CZ EN

Rozhovor s ministrem financí Andrejem Babišem ze dne 20.5.2014

Rozhovor s Andrejem Babišem, ministrem financí.
Zdroj: Parlamentní listy | Datum: 20.5.2014 | Rubrika: Rozhovory | Autor: Lukáš Petřík


* Na úvod taková netradiční otázka. Co vás v poslední době nejvíce pobavilo?

 Ta aféra s lopatou! To jsem se skutečně musel smát, protože si myslím, že Češi jsou národ, který rozumí humoru a chápou ho. V Právu na to napsal nějaký politolog, který je podle Petra Koláře z Týdne poradcem pana Sobotky, komentář, a dělal ze mě násilníka. Ta story je známá. S panem premiérem jsme měli nějakou dohodu, že se nebudeme napadat přes média, a on to porušil. Takže se mi nelíbilo, že označuje našeho lídra v eurovolbách Pavla Teličku za nějakého parazita. Mimochodem, Pavla Teličku kdysi jako komisaře vyslala do Bruselu právě ČSSD, protože sami nominovali ostudného kandidáta. Pan Telička jej nahradil, ale pak ho stáhli, když se potřebovali zbavit Špidly.

 Teď toho samého Teličku pan Sobotka kritizuje za to, že za práci dostával i peníze. Dělal přitom pro desítky firem, nejen pro Bakalu a NWR, pracoval například pro české zemědělce i Microsoft. A já nejsem zaměstnavatelem pana Teličky, já jsem předsedou hnutí, za které kandiduje. Já neútočím, jen jsem reagoval na slova pana předsedy ČSSD. Snažil jsem se vysvětlit paní redaktorce Práva, že lopata je nadnesený výraz pro ráznou odpověď, z kontextu to jasně vyplývá. Že z toho pak byla celodenní aféra, to mě opravdu pobavilo. Byla to vlastně taková tragikomedie. Že to někdo vzal vážně, ukazuje spíš na jeho inteligenci a nadhled. Ale rozumím tomu, je před volbami...


* Vy jste řekl, že Češi mají rádi humor. Znáte nějaké politické vtipy?

Já mám rád vtipy, ale neumím je vykládat. Takže nejsem typem člověka, od kterého byste mohli čekat, že bude ve společnosti vykládat vtipy.


* Říkáte, že pouze reagujete na ostatní. Tak zkusím jednu reakci. Pan Kalousek o vás vykládá, že se s ním bojíte do televize. Co tomu říkáte?

 To je nesmysl. Kde na to přišel? Já jsem byl u paní Jílkové v pořadu Máte slovo s panem Laudátem (poslanec TOP 09 – pozn. red.), takže nechápu, proč tam pan Kalousek nepřišel. Mohl tam přece nominovat sebe místo pana Laudáta. Pak si stěžoval, že ho se mnou nepustili do Partie, ale v Partii je, pokud vím, moderátor a politik, proto se tak ten pořad jmenuje. Takže zase nesmysl, který se nám snaží namluvit, a média o tom píší. Já se s panem Kalouskem skutečně hádám, to je pravda. Pro média je to zajímavé, pro mě už méně. Měli jsme ostrou výměnu na rozpočťáku ve sněmovně, takže nemám problém s ním polemizovat. Problém je v tom, že neznám většího lháře a demagoga. On skutečně s neuvěřitelnou lehkostí lže. Je to politický profesionál, takže umí dělat podrazy, které jsou pro českou politiku typické. To ovšem neznamená, že bych se ho bál.


* V čem je podle vás demagog?

Pokud jsme se hádali kvůli konvergenčnímu programu, tak to byl přece on, kdo navrhoval vyšší strukturální deficit, než jsem navrhoval já, a potom, když se mu to hodilo, náhle otočil. Teď navrhuje, abychom přijali celý fiskální pakt, ale on ví dobře, že pokud bychom ho přijali včetně paragrafů tři a čtyři, že se zavážeme ke strukturálnímu deficitu 0,5 procenta, popřípadě jedno procento, což představuje schodek rozpočtu 60 miliard. To fakticky znamená, že bychom v návrhu pana Kalouska státním zaměstnancům vzali polovinu výplaty. To je demagogie. Velmi dobře ví, že to není možné.

