CZ EN

Kulatý stůl k romskému začleňování

Ve čtvrtek 19. května 2022 proběhl v prostorách Kaiserštejnského paláce na Malé Straně kulatý stůl zabývající se začleňováním Romů v kontextu programů podporovaných z Fondů EHP a Norska. Jedná se o první výměnu zkušeností tohoto rozsahu. Pořadatelem akce bylo Ministerstvo financí, které je Národním kontaktním místem pro Fondy EHP a Norska, ve spolupráci s Kanceláří finančních mechanismů v Bruselu.

Cílem setkání byla především snaha získat a sdílet poznatky a zkušenosti z implementace stávajících programů a projektů, které se zabývají romskou tematikou ve třetím programovém období Fondů EHP a Norska. Tím je zejména program Lidská práva, ale také programy Kultura, Zdraví nebo Vzdělávání. Projekty týkající se romského začleňování jsou mimo jiné financovány i z Active Citizens Fund (ACF).  

Během několika diskusních panelů účastníci zjišťovali, zda byly veškeré mechanismy pro realizaci projektů nastaveny správně a odpovídají současným potřebám pro začleňování Romů v České republice. 

Přítomní hodnotili programy z hlediska začleňování Romů a posilování jejich postavení, nebo z pohledu zapojení romské komunity do projektů. Pozornost se také upírala na relevanci podpory a způsob monitorování projektů. V případě identifikace slabých míst byla snaha nalézt alternativní řešení, která by bylo možné využít pro následné programové období.

Kulatého stolu se zúčastnili zástupci zprostředkovatelů jednotlivých programů financovaných z Fondů EHP a Norska a jejich partnerů, realizátoři podpořených projektů spolu s projektovými partnery, ale také zástupci občanské společnosti, kteří se v rámci své činnosti zabývají začleňováním Romů nebo představitelé některých krajů a obcí. V neposlední řadě také zástupci Rady vlády ČR pro záležitosti Romské menšiny při Úřadu vlády ČR. Kulatý stůl zahájil velvyslanec Norského království v Praze Robert Kvile a náměstek pro řízení sekce Mezinárodní vztahy při Ministerstvu financí Jiří Georgiev.

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.