CZ EN

Česká republika obdrží od Srbska 221,7 mil. Kč za staré dluhy

Ministryně financí Alena Schillerová a srbský ministr financí Siniša Mali dnes na zámku v Lánech podepsali Dohodu o řešení dluhu Srbska vůči ČR. Dluh vznikl na počátku 90. let jako konečné saldo účtu vzájemného obchodování mezi Českou a Slovenskou federativní republikou a Socialistickou federativní republikou Jugoslávie, po jejímž rozpadu přešla poměrná část dluhu na Srbskou republiku.

Na základě série expertních jednání bylo dosaženo dohody na uznání srbského dluhu ve výši 32,8 mil. USD, z čehož 14,7 mil. USD představuje jistinu a 18 mil. USD úrok. Dohoda na úročení představuje úspěch české delegace, neboť Srbsko se k němu zpočátku stavělo odmítavě.

Na základě dnes podepsané Dohody bude dluh vyřešen jednorázovou splátkou ve výši 9,8 mil. USD převedenou ve prospěch České republiky do 45 dnů od vstupu této Dohody v platnost. Dohodnutá splátka je nižší než uznaný dluh, neboť vychází z podmínek Pařížského klubu věřitelů, s nímž Srbsko uzavřelo smlouvu, podle které nelze poskytnout lepší podmínky splácení, než byly sjednány v těchto podmínkách.

Díky dohodě o řešení srbského dluhu nejenže Česká republika získá dodatečné příjmy do státního rozpočtu, ale také se jí odpuštěná část pohledávky ve výši cca 23 mil. USD bude moci započítat jako příspěvek ČR v rámci oficiální rozvojové pomoci (ODA), což sníží nároky na státní rozpočet do budoucna.

„Sjednání dohody o řešení srbského dluhu přispěje k dalšímu zlepšení našich vzájemných vztahů, které tato historická záležitost zatěžovala“ uvedla po podpisu Dohody ministryně Schillerová.

Uzavření dohody o vypořádání starých dluhů umožní Srbsku splnit příslušné podmínky pro vstup do Evropské unie. Ke stejnému postupu při řešení příslušné části dluhu je podle dosavadních informací připravena i Černá Hora, která se bude řídit podmínkami dohodnutými Srbskem.

Česká republika od roku 2014 vymohla, nebo závazně vyjednala zahraniční pohledávky ve výši 1 078 939 000 Kč.

„Ačkoli se často jedná o pohledávky z dob minulých, nejsou pro nás pouze odepsanou položkou. Jsem ráda, že se daří i tato témata na jednáních s našimi partnery otevírat a úspěšně řešit ve prospěch České republiky“ dodala ministryně Schillerová.

Přehled stavu a vývoje zahraničních pohledávek ČR naleznete zde.

 

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.