Novinky

2010

Přehled arbitráží se vztahem k České republice v roce 2010.

ilustrace

Vydáno

Česká republika vyhrála arbitráž se společností Frontier Petroleum Services

Ministerstvo financí obdrželo dne 15.11.2010 vítězný arbitrážní nález ve sporu mezi společností Frontier Petroleum Services a Českou republikou podle kanadsko-české dohody o ochraně investic.

Kanadský investor v arbitráži požadoval více než miliardu korun za svoji nezdařenou investici do výrobních kapacit leteckého průmyslu. Arbitráž byla zahájena v prosinci 2007 a místem arbitráže byl nizozemský Haag. Na základě rozhodnutí arbitrů byly veškeré nároky kanadského investora definitivně zamítnuty, a ten je navíc povinen zaplatit České republice její díl nákladů na arbitráž.

Vydáno

Ministerstvo financí bude náklady za vyhrané arbitráže vymáhat po žalujících i za cenu žalob a exekucí majetku

V uplynulých týdnech přiznali arbitři České republice nárok na úhradu nákladů na vedení sporů hned ve dvou mezinárodních arbitrážích.

  • Německý investor Georg Nepolsky, který požadoval cca 1 mld. Kč, byl donucen vzdát spor s Českou republikou po úvodním podání české strany. Arbitři rozhodli, že musí české straně uhradit náklady ve výši cca 160 000 EUR.
  • Ve sporu o TV 3, ve kterém se Ministerstvu financí podařilo odvrátit nároky ve výši téměř 2 mld. Kč, byl lucemburský investor EMV S.A. odsouzen k úhradě nákladů ve výši cca 435 000 GBP.