Lze zaslat složenku s osobními údaji poplatníka místního poplatku za komunální odpad včetně výše jeho platebních povinností osobě, která platí poplatek za více fyzických osob podle ustanovení § 10b odst. 2 zákona o místních poplatcích?
Může správce poplatku v případě, kdy poplatník (plátce) uhradil (odvedl) místní poplatek po termínu splatnosti, ale ještě před vydáním platebního výměru, vyměřit platebním výměrem pouze zvýšení místního poplatku?
Metodické doporučení Ministerstva financí č.j. 26/17 986/2011-262 uvádí, že správce poplatku vydaný platební výměr neoznámí, ale pouze založí do spisu v případě, že poplatník zaplatí poplatek po lhůtě splatnosti ve správné výši ještě před vydáním platebního výměru. Jak má správce poplatku postupovat, když jej poplatník nebo plátce o doručení předmětného platebního výměru v takovém případě požádá?
Lze prokázat údaje rozhodné pro úlevu nebo osvobození od místního poplatku, které poplatkový subjekt uvedl v ohlášení, čestným prohlášením tohoto subjektu?
Správce místního poplatku má zákonem garantován přístup k údajům podle ustanovení § 16 zákona o místních poplatcích. Má zřízen přístup do Czech POINTU, ale jen do základních registrů, kde je schopen vyhledat adresu obyvatele, nikoliv však jeho zákonné zástupce. Má správce poplatku nárok na přístup do agendy ohlašovny v Czech POINTU, která uvedenými údaji disponuje, nebo existuje jiný zákonný postup, jak potřebné údaje zjistit?
V případě úhynu psa v průběhu poplatkového období bude poplatníkovi stanovena výše místního poplatku ze psů podle toho, kdy tuto skutečnost nahlásil správci poplatku nebo podle data úhynu psa?
Obecně závazná vyhláška osvobozuje od místního poplatku za komunální odpad fyzické osoby, které se dlouhodobě zdržují v zahraničí a tyto osoby mají současně povinnost ohlásit vznik nároku na osvobození do 15 dnů ode dne, kdy tato skutečnost nastala. Poplatník se zdržuje od 1. 1. 2018 v zahraničí a ohlašovací povinnost splní až v červnu 2018. Platí tedy, že poplatník nebude osvobozen od 1. 1. 2018, ale až od 1. 6. 2018? Je poplatník povinen v případě setrvání v zahraničí další rok tuto skutečnost pro vznik nároku na osvobození znovu oznamovat?
Zletilá a nezletilá osoba má ve spoluvlastnictví nemovitost, ve které není nikdo hlášen k pobytu. Opatrovníkem nezletilé osoby je obec. Správce poplatku požaduje uhradit místní poplatek za komunální odpad v plné výši po zletilém spoluvlastníkovi. Ten namítá, že část poplatku za nezletilého spoluvlastníka má hradit obec, neboť je opatrovníkem nezletilé osoby. Je požadavek zletilého spoluvlastníka oprávněný?
Lze podat společnou žádost o prominutí místního poplatku za komunální odpad podle ustanovení § 16a zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o místních poplatcích“), za všechny osoby, které žijí v rodinném domě? Může společnou žádost o prominutí místního poplatku za komunální odpad podat matka s dítětem?
Nemovitost vlastní více spoluvlastníků, u jednoho z nich je dán důvod k osvobození. Může správce poplatku požadovat zaplacení celého poplatku za komunální odpad po druhém spoluvlastníkovi? Jak je to v případě manželů vlastnících nemovitost, kdy se osvobození vztahuje pouze na jednoho z nich?
Je poručník osobou, na kterou přechází povinnost k placení místního poplatku za komunální odpad, vznikne-li nedoplatek na poplatku poplatníkovi, který je ke dni splatnosti nezletilý?
Jak postupovat, pokud jsou i rodiče dítěte osobami nezletilými?
Fyzická osoba je v obci hlášena k trvalému pobytu a současně na území obce vlastní stavbu určenou k individuální rekreaci, ve které není žádná fyzická osoba hlášena k pobytu. Platí tato fyzická osoba místní poplatek za komunální odpad „dvakrát“?
Jak postupovat v případě, že správce poplatku vrátil dlužníkovi daňovou exekucí navíc vymožené peněžní prostředky a tyto peněžní prostředky se mu vrátily zpět?
Je nezaopatřená zletilá osoba, která pobývá v dětském domově na základě smlouvy o poskytnutí plného přímého zaopatření po skončení výkonu ústavní výchovy, osvobozena od místního poplatku za komunální odpad?
S ohledem na vyjádření právního názoru Veřejného ochránce práv považuje Ministerstvo financí za vhodné výše uvedenou problematiku zařadit do programu říjnové porady s krajskými úřady, a to za účelem jejího podrobnějšího projednání.
Lze v rámci poplatkového řízení stanovit poplatek na základě dokazování, případně podle pomůcek?
Lze vnitřní směrnicí správního orgánu stanovit, že některé nedoplatky na místních poplatcích, které mají společné znaky, např. nedoplatky poplatníků s trvalým pobytem na adrese sídla ohlašovny, mohou být bez vymáhání či vyhledávací činnosti odepsány?
Jak postupovat při ukládání pořádkové pokuty a pokuty za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy? Lze využít příkazové bloky na pokuty?
Je orgán územně samosprávného celku povinen řídit se při správě poplatků pokynem Ministerstva financí č. MF-5 o stanovení lhůt při správě daní?
Jsou starosta a tajemník obecního úřadu oprávněni nahlížet do daňového spisu?
Lze stanovit místní poplatek za užívání veřejného prostranství roční paušální částkou v případě, že je v průběhu ročního užívání veřejného prostranství přijata nová obecně závazná vyhláška s účinností od 1. 4. 2018, která stanovuje odlišnou výši roční paušální částky, než doposud účinná obecně závazná vyhláška? Pokud ano, jakou roční paušální částku lze aplikovat?
Z jakého právního předpisu vyplývá, že správní poplatek nelze územnímu samosprávnému celku zaplatit kolkovými známkami? Pokud k úhradě správního poplatku tímto způsobem došlo, jak má správní úřad postupovat?
Podléhá správnímu poplatku podle položky 20 sazebníku zákona o správních poplatcích ohledání na místě v řízení o povolení kácení dřevin podle § 8 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů?
Podle § 8 odst. 2 písm. c) zákona o správních poplatcích, jsou od správních poplatků osvobozeny úkony pro orgány územního samosprávného celku, prováděné úřadem téhož územního samosprávného celku. Platí toto osvobození i pro případy, kdy investorem akce je územní samosprávný celek, který je dále zastoupen na základě plné moci jiným subjektem (např. zhotovitelem akce)?
Lze v případě zamítavého rozhodnutí (nevyhovění podané žádosti) upustit od vybrání správního poplatku za vydání rozhodnutí s odkazem na § 8 odst. 5 zákona o správních poplatcích?
Přichází v řízení o místních poplatcích v úvahu uplatnění ustanovení § 254 daňového řádu o úroku z neoprávněného jednání správce daně?
Ve výčtu využívaných údajů z informačního systému cizinců podle § 16 zákona o místních poplatcích chybí oprávnění pro využívání údajů o zákonných zástupcích nezletilých cizinců. Jak má správce poplatku tyto údaje získat?
Držitel psa, důchodce, pobírá příspěvek pro pěstouny. Lze tento příspěvek považovat za jiný příjem tohoto držitele?
Jak se stanoví první den vzniku poplatkové povinnosti místního poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů cizincům pobývajícím v obci déle než 3 měsíce?
Je prvním dnem vzniku poplatkové povinnosti první den po uplynutí třech měsíců pobytu nebo už první den, kdy cizinec na území obce pobývá?
Je žádost správce poplatku o poskytnutí informací v rámci mezinárodní spolupráce porušením mlčenlivosti dle daňového řádu? Jak probíhá kontaktování a komunikace, je-li poplatník zahraniční fyzickou či právnickou osobou, tj. s bydlištěm či sídlem ve státech EU/USA/třetích státech? Jaký je jednací jazyk? Žádáme Ministerstvo financí o seznámení s problematikou výměny informací v rámci mezinárodní spolupráce a vymáhání pohledávek.