On je dvacet let v politice, je to fakticky poslední aktivní politik, který vydržel tak dlouho. Je de facto symbolem korupce a různých afér. Co mě obecně mrzí, je, že opozice působí jenom problémy, je destruktivní. Není schopna konstruktivně na něčem spolupracovat. Škoda.


*Jak to?

U nás se vlastně od roku 2010 nestaví dálnice. Nevykupují se pozemky, protože pro majitele pozemků je to nevýhodné, a dochází k různým rozporům. Takhle to trvá čtyři roky. My jsme nyní přišli s nějakým návrhem, abychom motivovali majitele k prodejům. Zrovna TOP 09 před volbami v roce 2010 slibovala napojení české infrastruktury na evropské dálnice. Dnes přitom nemáme ani nakreslené trasy. Čtyřiadvacet let po revoluci nemáme páteřní dálniční síť. A opozice se staví proti tomu, když my to chceme konečně řešit. My jsme středopravé hnutí, ale všechny ostatní parlamentní strany mají k sobě paradoxně blíž, protože jsou v tom systému dlouho, raději tedy kooperují spolu. A to se týká bohužel i našich koaličních partnerů, hlavně ČSSD.


* Teď jste řekl, že jste středopravá strana. Tak se chci zeptat, zda daňové změny navržené Ministerstvem financí týkající se živnostníků nemohou poškodit či zklamat část vašich voličů.

Naopak. My chceme, aby se živnostníkům vrátila sleva na dani na manželku a děti, protože nejhůř jsou na tom mladé rodiny. Celá věc je negativně mediálně podaná: Babiš ruší slevu. My jsme přitom navrhli, aby u 60procentního paušálu bylo zastropování na dva miliony, tak jak je to u paušálu 40 a 30 procent. Zároveň jsme navrhli, aby ti živnostníci, kteří mají rodiny, kdy buď muž, nebo žena má partnera, který nepracuje, a mají děti, aby na toho partnera dostali slevu 24 840 korun. Na první dítě je to 13 404 a na druhé dítě je sleva 14 604. O toto živnostníci přišli v rámci Nečasova-Kalouskova balíčku úspor. Takže tohle pomůže rodinám živnostníků.

Strategií koaliční vlády je skutečná podpora mladých rodin. Náš národ vymírá. Lidí v produktivním věku je stále méně a v budoucnu jich bude ještě méně. A jsme v kleštích mandatorních výdajů, protože ty tvoří na příští rok 730 miliard, z toho 78 miliard jsou výplaty a osobní náklady státních zaměstnanců. Nakonec vám v rozpočtu zůstává jenom 220 miliard na nějaké racionální úspory. To, co předložili úředníci Ministerstva financí, je pouze návrh. Je to tedy věc k debatě. Třetina živnostníků, kteří využívají paušály, má rodiny, a ti mají největší problém, protože když manželka nepracuje a mají děti, tak jsou na tom ze sociálního hlediska nejhůř.


* Nicméně těm, kteří manželky a děti nemají, by se ty daně ale fakticky zvedly...

Ano, ale to je k debatě. Já neříkám, že to tak bude. To je de facto návrh úředníků. Já mám schůzku se šéfem Asociace malých a středních podniků a živnostníků panem Havlíčkem a ani v rámci koalice jsme to ještě neprobírali. Takže se o tom bude ještě debatovat. Na druhé straně příjem daní od živnostníků v roce 2006 byl 18 miliard a minulý rok dvě, takže asi je něco špatně.


* Jestli to není spíš hospodářskou situací a podmínkami, které živnostníci mají...

Já nevím. Proto říkám, abychom se o tom šli bavit. Nejvíce dopisů jsme dostávali právě od živnostníků s rodinami, kteří jsou nejvíce ohroženi a diskriminováni, a proto jsme to chtěli napravit. Ale je fakt, že v tom návrhu je i ta druhá věc, tedy zrušení slevy na poplatníka, o které hovoříte. Zároveň tam je znovu sleva na dani pro pracující důchodce a řada dalších pozitivních opatření.


