CZ EN

Odpovědnost za korekce mají zástupci operačního programu

Autor: Ondřej Jakob, tiskový mluvčí MF.
Zdroj: ceskapozice.cz | 27.3.2013 | Rubrika: Byznys

V článku Lukáše Wagenknechta (ceskapozice.cz, 26.3.2013) dochází k mylnému popisu mechanismu čerpání prostředků z Evropské unie. Především ignoruje skutečnost, za co přesně byla vyměřena korekce u ROP Severozápad a za co je zodpovědné ministerstvo financí. Kontrolu výdajů každého projektu je povinen provést řídící orgán daného operačního programu, a to v souvislosti s proplacením daných výdajů příjemci. Základní fakta o tomto systému jsou následující:

  • Korekce. V případě ROP Severozápad byla ze strany Evropské komise vyměřena korekce kvůli závažným pochybením v hodnocení a výběru projektů a z důvodu vysoké chybovosti jednotlivých projektů (šlo zejména o pochybení příjemců dotací v oblasti realizace veřejných zakázek).Výběr a hodnocení projektů i primární kontrola projektů v souvislosti s proplacením je ve výlučné kompetenci řídícího orgánu a nespadá do gesce ministerstva financí.
  • Po zaplacení korekce je možno obnovit tok peněz z Evropské unie i státního rozpočtu. Nemusí tak dojít ani ke ztrátě alokace (přiděleného limitu finančních prostředků), pokud budou včas předloženy jiné bezproblémové projekty.
  • Řídící orgán. V případě ROP jde o Regionální radu, v jejímž výboru zasedají zástupci jednotlivých krajů – především hejtmani, vicehejtmani a další členové vedení, případně zastupitelé krajů. Úřad Regionální rady má odpovědnost právě za hodnocení, výběr projektů a kontrolu výdajů projektů, včetně kontroly veřejných zakázek u jednotlivých příjemců dotací. Právě za to byla Evropskou komisí vyměřena korekce u ROP Severozápad.
  • Auditní orgán. Součást ministerstva financí, má na starosti až následný audit, nikoli však manažerskou, to znamená primární kontrolu jednotlivých projektů, za kterou je odpovědný řídící orgán. Na základě auditu ministerstva financí bylo například podáno trestní oznámení v kauze Krajská zdravotní. Zjištění auditního orgánu o pochybeních vedlo i k nezahájení certifikací v dalších třech regionálních operačních programech tento rok. Je však třeba upozornit, že auditní orgán nedisponuje takovými nástroji jako orgány činné v trestním řízení, například odposlechy či domovními prohlídkami.
  • Platební a certifikační orgán. Součást ministerstva financí, certifikuje výdaje, to jest odesílá žádosti o proplacení výdajů do Bruselu, především na základě ujištění Regionální rady, že implementace programu probíhá v souladu s evropskou a českou legislativou. Opět nemá odpovědnost za hodnocení a výběr jednotlivých projektů ani za kontrolu výdajů jednotlivých projektů.

Z uvedeného je jasně patrné, jak jsou rozděleny kompetence a odpovědnosti jednotlivých orgánů. Z tohoto pohledu je třeba posuzovat výroky některých krajských představitelů i dalších politiků.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.