CZ EN

Absolutní garance? Populismus

PRAHA Po návratu z Lucemburku odpovídal LN ministr financí Miroslav Kalousek.

* LN V jaké atmosféře probíhalo jednání?

Ta atmosféra byla pracovní. Byla tam patrná snaha dosáhnout nějakého společného konsenzu, ale upřímně říkám, že to bylo o něco emotivnější než jindy. Některé jednostranné kroky některých zemí zaskočily řadu partnerů, například i mě. Takže o tom nemohla nebýt diskuse a z tohoto hlediska byla ta atmosféra mnohem emotivnější.

* LN Na jednání jste se shodli na obecných principech určujících pomoc finančním institucím...

Dovolil bych si vás trochu opravit. Byla to snaha najít společný postup, jak čelit případné finanční krizi, navzájem se nepřekvapovat a nečinit kroky, které by byly v rozporu s principy, které tu Evropská unie léta budovala. Například principy férové soutěže či Pakt stability a růstu.

* LN Čím jste do diskuse přispěl vy?

Toto byl přesně můj apel. V jednom z mých mnoha vystoupení jsem říkal: Léta budujeme principy férové soutěže, uzavíráme Pakt stability a růstu a provozujeme pojištění peněžních vkladů. Není přece možné, aby se vše zhroutilo při prvním náznaku turbulence.

* LN Jste s výsledkem jednání ministrů spokojen?

Hlavním úkolem setkání bylo připravit dokument pro předsedy vlád, aby se příští týden mohli dohodnout na společném postupu. Nebylo to jednoduché, protože názory jednotlivých zemí byly rozdílné. Zaznívaly tam i názory, o kterých jsem si myslel, že je od roku 1989 již nikdy neuslyším. Nakonec se podařilo zformulovat text, který pokládám za úspěch a který má smysl.

* LN Některé státy navrhovaly vznik podobného fondu, jako mají v USA, do kterého by přispívaly všechny členské státy. Jaká je pozice České republiky?

Česká republika byla ve všech diskusích na straně České republiky. Vznik takovéhoto fondu by samozřejmě byl přímo proti našim zájmům. On tento návrh nebyl přímo středem diskusí. Byla to iniciativa zejména Francie a Itálie a ostatní země se k ní stavěly zdrženlivě až odmítavě.

* LN Co říkáte na výzvu předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který požaduje od vlády absolutní garanci na veškeré úspory?

Nemohu k tomu říct nic jiného, než že je to nekompetentní populismus. Zaprvé: Kde bere právo říkat lidem „garantujte si ze svých peněz své peníze“? To, co navrhuji já, je, že z Fondu pojištění vkladů, kam přispívají banky, budou garantovány vklady lidí do 50 000 eur. Paroubek chce lidem z jedné kapsy peníze vytáhnout, aby jim je do druhé kapsy dal. Víc než 50 000 eur mají v bance jen bohatí lidé. A těmto bohatým chce Paroubek garantovat vklady z peněz chudých.

* LN Které státy podle vás nejvíc panikaří a které si naopak zachovávají chladnou hlavu?

V posledních dnech si kladu otázku, co více eskaluje krizi. Jestli situace na trzích nebo ukvapená a neodpovědná politická rozhodnutí a prohlášení. Obávám se, že to „bé“ je možná silnější než to „a“. Já jsem na jednání nabádal k velké zdrženlivosti a racionálnímu přístupu. Nechtějte však po mně, abych zde hodnotil jednotlivé kolegy.


Zdroj: 8.10.2008, Lidové noviny, autor: Pavla Kozáková

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.