* Když teď došlo k té přestřelce mezi vámi a panem Sobotkou kvůli panu Teličkovi a Bakalovi, připomněl jste mu také kauzu OKD. Jak se díváte na roli jeho přítele pana Pokorného, který vypracoval současně posudky pro stát předložené Evropské komisi a současně pracoval pro pana Bakalu, který OKD privatizoval?

Nevím, to nechci komentovat. Faktem je, že ta pomoc pro OKD obecně je špatně. Byl jsem proti. Sociální demokracie mě tlačila k tomu, aby se to odsouhlasilo. Kdyby bylo jen na mně, tak by nedostali ani korunu. Tlačili mě do toho, abych do toho dal 1,1 miliardy, uhrál jsem to na 600 milionů. Bylo řečeno, že to má jít na rekvalifikace – přesně neznám tu smlouvu – teď zase někdo říká, že to má být jako odstupné. Ale je to špatně. Je to privátní firma. Když zkrachovaly jiné firmy, třeba Crystalex či OP Prostějov, a byli tam nezaměstnaní, tak to také nikdo neřešil. I když jsou argumenty, že prodloužením získá stát peníze z daní fyzických osob, nebude muset platit podpory a tak dále. Bůh ví, jak to ale ještě dopadne.


* Jak chce hnutí ANO dosáhnout toho, aby úředníci v Bruselu nevymýšleli kraviny? Může se vám podařit u nás zefektivnit fungování státu – hlouposti a neefektivnost vykopnete dveřmi, ale vrátí se vám zpátky bruselským oknem...

 Tak nejprve tam musíme poslat poslance, kteří se domluví, protože strašně moc našich politiků nemluví ani anglicky. Když si vzpomenete na první tiskovou konferenci kandidáta ČSSD na eurokomisaře, pana Kužvarta, tak se zjistilo, že neumí anglicky, a proto ho raději stáhli. My tam posíláme profesionály, to znamená, že máme na kandidátce lidi, kteří pracovali v Bruselu. Nejsou to politici a nejsou to ani funkcionáři hnutí ANO. Našim čerstvým poslancům ve sněmovně jsme zakázali kandidovat do europarlamentu, protože se musí nejprve ukázat tady. Samozřejmě, že ten náš podíl na ovlivňování politiky EU je relativně malý, ale je to i o těch lidech, kteří nás tam budou zastupovat - jak se prosadí a co prosadí. A proto by také lidi měli přijít k evropským volbám, protože dopad Evropské unie na nás je velký.


* A jak tipujete výsledek eurovoleb?

My jsme označováni za favorita. Já to tak ale nevidím. Je to otevřené. Klidně se může stát, že skončíme i třetí. Záleží, kolik lidí bude volit.


* Vy sám o sobě říkáte, že nejste politik. Ale máte nějaké osobnosti, které vás oslovily, ať už jde o české či zahraniční politiky?

Myslím, že Thatcher nebo Churchill, ale z českých, hlavně těch novodobých, to snad ani ne…


* A co třeba prvorepublikový ministr financí Rašín?

Určitě. Rašín a Švehla. Baťa byl také de facto později politik. Prezident Masaryk byl politik. Ale ten stát tehdy řídili praktici. Lidé, kteří měli zkušenosti ze života. Stát by neměli řídit politici, kteří nikdy nebyli v reálném životě. To je vidět třeba na Kalouskovi. Ten už tam je víc než dvacet let a jenom všichni žvaní, žvaní a žvaní. Je neuvěřitelné, že už jim to není trapné. Přitom za těmito „profesionálními politiky“ nic není. Jenom zadlužená země, zničené silnice a dnes nejsou už ani ta místa pro děti ve školkách. Nejsou místa v základních školách v okolí velkých měst. Máme přebytek absolventů vysokých škol. Nemáme ale studenty s technickým vzděláním, které potřebujeme. Udělal se tu tisícimiliardový tunel na solární elektrárny. Můžeme se bavit o kuponové privatizaci a bankovním socialismu Klause a tak dále. Těch věcí je mnoho.


