Novinky

Ecofin: Ministři financí schválili revizi směrnice o DPH

Ing. Mgr. Tomáš Weiss
Ing. Mgr. Tomáš Weiss Vedoucí oddělení Komunikace s médii

Vydáno

  • ECOFIN
  • Finanční trh
  • Tisková zpráva
  • Zahraničí EU
  • Zahraniční sektor

Na pravidelném zasedání Rady Ecofin v Bruselu se ministři financí zemí Evropské unie dohodli na revizi směrnice upravující daň z přidané hodnoty. Členské státy tak budou moci uplatňovat sníženou sazbu daně na širší okruh komodit, například na základní potraviny a léky.

„Výsledná podoba směrnice představuje kompromisní řešení napříč členskými státy. Oceňuji zejména možnost využití snížených a nulových sazeb DPH na širší okruh zboží pro všechny členské státy. Dojde tím k narovnání historických nespravedlností v aplikaci této harmonizované daně, o což jsem dlouhodobě usilovala. Jsem proto ráda, že se to nakonec podařilo prosadit. Revize směrnice dává zemím EU větší flexibilitu, čímž jim umožňuje lépe zohlednit specifické potřeby svých občanů,“ komentuje výsledek jednání ministryně financí Alena Schillerová.

Revize směrnice o DPH nově umožňuje všem zemím EU zavést na některé položky nulovou nebo supersníženou sazbu DPH do 5 %. „Nulovou či supersníženou sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno,“ vypočítává Alena Schillerová.

Pokud jde o DPH na elektrickou energii a zemní plyn, Česká republika bude moci začít aplikovat sníženou sazbu až 5 % namísto současných 21 %. V tuto chvíli Ministerstvo financí po dobu listopadu a prosince 2021 uplatňuje nulovou daň z energií díky generálnímu pardonu. „Samozřejmě pokračujeme v našem úsilí vyjednat z důvodu současné energetické krize dočasnou výjimku pro ČR umožňující uplatnit na dobu jednoho roku nulovou sazbu DPH na elektrickou energii a zemní plyn. Dnes jsem na toto téma znovu hovořila s komisařem pro ekonomiku Paolem Gentilonim, který vyjádřil pro naši situaci pochopení a je připraven na další diskusi,“ říká Alena Schillerová.

Za účelem vyjednat si možnost aplikovat nulovou sazbu daně na elektřinu a zemní plyn zaslala ministryně financí dopis Evropské komisi. Současně Ministerstvo financí předložilo vládě návrh novely zákona o DPH, která by dodání elektřiny a plynu osvobodila od 21% DPH na celý rok 2022, a to s účinností od 1. ledna 2022.

Na pracovní večeři Euroskupiny v rozšířeném formátu dále ministři financí diskutovali nejen o prohlubování bankovní unie, ale také si připomněli blížící se dvacetileté výročí zavedení společné evropské měny jako oběživa. Euromince a eurobankovky byly do oběhu uvedeny 1. ledna 2002, kdy ve 12 zemích EU proběhl historicky největší přechod na novou hotovostní měnu. V současné době je euro oficiální měnou v 19 z 27 členských států EU tvořících eurozónu.

Dnešní jednání Rady Ecofin bylo zároveň posledním pro ministryni financí Alenu Schillerovou ve své funkci. „Za čtyři roky jednání na evropské úrovni se nám podařila prosadit celá řada dobrých věcí. Příkladně zvýšení hranice obratu pro osvobození od DPH na dva miliony korun od roku 2025, kde nyní žádáme o možnost aplikovat tuto výjimku co nejdříve. Velmi mě také těší předložení a plynulé schválení českého Národního plánu obnovy, díky němuž budeme v následujících letech čerpat na investiční a reformní projekty až 180 miliard korun. Rovněž jsme dohodli a několikrát aktualizovali EU seznam daňových rájů, který přispívá k zamezení obcházení daňových povinností. Zpřísněním podmínek pro domácí pálení alkoholu jsme také snížili možnost jeho zneužívání. V neposlední řadě jsme přizpůsobili daňové systémy potřebám 21. století zejména zpřesněním pravidel pro spolupráci a výměnu informací mezi daňovými správami o digitálních platformách,“ rekapituluje Alena Schillerová.

Doporučované

Nejčtenější