CZ EN

Motivový obrázek

Návrh víceletého finančního rámce EU pro období po roce 2028

Evropská komise představila 16. července 2025 podrobnosti k podobě návrhu víceletého finančního rámce pro období od roku 2028, včetně příjmové strany rozpočtu a vybrané sektorové legislativy. Návrh je výsledkem rozsáhlého dialogu započatého Komisí v únoru 2025 vydáním sdělení s názvem Cesta k novému víceletému finančnímu rámci. Balík dokumentů zatím není kompletní, návrhy další sektorové legislativy Komise představí počátkem září.

Návrh EK

Pod mottem „Ambiciózní rozpočet pro silnou Evropu“ navrhuje Komise na roky 2028-2034 prostředky ve výši 2 bilionů EUR (1,26 % HND EU 27) na financování evropských priorit. Zjednodušená struktura, odpovídající hlavním oblastem podporovaným z unijního rozpočtu, integruje fondy do 3 klíčových oblastí a snižuje jejich počet, a současně přináší snazší orientaci a přístup k prostředkům pro jednotlivé příjemce, což ma zajistit vyšší akceschopnost a větší zaměření na výsledky. Zatímco národní a regionální partnerské plány sdruží investice do soudržnosti, zemědělství, či na řešení migrace, Evropský fond pro konkurenceschopnost by měl podpořit výzkum, inovace a pomoci firmám na jednotném evropském trhu prosadit se lépe i v globálním měřítku. Zásadní budou investice do obrany a bezpečnosti. Evropská unie bude nadále pokračovat ve spolupráci a podpoře třetích zemí, vč. Ukrajiny. Rozpočet by měl také poskytnout větší flexibilitu, aby byl schopen lépe a rychleji reagovat na případné změny a nové výzvy.

K zajištění dostatečných prostředků na financování těchto ambicí, aniž by byly dodatečně zatíženy rozpočty členských států, navrhuje Komise také balík nových zdrojů.

An ambitious budget for a stronger Europe: 2028-2034

Statement by the President: next long-term EU budget

Pozice ČR

Česká republika bere návrh Komise na vědomí a vítá, že zohledňuje aktuální priority EU k financování z rozpočtu EU po roce 2027. Předložené materiály nyní detailně analyzuje zejména s ohledem na zásadní změny v navržené struktuře rozpočtu EU.

Pro Českou republiku je klíčové, aby návrh vedle společných evropských priorit v maximální možné míře odrážel její národní priority, kterými jsou zejména jednoduchý, přehledný a rozumně flexibilní rozpočet EU zacílený jak na současné, tak i nové výzvy, bez zbytečné administrativní zátěže. Evropský rozpočet by měl cíleně podporovat projekty s evropskou přidanou hodnotou či posilovat přeshraniční spolupráci členských států. 

Česká republika bude při projednávání návrhu prosazovat, aby byly dostatečně zohledněny jak tradiční oblasti jako koheze a zemědělství, tak i nové priority v oblasti obrany a bezpečnosti (včetně vojenské mobility, podpory obranného průmyslu, vnitřní bezpečnosti, ochrany hranic a boje proti nelegální migraci), dopravní infrastruktury, podpory konkurenceschopnosti a přípravy na rozšíření EU včetně podpory Ukrajiny. 

Ze zkušeností očekáváme, že jsou před námi dlouhá a intenzivní vyjednávání, která potrvají pravděpodobně ještě celý příští rok a mohou být dokončena až v roce 2027. Návrh víceletého finančního rámce schvalují členské státy jednomyslně po obdržení souhlasu Evropského parlamentu.

Česká republika je připravena jednat konstruktivně. Po dokončení přípravy národní pozice se bude postupně vyjadřovat k jednotlivým částem návrhu, v souladu s harmonogramem projednávání nastaveným ze strany dánského předsednictví v Radě EU. 

Česká republika bude aktivně rozvíjet partnerství a úzce spolupracovat s dalšími členskými státy, které sdílejí podobné priority a zájmy, aby do finální podoby budoucího víceletého rozpočtu co nejlépe a v maximální míře prosadila své představy a priority.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.