* Hnutí ANO hovoří o tom, že výhledově podporuje přijetí eura...

Podporujeme? Nevím. Já bych to takto neformuloval. Já bych řekl, že euro je dnes geopolitická záležitost. Například o euro usiluje z těchto důvodů Litva. Pro nás euro není téma. Pro nás dnes přijetí eura ani není výhodné. Značně by to zatížilo rozpočet – různé garance a tak dále. Celý eurosystém funguje tak, že silné ekonomiky sponzorují ty slabší, a i když si myslím, že patříme mezi ty ekonomiky, které jsou méně zadluženy, tak euro teď není pro nás. Bylo by to zajímavé z hlediska hedgování či odbourání transakčních nákladů, na druhé straně jsem proti tomu, aby bankovní dozor byl odevzdán Evropské centrální bance. Česká národní banka ho podle mě dělá dobře.


* Takže jste proti bankovní unii...

Já jsem proti tomu, aby nám Evropská centrální banka dělala dohled. Jediný problém je, že matky našich bank jsou v zahraničí, a proto bychom se v rámci bankovní unie měli zúčastnit jednání na záchranném fondu, který by se nás teoreticky mohl týkat, kdyby matky našich bank měly nějaké finanční problémy. Ale také to není dokonalé. Může se stát, že bude kolabovat nějaká velká banka a ten systém nebude stačit. Je ale dobré, že se tam dávají pravidla. Když má banka problém, tak za to může banka, věřitelé, akcionáři a až potom může být na řadě stát a poté záchranný systém.


* Spíše jde o to, aby se nechtěly zahraniční matky léčit na našich poměrně stabilních dcerách...

To nepůjde. Na to jsou nějaká pravidla.


* S eurem souvisí také otázka evropského záchranného mechanismu ESM. Nevidíte ale problém, že Nečasova vláda zavázala Českou republiku v okamžiku přijetí eura ke vstupu do ESM, který nás zavazuje vložit a ručit do tohoto mechanismu částkou zhruba 350 miliard eur?

To je v případě, že bychom přijali euro. Přijetí eura není vůbec téma pro naši vládu.


* Spíš do budoucna, jestli by nestálo za to, se toho závazku ESM zbavit, nebo zda by o přijetí eura nemělo být referendum...

Určitě. My chceme být v pozici Švédska, Maďarska, Polska, kteří nemají euro, ale mají možnost účastnit se zasedání. Ve Švédsku proběhlo referendum a Švédové se vyjádřili proti přijetí eura. Není to ale předmětem těchto voleb, jak se snaží předstírat ODS.


* Když se vrátíme k fiskálnímu paktu, měla by se do budoucna Česká republika plně účastnit?

To nemůže...


* ...Evropská komise by tu za určitých parametrů rozhodovala o našem rozpočtu a jde o to, jestli ona je ta pravá, když Evropský účetní dvůr pro vážná pochybení odmítl již zhruba dvacetkrát v řadě schválit hospodaření EU...

Podívejte se na to, co se říkalo, když jsme vstupovali do EU: „Musíte mít bezdotykové baterie, musíte mít nerezové toto a toto.“ Kdyby přitom v některých zemích EU do restaurace vběhl náš hygienik, tak jim to tam zavře. Nám se říkalo, že pro vstup do Unie jsou potřeba nějaká kritéria, ale někteří členové je sami neplní.


* Vy jste zmínil i školství. Není to tak, že tu existuje spousta vysokých škol a spousta studentů a oborů, které nemají nějaké reálné uplatnění na trhu, a pak tu naopak mnohdy scházejí řemeslníci typu instalatérů či kvalifikovaní dělníci?

Určitě to je problém. Je chyba, že společnost nemá lidi na manuální profese. Celá ekonomika na to doplácí. Mluví se o velké nezaměstnanosti, ale když se podíváte do stavebnictví, tak je to tam samý Ukrajinec. V restauracích, hotelích a maloobchodu jsou Slováci a Poláci. A i když máme 600 tisíc nezaměstnaných, tak náš sociální systém neumí odhalit, kdo je skutečně ten potřebný. Někteří jsou oficiálně nezaměstnaní, ale zároveň někde pracují načerno, zneužívají se sociální dávky. Stát z nepochopitelného důvodu platí příspěvky na sociální bydlení místo toho, aby stavěl sociální byty. Těch věcí je strašně moc a stát podle mě funguje iracionálně. A to je i otázka čerpání evropských fondů.


* Nedávno jste dostal Zelenou perlu od ekologistického hnutí Děti Země za výrok, že se ke stavbě vyjadřuje kdejaký ekologický terorista či jezevec. Také jste upozornil na to, že i kvůli tomu, že není postavena dálnice z Lovosic do Ústí, se vám zabil řidič. Když to položím obecně, neměla by zde být ochrana přírody spíš pro člověka, ne pro přírodu jako takovou? Není to o tom, že ekologistická hnutí mají někdy na mysli více dobro jezevce než člověka?

Nevím. Nechci to takto extrémně hodnotit, ale faktem je, že základní páteř dálniční sítě by u nás měla být. Je to zájmem státu, občanů. Řešili jsme tu výkup pozemků paní Havránkové osmnáct let a nemáme postavenou dálnici Hradec-Olomouc a nemáme ani jednu dálnici na Rakousko. Rakušané mají dálnici z Lince, která končí sedm kilometrů od české hranice, a teď nevědí, kam ta naše vyústí. Nemáme ani dálnici na Vídeň. Potřebujeme propojit Třinec se Žilinou, tam jsou dvě velké automobilky. Pokud bychom tu síť měli rozvinutější, tak mobilita lidí by byla výrazně větší a nezaměstnaní lidé by se rychleji dostali za prací do míst, kde investoři chtějí investovat. A investoři nebudou investovat na Bruntálsku či Karlovarsku, když tam ta dálnice není.

Mluvíme též o velké investici v Žatci, kde by měli Jihokorejci postavit továrnu na výrobu pneumatik. Dopravní infrastruktura stimuluje hospodářství, aktivuje investory, stavebnictví, pohyb za prací. Takže to vytváří obrovské multiplikační efekty. A potřebujeme na to nový zákon, zákon o liniových stavbách. Minulé pondělí jsem byl v Berlíně u německého ministra financí, pana Schäubleho, a pan ministr Prachař bude jednat s německým ministrem dopravy.

Náš problém je, že místo toho, abychom po revoluci okopírovali vše, co je na Západě dobré – pan profesor Komárek mi vysvětloval, jak to doporučoval panu Klausovi, abychom se v Rakousku či Německu zeptali, jak to dělají – tak my jsme si budovali ten svůj český kapitalismus, a tak to i dopadlo. V jiných zemích západně od nás je všechno vymyšleno, tak proč bychom to nemohli od nich převzít, když to tam funguje?

Pohnout s infrastrukturou je základ a mělo by obrovský dopad, kdyby se nám to povedlo. Je absurdní, že vracíme peníze do rozpočtu, protože se nevykupují pozemky, nejsou projekty, všechno se zdržuje, výstavba trasy dálnice trvá třeba nějakých 15 let, navíc to vždy bylo spojené s korupcí, se spekulacemi s pozemky a podobně. Je to absurdní, a pokud s tím něco neuděláme, tak ta Evropa nás normálně objede. My jsme střed Evropy a právě tady měly vést hlavní koridory. Nemluvě o železnici, kdy tu nemáme rychlovlaky. Na prokleté D1 je neustále kolaps. Tu snad otvíral ještě Štrougal v roce 1971 a my ji teď teprve začínáme opravovat. To je skandální.


* A není potřeba změnit tu legislativu? Jak jste mluvil o těch ekoteroristech, aby nemohli blokovat tu výstavbu těmi žalobami. Třeba na tom má i někdo byznys. Založí si občanské sdružení a řekne: Když nám zaplatíte, nebudeme to blokovat...

Určitě. Souhlasím s vámi.

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.