V souvislosti s připravovanou revizí právní úpravy na úseku kolektivního investování, která sleduje materiální příklon k českým a evropským konvencím v této oblasti, a v návaznosti na proběhnuvší veřejnou konzultaci k tomuto tématu, organizuje Ministerstvo financí slyšení pro odbornou veřejnost.
Evropská komise představila na svých internetových stránkách návrh legislativního aktu v rámci strategie, jež má pomoci malým a středním podnikům ke snadnějšímu přístupu k finančním prostředkům. Hlavním cílem návrhu nařízení je stanovit jednotná pravidla pro vytváření takových fondů a pomocí tzv. jednotného evropské pasu zajistit snazší pohyb investiční kapitálu a tím i přístup k investičním zdrojům pro podnikání.
Evropská komise uveřejnila na svých internetových stránkách legislativní návrh nového nařízení podporujícího fungování právnických osob, které svojí činností sledují společensky prospěšný zájem a reinvestují většinu svého zisku na jeho podporu tzv. sociální podniky. Fondům, které investují do sociálních podniků minimálně 70 % prostředků získaných od investorů, přiznává nařízeni evropský pas a výlučnost v užívání označení „Evropský fond pro sociální podnikáni“.
Evropská komise uveřejnila dne 15. listopadu 2011 na svých internetových stránkách návrh novely směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/65/ES o koordinaci právních předpisů týkajících se subjektů kolektivního investování do převoditelných cenných papírů (UCITS IV) a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/61/EU o správcích alternativních fondů (AIFMD).
Ke konzultačnímu materiálu k novému zákonu o kolektivním investování, který byl publikován dne 26.10.2011, ministerstvo doplňuje tabulkový přehled základních charakteristik fondů kolektivního investování, jak vyplývají z navrhované úpravy. V přehledu se odráží systemizace fondů kolektivního investování a k nim se vztahujících základních regulatorních pravidel. Cílem je usnadnit orientaci v celé materii. Tabulku je třeba vnímat v úzké souvislosti s konzultačním materiálem, který přibližuje další podrobnosti a odůvodnění navrhovaných institutů a konkrétních řešení.
Ministerstvo financí vydává konzultační materiál k novému zákonu o kolektivním investování. Revidovaná právní úprava by měla sledovat materiální příklon k českým a evropským konvencím v oblasti kolektivního investování. To vyžaduje i odpovídající úpravu nového zákona o kolektivním investování navazující na tradice stávajícího zákona o kolektivním investování, jak se vyvíjely od roku 1992, a stejně tak i na standardy států, jejichž právní řády jsou obecně považovány pro „fondové podnikání“ za nejpropracovanější.
Evropská komise uveřejnila na internetových stránkách návrh nové směrnice o trzích finančních nástrojů (tzv. MiFID II) a návrh nařízení, které směrnici o trzích finančním nástrojů provádí (tzv. MiFIR II). Tyto legislativní návrhy mají například rozšířit regulatorní rámec o nový typ převodního místa (organised trading facilty - OTF), posílit dohled v oblasti trhů komoditních derivátů a zavést oznamovací povinnost pro „investiční pozice“. V obecné rovině se dále mají zpřísnit požadavky na obhospodařování majetku zákazníka, investiční poradenství a nabízení tzv. komplexních finančních produktů.
Vyjádření je pouhou indikací přístupu, který lze zaujmout, a nepřestavuje oficiální stanovisko ministerstva k uvedené problematice.
Promítnutí směrnice 2011/61/EU o správcích alternativních investičních fondů (AIFMD) do právního řádu přinese významnou změnu v regulaci kapitálového trhu v České republice. AIFMD má totiž pokrýt oblast všech „alternativních“ a dosud neharmonizovaných subjektů/fondů shromažďujících peněžní prostředky od investorů za účelem jejich společného investování podle stanovené strategie., tzn. například private equity fondů, komoditních fondů a fondů nemovitostí. Adjektivum „alternativní“ má odlišovat tuto regulaci od regulace tzv. standardních fondů kolektivního investování, neboli též tzv. UCITS fondů, jejichž právní režim již evropské právo harmonizuje (směrnice 2009/65/ES).
Ministerstvo financí sděluje, že zákon, kterým se mění zákon č. 189/2004 Sb., o kolektivním investování, ve znění pozdějších předpisů, a další zákony (zejména zákon č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu a zákon č. 634/2004 Sb. o správních poplatcích) a který Poslanecká sněmovna schválila jako tisk 276, nabyl dnešního dne účinnosti. Zákon je vyhlášen jako předpis č. 188/2011 Sb..
Dnešního dne byla v Úředním věstníku Evropské unie publikována směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/61/EU ze dne 8. června 2011 o správních alternativních investičních fondů a o změně směrnic 2003/41/ES a 2009/65/ES a nařízení (ES) č. 1060/2009 a (EU) č. 1095/2010. Pro směrnice se vžilo označení AIFMD (Alternative Investment Fund Managers Directive).
Evropská komise uveřejnila dne 15. června 2011 na svých internetových stránkách konzultační materiál k novému evropskému režimu pro tzv. venture capital a jeho významu (dostupnosti) pro malé a střední podnikání.
Venture capital je obvykle chápán jako peněžitá investice zvláštního fondu (venture capital fund) doprovozená jeho závazkem odborného poradenství nebo jiné asistence ve vztahu k určité společnosti, typicky za účelem dalšího slibného rozvoje takové společnosti. Za investici potom fond získává podíl na základním kapitálu nebo hlasovacích právech společnosti.
Poslanecká sněmovna schválila dne 6.5.2011 vl. n. zákona, kterým se mění zákon č. 189/2004 Sb., o kolektivním investování, a další související zákony, který byl projednáván pod sněmovním tiskem 276.
Odborné veřejnosti se pro informaci předkládá text zákona upravujícího kolektivní investování ve znění schváleného návrhu zákona a ustanovení dalších zákonů ve znění tohoto návrhu. Sněmovna současně rozhodla o změně účinnosti s tím, že novela nabývá účinnosti dnem svého vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Související informace
Zdroj: MF - odbor Finanční trhy II, oddělení Kapitálový trh
Návrh zákona odráží přijetí nové směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2009/65/ES, o koordinaci právních a správních předpisů týkajících se subjektů kolektivního investování do převoditelných cenných papírů (známé pod anglickou zkratkou „UCITS IV“), a 4 evropských legislativních aktů, které UCITS IV provádějí. Návrh dále transponuje novelu tzv. prospektové směrnice a směrnice o transparenci. Návrh zákona také obsahuje netranspoziční revizi, jejímž cílem je dílčími zásahy posílit fungování českého kapitálového trhu v oblasti kolektivního investování včetně sjednocení terminologie v této oblasti.