CZ EN

Projednávání zákona o hazardních hrách může pokračovat

Česká republika dnes obdržela oficiální stanovisko Evropské komise, že byl 4. února ukončen notifikační proces vládního návrhu zákona o hazardních hrách. Proces zahájený počátkem srpna 2015, během kterého musely být pozastaveny práce na zákoně, je tím ukončen a legislativní proces může dále pokračovat.

„Jsem rád, že se nám konečně otevřela cesta ke schválení těchto důležitých zákonů,“ říká ministr financí Andrej Babiš. Náměstek ministra financí pro oblast hazardu Ondřej Závodský dodává, že „otevření další cesty v legislativním procesu znamená, že Evropská komise u našeho zákona o hazardních hrách nespatřuje prakticky žádný rozpor s právem Evropské unie. Nic tedy nebrání, aby byl projednán zákon, který má za úkol snížit počet sebevražd plynoucích z hazardního hraní, rozpad tisíců rodin a další obrovské společenské problémy.“

Vláda zákony související s provozováním hazardu schválila v létě. Následně byly postoupeny Evropské komisi k posouzení souladu s právem Evropské unie. V rámci podrobného stanoviska Evropské komise a Malty uplatněného v rámci notifikace bylo původní tříměsíční období řízení prodlouženo na dvojnásobek. Současně zákon začala projednávat Poslanecká sněmovna.

Druhé čtení zákonů v Poslanecké sněmovně by mohlo pokračovat již počátkem března. V rámci něho budou Ministerstvem financí předloženy i pozměňovací návrhy vyhovující stanoviskům Evropské komise, vzešlým z notifikace. „Jednání s Evropskou unií nebylo ukončeno, Česká republika má velký zájem na zkvalitnění spolupráce mezi jednotlivými státy Evropské unie. Cílem této harmonizace je optimální boj proti ilegálním provozovatelům hazardu a dalším negativním jevům,“ uzavírá náměstek Závodský.

Platnosti může trojice zákonů souvisejících s regulací hazardu nabýt v polovině letošního roku. V souvislosti s tím může Ministerstvo financí začít budovat elektronický monitorovací systém hazardních her, jenž zaručí omezení následků provozování hazardu. Účinnost zákonů regulující hazard očekává Ministerstvo financí k 1. lednu 2017.

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář