Novinky

Fitch zvýšil rating Mezinárodní investiční banky

oddělení 5802 - Mezinárodní finanční spolupráce a zahraniční pohledávky
oddělení 5802 - Mezinárodní finanční spolupráce a zahraniční pohledávky

Vydáno

  • Zahraniční sektor
  • Mezinárodní investiční banka
  • Mezinárodní organizace
  • Mezinárodní spolupráce
  • Zahraniční instituce
  • Fitch
  • Rating
  • Ratingová agentura

Jedna z největších ratingových agentur zlepšila rating Mezinárodní investiční banky (MIB) z úrovně BBB+ na A-. V roce 2020 je MIB prozatím jedinou multilaterální rozvojovou institucí, které byl rating zlepšen.

Hlavním podnětem zlepšení ratingu ze dne 8. září 2020 byla „europeizace“ instituce. V souvislosti s přesunem sídla MIB do Budapešti Fitch pozitivně hodnotí celkovou evropskou strategii MIB, která se odráží v diverzifikaci úvěrových operacích banky se zaměřením na větší objem úvěrů v regionu, a také zvýšením podílů akcionářů EU v bance.

Od posledního ratingového hodnocení v roce 2018 došlo podle agentury Fitch k pozitivnímu vývoji v kvalitě úvěrů a záruk, což je také odrazem zaměření na projekty v EU. Zároveň Fitch oceňuje nízkou úroveň nesplácených úvěrů banky ve výši 1,5%, snižující se riziko koncentrace 5 největších expozic, podporu akcionářů odraženou v kapitalizačním programu do roku 2022, silnou rezervu likvidity a rostoucí diverzifikace zdrojů financování. Současně ratingová agentura oceňuje flexibilní reakci banky na recesi způsobenou COVID-19.

Zvýšením ratingu společností Fitch má MIB v současnosti všechny přidělené ratingy v kategorii A.

Mezinárodní investiční banka (MIB, IIB) byla založená v roce 1970. Současnými akcionáři banky jsou Bulharsko, Česká republika, Kuba, Maďarsko, Mongolsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko a Vietnam. Banka prošla od konce roku 2012 významnou modernizací. Současné ratingy: S&P A- (výhled stabilní), Moody's A3 (výhled stabilní), Fitch A- (výhled stabilní), Dagong Europe A- (výhled stabilní), ACRA A (výhled stabilní).

Související informace:

Nejčtenější