Novinky

Odpovědi na dotazy

Odpovědi na často kladené otázky ohledně místních, správních a soudních poplatků.

ilustrace
Typ poplatku
Období

Vydáno

MP/05/2018 – Vyměření místního poplatku za komunální odpad pěstounům

Je správný postup obecního úřadu, který vyměřuje místní poplatek za provoz systému, shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů podle § 10b zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o místních poplatcích“), pěstounům, a to v případě, že vznikl nedoplatek na poplatku nezletilým dětem, které jim byly svěřeny do péče?

Vydáno

MP/04/2018 – Zavedení poplatku za zhodnocení stavebního pozemku po rekonstrukci ČOV

V průběhu roku 2017 proběhla v obci rekonstrukce a intenzifikace čističky odpadních vod (ČOV). Dne 13. 11. 2017 obdržela obec kolaudační souhlas k užívání ČOV k povolenému účelu. Po rekonstrukci a intenzifikaci ČOV skončila stavební uzávěra na stavebních pozemcích v katastrálním území obce a vlastníci stavebních pozemků se mohli napojit na stávající vodovod a kanalizaci. Může obec v souvislosti s ukončením stavebních prací zavést místní poplatek dle ustanovení § 10c zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o místních poplatcích“)?

Vydáno

MP/02/2018 – K § 14a odst. 4 zákona o místních poplatcích

Poplatník je držitelem psa, poplatková povinnost mu vznikla v červenci 2017, poplatník řádně do 15 dnů ohlásil vznik poplatkové povinnosti. Od 1. února 2018 je poplatník poživatelem starobního důchodu, tuto skutečnost však nahlásil až po uplynutí 15-ti denní lhůty, např. 20. února 2018. Zanikl v tomto případě poplatníkovi na kalendářní rok 2018 nárok na osvobození a bude tedy platit plnou výši poplatku stanovenou OZV pro rok 2018?

Vydáno

MP/01/2018 – Novela § 14a zákona o místních poplatcích

Poplatník je držitelem průkazky ZTP/P, poplatková povinnost mu vznikla v červenci 2017, poplatník řádně do 15 dnů ohlásil vznik poplatkové povinnosti a zároveň doložil, že je držitelem průkazky ZTP/P. Je nutné v takovém případě doložit důvod osvobození znovu v každém následujícím kalendářním roce do 15. ledna?

Vydáno

MP/20/2017 - Místní poplatek z ubytovací kapacity – využité lůžko a den

Zákonem o místních poplatcích je sazba poplatku z ubytovací kapacity stanovena za každé „využité lůžko a den“. Je v souladu se zákonem postup při stanovení výše poplatkové povinnosti, kdy je za „den“ považován i den příjezdu a odjezdu ubytovaného, a to s argumentací, že ubytovaní hosté využívají služeb a infrastruktury obce, která poplatek zavedla?

Vydáno

MP/18/2017 - Plnění ohlašovací povinnosti

Je možné ze strany správce poplatku tolerovat nesplnění ohlašovací povinnosti poplatníka v případech, kdy potřebné údaje může správce poplatku zjistit z dostupných evidencí, které má k dispozici nebo z informačního systému základních registrů?

Vydáno

MP/17/2017 - Poskytování informací z poplatkového řízení notářům

Jedná se o porušení mlčenlivosti správce poplatku dle § 52 a násl. zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád“), pokud poskytne informace z poplatkového řízení notáři v rámci jím projednávaného dědického řízení? Jinými slovy – existuje pro poskytování informací notářům výjimka z povinnosti mlčenlivosti daná daňovým řádem případně jiným právním předpisem?

Aktualizováno

SP/07/2017 - Poplatek za vydání rybářského lístku na dobu 30 dnů

Podle vyhlášky č. 197/2004 Sb., k provedení zákona č. 99/2004 Sb., o rybníkářství, výkonu rybářského práva, rybářské stráži, ochraně mořských rybolovných zdrojů a o změně některých zákonů (zákon o rybářství) je možné vydat rybářský lístek na 30 dní ode dne jeho vydání. V zákoně o správních poplatcích v položce 14 sazebníku není uveden správní poplatek za vydávání lístku na uvedenou dobu. Jak má správní úřad zpoplatnit vydání rybářského lístku na 30 dní, když v § 13 odst. 8) zákona o rybářství je uvedeno, že vydání rybářského lístku podléhá správnímu poplatku?