Je zvláštním užíváním veřejného prostranství umístění zařízení sloužících pro prodej a poskytování služeb, je-li tímto zařízením buď odpadkový koš (s popelníkem), dekorativní sud (na odložení sklenic), květináč s rostlinami (dekorace) před restaurací, anebo kontejner sloužící ke shromáždění oděvů pro charitu?
Správce poplatku vyměřil platebním výměrem místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů, který byl doručen poplatníkovi na adresu jeho trvalého pobytu marným uplynutím úložní doby (doručeno právní fikcí). Jak bude správce poplatku postupovat, jestliže následně zjistil, že poplatník zemřel, a to již v roce předcházejícím kalendářnímu roku, za který mu byl místní poplatek vyměřen?
Jak má správce poplatku postupovat ve věci aplikace nálezu Ústavního soudu PL ÚS 9/15 ze dne 8. 8. 2017, který se zabývá problematikou placení místního poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů nezletilými poplatníky? Kdo a jak má zastavit exekuci, je-li exekuční řízení vedeno soudním exekutorem?
Obec v obecně závazné vyhlášce stanoví osvobození nebo úlevu na místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání komunálních odpadů pro poplatníky splňující konkrétní věkové kritérium, např. nezletilí poplatníci do 3 let nebo osoby starší 70 let. Má správce poplatku osvobození či úlevu poskytnout až na základě ohlášení údaje rozhodného pro osvobození nebo úlevu? Doposud správce poplatku zjišťoval tyto údaje (data narození) ze základních registrů obyvatel, nemusel poplatníky zbytečně zatěžovat a vynucovat splnění ohlašovací povinnosti.
Má správce poplatku vyžadovat plnění ohlašovací povinnosti u poplatníků, když některé údaje potřebné pro osvobození zná z vlastní úřední činnosti?
Fyzická osoba vlastní bytový dům, ve kterém jsou byty, které nejsou vymezeny jako bytové jednotky v katastru nemovitostí. Jsou nájemníci, kteří bydlí v bytovém domě, povinni platit místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů?
Je správný postup obecního úřadu, který vyměřuje místní poplatek za provoz systému, shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů podle § 10b zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o místních poplatcích“), pěstounům, a to v případě, že vznikl nedoplatek na poplatku nezletilým dětem, které jim byly svěřeny do péče?
Poplatník je držitelem průkazky ZTP/P, poplatková povinnost mu vznikla v červenci 2017, poplatník řádně do 15 dnů ohlásil vznik poplatkové povinnosti a zároveň doložil, že je držitelem průkazky ZTP/P. Je nutné v takovém případě doložit důvod osvobození znovu v každém následujícím kalendářním roce do 15. ledna?
Jak postupuje správce poplatku v případě, kdy je povinen vrátit zaplacený místní poplatek v důsledku zrušení, změny nebo prohlášení nicotnosti rozhodnutí o stanovení daně (platebního výměru).
Poplatník je držitelem psa, poplatková povinnost mu vznikla v červenci 2017, poplatník řádně do 15 dnů ohlásil vznik poplatkové povinnosti. Od 1. února 2018 je poplatník poživatelem starobního důchodu, tuto skutečnost však nahlásil až po uplynutí 15-ti denní lhůty, např. 20. února 2018. Zanikl v tomto případě poplatníkovi na kalendářní rok 2018 nárok na osvobození a bude tedy platit plnou výši poplatku stanovenou OZV pro rok 2018?
V průběhu roku 2017 proběhla v obci rekonstrukce a intenzifikace čističky odpadních vod (ČOV). Dne 13. 11. 2017 obdržela obec kolaudační souhlas k užívání ČOV k povolenému účelu. Po rekonstrukci a intenzifikaci ČOV skončila stavební uzávěra na stavebních pozemcích v katastrálním území obce a vlastníci stavebních pozemků se mohli napojit na stávající vodovod a kanalizaci. Může obec v souvislosti s ukončením stavebních prací zavést místní poplatek dle ustanovení § 10c zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o místních poplatcích“)?