CZ EN

Veřejná diskuse č. IV. / 2005 - Výzva MF ke konzultaci - Integrace evropského hypotečního trhu

9. srpna - 30. října 2005

Informace k průběhu veřejné diskuse - Hypoteční bankovnictví

Ministerstvo financí vyzývá odbornou i laickou veřejnost k zapojení do konzultace k dokumentu Evropské komise s názvem Zelená kniha - Hypoteční úvěr v EU. Vaše připomínky budou zohledněny při vytváření stanoviska České republiky k tomuto konzultačnímu dokumentu.

Výzva Ministerstva financí ke konzultaci na téma - Integrace evropského hypotečního trhu - Dne 19. července 2005 zveřejnila Evropská komise Zelenou knihu „Hypoteční úvěr v EU“ . Jedná se o konzultační dokument k harmonizaci hypotečního úvěru v rámci Evropské unie (je k dispozici pouze v anglickém jazyce) a který navazuje na doporučení expertní skupiny (Forum Group) obsažené ve zprávě „Integration of the EU Mortgage Credit Markets“ .

 

Související dokumenty

 • Pozice České republiky k Zelené knize Evropské Komise - Hypoteční úvěr v EU - č. II (.PDF, 133 kB)- č. II - ze dne 15. září 2006
  • V návaznosti na Zelenou knihu a v rámci finalizací prací na Bílé knize (vydání plánováno na březen či duben 2007) a dalšího upřesnění názorů jednotlivých členských států, zveřejnila Evropská komise 31.5. 2006 na jednání Vládní expertní skupiny pro hypoteční úvěr pracovní konzultační materiál (Government Expert Group on Mortage Credit (.PDF, 157 kB)), kde formulovala dodatečných 31 otázek, rozdělených do 6 větších celků. Lhůta pro odeslání odpovědí byla 31.8. 2006.
  • Za Českou republiku připravilo Ministerstvo financí stanovisko k tomuto pracovnímu dokumentu. Toto stanovisko bylo vypracováno na základě konzultací se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva spravedlnosti, České bankovní asociace, Úřadu zeměměřičského a katastrálního a s dalšími experty.
 • Pozice České republiky k Zelené knize Evropské Komise - Hypoteční úvěr v EU - č. I (.PDF, 246 kB)- ze dne 5. prosince 2005
  • Ministerstvo financí vypracovalo na základě odborných konzultací se zástupci příslušných ministerstev, České národní banky, České bankovní asociace a spotřebitelských organizací, které proběhly v rámci účelově zřízeného projektového týmu ministerstva financí, pozici České republiky ke konzultačnímu dokumentu Evropské komise s názvem Zelená kniha - Hypoteční úvěr v EU. V dokumentu vyjadřuje Ministerstvo financí názory na čtyři základní oblasti, které byly identifikovány Evropskou komisí jako problematické pro další harmonizaci hypotečního trhu v EU – ochrana spotřebitele, právní otázky, zajištění a financování hypotečního úvěru.
  • Ministerstvo financí podporuje tento integrační proces a vyjadřuje naději, že se na základě společné snahy Evropské komise, členských států a zástupců trhu podaří dosáhnout jednoznačných ekonomických přínosů integrace, které byly v dopadové analýze Evropské komise k roku 2015 vyčísleny na 94,6 miliardy EUR. Očekáváme pozitivní vliv na spotřebu domácností, růst HDP a růst bytového fondu.

  Dokumenty ke stažení

  Zobrazit formulář

  Kontaktní formulář

  Toto pole nevyplňujte!!!

  Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.