady ECOFIN v Bruselu. Předcházet mu bude videokonference Euroskupiny dne 15. března. Za Českou republiku povede jednání místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová.

Vydáno

Neformální videokonference ministrů financí zemí EU 16. února 2021

V úterý 16. února proběhne videokonferenční zasedání ministrů financí a hospodářství zemí Evropské unie, které nahradí plánované prezenční zasedání Rady ECOFIN v Bruselu. Za Českou republiku povede jednání místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová.

Vydáno

Ecofin: Ministryně Schillerová představila kontury českého Národního plánu obnovy

Na videokonferenci ministrů financí dnes diskutovala Alena Schillerová se svými evropskými protějšky. Hlavním tématem pravidelného jednání ECOFIN byl aktuální stav příprav nástroje na podporu oživení a odolnosti (Recovery and Resilience Facility – RRF). Schvalování a realizace národních plánů obnovy patří mezi hlavní priority portugalského předsednictví. ČR má v rámci programu RRF získat v následujících letech na investiční projekty až 182 mld. Kč.

Vydáno

Neformální videokonference ministrů financí zemí EU dne 19. ledna 2021

V úterý 19. ledna proběhne videokonferenční zasedání ministrů financí a hospodářství zemí Evropské unie, které nahradí plánované prezenční zasedání Rady ECOFIN v Bruselu. Ještě předtím se k jednání sejde Euroskupina v rozšířeném formátu. Za Českou republiku jednání povede místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová.