CZ EN

Ministři financí zemí EU se věnovali zdanění digitálních služeb

Ministři financí se v úterý 6. listopadu na Radě ECOFIN věnovali především návrhu na zdanění digitálních služeb. Hlavním tématem diskuse byla otázka rozsahu směrnice a délka jejího trvání. Vedoucí české delegace byla ministryně financí Alena Schillerová.

Rozprava se týkala daně z digitálních služeb (Digital services tax - DST), která je součástí legislativního balíčku k digitálnímu zdanění vydaného Evropskou komisí v březnu 2018. Hlavním důvodem pro změnu současného systému je snaha přizpůsobit pravidla mezinárodního zdaňování dnešním vysoce digitalizovaným obchodním modelům.

DST má být krátkodobým řešením do doby, než bude nalezena shoda na trvalé celosvětové změně způsobu zdanění digitální ekonomiky.
Hlavním tématem diskuse byla otázka rozsahu směrnice a délka jejího trvání. Nicméně ministři financí se rovněž dotkli dalších otevřených otázek, jako je možný nesoulad směrnice s dvoustrannými smlouvami o zamezení dvojímu zdanění.

„Jsem otevřena hledání kompromisu na prosincovém ECOFIN, nicméně zavedení krátkodobého řešení musí být pouze dočasným řešením, než bude dosaženo kompromisu na řešení dlouhodobém. Z tohoto důvodu musí být jeho nedílnou součástí přesně definovaná doložka o skončení platnosti. Musí být tedy zaručeno, že bude platné po omezenou dobu a nahradí ho řešení dlouhodobé, dohodnuté na platformě OECD,“ řekla ministryně financí ČR Alena Schilerová. Dlouhodobé řešení musí především zajistit participaci ostatních významných vyspělých ekonomik i mimo EU.

Ministři na dnešním zasedání navázali na diskusi, která k tomuto tématu proběhla na zářijovém neformálním zasedání ve Vídni. Rakouské předsednictví se nadále drží svého cíle dosáhnout dohody na tomto návrhu na prosincové radě ECOFIN.

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář