Novinky

2018

Odpovědi na často kladené otázky ohledně místních, správních a soudních poplatků - rok 2018.

ilustrace
Typ poplatku
Období

Vydáno

MP/32/2018 - Využívání údajů podle ustanovení § 16 zákona o místních poplatcích

Správce místního poplatku má zákonem garantován přístup k údajům podle ustanovení § 16 zákona o místních poplatcích. Má zřízen přístup do Czech POINTU, ale jen do základních registrů, kde je schopen vyhledat adresu obyvatele, nikoliv však jeho zákonné zástupce. Má správce poplatku nárok na přístup do agendy ohlašovny v Czech POINTU, která uvedenými údaji disponuje, nebo existuje jiný zákonný postup, jak potřebné údaje zjistit?

Vydáno

MP/30/2018 – Osvobození osob pobývajících v zahraničí od místního poplatku za komunální odpad

Obecně závazná vyhláška osvobozuje od místního poplatku za komunální odpad fyzické osoby, které se dlouhodobě zdržují v zahraničí a tyto osoby mají současně povinnost ohlásit vznik nároku na osvobození do 15 dnů ode dne, kdy tato skutečnost nastala. Poplatník se zdržuje od 1. 1. 2018 v zahraničí a ohlašovací povinnost splní až v červnu 2018. Platí tedy, že poplatník nebude osvobozen od 1. 1. 2018, ale až od 1. 6. 2018? Je poplatník povinen v případě setrvání v zahraničí další rok tuto skutečnost pro vznik nároku na osvobození znovu oznamovat?

Vydáno

MP/26/2018 – Obec jako opatrovník nezletilého spoluvlastníka nemovitosti

Zletilá a nezletilá osoba má ve spoluvlastnictví nemovitost, ve které není nikdo hlášen k pobytu. Opatrovníkem nezletilé osoby je obec. Správce poplatku požaduje uhradit místní poplatek za komunální odpad v plné výši po zletilém spoluvlastníkovi. Ten namítá, že část poplatku za nezletilého spoluvlastníka má hradit obec, neboť je opatrovníkem nezletilé osoby. Je požadavek zletilého spoluvlastníka oprávněný?

Vydáno

MP/29/2018 – Podání žádosti o prominutí místního poplatku za komunální odpad

Lze podat společnou žádost o prominutí místního poplatku za komunální odpad podle ustanovení § 16a zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o místních poplatcích“), za všechny osoby, které žijí v rodinném domě? Může společnou žádost o prominutí místního poplatku za komunální odpad podat matka s dítětem?

Vydáno

MP/22/2018 – Změna výše roční paušální částky v průběhu užívání veřejného prostranství

Lze stanovit místní poplatek za užívání veřejného prostranství roční paušální částkou v případě, že je v průběhu ročního užívání veřejného prostranství přijata nová obecně závazná vyhláška s účinností od 1. 4. 2018, která stanovuje odlišnou výši roční paušální částky, než doposud účinná obecně závazná vyhláška? Pokud ano, jakou roční paušální částku lze aplikovat?

Vydáno

SP/04/2018 - Osvobození od správního poplatku

Podle § 8 odst. 2 písm. c) zákona o správních poplatcích, jsou od správních poplatků osvobozeny úkony pro orgány územního samosprávného celku, prováděné úřadem téhož územního samosprávného celku. Platí toto osvobození i pro případy, kdy investorem akce je územní samosprávný celek, který je dále zastoupen na základě plné moci jiným subjektem (např. zhotovitelem akce)?

Vydáno

SP/02/2018 - Správní poplatek za ohledání místa

Podléhá správnímu poplatku podle položky 20 sazebníku zákona o správních poplatcích ohledání na místě v řízení o povolení kácení dřevin podle § 8 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů?

Vydáno

MP/09/2018 - Vyměření místního poplatku za komunální odpad zemřelému poplatníkovi

Správce poplatku vyměřil platebním výměrem místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů, který byl doručen poplatníkovi na adresu jeho trvalého pobytu marným uplynutím úložní doby (doručeno právní fikcí). Jak bude správce poplatku postupovat, jestliže následně zjistil, že poplatník zemřel, a to již v roce předcházejícím kalendářnímu roku, za který mu byl místní poplatek vyměřen?

Vydáno

MP/07/2018 – Užívání veřejného prostranství za účelem umístění zařízení sloužícího pro prodej a poskytování služeb

Je zvláštním užíváním veřejného prostranství umístění zařízení sloužících pro prodej a poskytování služeb, je-li tímto zařízením buď odpadkový koš (s popelníkem), dekorativní sud (na odložení sklenic), květináč s rostlinami (dekorace) před restaurací, anebo kontejner sloužící ke shromáždění oděvů pro charitu?

Vydáno

MP/12/2018 - Využívání údajů z informačního systému cizinců

Ve výčtu využívaných údajů z informačního systému cizinců podle § 16 zákona o místních poplatcích chybí oprávnění pro využívání údajů o zákonných zástupcích nezletilých cizinců. Jak má správce poplatku tyto údaje získat?

Vydáno

MP/14/2018 - Placení místního poplatku za komunální odpad cizinci

Jak se stanoví první den vzniku poplatkové povinnosti místního poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů cizincům pobývajícím v obci déle než 3 měsíce?

Je prvním dnem vzniku poplatkové povinnosti první den po uplynutí třech měsíců pobytu nebo už první den, kdy cizinec na území obce pobývá?

Vydáno

MP/13/2018 – Ohlášení údaje rozhodného pro osvobození nebo úlevu

Obec v obecně závazné vyhlášce stanoví osvobození nebo úlevu na místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání komunálních odpadů pro poplatníky splňující konkrétní věkové kritérium, např. nezletilí poplatníci do 3 let nebo osoby starší 70 let. Má správce poplatku osvobození či úlevu poskytnout až na základě ohlášení údaje rozhodného pro osvobození nebo úlevu? Doposud správce poplatku zjišťoval tyto údaje (data narození) ze základních registrů obyvatel, nemusel poplatníky zbytečně zatěžovat a vynucovat splnění ohlašovací povinnosti.

Má správce poplatku vyžadovat plnění ohlašovací povinnosti u poplatníků, když některé údaje potřebné pro osvobození zná z vlastní úřední činnosti?

Vydáno

MP/08/2018 – Zastavení exekuce vedené soudním exekutorem v souvislosti s Nálezem Ústavního soudu PL ÚS 9/15 ze dne 8. 8. 2017

Jak má správce poplatku postupovat ve věci aplikace nálezu Ústavního soudu PL ÚS 9/15 ze dne 8. 8. 2017, který se zabývá problematikou placení místního poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů nezletilými poplatníky? Kdo a jak má zastavit exekuci, je-li exekuční řízení vedeno soudním exekutorem?

Vydáno

MP/06/2018 – Mezinárodní spolupráce při vyměřování a vymáhání místních poplatků

Je žádost správce poplatku o poskytnutí informací v rámci mezinárodní spolupráce porušením mlčenlivosti dle daňového řádu? Jak probíhá kontaktování a komunikace, je-li poplatník zahraniční fyzickou či právnickou osobou, tj. s bydlištěm či sídlem ve státech EU/USA/třetích státech? Jaký je jednací jazyk? Žádáme Ministerstvo financí o seznámení s problematikou výměny informací v rámci mezinárodní spolupráce a vymáhání pohledávek.

Vydáno

MP/05/2018 – Vyměření místního poplatku za komunální odpad pěstounům

Je správný postup obecního úřadu, který vyměřuje místní poplatek za provoz systému, shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů podle § 10b zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o místních poplatcích“), pěstounům, a to v případě, že vznikl nedoplatek na poplatku nezletilým dětem, které jim byly svěřeny do péče?

Vydáno

MP/01/2018 – Novela § 14a zákona o místních poplatcích

Poplatník je držitelem průkazky ZTP/P, poplatková povinnost mu vznikla v červenci 2017, poplatník řádně do 15 dnů ohlásil vznik poplatkové povinnosti a zároveň doložil, že je držitelem průkazky ZTP/P. Je nutné v takovém případě doložit důvod osvobození znovu v každém následujícím kalendářním roce do 15. ledna?

Vydáno

MP/04/2018 – Zavedení poplatku za zhodnocení stavebního pozemku po rekonstrukci ČOV

V průběhu roku 2017 proběhla v obci rekonstrukce a intenzifikace čističky odpadních vod (ČOV). Dne 13. 11. 2017 obdržela obec kolaudační souhlas k užívání ČOV k povolenému účelu. Po rekonstrukci a intenzifikaci ČOV skončila stavební uzávěra na stavebních pozemcích v katastrálním území obce a vlastníci stavebních pozemků se mohli napojit na stávající vodovod a kanalizaci. Může obec v souvislosti s ukončením stavebních prací zavést místní poplatek dle ustanovení § 10c zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o místních poplatcích“)?

Vydáno

MP/02/2018 – K § 14a odst. 4 zákona o místních poplatcích

Poplatník je držitelem psa, poplatková povinnost mu vznikla v červenci 2017, poplatník řádně do 15 dnů ohlásil vznik poplatkové povinnosti. Od 1. února 2018 je poplatník poživatelem starobního důchodu, tuto skutečnost však nahlásil až po uplynutí 15-ti denní lhůty, např. 20. února 2018. Zanikl v tomto případě poplatníkovi na kalendářní rok 2018 nárok na osvobození a bude tedy platit plnou výši poplatku stanovenou OZV pro rok 2018?