CZ EN

Zpráva o pokroku (2025) – Fiskálně-strukturální plán ČR pro období 2025 až 2028

ISBN 978-80-7586-081-1 (on-line)

Výroční zpráva o pokroku vzniká v návaznosti na novelu Paktu o stabilitě a růstu. Její náplň rámcově upravuje nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 2024/1263 o účinné koordinaci hospodářských politik a mnohostranném rozpočtovém dohledu. Jejím cílem je každoroční vyhodnocení plnění Fiskálně-strukturálního plánu. Aktuálně hodnocený plán připravila Česká republika na období 2025 až 2028, vláda České republiky jej schválila 16. října 2024 a Rada EU k němu přijala doporučení dne 21. ledna 2025. Na základě Fiskálně-strukturálního plánu a doporučení Evropské komise stanovila Rada EU České republice dráhu čistých výdajů. Tou se rozumí růst celých veřejných výdajů očištěný o položky úrokových výdajů, výdajů na projekty Evropské unie, národní financování projektů spolufinancovaných Evropskou unií, diskreční opatření na straně příjmů a jednorázová opatření. Fiskálně-strukturální plán byl připraven tak, aby byl současně plně konzistentní s národní legislativou v podobě zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti.

Při tvorbě Fiskálně-strukturálního plánu byl predikován pro rok 2024 deficit sektoru vládních institucí ve výši 2,8 % HDP, po očištění o vlivy hospodářského cyklu a jednorázových opatření pak 2,1 % HDP. Podle údajů Českého statistického úřadu dosáhl schodek hodnoty 2,2 % HDP, ve strukturálním vyjádření 1,9 % HDP. Růst čistých výdajů za rok 2024 odhadujeme na 2,8 %.

Tato zpráva shrnuje aktuální kroky a plánované aktivity České republiky v oblastech, které vymezil Fiskálně-strukturální plán jako reakci na specifická doporučení Rady Evropské unie. V rámci opatření v energetice vláda v prosinci 2024 schválila aktualizaci Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu. V lednu 2025 byl schválen Národní akční plán pro chytré sítě, který má podpořit integraci nových technologií v energetice. Pokračuje ukončování energetické závislosti na Rusku. Kromě toho se připravují reformy v oblasti energetické regulace. V oblasti financování dekarbonizace je pokračováno v podpoře investic do strategických technologií. Vědecký a výzkumný sektor se zaměřuje na inovace v energetice prostřednictvím programů jako THÉTA 2 a Prostředí pro život 2. Také probíhá transformace Energetických konzultačních a informačních středisek na jednotná kontaktní místa pro poradenství v oblasti energetických úspor.

V oblasti sociálních systémů byla schválena a implementována závěrečná část důchodové reformy, která přinesla mimo jiné další zvýšení důchodového věku na 67 let a zpomalení nárůstu výše nově přiznaných penzí. Její celkový pozitivní dopad na veřejné finance odhadujeme na 1,5 % HDP. U sociálních dávek je Parlamentem projednávána reforma systému, který dosavadní čtyři dávky slučuje do jedné, mění způsob posuzování nároku na podporu a uplatněním nástrojů digitalizace snižuje administrativní náročnost poskytování dávek.

Efektivitu zdravotní péče v České republice posiluje systém pro kategorizaci hospitalizačních případů CZ-DRG, který pokrývá více než polovinu akutní péče. Vedle toho dochází k transformaci lůžkového fondu na následnou a dlouhodobou péči. Současně vláda schválila zákon o sociálně-zdravotní lůžkové péči, který umožňuje koordinovanou péči pro osoby vyžadující obě služby. Reformy se věnují také digitalizaci zdravotnictví. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví rozšiřuje elektronickou zdravotní kartu nebo zavádí sdílený zdravotní záznam, což zlepšuje koordinaci mezi poskytovateli zdravotní péče. V oblasti prevencí a zajišťování kvality péče pokračuje projekt pro zlepšení screeningových programů nádorů a výstavba specializovaných onkologických a kardiovaskulárních center. V roce 2025 bude dokončen systém pro optimalizaci vzdělávání zdravotnických pracovníků a výstavba simulačního centra pro intenzivní medicínu.

Trh práce České republiky je dlouhodobě napjatý. Současně ale podléhá změnám, proto jsou realizovány programy zaměřené na rekvalifikaci pracovníků v důsledku dekarbonizace a transformace ekonomiky. Podporovány jsou osoby s kumulovanými sociálními problémy a zaměstnávání osob se specifickými potřebami. Novely zákonů v oblasti zaměstnanosti a nový zákon o sociálním podnikání mají za cíl zvýšit flexibilitu na trhu práce a podpořit zaměstnávání znevýhodněných skupin. V rámci přípravy na budoucí povolání pokračuje modernizace školních programů a zvýšení financování vysokých škol, je podporován profesní rozvoj učitelů a celoživotní vzdělávání, včetně digitálních dovedností. Dále jsou plánovány změny pro podporu dostupného a sociálního bydlení, včetně programů úsporné modernizace obydlí pro osoby s nižšími příjmy.

V oblasti modernizace veřejné správy v ČR probíhá reforma soudnictví, včetně novely zákona o řízení ve věcech soudců, která zvyšuje transparentnost v soudnictví, a spuštění portálu justice zjednodušuje přístup občanů k právním službám. V oblasti eGovernmentu byly zavedeny nové digitální služby s cílem zjednodušit komunikaci občanů se státní správou. Ve výzkumu a inovacích byl připraven nový zákon o výzkumu, který posiluje inovační prostředí a propojení vědy a byznysu. Probíhají investice do vysokorychlostních sítí a 5G pokrytí. 

Dokumenty ke stažení

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.