CZ EN

Tisková zpráva po zasedání Rady ministrů hospodářství a financí (rozpočtový ECOFIN) dne 13. července 2007

Dne 13. července 2007 proběhlo v Bruselu jednání Rady EU ve složení ministrů financí a hospodářství (rozpočtového ECOFINu). Česká delegace byla vedena náměstkem ministra financí Ing. Eduardem Janotou.

Hlavním výsledkem jednání bylo schválení návrhu rozpočtu ES na rok 2008 v prvním čtení v Radě kvalifikovanou většinou hlasů. Návrh rozpočtu dosahuje výše 128,4 mld. EUR v závazcích a 119,4 mld. EUR v platbách, což představuje nárůst o 1,44 %, resp. 3,39 % oproti rozpočtu roku 2007. V porovnání s předběžným návrhem rozpočtu předloženým Komisí je návrh nižší o 717 mil. EUR, resp. 2,12 mld. EUR.

Dohoda mezi Radou a Evropským parlamentem v souladu s očekáváním dosažena nebyla, obě instituce se však shodly na mnohých aspektech rozpočtu pro rok 2008. Výsledkem je přijetí pěti společných prohlášení (1. k programům strukturálních fondů, Fondu soudržnosti a rozvoje venkova; 2. k přijímání pracovníků v souvislosti s rozšířeními z let 2004 a 2007; 3. k účelově vázaným příjmům, 4. k výkonným agenturám a 5. k decentralizovaným agenturám). Konečná podoba rozpočtu bude přijata až v druhém čtení koncem t.r.

Pozice Rady a Evropského parlamentu se rozcházejí mj. v otázce celkového rozměru rozpočtu či v názoru na výši administrativních výdajů, kde Evropský parlament tradičně podporuje vyšší výdaje. Diskuse tak budou pokračovat na podzim v rámci druhého čtení rozpočtu, kdy už budou k dispozici také přesnější odhady některých potřeb (např. výdajů na zemědělství,na oblast Kosova či Palestiny).

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.