Novinky

Neformální zasedání ministrů financí a hospodářství a guvernérů centrálních bank zemí Evropské unie (neformální ECOFIN) se bude konat ve dnech 13. – 14. září 2019 v Helsinkách

odbor 53 - Záležitosti Evropské unie
odbor 53 - Záležitosti Evropské unie

Vydáno

  • Zahraničí EU
  • Zahraniční sektor
  • ECOFIN
  • Neformální

Vedoucí delegace České republiky bude místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová. Za Českou národní banku se zúčastní guvernér Jiří Rusnok.

Ministři financí se budou věnovat opatřením souvisejícím s klimatickou změnou, zdanění energií a pravidlům rozpočtového dohledu. Společně s guvernéry centrálních bank budou diskutovat budoucnost unie kapitálových trhů a kybernetickou bezpečnost v oblasti finančních trhů.

Zasedání ministrů financí bude předcházet jednání Euroskupiny, která se bude věnovat detailům diskutovaného návrhu na rozpočtový nástroj pro země eurozóny.

Neformální oběd ministrů financí bude věnován otázce financování opatření proti klimatické změně. Ministři by rovněž měli identifikovat další témata a priority v oblasti klimatické politiky, kterým by se Rada ECOFIN měla detailněji věnovat (např. ocenění emisních povolenek, nastavení daňové politiky) v kontextu toho, že klimatická politika bude jednou z klíčových priorit nové Evropské komise v čele s Ursulou von der Leyen.

Na společném zasedání s guvernéry bude předmětem debaty odolnost infrastruktury finančního trhu vůči kybernetickým a hybridním hrozbám. Druhým tématem společného jednání bude budoucnost unie kapitálových trhů, konkrétně další kroky, které v této oblasti mohou být učiněny po nástupu nové Evropské komise.

Druhý den budou ministři financí jednat o pravidlech rozpočtového dohledu (tzv. Pakt o stabilitě a růstu), a to v souvislosti s připravovaným vyhodnocením jejich fungování a možnou revizí, kterou má Evropská komise představit v závěru tohoto roku.

Posledním tématem neformálního Ecofinu bude energetické zdanění. Předmětem debaty bude především role zdanění energií při zmírňování změny klimatu. V tomto kontextu by ministři měli představit svůj pohled na zvažovanou revizi směrnice o zdanění energií.

Příští zasedání Rady ECOFIN proběhne 10. října 2019 v Lucemburku.

Doporučované

Nejčtenější