CZ EN

Motivový obrázek

Evropští ministři financí se seznámili s akčním plánem EIB k posílení evropské obrany

Evropská investiční banka (EIB) přezkoumává svůj aktuální postoj k obrannému průmyslu EU a na dubnovém jednání Rady Ecofin v Lucemburku zveřejnila konkrétní zvažované kroky, které reagují mj. na únorovou výzvu ministra financí Zbyňka Stanjury.

EIB, jejímiž akcionáři jsou členské státy EU a ministři financí EU tvoří Radu guvernérů, v současné době nemůže přímo investovat do zbraní a střeliva a podpora tohoto sektoru nesmí jít za technologie dvojího užití, tedy materiál s využitím jak v armádě, tak i pro civilní účely. Jak informovala prezidentka Nadia Calviño Radu Ecofin v Lucemburku, EIB nyní analyzuje možnosti v mezích svého mandátu a zvažuje např. zřízení speciální úvěrové linky pro malé a střední podniky a stejně tak podepsání memorand o porozumění s Evropskou obrannou agenturou a s NATO.
Dalším důležitým krokem by mělo být rozšíření definice pro technologie dvojího využití.  

Kroky EIB navazují na výzvu z únorového neformálního jednání Rady Ecofin, kterou  přednesla česká strana a ministr financí Zbyněk Stanjura v rámci non-paper dokumentu vyzývajícího finanční sektor a instituce EU k usnadnění přístupu evropského obranného průmyslu k úvěrům. V tomto směru poté vyzvali EIB k přezkoumání možností financovat evropský obranný průmysl i někteří premiéři EU včetně českého předsedy vlády Petra Fialy. Samotná legislativa EU přitom obecně neobsahuje žádná restriktivní opatření, která by bránila poskytování úvěrů pro obranný průmysl, a rezervovaný postoj bank a finančních institucí spočívá často v příliš přísném výkladu pravidel udržitelného a společensky odpovědného financování. 

Dalším bodem, který dnes ministři financí přijali, byly závěry Rady ke střednědobému vyhodnocení Nástroje pro oživení a odolnost, ze kterého se financují reformy a investice v členských státech EU od začátku pandemie covid-19 v únoru 2022 do konce roku 2026, a který je nyní v polovině implementačního období.

Rada Ecofin také dohodla společnou pozici EU pro jednání ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G20, které se uskuteční 18. dubna 2024 ve Washingtonu v rámci jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF). Bude se zabývat otázkami mezinárodního zdanění, kapitálového posílení a zefektivnění mezinárodních bank, kvóty pro přidělování zvláštních práv čerpání v rámci podpory států z prostředků MMF, nebo např. finanční stabilitou včetně témat, jako jsou kryptoměny či opatření proti praní špinavých peněz.

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.