V úterý 15. ledna 2019 učinili zástupci členských států EU první společný krok k ukončení bilaterálních dohod o podpoře a ochraně investic sjednaných mezi členskými státy EU. Podepsáním deklarace se členské státy přihlásily k plnému respektování rozhodnutí Soudního dvora EU ze dne 6. března 2018 ve věci C-284/16 Achmea, ve kterém Soudní dvůr došel k závěru, že tyto dohody jsou nekompatibilní s právním řádem Unie.
Společnost v mezinárodní investiční arbitráži tvrdila, že pracovníci krajských poboček Úřadu práce ČR neoprávněně poskytovali informace o produktech společnosti konkurenčním subjektům, čímž poškodili její podnikání v České republice a znehodnotili tak její know-how.
Česká republika zvítězila v mezinárodní arbitráži, ve které se britská společnost WNC Factoring Ltd. domáhala náhrady škody ve výši přibližně 2 mld. Kč.
Ministerstvo financí v roce 2016 dosáhlo významného procesního úspěchu v investičních sporech s kyperskými společnostmi Iva Valenty, které se po České republice domáhají miliardového odškodnění za údajně protiprávní ukončení povolení k provozování hazardních her.
Vláda České republiky dne 28. listopadu 2016 schválila vzorovou dohodu o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi Českou republikou a jinými státy, kterou vypracovalo Ministerstvo financí. Materiál reflektuje poslední vývoj v mezinárodním investičním právu, aplikační praxi rozhodčích tribunálů a zkušenosti Ministerstva financí s obhajobou mezinárodních investičních sporů a bude sloužit jako výchozí text pro sjednávání nových dohod o ochraně zahraničních investic.
Ministerstvo financí sděluje českým investorům, kteří uskutečnili nebo připravují investice na území Indické republiky, že v současné době probíhají na základě podnětu indické strany diskuse o budoucí platnosti Dohody o podpoře a ochraně investic mezi Českou republikou a Indickou republikou.
Dne 2. prosince 2016 Ministerstvo financí obdrželo žalobu proti České republice od německé společnosti A.M.F. Aircraftleasing Meier & Fischer GmbH & Co. KG (dále jen „A.M.F.“) dle článku 10 odst. 2 Dohody o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo.
Dne 30. června 2016 Ministerstvo financí obdrželo žádost o zahájení jednání o smírném řešení sporu od dubajské společnosti Alcor Holdings Ltd. podanou dle čl. 9 Dohody o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi Českou republikou a Spojenými arabskými emiráty.
Transatlantická dohoda o obchodu a investicích mezi EU a USA („Dohoda TTIP“) si klade za cíl zajištění plné liberalizace vzájemného obchodu a investic mezi oběma partnery, čímž by mělo být dosaženo odstranění přetrvávajících obchodních bariér.
Náklady řízení před arbitrážními tribunály, mediální tlak a transparentnost. Na tyto tři specifické aspekty mezinárodních investičních sporů se zaměřila Marie Talašová, ředitelka odboru Mezinárodní právní služby, ve svém vystoupení na prestižní konferenci 2016 Annual EFILA Conference – Investment arbitration 2.0?.