Ministerstvo financí vypracovalo novou vzorovou dohodu o ochraně zahraničních investic

- ←
- →
Vydáno
Témata
- Dohoda o ochraně investic
- Ochrana investic
- Vzor
- Zahraniční sektor
- Legislativa
Vláda České republiky dne 28. listopadu 2016 schválila vzorovou dohodu o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi Českou republikou a jinými státy, kterou vypracovalo Ministerstvo financí. Materiál reflektuje poslední vývoj v mezinárodním investičním právu, aplikační praxi rozhodčích tribunálů a zkušenosti Ministerstva financí s obhajobou mezinárodních investičních sporů a bude sloužit jako výchozí text pro sjednávání nových dohod o ochraně zahraničních investic.
Ministerstvo financí si stanovilo za cíl upravit text tak, aby nový text následoval nejnovější trendy ve vyjednávání mezinárodních dohod o podpoře a ochraně investic a do budoucna eliminoval nedostatky objevující se v arbitrážních řízeních podle starých dohod. Mezi hlavní nedostatky patří např. u některých žalobců možnost vést paralelní řízení týkající se stejného investičního projektu na základě různých mezinárodních dohod o ochraně investic, absence ustanovení o povinnosti složení zálohy na náklady rozhodčího řízení, nemožnost urychleného zamítnutí neopodstatněných a právně nepodložených nároků, neexistence článku upravujícího právo státu na regulaci a nedostatečně jasná úprava definice zahraničního investora. Tento poslední nedostatek pak v praxi vede k tomu, že většina mezinárodních arbitráží dle dohod o podpoře a ochraně investic je zahájena českými občany prostřednictvím jejich společností účelově založených v zahraničí, které zpravidla ve státu inkorporace nevyvíjejí žádnou hospodářskou činnost, což jde proti samotnému účelu sjednávání těchto mezinárodních dohod.
Dohody o podpoře a vzájemné ochraně investic se sjednávají jako nástroj vzájemné ochrany investorů smluvních stran na území druhé smluvní strany. Určují základní hmotněprávní standardy, k jejichž dodržování se státy zavazují, a účinný způsob řešení sporů vzniklých z porušení závazků z dohod. Oproti vnitrostátnímu soudnictví jsou pro řešení těchto sporů zpravidla příslušné ad hoc ustavené mezinárodní rozhodčí tribunály, které zaručují objektivní posouzení uplatněných nároků.
Dokument ke stažení
Doporučované
- Publikováno Doporučeno 250 Kompenzační bonus pro OSVČ (jaro 2020) - nejčastější otázky a odpovědi
- Publikováno Doporučeno 231 MF spouští přímou podporu pro zasažené OSVČ
- Publikováno Doporučeno 199 Živnostníci ušetří na pojistném
- Publikováno Doporučeno 184 Daň z nabytí nemovitých věcí zrušena se zpětným účinkem k prosinci 2019
- Publikováno Doporučeno 119 Jednotný dotační portál
Nejčtenější
- Publikováno Přečteno 910217 MF spouští přímou podporu pro zasažené OSVČ
- Publikováno Přečteno 683122 RISPF
- Publikováno Přečteno 649860 Kompenzační bonus pro OSVČ (jaro 2020) - nejčastější otázky a odpovědi
- Publikováno Přečteno 478777 Realizované transakce pro rok 2021
- Publikováno Přečteno 469629 Kompenzační bonus pro podnikatele