Novinky

Ecofin: Ministři financí diskutovali o ekonomickém oživení i environmentálním zdanění

Ing. Tomáš Weiss
Ing. Tomáš Weiss Oddělení Komunikace s médii

Vydáno

  • ECOFIN
  • Finanční trh
  • Tisková zpráva
  • Zahraniční sektor
  • Zahraničí EU
  • Koronavirus

Na neformální konferenci Ecofin v Lisabonu diskutovala Alena Schillerová s dalšími ministry financí o potřebě vyvážené ekonomické obnovy evropských ekonomik. Vedle Národních plánů obnovy a dalších podpůrných programů bylo diskutováno také environmentální zdanění.

Ministři financí spolu s guvernéry centrálních bank řešili, jak vhodně nastavit měnovou a fiskální politiku a posílit jejich společný dopad na podporu ekonomického růstu. Shodli se na tom, že krize způsobená pandemií prokázala, jak se obě tyto politiky mohou navzájem posilovat a efektivně reagovat na případné krize.

Kombinace měnové a fiskální politiky poskytla potřebnou podporu české i evropské ekonomice. Nyní se musíme soustředit na to, aby nedošlo k předčasnému ukončení podpůrných opatření a vyvarovat se negativním šokům prudkým návratem do normálu. To koneckonců ve svých doporučeních zdůrazňuje i Evropská centrální banka,“ sdělila na jednání ministryně financí Alena Schillerová.

Důležitým nástrojem pro ekonomické oživení je zejména Nástroj nové generace EU (NGEU), včetně Nástroje pro oživení a odolnost (RRF), který společně s víceletým rozpočtem EU tvoří největší finanční balíček, který byl kdy v EU přijat.

„Krize nám ukázala, jak moc je důležité mít zdravé veřejné finance v dobrých časech. A vytvořit si v nich potřebné fiskální rezervy. Nyní se musíme zaměřit na nezbytnou konsolidaci veřejných financí. Musíme k ní ale přistupovat uvážlivě, pozvolna a správně ji načasovat,“ dodala Alena Schillerová.

Na Ecofinu diskutovali ministři financí také o environmentálním zdanění v EU a jeho roli při zotavení ekonomik. Ministryně financí Alena Schillerová ve svém projevu zdůraznila, že budoucí environmentální zdanění sehraje nepochybně významnou roli při obnově evropského hospodářství a že neopodstatněné daňové výjimky v oblasti spotřebních daní musí být omezovány.

Hlavní rámec budoucnosti environmentálního zdanění v EU je popsán ve strategickém dokumentu „Zelená dohoda pro Evropu“, který má za cíl dosažení klimatické neutrality do roku 2050.

Nejčtenější