CZ EN

Základní informace

MTS Czech Republic je interdealer elektronická mimoburzovní obchodní platforma regulovaného trhu určená po dohodě s primárními dealery státních dluhopisů Ministerstvem financí k obchodování se střednědobými a dlouhodobými státními dluhopisy České republiky (dále také „státními dluhopisy“) na sekundárním trhu (DETS – Designated Electronic Trading System), která zároveň umožňuje Ministerstvu financí aktivně působit na sekundárním trhu a provádět zpětné odkupy státních dluhopisů, přímé prodeje státních dluhopisů z portfolia Ministerstva financí a výměny státních dluhopisů s krátkou dobou do splatnosti za státní dluhopisy s delší dobou do splatnosti. Hlavní cílem elektronické obchodní platformy MTS Czech Republic je zvýšit likviditu a transparentnost na sekundárním trhu českých státních dluhopisů.

Obchodní platforma MTS je nejvíce rozšířenou platformou tohoto druhu v Evropě. Platforma poskytuje exekutivní ceny kotovaných státních dluhopisů v reálném čase a tím umožňuje nezpochybnitelné monitorování chování tržních účastníků, které lze využít i jako podklad pro následné hodnocení jejich výkonnosti. Tržním účastníkům poskytuje transparentní informaci o vývoji cen státních dluhopisů České republiky a nepřetržitý přístup k jejich nabídce. Implementace této platformy zároveň umožnila rozšířit okruh primárních dealerů o nové zahraniční účastníky a tvůrce domácího trhu.

Platforma byla technicky implementována ke dni 1. července 2011 a současně vstoupila v platnost její tržní pravidla. Pilotní provoz této platformy byl zahájen dne 11. července 2011 na období do 30. září 2011 a počínaje čtvrtým čtvrtletím roku 2011 byl zahájen ostrý provoz spočívající v plnění kotačních povinností primárních dealerů vyplývajících z uzavřené Dohody o výkonu práv a povinností primárního dealera českých státních dluhopisů.

Základní principy obchodování na sekundárním trhu prostřednictvím platformy MTS Czech Republic jsou definovány Přílohou MTS Czech Republic, která se vztahuje k Obecným pravidlům MTS trhů.

Primární dealer je dle Dohody o výkonu práv a povinností primárního dealera českých státních dluhopisů povinen být účastníkem a konat jako tvůrce sekundárního trhu v systému MTS Czech Republic, konat v souladu s příslušnými pravidly trhu, plnit kotační povinnosti a přispívat likviditě obchodování na sekundárním trhu se střednědobými a dlouhodobými státními dluhopisy České republiky.

Dealer je pak dle Dohody o výkonu práv a povinností dealera českých státních dluhopisů povinen být účastníkem a konat jako aktivní účastník sekundárního trhu v systému MTS Czech Republic, konat v souladu s příslušnými pravidly trhu a přispívat likviditě obchodování na sekundárním trhu se střednědobými a dlouhodobými státními dluhopisy České republiky.

MTS Czech Republic byla prodloužena jako akceptovaný DETS na základě rozhodnutí Výboru primárních dealerů ze dne 22. června 2023 do 31. prosince 2025.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.