CZ EN

MF uskutečnilo úspěšnou aukci státních dluhopisů za rekordně vysoké poptávky

Ministerstvo financí dnes poprvé od vyhlášení nouzového stavu Vládou České republiky dne 12. března 2020 uskutečnilo na domácím trhu aukci státních dluhopisů České republiky. Celková poptávka po všech nabízených dluhopisech přesáhla 61 mld. Kč a představuje tak historicky nejvyšší poptávku po střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisech v jeden aukční den. V aukci ministerstvo nabídlo dva fixně úročené státní dluhopisy se splatností 2023 a 2031 a jeden variabilně úročený státní dluhopis se splatností 2027.

„Dnešní zájem o státní dluhopis potvrdil vynikající reputaci České republiky na finančním trhu. V aukci se nám podařilo prodat dluhopisy za 53,4 miliardy. Těší mě, že domácí dluhopisový trh i v současnosti vyhlášeném nouzovém stavu umožňuje dále pokračovat v prodejích státních dluhopisů za příznivých podmínek. Uspokojením významné části dnešní, historicky nejvyšší, poptávky po našich státních dluhopisech jsme navýšili předfinancování na dvě třetiny všech letošních splátek korunového státního dluhu,“ uvádí ministryně financí Alena Schillerová.

Celková poptávka v konkurenční části aukce po tříletém státním dluhopisu ČR, 0,45 %, 23 dosáhla závratných 37,7 mld. Kč. Ministerstvo se rozhodlo na tuto masivní poptávku ze strany investorů zareagovat a téměř celou ji dnes nad rámec původně plánované nabízené jmenovité hodnoty v konkurenčním kole aukce uspokojit. Díky tomu zabezpečí peněžní prostředky pro nadcházející letošní splátky státního dluhu za takto velmi příznivých podmínek a také dočasně posílit rezervní prostředky státní pokladny pro krytí výdajů státního rozpočtu. Prodáno tak bylo 36,1 mld. Kč tohoto státního dluhopisu při průměrném dosaženém výnosu 1,13 % p. a., přičemž při poslední lednové aukci tento výnos činil ještě 1,54 %.

U jedenáctiletého státního dluhopisu ČR, 1,20 %, 31 byla poptávka ze strany investorů také velmi silná, když dosáhla 18,6 mld. Kč. I v tomto případě se Ministerstvo rozhodlo tuto vysokou poptávku z větší části uspokojit a prodalo 14,3 mld. Kč tohoto dluhopisu při průměrném výnosu 1,58 % p. a. Ministerstvo financí získalo na krytí letošní potřeby financování další peněžní prostředky, tentokrát s výrazně delší dobou do splatnosti přesahující deset let. Výnos i tohoto dlouhodobého dluhopisu se tak pohybuje níže, než činí 14 denní sazba České národní banky ve výši 1,75 %.

Doplňkem k dnešní aukci byl sedmiletý variabilně úročený státní dluhopis ČR, VAR %, 27, u něhož poptávka dosáhla také uspokojivých 4,7 mld. Kč, přičemž s ohledem na vynikající výsledky prodeje obou fixně úročených státních dluhopisů se ministerstvo rozhodlo prodat 3 mld. Kč tohoto dluhopisu. Ministerstvo celkově prodalo státní dluhopisy za 53,4 mld. Kč.

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář